Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

intrebari SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019
am luat legatura cu un producator destul de mare de textile din China si i-am dat toate detaliile pentru confectionarea unui tricou (masurile, logo, logo eticheta, o culoare mai speciala, slightly vintage, etc). Am platit $100 pentru mostra dar daca cumpar de la 50 de tricouri in sus pretul scade exponential si imi permite sa il vand la un pret ok. Publicul meu tinta nu e neaparat in Romania, ma astept sa vand in Europa si daca nu e prea mare bataie de cap, si in USA.

ce trebuie sa fac din punct de vedere legal daca fac import din China? Ce coduri CAEN trebuie la SRL? Am nevoie de ceva autorizatii daca vand textile? nu am idee nici despre taxe si etc.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,142
  • Înscris: 15.05.2008
Cel mai important la tine este alta,cum te protejezi de chinez sa nu iti vanda tricoul tau pe unde apuca si vrea,mai ales daca tu doresti sa vinzi in toata lumea

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Eu zic sa vinzi intai 200-300 de tricouri si apoi sa decizi daca iti convine sau nu un SRL.
Desi pare contraintuitiv ce iti spun, este cel mai eficient asa.

Cat despre coduri caen, daca nu poti sa te decizi singur, cel mai bine ar fi sa cer sfatul unui contabil
https://caen.ro/
Ca idee, comert cu amanuntul s-ar incadra ok in cazul tau.
https://caen.ro/cauta/textil

Ca si taxe, cu un angajat de 8 ore ( tu cel mai probabil ) ai de dat aprox 1100 RON taxe pt salariu, 1% din incasari si 8% dividende in prima faza.
Sunt mai multe dar afli pe parcurs cand este cazul.

Insa repet, nu te apuca sa-ti faci o societate pana nu stii ce incasari ai, ce profit, ce piata de desfacere.
Nu-ti bate capul momentan ca vinzi 5 tricouri la negru.
Cel mai rau caz iti reclari profitul la anul.

#4
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

Vizualizare mesajceanu1980, pe 27 decembrie 2022 - 13:46, a scris:

Cel mai important la tine este alta,cum te protejezi de chinez sa nu iti vanda tricoul tau pe unde apuca si vrea,mai ales daca tu doresti sa vinzi in toata lumea

nu prea imi fac probleme de asta inca. Vreau doar sa stiu cum pot face totul legal ca sa pot incepe odata sa promovez si sa vand

Vizualizare mesajvictor29cr, pe 27 decembrie 2022 - 13:51, a scris:

Eu zic sa vinzi intai 200-300 de tricouri si apoi sa decizi daca iti convine sau nu un SRL.
Desi pare contraintuitiv ce iti spun, este cel mai eficient asa.

Cat despre coduri caen, daca nu poti sa te decizi singur, cel mai bine ar fi sa cer sfatul unui contabil
https://caen.ro/
Ca idee, comert cu amanuntul s-ar incadra ok in cazul tau.
https://caen.ro/cauta/textil

Ca si taxe, cu un angajat de 8 ore ( tu cel mai probabil ) ai de dat aprox 1100 RON taxe pt salariu, 1% din incasari si 8% dividende in prima faza.
Sunt mai multe dar afli pe parcurs cand este cazul.

Insa repet, nu te apuca sa-ti faci o societate pana nu stii ce incasari ai, ce profit, ce piata de desfacere.
Nu-ti bate capul momentan ca vinzi 5 tricouri la negru.
Cel mai rau caz iti reclari profitul la anul.

asta am vrut sa fac initial dar din ce am citit, pot sa ramana cutiile la vama de unde probabil nu o sa le pot ridica eu ca persoana fizica.

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sa ai succes!

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,912
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajinternet_nomad, pe 27 decembrie 2022 - 13:59, a scris:

nu prea imi fac probleme de asta inca. Vreau doar sa stiu cum pot face totul legal ca sa pot incepe odata sa promovez si sa vand

Avand in vedere ca este destul de complicat comertul international, cel mai bine plateste o consultatie la un contabil si ai imaginea completa.
Forumul, care nu e nici macar unul de specialitate, nu cred ca te va ajuta prea mult. E posibil chiar sa te incurce cu puncte de vedere diferite, in functie de experienta fiecaruia.

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

Vizualizare mesajinternet_nomad, pe 27 decembrie 2022 - 13:59, a scris:

nu prea imi fac probleme de asta inca. Vreau doar sa stiu cum pot face totul legal ca sa pot incepe odata sa promovez si sa vand



asta am vrut sa fac initial dar din ce am citit, pot sa ramana cutiile la vama de unde probabil nu o sa le pot ridica eu ca persoana fizica.
Nu este o problema la vama.
Am comandat personal de pe alibaba peste 3,000 de bucati de hainute pt caini acum 3 ani. O sa dai 19% in plus pt TVA.
Dar da, mai bine contactezi un contabil sau cineva de specialitate.
Aici doar ne dam cu parerea.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca vrea sa inventeze businessul Amazon.

#9
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Deci tu n-ai nicio idee despre firma, caen, taxe etc, dar vrei sa vinzi international...
Riiiight. Posted image

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Fă fără acte deocamdată, dacă iese ce vrei, te apuci și de firmă. In cel mai rău caz cred că le poți cumpăra in firmă de la tine sau ca aport drept asociat. Un contabil ți-ar da niște portițe.

Ăsta e mirajul capitalismului, oricine poate fi antreprenor deși nu știe nimic despre finanțe/economie.

#11
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
vad ca aveai aceeasi nelamurire si in urma cu un an:
https://forum.softpe.../#entry28342447
Deci tu deja faci asta doar ca n-ai firma sau?
Banii ii incasezi pe persoana fizica momentan?

#12
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

Vizualizare mesajvictor29cr, pe 27 decembrie 2022 - 14:46, a scris:

O sa dai 19% in plus pt TVA.

Stii cumva daca se plateste taxa si pe costul de transport? sau doar pe valoarea pachetului?

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 27 decembrie 2022 - 17:07, a scris:

Fă fără acte deocamdată, dacă iese ce vrei, te apuci și de firmă. In cel mai rău caz cred că le poți cumpăra in firmă de la tine sau ca aport drept asociat. Un contabil ți-ar da niște portițe.

Ăsta e mirajul capitalismului, oricine poate fi antreprenor deși nu știe nimic despre finanțe/economie.

da, o sa fac fara firma, imi era teama de vama. Daca merge cum trebuie o sa iau legatura cu un contabil si o sa fac firma.

Vizualizare mesajdhaneey, pe 27 decembrie 2022 - 20:09, a scris:

vad ca aveai aceeasi nelamurire si in urma cu un an:
nu m-am mai apucat sa fac ce am zis in topicul respectiv pentru ca mi-am dat seama ca nu ar iesi nimic daca nu am niciun fel de control asupra produsului si nu trece deloc prin mana mea, sa-l verific, sa-l impachetez eu cum trebuie etc, plus costul de productie prea mare daca platesc si fulfillmentul.

#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

Vizualizare mesajinternet_nomad, pe 28 decembrie 2022 - 17:20, a scris:

Stii cumva daca se plateste taxa si pe costul de transport? sau doar pe valoarea pachetului?



da, o sa fac fara firma, imi era teama de vama. Daca merge cum trebuie o sa iau legatura cu un contabil si o sa fac firma.


nu m-am mai apucat sa fac ce am zis in topicul respectiv pentru ca mi-am dat seama ca nu ar iesi nimic daca nu am niciun fel de control asupra produsului si nu trece deloc prin mana mea, sa-l verific, sa-l impachetez eu cum trebuie etc, plus costul de productie prea mare daca platesc si fulfillmentul.
Se plateste TVA la marfa + transport, efectiv la totalul de plata, nu doar pe marfa.
Mai este si o taxa forfetara care, in cazul tau, banuiesc ca e la limita de sus de 3.3% era pe atunci.

Vorbeste cu mai multi chinezi.
Multi au manevre deja facute cu depozite prin Europa.

Ideal ar fi sa nu iei mult din prima.
Desi bumbacul e bumbac peste tot in lume, in China se pare ca exista vreo 8 feluri de bumbac si e posibil sa nu fii multumit de calitatea tricourilor.

Daca te bazezi pe vreun contract cu vreun magazin in Europa, trebuie discutat cu chinezul despre etichete.
Pentru $0.1 in plus la bucata, iti pune si eticheta de pret ca la H&M/C&A etc.

Daca mergi pe ruta vendor central sau fba clasic cu Amazon, vezi ca poti regla cu chinezii sa trimita direct in depozit la amazon.

#14
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

Vizualizare mesajvictor29cr, pe 28 decembrie 2022 - 17:27, a scris:

Daca mergi pe ruta vendor central sau fba clasic cu Amazon, vezi ca poti regla cu chinezii sa trimita direct in depozit la amazon.
mersi mult de raspunsuri. Incerc pe cat posibil sa evit companiile cu servicii de fulfillment, cel putin la inceput.

urmatoarea mea mare problema sunt preturile de transport pentru comenzi, M-am uitat la UPS de exemplu, cel mai mic pret Romania-Germania e 100 EUR pentru un colet mic de 1 kg, poate nu am stiut eu sa calculez. Ce ar trebui sa fac ca sa am preturi normale? Ar trebui sa coste undeva in jur de 6 euro transportul pentru un tricou in Europa.

Stiu ca in USA exista companii gen PirateShip care ofera cele mai mici preturi de la diferite firme de transport, si ofera si eticheta aia care contine detaliile de livrare, pe care o printezi si o lipesti pe colet. Apoi vine curierul la tine sau mergi tu la sediul firmei de transport alese sa lasi coletele.

#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

Vizualizare mesajinternet_nomad, pe 28 decembrie 2022 - 17:59, a scris:

mersi mult de raspunsuri. Incerc pe cat posibil sa evit companiile cu servicii de fulfillment, cel putin la inceput.

urmatoarea mea mare problema sunt preturile de transport pentru comenzi, M-am uitat la UPS de exemplu, cel mai mic pret Romania-Germania e 100 EUR pentru un colet mic de 1 kg, poate nu am stiut eu sa calculez. Ce ar trebui sa fac ca sa am preturi normale? Ar trebui sa coste undeva in jur de 6 euro transportul pentru un tricou in Europa.

Stiu ca in USA exista companii gen PirateShip care ofera cele mai mici preturi de la diferite firme de transport, si ofera si eticheta aia care contine detaliile de livrare, pe care o printezi si o lipesti pe colet. Apoi vine curierul la tine sau mergi tu la sediul firmei de transport alese sa lasi coletele.
ShipStation sau 3PL sunt interne.
Romania - Germania nu poti trimite prin DHL/UPS. Adica poti, dar nu ajungi nicaieri cu pretul.
Mai acceptabil este serviciul EMS prin posta romana pana in 2kg, sau pachetul mic intracomunitar pana in 2.5kg.
Ideal ar fi sa verifici, dar era undeva la 4 euro/pachet pt it/de.

Daca nu ma insel, ShipStation are ceva similar si in germania, discuta cu ei.

#16
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

Vizualizare mesajvictor29cr, pe 28 decembrie 2022 - 18:55, a scris:

ShipStation sau 3PL sunt interne.
Romania - Germania nu poti trimite prin DHL/UPS. Adica poti, dar nu ajungi nicaieri cu pretul.
Mai acceptabil este serviciul EMS prin posta romana pana in 2kg, sau pachetul mic intracomunitar pana in 2.5kg.
Ideal ar fi sa verifici, dar era undeva la 4 euro/pachet pt it/de.

Daca nu ma insel, ShipStation are ceva similar si in germania, discuta cu ei.
Pachetul mic intracomunitar prioritar de la Posta Romana ajunge la usa clientului ca si orice alt colet trimis cu ups, fedex etc?

Tariful de prezentare a trimiterilor la organele vamale de 9 lei poate fi achitat doar de client cand primeste coletul? Sau pot sa il platesc eu direct cand trimit coletul? stiu ca am mai cumparat ceva din USA si am platit astia 9 lei, chiar daca credeam ca am platit totul cu cardul. Sau nu se aplica daca transportul e UE-UE?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate