Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pacient aflat in coma de 2 ani, sanse si nedumeriri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

 adisz, on 26 decembrie 2022 - 17:47, said:

De fapt are trei dileme uriase.
A treia este ce va face daca "trage stecherul din priza" si acest lucru o va bantui toata viata.
Asa e, si din cauza celei de a treia dileme le are pe primele doua.
Incerca sa inteleaga mai bine care este situatia, daca el are sanse sa isi revina si daca mai traieste real sau e doar "o leguma" pe care ea o vede pe patul de spital.

#20
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
Mie mi se pare groaznic sa te tina cineva legat la aparate 2 ani. Daca mai functioneaza creierul, acel om e condamnat zilnic la un chin inimaginabil realizand ca este leguma si va fi tinut asa mult si bine.

A fost si-un film pe tema asta, imi scapa acum titlul, dar era cazul unui om aflat in coma, care retraia continuu niste cosmaruri infricosatoare.

#21
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Ar fi posibil asa ceva? Sa isi mai dea seama de ceva, sa stie ce i se intampla? Sa aiba vise, ba chiar cosmaruri? Intradevar ar fi de preferat moartea.

Edited by utilizatorok, 26 December 2022 - 18:10.


#22
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016
Din pacate, sunt si astfel de cazuri, exista relatari ale norocosilor care s-au trezit din coma. Daca se pot numi norocosi...
https://stirileprotv...-25-de-ani.html
https://stirileprotv...u-sa-moara.html

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Manasu, on 26 decembrie 2022 - 18:20, said:

Din pacate, sunt si astfel de cazuri, exista relatari ale norocosilor care s-au trezit din coma. Daca se pot numi norocosi...
Risipa de resurse - necesare altora real tratabili - doar ca sa-i chinuiesti pe cei in coma. Cand te trezesti sa fii paralizat sau sa-ti fi trecut tineretea? Gresit.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 ccc190577, on 26 decembrie 2022 - 17:00, said:

Cunosc un inginer,care produce niște aparate,despre care niște medici afirmă că au scos pacienti din comă de ani de zile.
Problema este,cum convingi spitalul să te lase sa folosesti aparatul?
Și daca decedeaza,ce ai de gând să faci?
dacă face aparate precum deschizi tu topice p-aici mai bine nu

îi fi tu ,,ingineru,,

 Manasu, on 26 decembrie 2022 - 18:20, said:

Din pacate, sunt si astfel de cazuri, exista relatari ale norocosilor care s-au trezit din coma. Daca se pot numi norocosi...
https://stirileprotv...-25-de-ani.html
https://stirileprotv...u-sa-moara.html
dacă  niciunu când s-a trezit n-a putut spune nimănui  cum au apărut aceste articole în ziare.nu-ți dai seama că-s fake-uri asemenea găinii cu pui vii?

#25
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 EMPP, on 26 decembrie 2022 - 18:36, said:

dacă  niciunu când s-a trezit n-a putut spune nimănui  cum au apărut aceste articole în ziare.nu-ți dai seama că-s fake-uri asemenea găinii cu pui vii?
Sunt cazuri verificate medical, n-o mai da in balarii pe aici.
https://en.wikipedia...wiki/Rom_Houben
https://en.wikipedia...artin_Pistorius

Edited by Manasu, 26 December 2022 - 18:44.


#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Manasu, on 26 decembrie 2022 - 18:40, said:

Sunt cazuri verificate medical, n-o mai da in balarii pe aici.
https://en.wikipedia...wiki/Rom_Houben
https://en.wikipedia...artin_Pistorius
adevărete articole medicale acele știri protv luate de pe wiki.pozele spun totul mai ales cu cel paralitic

citește articolul din ziar

#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 ccc190577, on 26 decembrie 2022 - 17:00, said:

Cunosc un inginer,care produce niște aparate,despre care niște medici afirmă că au scos pacienti din comă de ani de zile.
Problema este,cum convingi spitalul să te lase sa folosesti aparatul?
Și daca decedeaza,ce ai de gând să faci?

Nu ai cum!
Asa, poti veni si cu vraci tamaduitori, cu samani...
Doctorul Burnei a fost acuzat mai ales pentru medicina practicata cu ajutorul unor dispozitive oarecum improvizate / in orice caz, neomologate de sistem.

Eventual poate daca isi ia pacientul acasa si acolo experimenteaza pe acesta.

Dar probabil in toate cazurile, in caz de deces cineva se va autosesiza si se va cauta un vinovat.

#28
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 21.02.2022
Ar trebui stabilit un termen legal dincolo de care nu mai au putere de decizie nici rudele, nici medicii. Nici măcar în situația în care plătesc 100% din buzunar și nu din asigurările de stat. Când împlinim 18 ani toți ar trebui sa avem un chestionar în față, revizuibil periodic, pentru situații din astea. Eu aș găsi inacceptabil să fiu ținut mai mult de câteva zile; mi s-ar incalca demnitatea.

Edited by echoshoworacle, 26 December 2022 - 19:20.


#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 george_alexandru, on 26 decembrie 2022 - 16:39, said:

Probabilitatea de a se mai trezi doar medicii ii pot spune,

Lasand la o parte agramatismul, tu de ce crezi ca intreaba aici?

#30
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 echoshoworacle, on 26 decembrie 2022 - 19:18, said:

Ar trebui stabilit un termen legal dincolo de care nu mai au putere de decizie nici rudele, nici medicii. Nici măcar în situația în care plătesc 100% din buzunar și nu din asigurările de stat. Când împlinim 18 ani toți ar trebui sa avem un chestionar în față, revizuibil periodic, pentru situații din astea. Eu aș găsi inacceptabil să fiu ținut mai mult de câteva zile; mi s-ar incalca demnitatea.
Iar eu cred ca e foarte greu de facut asa ceva.
Ce varsta ai?

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Atreides7, on 26 decembrie 2022 - 17:14, said:


ma indoiesc teribil despre cine cunosti, ce aparate si ce nu stiu ce medici afirma, nu de alta, dar topicul tau proaspat "Prin watsapp poți controla un telefon,in sensul de a fura banii din contul posesorului de la distanță?" e o serioasa indicatie ca habar nu prea ai ce vorbesti
Nu stie omul dpdv tehnic cum se poate asta, de aceea a intrebat Daca ii vor explica altii ce se poate si ce nu, poate va intelege ..

 echoshoworacle, on 26 decembrie 2022 - 19:18, said:

Ar trebui stabilit un termen legal dincolo de care nu mai au putere de decizie nici rudele, nici medicii. Nici măcar în situația în care plătesc 100% din buzunar și nu din asigurările de stat. Când împlinim 18 ani toți ar trebui sa avem un chestionar în față, revizuibil periodic, pentru situații din astea. Eu aș găsi inacceptabil să fiu ținut mai mult de câteva zile; mi s-ar incalca demnitatea.
Demnitatea este mai presus de sentimentele celor care te iubesc si care te-ar ingriji? Intreb doar din curiozitate.

Edited by Cr1spy, 26 December 2022 - 19:58.


#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Cr1spy, on 26 decembrie 2022 - 19:45, said:

Demnitatea este mai presus de sentimentele celor care te iubesc si care te-ar ingriji?
Sentimentele alea-s doar iubire si devotament - ei nu sufera? N-ar fi corect fata de partener/partenera sa-si poata relua viata?

Edited by __Dan__, 26 December 2022 - 19:58.


#33
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
O paralela cu subiectul:

Parca prin alte tari in caz de moarte cerebrala, spitalul iti da de ales: Ori deconecteaza ei aparatele, ori iei acasa pacientul si continui sa il sustii in viata pe aparate dar pe banii tai.

Doar ce a fost un caz puternic mediatizat in UK cu un baiat de 12 ani in moarte cerebrala pe care familia vroia sa il tina in viata cu orice pret (dar pe banii sistemului de sanatate).

Cand sistemul de sanatate a refuzat, s-au dus in instanta. Cand instanta a dat dreptate sistemului medical, l-au scos de la aparate si a murit.

Edited by abac, 26 December 2022 - 19:57.


#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 __Dan__, on 26 decembrie 2022 - 19:54, said:


Sentimentele alea-s doar iubire si devotament? Ei nu sufera?
Si dupa ce moare "se elibereaza" si incep "sa-si traiasca viata", nu?
Cam asta ar fi ideea?

#35
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 21.02.2022

 crocko.dilul, on 26 decembrie 2022 - 19:37, said:

Iar eu cred ca e foarte greu de facut asa ceva.
Ce varsta ai?
O varsta la care le-am vazut cam pe toate. Eu n-am zis ca e usor de facut, e chiar imposibil de facut intr-o tara cu un procent ridicat de trogloditi.

#36
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 utilizatorok, on 26 decembrie 2022 - 18:09, said:

Ar fi posibil asa ceva? Sa isi mai dea seama de ceva, sa stie ce i se intampla? Sa aiba vise, ba chiar cosmaruri? Intradevar ar fi de preferat moartea.
Nimeni nu stie, e o intrebare care intra deja in sfera metafizicii. Inclusiv relatarea colegului de mai sus privind '' blackout-ul'' e interesanta fiindca releva capacitatea de a constientiza nimicul.
Ce este nimicul? Nimicul pare a fi ceva care invariabil are proprietati si a generat in final complexitate barionica, nimicul pare a fi o caracteristica a ceea ce noi numim Dumnezeu.
Despre nimic, la fel ca si in privinta spatiului & timpului se poate scrie o singura fraza insa totodata se pot compila tratate de mii de pagini.
Ce anume este nimicul e una dintre cele mai grele si complexe intrebari...cand murim sau avem o experienta NDE experimentam o revenire la nimic, dar ce anume e el? De ce atat de multi vad lumina alba orbitoare? De ce experientele NDE sunt atat de similare cu fenomenul UAP si mai ales cu experientele celor care sustin ca au fost rapiti?

Edited by doxan, 26 December 2022 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate