Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...
 NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...

Suspensie sa bicicleta (fatbike)
 Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic

Boilere electrice slim / compacte
 Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

Sfat achizitie masina buget 35k e...

transport mobila grea la etaje su...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2429 replies to this topic

leusteanul

leusteanul

Senior Member

• Grup: Senior Members
De ce oi vrea sa pleci in Italia, ia uite ce multumiti sunt romanii: https://garciacalave...ni-in-uk/?amp=1

'Diferenta fata de Romania, e ca aici chiar si cu un salariu minim pe economie, iti vei permite o casa, si nu vei avea grija intretinerii si a alimentelor. Vorbim totusi de o tara unde femeia de servici ne povestste cum a fost in concediu in Canare sau in Spania la Benidorm'

I-auzi, Astrule!

Fara griji!

Articolul pare o parodie, dar omul e cat se poate de serios.

Intre timp... https://youtu.be/KWw...v3pqAehXxUgkexH

Edited by leusteanul, 29 December 2023 - 06:19.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Realistic vorbind comparația e hilară. Compara viața din UK cu cea din Franța, Germania, Italia nu cu cea din Romania.
Oamenii se descurca bine in Europa cu salarii pe munca cinstita și ceva mai bine daca au și carte.
Nu trebuie sa mergi pe principiul "ne descurcamos", o "combinație", un "smen" sau vreun "tun" că sa duci o viață mulțumitoare.
Acum fiecare țară îți ofera un alt stil de viață și alta calitate, e subiectivă de la om la om.
Un oltean că mine n-o sa se simtă niciodată în largul lui printre calici care strâng la ciorap sa se simtă bine că au.
Eu am doar ce îmi amintesc, sunt cele mai de preț valori, restul sunt roti, acoperișuri sa nu te ploua și hârtii de platit placeri. Nu toți gândesc așa, de aceea există țări pentru fiecare.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Și mâine seară mă întorc pe tărâm indian...ce e frumos trece repede.

rolion

rolion

Member

• Grup: Members
Mai este faptul ca tu ca parinte vei dori ca ai tai copii sa faca cea ce nu ai facut / reusit tu.
Deci,este o capcana. Secretul este sa ai un 360 feedback si comunicarea este paramount.

Dar, de multe ori,te arunci cu capul inainte si faci ceva doar ca se eviti mai tarziu sa regreti ca nu ai facut-o.
Mai bine sa o incerci sa vezi daca se prinde decat sa iti reprosezi copiii ca nu l-ai ajutat,nu l-au suportat sau mai stiu eu ce bullshit modern...

Banii nu ajung niciodata cand este vorba de educatie dar banii fac diferenta cand ajungi in top 90% si te bati sa cuceresti fiecare procent...Este usor cand ai tai stau cu medium / mediocritatea,parametrii de comprataie sunt happy si usor de vizualisat.
Cand ajungi sa te bati cu top / best... atunci pregateste sa scoti banii de la saltea ca fiecare procent costa o caruta de timp si bani,aka resources.

Ca fapt divers,eu imi duceam kids la o pregatire suplimentara,era un after-school program numit "kumon".
Ce m-a socat era ca foarte putini copii erau locali, multi erau straini care faceau cursul. Oare de ce ? Diferita motivatie,situatie financiara,target sau backgrounds ?

Edited by rolion, 04 January 2024 - 12:26.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

rolion, on 04 ianuarie 2024 - 12:24, said:

Mai este faptul ca tu ca parinte vei dori ca ai tai copii sa faca cea ce nu ai facut / reusit tu.
Sincer in ceea ce ma priveste nu. Sunt multumit de viata pe care am dus-o, m-am distrat cand a trebuit si am avut varsta pentru distractii, am invatat cand si cat a trebuit ca sa trec si am muncit constant sa ma dezvolt profesional si sa am succes. Nu prea mi-as dori sa schimb reteta. Cu siguranta nu l-as incuraja sa imi urmeze meseria caci ai de-a face cu scursuri, eu sigur n-am facut parte din filmul asta dar m-am descurcat.

Mai bine sa o incerci sa vezi daca se prinde decat sa iti reprosezi copiii ca nu l-ai ajutat,nu l-au suportat sau mai stiu eu ce bullshit modern...
O sa primeasca doar sanse la educatie. Nimic altceva. atat am primit si eu. Case, masini si bani de spart poate sa-si faca si singur daca ai investit corect in el.

Banii nu ajung niciodata cand este vorba de educatie dar banii fac diferenta cand ajungi in top 90% si te bati sa cuceresti fiecare procent...Este usor cand ai tai stau cu medium / mediocritatea,parametrii de comprataie sunt happy si usor de vizualisat.
Cand ajungi sa te bati cu top / best... atunci pregateste sa scoti banii de la saltea ca fiecare procent costa o caruta de timp si bani,aka resources.
Corect. De aceea as prefera sa stau in 3 camere in Milan si sa am 200k sa investesc intr-o scoala internationala bilingva cu bac international, decat sa stau la casa de 400k, sa faca scoala din zona si sa sper ca o sa pot eu suplini ce-i lipseste vreme de 12-13 ani. Daca scoala isi face datoria parintele devine un sprijin si un prieten, daca esti obligat sa te implici constant cu ascultat si teme, devi un tartor. Plus ca trebuie sa ai si timp pentru asta, s-au dus vremurile comuniste cand parintii erau acasa la 4-5 si aveau timp de tine.

Ca fapt divers,eu imi duceam kids la o pregatire suplimentara,era un after-school program numit "kumon".
Ce m-a socat era ca foarte putini copii erau locali, multi erau straini care faceau cursul. Oare de ce ? Diferita motivatie,situatie financiara,target sau backgrounds ?
In ce tara?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

leusteanul, on 29 decembrie 2023 - 06:19, said:

De ce oi vrea sa pleci in Italia, ia uite ce multumiti sunt romanii:
Deoarece nu am de gând să-i ascut maceta din ghiozdan in fiecare săptămână, am si-asa vreo 20 de cuțite de bucătărie pe care le ascut constant...
Excursia a dat roade și exista deja un plan, găsit și școala sa fie înrolat de la 4 ani (2 ani de gradinita pregătitoare pt clasa 1) și o zonă decenta de locuit cu preturi rezonabile sa pot cumpăra ceva cash și să scap de ipoteci in UK.
Iar școala e rezonabila că preț căci e subvenționată.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

ce zona

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Bergamo-Milan. Nu e Italia aia vero dar e bine. Am fost impresionat de nivelul de civilizație din nord. Au infrastructura cat n-ar visa englejii nici în 100 de ani.
Am ajuns la cota 2200 pe o șosea ca-n palmă de aveau loc 2 tiruri să treacă și la mine in Bristol încă mergem pe poteci unde trebuie sa ne așteptăm să trecem pe rand pe sens...

IMVR

IMVR

Junior Member

• Grup: Junior Members
Scandal la posta britanica dupa ce sute de oameni au fost anchetati cu 20 de ani in urma din cauza unei erori de soft

https://www.bbc.co.u...siness-56718036

rolion

rolion

Member

Astrul, on 11 ianuarie 2024 - 18:22, said:

Deoarece nu am de gând să-i ascut maceta din ghiozdan in fiecare săptămână, am si-asa vreo 20 de cuțite de bucătărie pe care le ascut constant...
Excursia a dat roade și exista deja un plan, găsit și școala sa fie înrolat de la 4 ani (2 ani de gradinita pregătitoare pt clasa 1) și o zonă decenta de locuit cu preturi rezonabile sa pot cumpăra ceva cash și să scap de ipoteci in UK.
Iar școala e rezonabila că preț căci e subvenționată.

Ce varsta are juniorul ta,daca poti raspunde fara a "break the child protection guidelines" !?
Tu l-ai intrebat  ce vrea sa se faca cand va fi mare ?
In ce limba numara de la unu(one)  la zece(ten) ?

Astrul, on 12 ianuarie 2024 - 01:28, said:

Bergamo-Milan. Nu e Italia aia vero dar e bine. Am fost impresionat de nivelul de civilizație din nord. Au infrastructura cat n-ar visa englejii nici în 100 de ani.
Am ajuns la cota 2200 pe o șosea ca-n palmă de aveau loc 2 tiruri să treacă și la mine in Bristol încă mergem pe poteci unde trebuie sa ne așteptăm să trecem pe rand pe sens...

Ce zone din UK te plangi tu ca nu ajungi la cota 2200 cu masina ? Poate englezii nu vor ca tu sa ajungi la cota ai cu vehicul si vor sa te provoace la un aer curat si fara smecherii de weekend !?
Ca eu unul de la un capat la altul al UKului merg pe doua trei benzi de "variable speed" motorways...

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

2 si-un pic. Ce sa știe la vârsta asta ce va face când va fi mare când sunt adolescenți și tineri care indocrinati de "educație" sa fie doar masa votanta se uită in oglinda și sunt inca confuzi ce gen au...
Sa revenim. Nu îmi pasă și nici nu mă interesează ce vrea să facă când o să fie mare. E treabă lui, eu doar o să ghidez că un instructor de soferie, mai o frana sa evit un accident, mai un tras de volan.
Sa zicem că vreau sa devină ceva in zona desenului. Poate fi pictor, desenator, grafician 3d, arhitect, proiectant, nspe meserii ce implica trasul de linii pe foi sau software.
Pentru asta tu trebuie să-i furnizezi hârtia, panza, tableta, laptopul, etc instrumentele și materialele necesare să își aleagă calea. Fara ele nici nu va ști că există.
Cam așa gândesc eu școală, materie generala de explorat cunoștințe și ales mai încolo direcția. O alege el, nu școală și nu eu.
Numără și identifica cifre in engleza și română. A început cu cele din romana dar acum e prins cu engleza destul de tare. Aproape fiecare cuvânt îl știe în ambele limbi, plus câteva din italiana din cântece.
Aici de fapt voiam să ajung, școală pe care deja am ales-o face predare în germană și italiana inca din grădiniță și mai departe engleza franceza și puțină latina în liceu. Pentru mine nu contează ce face, nu meseria e importanta ci lejeritatea de a putea să-si aleaga oriunde vrea sa capete experiență, munceasca și trăiasca.
E că și cum ti-ar da cineva o mașină cu carburant nelimitat sa strabati lumea, fata de mersul pe jos care nu te duce mai departe de cartierul tău. Poți fi tu as in CNC-uri și automatizări, daca te-ai născut la Pitești și n-ai învățat o boaba de limbă străină până la 25 de ani când ai ieșit pe băncile facultății o să proiectezi lonjeroane pentru Logan toată viata.
Iar în Anglia nu e nicio șansă să facă scoli care să îl învețe materii in diferite limbi străine. N-au nevoie nu? Parcă așa zic ei înșiși.
Și sincer, la ce școală fac in Anglia va trebui sa suplinesc cu anumite cunoștințe mai ales la materiile exacte, plus citit în particular și să mai facă și meditații la nspe limbi străine. Și după asta ar trebui sa mai aibă și viața personală...nu-mi ies orele.
Eu nu vreau să-i tai aripile, o să știe engleza by default și dacă o să fie visul lui sa studieze mai departe și să trăiască în UK e treabă lui, e cetățean britanic și n-ar avea nicio problema s-o facă. Cu bac international intra mai ușor decât orice rahat de A-levels pe care orice babuin îl trece azi că sa fie înscris repede la ipoteca educativa.
Am ajuns aici dintr-un compromis sa scap de Germania, datorita limbii în special, dar nu pot continua să trăiesc acest compromis și cu cel mic. Pentru el nu pentru mine, sunt destul de bătrân sa nu mai conteze dacă trăiesc într-o vilă în Bahamas, casa in UK sau un studio in Milan.
Italia e inca o reduta a normalității in Europa civilizată și îmi doresc cu ardoare să mă reîntorc la niste rădăcini latine bazate pe familie și prieteni, nu doar pe cash flow si wokeness.
In tot UK-ul m-am plimbat din Aberdeen, in Snowdonia si până pe coastele de est și vest. Am văzut cam fiecare colțișor in ultimii 9 ani.
Poți să "mergi" și pe 4 benzi în UK, prefer sa conduc de 2. Am peste 2mil de km străbătute prin toată Europa asta, UK -ul încă trăiește în 1800 la capitolul infrastructura. Acum 5-6 ani inca te conectai la internet pe linia de telefon cu 10mbs iar de șosele n-am ce zice, pentru cat trafic exista as zice sa sunt cam de 10 ori subdimensionate.
Și cel mai grav e că nu ai opțiuni. Autobuze care vin mai rar că pe vremea lui Ceașcă și străzi puține și alea banate pentru evitarea poluării. Zero infrastructura noua de la una din cele mai bogate țări din Europa.
Eu de specialitate sunt inginer urban, am văzut ce-i duce capul, după război au construit pe vechile amprente și nu au pregătit nimic pentru vremurile care urmau. Zero viziune. Case temporare făcute după război sa țină maxim 3 ani care sunt și acum pe piata și vândute cash buyers only că nu sunt ipotecabile.
Sunt ok cu păstrarea tradițiilor și a zonelor cu istorie, dar nu aduci milioane de imigranți in tara de origini îndoielnice că sa suplinești europenii pe care i-ai pierdut si în tot timpul asta n-ai construit un cartier nou, o șosea sau o cale ferată și te aștepți să fie totul green și eco friendly. Bullshit
Îmi pare rău dacă nu sunt asentimentul celor ce trăiesc aici, dar asta e părerea mea după 9 ani. Nu este dezagreabil sa trăiesc aici, sunt mulțumit cu  foarte multe lucruri care merg bine  dar pentru mine nu e suficient și nu îmi umple golul simțit de dinainte sa plec din Ro. Nu simt că sunt din filmul lor și nu am cum sa transmit mai departe mulțumirea sufletească pentru faptul că mă aflu aici. Și nu-mi doresc că fiul meu sa trăiască langa un frustrat care se plange mereu de țară pe care el însuși și-a ales-o. In fine, viața i-a ales-o. Poate că acum e momentul sa și aleg și să-mi urmez calea. Măcar e pe barba mea.

Edited by Astrul, 18 January 2024 - 04:02.

rolion

rolion

Member

Te-am pierdut sau cum se spune pe aici: i've fcuking lost you ! :)

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

https://www.independ...e-b2486549.html

Asta s-a întâmplat pe strada unde se afla școală la care ne-am fi gândit să-l dăm pentru primii 8 ani cel puțin  cu rezultate printre top20 in UK.
Vii în UK pentru cică o viață mai bună (mai civilizata) și îți pui copiii în saci de morga.
Asta după ce alți 2 puști au fost înjunghiați in parcul de copii din spatele casei mele.
Și nu, nu trăiesc într-un ghetou. Asta e UK in 2024.

KiloW

KiloW

Guru Member

Scary. Mai ales când se întâmplă în apropiere.

Ce e aia "post code wars"? E din articol.

Edited by KiloW, 31 January 2024 - 18:10.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Bătăi între găști din cartiere diferite.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

asta se intampla cand ai prea multa libertate si o duci prea bine

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

E că și cum ti-ar da cineva o mașină cu carburant nelimitat sa strabati lumea, fata de mersul pe jos care nu te duce mai departe de cartierul tău. Poți fi tu as in CNC-uri și automatizări, daca te-ai născut la Pitești și n-ai învățat o boaba de limbă străină până la 25 de ani când ai ieșit pe băncile facultății o să proiectezi lonjeroane pentru Logan toată viata.

Sunt doar doua limbi care conteaza in lumea asta, engleza si chineza. Restul sunt optionale, nu-ti aduc vreun avantaj si se pot invata la fata locului.
Cu engleza si romana din familie, toate limbile germanice si latine sunt accesibile.

Edited by vrajitoruldinoz, 31 January 2024 - 23:13.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

KiloW, on 31 ianuarie 2024 - 18:09, said:

Scary. Mai ales când se întâmplă în apropiere.

Ce e aia "post code wars"? E din articol.
Un soi de răfuială între cartiere. Fara nicio legătură cu cei 2 copii omorâți degeaba in fața casei lor.
Da e scary shit. Știi multi se gândesc răfuieli între bande, droguri sau mai știu eu ce organizații mafiote. Până li se întâmplă lor.
Eu știu destui care au fost în prag de a-și pierde viața fără să fie implicați în vreo activitate ilegală. Pur și simplu se aflau în zonă și momentul nepotrivit.
In timp ce poliția arestează oameni care postează pe Facebook rahaturi, copii mor pe străzi.
22 au murit în Londra. Copii. Who cares.
Neam mândru de vikingi, moare un copil, facem altul, e plin UK -ul de iepuroaice.
Multe nasc acasă că le e mai comfortabil. Important e ele sa se simtă bine in piscina lor de plastic, nu sa supraviețuiasca copilul in caz de probleme. Diferente culturale.

vrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2024 - 20:04, said:

Bătăi între găști din cartiere diferite.
Bătăi am luat și eu și am și dat. Spintecat nu.

carturarulobosit, on 31 ianuarie 2024 - 22:36, said:

asta se intampla cand ai prea multa libertate si o duci prea bine
Nu. Așa se întâmplă când nu există niciun control. Când copii merg cu cuțite in buzunare la școală. Când se consuma droguri la liber peste tot fără nicio frica. Doamne ferește să te iei de transexuali că înfunzi pușcăria. Alege un copil, dă-i un satâr peste beregata și ai șanse să scapi, e deja peste Uganda sau Nigeria aici.

Edited by Astrul, 31 January 2024 - 23:40.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate