Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Tatuajul....moda, snobism sau arta ?

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Phobos, on 27 decembrie 2022 - 16:43, said:

Problema incepe cand esti batran si zbarcit...
Tocmai atunci un tatuaj mai poate rezolva ceva.

#20
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 17.08.2022

 AlbastruIndigo, on 27 decembrie 2022 - 16:44, said:

Si mi se rupe de parerea lumii.

Idem, asta insa nu  imi poate opri greata cand se exagereaza .
Una este un tatuaj dragut, fin, artistic, cu un mesaj sau o amintire,
alta este sa transformi pielea in papirus

Edited by vio69c, 27 December 2022 - 16:51.


#21
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,906
  • Înscris: 12.03.2010
Faza e ca daca i-ai lua pe astia la politie (pe un motiv oarecare) si i-ai lua in evidenta cu toate tatuajele pe care le au, s-ar piºa pe ei si n-ar mai sti cum sa scape de ele.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 vio69c, on 27 decembrie 2022 - 16:07, said:

[...]
Cam asta asi vrea sa dezbatem


(Desi mai este un subiect, dar acela se refera la conotatiile medicale ale procedeului in sine)
Pai depinde de la caz la caz.

Cazul independentei, unde fiecare ce vrea cu al sau corp, alaturi de cazul razvratit, unde tatuajul este facut in ciuda parintilor, doar pentru ca ascestia au spus nu.
Cazul cand ai pierdut un pariu cu dragostea, si asta e dovada, scrisa pe mana, pe piept, pe picior.

Daca este sa vorbim de snobism, astazi, in aceasta categorie i-as baga pe cei care isi deseneaza substante chimice, ca sa fie ei "edgy".
Langa acestia, dar undeva mult mai la fund sunt aia care si-au gresit simbolurile, fie ca sunt ele chimice, straine, citate motivationale.

#23
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 12.11.2012

 Andreysc7, on 27 decembrie 2022 - 16:29, said:

Cui ii pasa ? Daca vreti sa iti faci , pur si simplu il faci .. o viata ai

Om ingust la minte ... si nu ma refer la cel care gatea. Apropo, sunt si doctori chirurgi plini de tatuaje Posted Image

Eu personal sunt complet cu tine ca "daca vrei sa iti faci tatuaj , pur si simplu il faci .. o viata ai"
Dar nu sunt de acord cu tine ca oamenii carora nu le plac tatuajele sunt ingusti la minte !

Asa cum in padure gasesti tot feluri de lemne, si in societatea umana gasesti tot felul de oameni.
Oameni care nu le plac tatuajele si nici pe oamenii care si le fac si nu ii respecta pentru ca sunt tatuati, dar gasesti si oameni care nu le plac tatuajele dar nu au nimic impotriva lor si a oamenilor care sunt tatuati ci din contra ii respecta, doar ca li se pare lor ca tatuajele alea uratesc.

Asadar acum te intreb eu pe tine:
tu ce parere ai despre oamenii carora nu le plac tatuajele dar nu au nimic cu oamenii care sunt tatuati ?


ON Topic
Tatuajul in ochii mei este o moda, snobism si arta.

Consider ca e o moda fiindca am vazut ci ochii mei cum unii vedeau pe altii tatuati si voiau si ei sa fie la moda cu acelasi tatuaj

Consider ca e snobism din cauza ca am vazut cu ochii mei pe unii oameni care admirau si adoptau fara discernamant si cu orice pret tot ce este la moda in privinta tatuajelor

Am vazut cu ochii mei tatuaje extraordinar de frumoase ce intra in categoria arta, dar asta tot nu ma facut sa ma ragandesc ca in ochii mei tatuajele uratesc

La final concluzionez ca tatuajul este o forma de exprimare ce la unii oameni le place ca in mintea lor ofera un mesaj pozitiv pentru ei dar la alti oameni nu le place ca in mintea lor ofera un mesaj negativ; chiar si opera de arta de ar fi acel tatuaj !

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 AlbastruIndigo, on 27 decembrie 2022 - 16:44, said:

Tatuajele sunt ceva intim, ce nu ar trebui sa priveasca pe nimeni altcineva in afara de posesor.

Salut!
La tine ma gandeam.

#25
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 17.08.2022

 pateu_98, on 27 decembrie 2022 - 16:55, said:

La final concluzionez ca tatuajul este o forma de exprimare ce la unii oameni le place ca in mintea lor ofera un mesaj pozitiv pentru ei dar la alti oameni nu le place ca in mintea lor ofera un mesaj negativ; chiar si opera de arta de ar fi acel tatuaj !

OK....dar este o forma de exprimare foarte dureroasa.
Care nu se poate sterge si care are si ceva riscuri pentru sanatate.....
Dece nu s-ar exprima numai prin imbracaminte, culoarea si tunsoarea parului, machiaj, schimbarea sexului ,etc.....

Edited by vio69c, 27 December 2022 - 16:58.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 27 decembrie 2022 - 16:22, said:

Arta in niciun caz. Snobism, nu vad cum. Deci ar ramane moda din cele spuse de tine.
Dar mai potrivit cred ca e dorinta de a adera unui anumit stil.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xmNfdcFFO5A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Toate la un loc, sau separat, @vio.
Dar nu cred că trebuie să îți spun eu asta.

Nu mă deranjează cei tatuați, tocmai pentru că înțeleg toate motivațiile, psihice sau artistice.

#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 17.08.2022

 AlbastruIndigo, on 27 decembrie 2022 - 16:44, said:


Presupun ca la fel te-ar dezgusta si un pompier care incearca sa te scoata din foc. Sau medicul care te resusciteaza. Posted Image


M-ai pus in situatii in care nu am de ales....

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 AlbastruIndigo, on 27 decembrie 2022 - 16:44, said:

Tatuajele sunt ceva intim, ce nu ar trebui sa priveasca pe nimeni altcineva in afara de posesor.
In principiu da, si daca este sa cunosti persoana respectiva nu intrebi  de ce are "dinozauri" pe gat.
Inteleg si respect intimiatatea, cand tatuajul in sine nu "da pe dinafara" sau nu "tipa" "LOOK AT ME!"

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,006
  • Înscris: 23.09.2005

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 16:46, said:

Tocmai atunci un tatuaj mai poate rezolva ceva.

Eh, nu stiu ce sa zic, ma cam indoiesc de asta.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 maccip, on 27 decembrie 2022 - 16:30, said:

Eu nu am tatuaj si nu-mi plac tatuajele. Insa, la un moment dat aveam si eu plete, cruce la gat oversize si alte gadgeturi specifice roakerilor black-metal. Si motivul era dorinta de apartenenta la acel grup.
Nu eram nici satanist, iar pletele nu erau neaparat parte a personalitatii mele. Eu prefer un stil minimalist, iar pletele  presupuneau o complicare a vietii pentru ca trebuia sa mai ai grija si de ele.
Tatuajele tale nu au fost perrnanente. In anumite momente, e normal sa iti doresti sa arati apartenenta la un anumit grup, dar un tatuaj e [aproape] permanent. Nu stii unde te duce viata si ce vei dori sa demonstrezi in viitor.

Unele pot fi arta, dar de ce ai vrea ca artistul sa picteze pe corpul tau ?

Acum, ce zice colegul cu sila fata de bucatar, deja mi se pare o alta extrema.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 vio69c, on 27 decembrie 2022 - 16:58, said:

Care nu se poate sterge si care are si ceva riscuri pentru sanatate.....
Riscuri mai scazute fata de anii '90.

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 17:03, said:

Unele pot fi arta, dar de ce ai vrea ca artistul sa picteze pe corpul tau ?

Acum, ce zice colegul cu sila fata de bucatar, deja mi se pare o alta extrema.
Cui creditam arta ?
Celui carea a facut desenul? Celui care manuieste pensula ? Panzei?  Ca aceasta vine in diferite forme si nuante si parte integrala din 'arta'.

#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 17:03, said:

Tatuajele tale nu au fost perrnanente. In anumite momente, e normal sa iti doresti sa arati apartenenta la un anumit grup, dar un tatuaj e [aproape] permanent. Nu stii unde te duce viata si ce vei dori sa demonstrezi in viitor.

Da, doar ca la 16 ani nu gandeam asa de mult in perspectiva. Si daca ar fi fost la moda tatuajul printre roakeri, probabil ca m-as fi ales si eu cu unul.

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007

 MarianG, on 27 decembrie 2022 - 17:02, said:

cand tatuajul in sine nu "da pe dinafara" sau nu "tipa" "LOOK AT ME!"
De parca n-ar fi alte zeci de modalitati de a face asta oricum. Nu te deranjeaza tatuajul in sine ci ceea ce incearca persoana respectiva sa transmita, de fapt.
Si eu sunt in asentiment cu AlbastruIndigo, e treaba fiecaruia, e corpul fiecaruia, nu vad ce-i de dezbatut. Daca copilul vrea asa ceva ii poti explica partile negative, ca sa fii sigur ca face o alegere informata, si aia e. Eventual daca vrei sa fii foarte strict, il poti impiedica sa faca asta pana la 18 ani, desi nu stiu ce rezolvi.

Oricum, in general argumentele de tip "ce fac daca vine copilul sa ceara/intrebe/etc." sunt destul de slabe, daca ai crescut cum trebuie un copil, ar trebui sa aiba incredere in tine si sa-ti asculte sfaturile, sau macar sa tina cont de ele. Nu ar trebui sa judecam apartentele/sexualitatea/personalitatea altcuiva dupa frica noastra de a discuta cu copiii. Nu ai cum sa-i protejezi de asa ceva oricum, mai ales in zilele noastre, deci ar fi mai bine sa inveti sa vorbesti cu ei. (nu ma refer la vio aici, ci in general)

#35
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 12.11.2012

 vio69c, on 27 decembrie 2022 - 16:58, said:

OK....dar este o forma de exprimare foarte dureroasa.
Care nu se poate sterge si care are si ceva riscuri pentru sanatate.....
Dece nu s-ar exprima numai prin imbracaminte, culoarea si tunsoarea parului, machiaj, schimbarea sexului ,etc.....

Pentru ca oamenii sunt diferiti in gandire si in simtiri

Cunosc un om care si-a tatuat pe antebrat numele primului sau copil
Mi-a spus ca dupa primul tatuaj a inceput sa ii placa ce simte in momentul cand il inteapa cu acul si ca asta e motivul pentru care vrea sa isi mai faca 2 tatuaje ca i s-au mai nascut 2 copii
Deci la el personal e snobism ca sa iasa in evidenta si sa se laude lumii cu numele la copii lui + masochism ca a zis ca el simte placere dupa durerea tatuajului ca altfel nu se mai tatua

La intrebarea "De ce nu s-ar exprima numai prin imbracaminte, culoarea si tunsoarea parului, machiaj, schimbarea sexului ,etc. ..." raspunsul meu este generic si greu de aprofundat deoarece suntem pe un Forum unde fiecare user isi spune parerea si se deviaza usor de la intrebarea ta.

Asadar raspunsul meu este:
asa cum in padure gasesti tot feluri de lemne, si in societatea umana gasesti tot felul de oameni !

Oameni carora le plac tatuajele fiidnca pentru ei este o forma de exprimare care in mintea lor ofera un mesaj pozitiv pentru ei, alti oameni nu le plac tatuajele fiindca in mintea lor ofera un mesaj negativ; chiar si opera de arta de ar fi acel tatuaj.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 TehCube, on 27 decembrie 2022 - 17:09, said:

De parca n-ar fi alte zeci de modalitati de a face asta oricum. Nu te deranjeaza tatuajul in sine ci ceea ce incearca persoana respectiva sa transmita, de fapt.
Si partea in care eu am spus ca ma deranjeaza unde este?
Nu ma deranjeaza nimic, sunt lucruri pe care le inteleg si le respect, sunt lucruri pe care nici nu trebuie sa le inteleg, dar tot le respect.
De exemplu nu inteleg de ce unii isi tatuaza date de nastere cu simboluri romane pe antebrat.
I-am intrebat ce reprezinta, acestia mi-au raspuns si atat. Altii au spus ca e treaba lor, si asa a ramas, fara suparari din partea lor, si fara presiuni din partea mea.

Edited by MarianG, 27 December 2022 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate