Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fiabilitate Kingston vs SanDisk.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Ca și fiabilitate, se poate vorbi de o egalitate între cei doi mari producători, Kingston și SanDisk?Inclusiv la carduri sau memorii USB?Produse cu anumite defecțiuni de fabricație exista la orice producător.

Edited by max_01, 27 December 2022 - 17:39.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am avut multe carduri, mai existau sandisk-uri defecte, kingston am avut mai putine, insa nu am avut probleme la ele. Dar nu pot sa spun ca sandisk sunt rele.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
la fel

#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Un card sandisk ultra de 64 mi s-a bulit într-un telefon ce rula winmobil și un kingston de 32 într-un telefon cu android. Ambele erau în garanție, s-au schimbat fără probleme.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde de produs, ca nu poti compara consumer cu enterprise de exemplu.

#6
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Depinde de noroc, atat.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Nu mai comparati brand-uri, comparati produse.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Comparati produse MADE in CHINA.
Indiferent de brand, toate sunt fabricate dupa acelasi standard, in 2-3 fabrici diferite.
Am card micro SD San bulit, am si stick USB Kingston de 64 GB cu toane. Cand merge, cand nu.
Si un stick USB Verbatim care si-a facut downgrade la USB 1.1 singur, dupa ca a functionat ani buni la standard USB 2.0.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Orice produs pica mai devreme sau mai tarziu.

Vorbind despre memorii aici, SSD, card, pot pica din mai multe motive, inclusiv numarul de scrieri pe ele.
Dar ca sa comparam un brand cu altul e greu, fiecare au game entry level si game de varf, asadar ar trebui comparate modele exacte.

In orice caz, personal prefer Kingston. Am avut experiente foarte bune cu produsele lor.

#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Pana azi, datorita unor opinii exprimate de unele persoane, in trecut, am avut impresia, ca SanDisk este superior, ca și fiabilitate, Kingstonului.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Daca vorbim de carduri SD premium pentru camere foto, multi cautau si recomandau modele SanDisk, precum cele Extreme Pro, care sunt clar diferite fata de Ultra, vizibil mai lente, ieftine. Dar Kingston au si ei Canvas Go Plus si Canvas React Plus care sunt foarte bune, foarte rapide, ba chiar si gama mai ieftina Canvas Select Plus e foarte buna. Au experienta cu memoriile flash, RAM, etc.

La SSD intern, Kingston au mult mai multe modele si popularitate, atat modele foarte ieftine care sunt asa si asa, modele medii care sunt de multe ori best-buy pentru cei intr-un buget mic, dar si modele mai performante. SanDisk mai putin auzi de ei la SSD intern, mai putini recomanda, ceea ce e diferit fata de WesternDigital care ii detin.
La SSD extern, SanDisk au cateva modele foarte solide care sunt foarte populare pentru rezistenta lor, Kingston clar mai putin, dar tot modele foarte bune sau interesante.

Deci pe langa ce am zis mai sus, ca in comparatie trebuie comparat model exact cu model exact, au o gama destul de larga si daca pentru foto sunt mai populare SanDisk in general desi automat mai multi se plang de ele (matematica aici), pe partea de SSD, Kingston au o selectie mai larga, sunt mai populare, recomandate per total.

#12
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Și la memorii USB cred ca cele doua firme sunt la fel.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Am folosit carduri San Disk si Kingston in diferite gadgeturi , telefoane, playerele mp3 portabile..
Nici unul nu a făcut figuri ,gen să numai poată fi citit ,ori sa pierd datele de pe el, încă am card Kingston de prin 2006 utilizat intens si care încă are date pe el.
In schimb să fugiți ca dracu de tămâie de Hama .
Am luat unul in urma cu vreo 4-5 ani ,m-am bucurat că e mai ieftin .S-a bulit din senin după o săptămână,l-am dus înapoi si mi-am recuperat banii.

#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

 max_01, on 28 decembrie 2022 - 09:28, said:

Și la memorii USB cred ca cele doua firme sunt la fel.
Nu chiar. Ieftiniturile de la Kingston din seria DataTraveler sunt sub orice critica. Sandisk face stick-uri mult mai bune la pret similar.

#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
red46, care este echivalentul SanDisk la acest Kingston?
https://www.amazon.c...e/dp/B09DVPH8NQ
Din recenzii rezulta ca lumea este mulțumită de calitatea produsului care are raportul preț calitate foarte bun.
Dacă nu ma înșel, producătorul Kingston oferă 5 ani garanție la asa ceva iar magazinele, 24 luni.
Multe memorii SanDisk se încing foarte tare la scriere.

Edited by max_01, 28 December 2022 - 13:08.


#16
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Chiar nu ma înșel, Kingston oferă 5 ani garanție la memoria USB a cărui link l-am postat.

https://www.kingston...atatraveler-max

Si SanDisk oferă tot 5 ani garanție la memoriile USB.

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Ala e SSD deja. Ma refeream la DataTraveler G3 / Exodia care sunt foarte populare.

#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 red46, on 28 decembrie 2022 - 14:58, said:

Ala e SSD deja. Ma refeream la DataTraveler G3 / Exodia care sunt foarte populare.
Este memorie USB 3.2 generația 2.
Lumea este mulțumită și de Exodia, atât pe Amazon.com cât și pe emag.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate