Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Python

Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...
 Tractor Case 4210 fum in radiator

Cazul de la Spitalul Pantelimon d...

Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita "all inclu...
 recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Importanta numarului de RPM la ma...

Baterii auto recuperare bani
 Vopsele de interior respirabile

Deconectare controller consola PS4

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2426 replies to this topic

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

• Grup: Senior Members

mufa, on 27 decembrie 2022 - 20:20, said:

Pe ce te bazezi?
Pe comparatii  intre traiul din occ. si traiul din Ro. Ce are in plus fata de mine englezul sau olandezul de rand?

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

• Grup: Members

dan210, on 27 decembrie 2022 - 13:05, said:

acum peste 20 de ani cand am plecat eu era si mai bun Posted Image
eu nu zic ca UK e bun si Romania-i rea, da cand va vad pe unii cum puneti Anglia-n corzi...
Pai atunci despre ce ne certam aici?
Eu zic ca Romania nu e vreun iad pe pamant, si ca Anglia nu e perfecta.
Eu nu am dat de caciuleli, iar de nepotisme e plina si Anglia, nu vad de ce am judeca cu dubla masura.

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:47, said:

Adică să moară de foame.
Deci dumneata zici ca romanii din Romania mor de foame?

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:48, said:

Nu știu, nu tu ai spus cîteva posturi mai deveme că majoritatea românilor care pleacă în vest o fac de foame?
Si tu esti de acord cu mine? De foame au fugit, nu-i asa? Da' nu recunosc Posted Image

Edited by Scorpionul_Negru, 27 December 2022 - 21:55.

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

Scorpionul_Negru, on 27 decembrie 2022 - 21:53, said:

Deci dumneata zici ca romanii din Romania mor de foame?
Nu spun eu, tu o spui.

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 21:49, said:

Pe comparatii  intre traiul din occ. si traiul din Ro. Ce are in plus fata de mine englezul sau olandezul de rand?
Nimic Posted Image

P.S. Încearcă totuși să vezi ce are englezul sau olrandezul de rînd față de românul de rînd. S-ar putea să ai ceva surprize. Ți-aș putea da cîteva exemple, dar singura reacție ar fi: "du-te bă că nu te cred", așa că nu mă obosesc.

Edited by mufa, 27 December 2022 - 22:00.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:57, said:

Nimic Posted Image
Pai cum nimic?! Infrastructura, educatie, civilizatie calitatea vietii? :lol:

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:55, said:

Nu spun eu, tu o spui.
Romania s-a mai schimbat, care avea de plecat a plecat. Si care a plecat cam de saracie a plecat, da. Ok, nu toti, ca sa nu se repete de 100 de ori aceeasi idee. Plus cazuri de oameni "speciali" ca mine care credeau ca e vreo smecherie in plus p-acolo fata de Ro, doar ca nu era. Nu pt mine.
Deci e UK raiul sau nu e? Si e Ro iadul?

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 22:00, said:

Pai cum nimic?! Infrastructura, educatie, civilizatie calitatea vietii? Posted Image
"Democratie, libertate, valori europene si euroatlantice" si restul de sound-bytes & dog-whistles.

mufa

mufa

Porc misogin

Scorpionul_Negru, on 27 decembrie 2022 - 22:00, said:

Romania s-a mai schimbat, care avea de plecat a plecat. Si care a plecat cam de saracie a plecat, da. Ok, nu toti, ca sa nu se repete de 100 de ori aceeasi idee. Plus cazuri de oameni "speciali" ca mine care credeau ca e vreo smecherie in plus p-acolo fata de Ro, doar ca nu era. Nu pt mine.
Deci e UK raiul sau nu e? Si e Ro iadul?
De ce nu vrei tu să ne spui ce anume nu ți-a plăcut afară. De curiozitate cînd ai plecat, unde, cît ai stat, ce ai muncit, ai fost singur, cu familia, etc? Chiar sunt curios, e ok și PM dacă nu e ceva ce vrei să știe toată lumea.

Dacă vrei discutăm fix în alb și negru, atunci România e iadul și UK e raiul. Dacă discutăm în tonuri de gri, griul din UK e mai aproape de alb decît cel din România.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:57, said:

P.S. Încearcă totuși să vezi ce are englezul sau olrandezul de rînd față de românul de rînd. S-ar putea să ai ceva surprize. Ți-aș putea da cîteva exemple, dar singura reacție ar fi: "du-te bă că nu te cred", așa că nu mă obosesc.
Romanul de rand are casa proprietate personala, masina, iar in materie de haleala poate sa isi procure alimente bio de la piață sau de la tarani. Alimente, evident mai ieftine decat la supermarket.  Olandezul/englezul de rand sta cu chirie sau are rate pe viata la casa, rate la masina, rate la te miri ce si asa mai departe.

mufa

mufa

Porc misogin

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 22:14, said:

Romanul de rand are casa proprietate personala, masina, iar in materie de haleala poate sa isi procure alimente bio de la piață sau de la tarani. Alimente, evident mai ieftine decat la supermarket.  Olandezul/englezul de rand sta cu chirie sau are rate pe viata la casa, rate la masina, rate la te miri ce si asa mai departe.
Și mai are ceva românul de rînd. Autosuficiență, foarte multă autosuficiență.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 22:19, said:

Și mai are ceva românul de rînd. Autosuficiență, foarte multă autosuficiență.
Sunt si destui vestici autosuficienti. Un olandez ma intreba daca exista munti in Ro sau daca avem internet. :lol:

mufa

mufa

Porc misogin

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 22:22, said:

Sunt si destui vestici autosuficienti. Un olandez ma intreba daca exista munti in Ro sau daca avem internet. Posted Image
Cred că e a 3-a oară în seara asta cînd vă spun că "race to the bottom" nu vă ajută deloc.

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 22:06, said:

De ce nu vrei tu să ne spui ce anume nu ți-a plăcut afară. De curiozitate cînd ai plecat, unde, cît ai stat, ce ai muncit, ai fost singur, cu familia, etc? Chiar sunt curios, e ok și PM dacă nu e ceva ce vrei să știe toată lumea.

Dacă vrei discutăm fix în alb și negru, atunci România e iadul și UK e raiul. Dacă discutăm în tonuri de gri, griul din UK e mai aproape de alb decît cel din România.
N-am repetat in toate postarile deja ce nu mi-a placut in afara? Faptul ca o duceam mai bine in Romania decat in UK? Nu e nevoie sa dau detalii personale. E atat de greu de crezut? E incredibil asa ca oamenii pot sa aiba casa, masina, job si in Romania, si fara sa faca rate la ele? Intamplator nu provin dintr-o zona saraca, fiind din Bucuresti de origine.  Unde am casa la tara e langa oras (si satul ala s-a cam transformat intr-o suburbie), am avut un serviciu ok (undeva pe la 1000€/luna) si o familie cu oarecare posibilitati materiale. Deci UK a fost un pas inapoi, a rezultat in multa munca si cam atat. Ce-i drept nici nu prea am fost ala sa stau in casa, mi-am cumparat o gramada de chestii, am umblat peste tot. In materie de singuratate a variat in functie de cand aveam partenera si cand nu aveam, ca nu am plecat cu nevasta acum multi ani ca nu aveam, am plecat singur. Iar cam asta e rezultatul. Am avut timp in cei 10 ani de stat "in afara" sa observ si progresul din Romania, si financiar si in materie de infrastructura. D-acolo a aparut si gandul "ce caut eu in afara?". D-aia cand vad atata lauda la adresa vestului, nu pricep - consider ca oamenii plecati p-acolo vor sa isi ia o casa si o masina in rate si sa stea cu nevestele, ca bastinasii n-au treaba cu ei in afara muncii. D-aia cand mi se tot aduc argumente finaciare, nu face altceva decat sa imi intareasca convingerea ca majoritatea au plecat din lipsa de mijloace materiale din Romania. Poate n-aveau de munca, poate n-aveau case, am detaliat in alte postari. Si poate in UK le au si sunt multumiti, iar la capitolul socializare se resemneaza cu ideea ca "lasa ca la varsta asta oricum toata lumea sta in casa cu nevasta si atat". Nu zic ca ceva e bun sau rau. Fac niste afirmatii, nu niste judecati, in afara de cand ma judec pe mine. Eu am crezut ca daca o duc bine in Romania, in afara o sa o duc si mai bine. Teapa, ca in afara nu am avut baza materiala si sociala pe care le am in tara, iar din salariu si atat nu o duci asa bine.
Spune-mi de ce esti tu asa de multumit de UK. Nu vreau sa aud abureli despre coruptie sau nu-stiu-ce valori abstracte, chestii concrete (material si social). Tie personal ce iti lipsea in Romania si ai in UK si te face asa de fericit? Daca nu erai plecat cu nevasta, mai stateai singur de nebun p-acolo?

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Mufa. Povesteste dumneata despre race to the top.

Edited by Cristi_E, 27 December 2022 - 22:31.

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 22:14, said:

Eu mi le procur de la mine din gradina si n-am rate la nimic.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Cristi_E, on 26 decembrie 2022 - 14:27, said:

Vin in Ro de sarbatori pentru ca nu au cu cine petrece acolo in UK.

Cum te poti distra bine pe o insula plata si umeda, cu niste constructii pe ea?
Vin un an, doi până se satura de același rahat înghițit an de an. Dacă ești din Maramu cu obiceiuri și tradiții da corect, ai la ce sa te-ntorci. Altfel preferi sa faci bilet rudelor sau amicilor sa te viziteze și să se bucure și ei de occidentalitate.
Cozi la Kaufland și buluc pe străzi găsești peste tot, iar o mușama sa pui pe-o masa cu scaune de plastic se găsesc și în afara daca vrei musai sa petreci tradițional. Curierul îți aduce la ușă vinul acru de tara să-l îndoi cu sifon la dozator că acum ești șmecher deja, cârnații și șuncă merg la pachet nu se strica in 3 zile pe drum și nici nu trebuie să-ți pui lichid de parbriz in mașina că să simți sărbătorile că acasă.

kolfleading, on 26 decembrie 2022 - 13:43, said:

Incepand cu infrastructura, servicii si terminand cu posibilitati de petrecere a timpului liber. Pentru cineva care castiga "middle class" in ambele parti, viata in Romania este mai stresanta decat in tari mai din Vestul Europei. Pur si simplu sunt mai civilizati.
Nu totul se rezuma la bani, dar eu greu sa explici cuiva care e bine înrădăcinat in sistemul romanesc, societate, care a găsit soluția sa o duca bine. Pentru ei e perfect, nu înțeleg că pentru alții nu e, că problema nu e tara sau sistemul ci pur și simplu oamenii din jur.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Urat ai mai trait in Ro!
Te inteleg perfect de ce ai plecat. Domnul fie cu tine. :)

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Cristi_E, on 26 decembrie 2022 - 14:27, said:

Vin in Ro de sarbatori pentru ca nu au cu cine petrece acolo in UK.

Cum te poti distra bine pe o insula plata si umeda, cu niste constructii pe ea?
Prima afirmație e corecta dar se poate rezolva daca nu ai familie numeroasa.
Nu te poți distra în adevăratul sens al cuvântului. Te poți simți bine insa. Cu timpul incepi sa preferi sa te simți bine 360 de zile pe an cu mici exceptii decât să te distrezi 6 zile pe an și 360 de frustrări, nervi, stres și dat din coate.

Cristi_E, on 27 decembrie 2022 - 22:47, said:

Urat ai mai trait in Ro!
Te inteleg perfect de ce ai plecat. Domnul fie cu tine. :)
Diferența între mine și tine e că eu descriu o pătură generala a societății românești pe când tu ataci direct o persoana. Nu beau nici poșircă și nici n-am mușama, altfel eram încă in țară și foarte fericit.

horny_hornet, on 26 decembrie 2022 - 17:14, said:

Ai zis pe undeva că eu nu m-am adaptat la viața din UK. Greșești. Eu m-am adaptat foarte bine, dar toată treaba cu Brexit mi-a arătat că englezii nu s-au adaptat la imigranți. Pe față ei sunt foarte politicoși, la Brexit a ieșit la iveală adevărata lor față (cam rasistă și cam xenofobă). Eu nu m-am mai simțit binevenit și m-am hotărât să plec, asta e tot. Alt deștept zicea că am bătut toba pe tema asta. M-am simțit obligat să menționez legăturile mele cu UK-ul din cauza argumentelor infantile, cum că cei din România nu știu cum e în realitate în UK, doar citim prin ziare. Eu știu foarte bine, fiindcă am trăit niște ani pe acolo.

Ar fi minunat să discutăm obiectiv pe subiect, dar așa ceva nu se poate, că doar suntem români și nu ne simțim bine până nu scurmăm în rahat.
Si Te-ai întors în Ro acolo unde oamenii arunca cu cruci spre homosexuali? 🤣
De curiozitate, ai mai experimentat vreo altă țară pentru a face o diferență de cat de open minded sunt britanicii vs. alții?

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Astrul, on 27 decembrie 2022 - 22:52, said:

Diferența între mine și tine e că eu descriu o pătură generala a societății românești
Pai vezi ca au si vesticii paturi din astea generale.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

mufa, on 27 decembrie 2022 - 21:43, said:

Ba e relevant ce spun niște teste date de toți elevii, că-ți arată care e nivelul general. Degeaba ai 100 de elite, dacă restul e cum e. S-ar putea să mă văd cu o profă de mate din AC, chiar sunt curios dacă mai are studenți care nu știu să rezolve o ecuație de gradul 2 în primul an de facultate.
Are relevanta si nu prea. Testele PISA sunt niste teste din vest conceput pentru sistemul din vest.

E ca si atunci cand te pregatesti de admitere si rezolvi o culegere intreaga, dar te trezesti la examen ca au schimbat astia formatul fara sa-ti spuna.

mufa, on 27 decembrie 2022 - 22:26, said:

Cred că e a 3-a oară în seara asta cînd vă spun că "race to the bottom" nu vă ajută deloc.

Olandezii ne blocat sa intram in schengen pentru ca populatia avea impresia ca schengen=liber la romani in Olanda.

Deci nu e vorba de o singura categorie, e vorba de marea majoritate a oamenilor care habar n-au ce inseamna libera circulatie, schengen, vize etc.

Vara asta erau doi italieni care au confundat Cracovia cu Craiova. Acum cativa ani, alti straini au confundat Bucharest cu Budapest. Asta e nivelul de ignoranta din vest. Unii habar n-au ce capitale exista in UE. La astia ne inchinam noi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate