Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Drept de mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
meg67

meg67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2005
In 1992 am cumparat apartamentul de stat in care locuiam doar eu cu mama. Tata decedase cu un an in urma. La vremea respectiva mama a spus ca nu e interesata sa cumpere apartamentul de la stat si atunci l-am cumparat eu. Sora mea se casatorise cu 10 ani in urma si locuia cu familia ei in alt oras. La vremea respectiva nici ea nu era interesata sa cumpere apartamentul si nici sa impartim pretul de cumparare in asa fel incat sa il cumparam amandoua. Dupa doi ani eu m-am mutat din Romania iar mama a continuat sa locuiasca in apartamentul meu fara sa plateasca chirie (evident!), platind doar cheltuielile aferente (lumina, apa). Mama inca traieste si are aproape 90 de ani. Sora mea vine acum cu pretentia ca sa vand apartamentul dupa moartea mamei si sa ii dau ei jumatate din apartament. Argumentul ei este ca mama a facut o greseala ca m-a lasat pe mine sa cumpar apartamentul de la stat si ca ar fi trebuit sa il cumpere ea (mama) pentru ca dupa moartea ei sa avem dreptul la apartament amandoua. Ea considera ca apartamentul este mostenirea noastra care trebuie impartita intre mine si ea, dupa ce va muri mama. Poate sora mea sa ridice pretentii de mostenitor asupra unui apartament cumparat de mine cu contract de vanzare-cumparare in conditiile descrise mai sus?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Poate Ridica pretenții pe proprietatea mamei, nu pe proprietatea ta....deci nu pe apartamentul la care tu ești proprietar. Nu contează că stă/a stat mama in el.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Daca actele de cumpararare sunt strict pe tine, ura si la gara! Apartamentul este DOAR al tau, nu al mamei, ca sa poata sa spere la mostenire...

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
sora-ta poate doar sa se duca la gara sa ia trenul pana inapoi in orasul unde a plecat in '90, nu are nici un drept

#5
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
E ofticata pentru ca in acel moment s-au vandut apartamentele de catre stat cu sume mult, mult mai mici decat au ajuns sa coste apoi si inca mai costa si acum. Atunci nu stia nimeni ce va urma sa se intample, ba unii chiar sperau ca se vor da apartamentele gratuit de la stat si celor care nu s-au indurat sa le cumpere cu acele sume mici. Nu se stia ce vremuri vor veni si ca un apartament va ajunge sa valoreze cat intreg salariul unui om de rand pe 10-15 ani sau pe 20-30 de ani daca e sub forma de rate. Sora ta si-a luat teapa, legal nu mai poate face nimic.

Ea se considera moral indreptatita, gandindu-se ca tu ai profitat de o oportunitate extrem de buna pe baza unui bun ce ar fi putut deveni mostenire in alte imprejurari. Asta mai ales ca apartamentul nu l-ai luat pe piata libera, ci printr-un fel de program de la stat, prin care locuitorilor (si numai lor, din ce imi amintesc) li s-a propus sa intre in posesie pe sume foarte mici. E o vorba in popor, "de-ar sti omul dinainte...". S-a zgarcit, a luat teapa, aia e, nu mai are ce face.

Edited by Cyanid3, 28 December 2022 - 08:28.


#6
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
In cazul in care actele de vanzare cumparare sunt pe numele mamei,ea este in fata legii proprietara,chiar daca in 1992 tu ai pus efectiv banii pentru cumpararea apartamentului.Daca este asa cum cred eu,mama ta are un apartament care ,dupa decesul ei,va deveni masa succesorala  si va fi impartit egal intre copii.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Ca sa ai si mai mare siguranta, poate ca nu ar strica sa initiezi procedura de intabulare a apartamentului... este destul de chinuitoare si uneori de durata, asa ca ar fi bine sa fii cu toate hartiile la zi... asta daca nu ai facut-o deja...

View Postbelisima, on 28 decembrie 2022 - 08:48, said:

In cazul in care actele de vanzare cumparare sunt pe numele mamei,ea este in fata legii proprietara,chiar daca in 1992 tu ai pus efectiv banii pentru cumpararea apartamentului.

Da, nu ar strica sa ne dea mai multe detalii, sa ne raspunda...

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Nu-ti trebuie nicio intabulare, decat daca vrei sa vinzi...ce sa faca cu intabularea, il mai pui la cheltuieli aiurea ca sa ce? Cat timp actele de proprietate sunt pe numele lui, nu-i mai trebuie niciun act in plus daca nu vrea sa vanda!

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
A lasat sa se inteleaga ca are contract pe numele ei. Daca e pe numele mamei, e ca si cum mama l-a cumparat, nu ea. Poate doar cu martori ca a dat ea banii sa mai faca ceva, cu mare greutate...

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttoto_riina, on 28 decembrie 2022 - 09:03, said:

Nu-ti trebuie nicio intabulare, decat daca vrei sa vinzi...ce sa faca cu intabularea, il mai pui la cheltuieli aiurea ca sa ce?

Intabularea este foarte importanta in instanta, daca va fi vreodata pus in situatia sa isi dovedeasca dreptul de proprietate... uneori contractele alea vechi nu prea au "putere", daca nu sunt "acoperite" de o intabulare actualizata... cunosc astfel de cazuri in care actul de cumparare (cel vechi) nu a fost valid, pana nu s-a facut intabularea... si nefiind vorba despre o intentie de vanzare...

Dupa cum a pus problema, sunt aproape sigur ca sora nu va sta cu mainile in san si va merge mai departe, pe toate caile disponibile sa obtina ceea ce si-a propus... si atunci, de ce sa aiba dureri de cap?

Edited by bonygy, 28 December 2022 - 09:25.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
1. Mi se pare ca initiatorul a spus destul de clar ca el a cumparat apartamentul, nu mama lui.
2. Chiar si in 1992, eu zic ca se facea intabularea.
3. Initiator, atat vreme cat contractul de vanzare cumparare este pe numele tau, esti proprietar si nimeni nu te poate deranja. Inteleg ca esti plecat din tara si mama sta in apartament. Asigura-te ca ai pus la loc sigur actele de proprietate, sa nu fii nevoit sa alergi dupa ele, prin arhive, in rest, nici nu ai ce sa discuti cu sora ta pe tema asta.

Edited by strongsss, 28 December 2022 - 09:53.


#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Poststrongsss, on 28 decembrie 2022 - 09:49, said:

2. Chiar si in 1992, eu zic ca se facea intabularea.
Si parintii mei au cumparat in aceeasi maniera apartamentul (cred ca prin 1993 au finalizat plata lui), si nu se facea decat cadastru/intabulare pe intreaga cladire, adica pe tot blocul, nu pe fiecare apartament... de asta spun ca au fost probleme, chiar un vecin de acolo s-a confruntat cu lipsa intabularii, desi nu a vandut...

Edited by bonygy, 28 December 2022 - 10:04.


#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu stiam ca acele apartamente s-au vandut doar chiriasilor.
Asadar cred ca trebuie ceva precizari asupra titularului contractului de inchiriere la data vanzarii si respectiv a titularului ctr de vanzare-cumparare.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Da, s-au vândut chiriașilor, dar el și mama lui erau chiriașii la momentul vânzării, și actele s-au făcut probabil doar pe el, din ce am dedus din postare.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Nu stiu de unde ai dedus tu cine era titularul contractului de inchiriere....Poate ai ceva capacitati deosebite.

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,995
  • Înscris: 13.03.2005
Cum se numesc 2 persoane care locuiau într-un apartament de stat, imediat după revoluție? Nu e nevoie de capacități deosebite....

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Oare cine are grija de mama de 90 de ani, banuesc ca nu poate singura sa-si poarte de grija. Daca asta este doar in sarcina sorei acesta poate avea pretentii ca fratele sa participe la ingrijirea mamei. Probabil sora vrea sa forteze o intelegere in acesta privinta.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da, este o chestiune sensibila, dar nu este un criteriu cu privire la cine si cum, ci actele intocmite legal.
Batrana poate ca o fi ingrijita de sora, avand in vedere ca proprietarul din acte al apartamentului este plecat peste hotare, dar asta nu ii da dreptul la nicio  cota parte din acel apartament.
Este ca si cum ar fi o chirie... Eu inchiriez casa unui batran, de care are grija unul dintre copii sau altcineva... Acel "ingrijitor" ar avea dreptul la ceva din casa mea, doar ca a avut grija de batran?

Edited by bonygy, 28 December 2022 - 12:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate