Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2436 replies to this topic

Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

Guru Member

• Grup: Senior Members
Acum doo sute de ani establishmentul s-a gandit sa dea cu invatatura gratuita si obligatorie in populatie, timp de doo sute de ani au tot ridicat nivelul, de la 4 la 8, de la 8 la 12 si de la 12 la infinit, si acum, dupa doo sute de ani, s-au prins ca au gresit si vor sa ia invatamantul de la populatie

Legit, sa moara Cichicean

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Postrolion, on 20 decembrie 2023 - 18:48, said:

Eu spun cu certitudine ca al tau "aici" poate fi schimbat cu oriunde, poate fi Ro,sau UK sau alt loc din asta lume.

Master planul este sa elimini oamenii educati prin slabirea calitatii educatiei.
Oamenii educati sunt o piedica majora la "establishment" si pun prea multe intrebari sau pot influenta masa populista.
Dar,bineinteles,pot fi gresit si stau sa fiu corectat.

In meantime,let's get a bottle of red wine and watch ... Idiocracy !

Eo creca tu stii exact niste lucruri. Nu le spui si noo, sa stim cum sa ne ferim de lucruri?

rolion

rolion

Member

• Grup: Members
Nu vreau sa intru in polemici aici..eu am citat o opinie care este publica online de multi parinti...care nu sunt printre cei mai veseli posesori de odrasle. Ne putem intalni la o cafea si discutam.

Nu am de unde sa stiu care este adevarul ca nu mai sunt in academica... eu sunt produsul educatiei cu "pix si hartie" si nu al celei din zilele noastre acum care poate "te invata sa inveti" aceleasi lucruri (nu cred asta) dar mai diferit din punct de vedere al prezentarii. Rezultateeele si trend-ul se vad,sunt afisate digital si nu treba sa stai la coada sa iti vezi numele si rezultatul afisat pe o coala simpla alba de hartie,pe peretele scolii.

Ati vazut filmul recomandat ,mai sus !?

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

asta se intampla cand traiesti prea bine

ajungi sa nu-ti mai folosesti creierul si se atrofiaza. prostia o sa fie dominanta in viitorul apropiat

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

Mie mi se par chestiuni normale de educație, toleranță și incluziune

Sunt concepte pe care cei ca noi din generația decreței nu le pot înțelege . Am fost educați greșit în spiritul rasismului și homofobiei

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postrolion, on 20 decembrie 2023 - 18:48, said:

Eu spun cu certitudine ca al tau "aici" poate fi schimbat cu oriunde, poate fi Ro,sau UK sau alt loc din asta lume.
Corect am si precizat asta, însă una e sa investești timp și efort, poate și puțin buget sa ai o educație, aia cum o fi adaptata la noile trenduri și alta e să-ți ceară o casa pe 3-4 ani de studii și să ieși același imbecil.

Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

Guru Member

View Postrolion, on 20 decembrie 2023 - 22:25, said:

Ati vazut filmul recomandat ,mai sus !?

Stii care-i treaba cu filmul ala?

Cu cat mai precar intelectual e telespectatorul, cu atat mai predispus sa-l ia de bun, sa-l recomande, etc

Nimeni nu vrea sa fie prost si toti vor sa creada ca prostii sunt altii

D-aia au succes si emisiunile in care se etaleaza prostia si mizeria umana. Cand esti prost si saract e reconfortant sa stii, sa vezi ca altii sunt mai prosti si mai saraci.

Adevarul e ca marea massa a populatiei este exact acolo, la mediana inteligentei = mediana prostiei

Edited by Mount_Yerrmom, 21 December 2023 - 09:33.

rolion

rolion

Member

• Grup: Members

View PostMount_Yerrmom, on 21 decembrie 2023 - 09:33, said:

Stii care-i treaba cu filmul ala?

Cu cat mai precar intelectual e telespectatorul, cu atat mai predispus sa-l ia de bun, sa-l recomande, etc

Nimeni nu vrea sa fie prost si toti vor sa creada ca prostii sunt altii

D-aia au succes si emisiunile in care se etaleaza prostia si mizeria umana. Cand esti prost si saract e reconfortant sa stii, sa vezi ca altii sunt mai prosti si mai saraci.

Adevarul e ca marea massa a populatiei este exact acolo, la mediana inteligentei = mediana prostiei

Eu cred ca treba sa ridici un pic pretentiile ca nu cred ca mediana aia a ta poate sa "inteleaga" filmul !
Da,se uita si rad toti cei ce vad filmul dar numai unii pot sa prinda subtilul...si acolo este esenta,mesajul... tu l-ai prins !?
Te-ai intebat de ce nu a fost un box-office !?

View PostAstrul, on 21 decembrie 2023 - 02:15, said:

Corect am si precizat asta, însă una e sa investești timp și efort, poate și puțin buget sa ai o educație, aia cum o fi adaptata la noile trenduri și alta e să-ți ceară o casa pe 3-4 ani de studii și să ieși același imbecil.

Aici este complicat sa iti raspund ...totul incepe din familie apoi se transfera in sistemul educational,societate,prieteni si altele...
Eu am vazut in clase 25 de copii,teacher prezenta acelasi subiect si era o propertie mare care nu asculta sau complet pe "ignore mode".
Putini conectati si "ready to raise hand",altii vorbeau intre ei,altii inca se gandeau daca s-au trezit sau nu...
Suntem offtopic si nu este reprezentativ la o anumita tara sau societate.

Eu vorbesc zilnic cu juniorul meu si imi descrie situatie de la scoala si/sau de acolo... de multe ori ma intreb daca este in locul potrivit sau daca mai are acelasi spirit de invatat in acel mediu !

Edited by rolion, 21 December 2023 - 12:41.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postflt, on 20 decembrie 2023 - 22:54, said:

Mie mi se par chestiuni normale de educație, toleranță și incluziune

Sunt concepte pe care cei ca noi din generația decreței nu le pot înțelege . Am fost educați greșit în spiritul rasismului și homofobiei

N-am nicio problema să învețe copiii sa fie mai toleranți sau mai activi sociali. Sa le pese de ceilalți sau de natura, planeta, marțieni.
Problema mea e că asta e preocuparea lor majoră.
Rezultatele PISA de acum o săptămână au arătat nivel îngrijorător al educației în țările europene și n-am auzit vreo știre despre ce fac școlile și universitățile sa atace situația.
Tot bășină de vaca scoasă din meniuri și porcul anti islamist.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postrolion, on 21 decembrie 2023 - 12:46, said:

Aici este complicat sa iti raspund ...totul incepe din familie apoi se transfera in sistemul educational,societate,prieteni si altele...
Eu am vazut in clase 25 de copii,teacher prezenta acelasi subiect si era o propertie mare care nu asculta sau complet pe "ignore mode".
Putini conectati si "ready to raise hand",altii vorbeau intre ei,altii inca se gandeau daca s-au trezit sau nu...
Suntem offtopic si nu este reprezentativ la o anumita tara sau societate.

Eu vorbesc zilnic cu juniorul meu si imi descrie situatie de la scoala si/sau de acolo... de multe ori ma intreb daca este in locul potrivit sau daca mai are acelasi spirit de invatat in acel mediu !
Muncitorasul meu la lopată a venit la 14 ani in uk, nu știa o boaba engleza nici cât să ceară pâine și a luat examenele de-a terminat și colegiul de mecanica auto. A învățat limba pe șantier după terminarea educației.
N-am plecat pentru mine, ci pentru o șansă mai buna in viața pt cel mic. Până să-l am credeam că toți sunt școliți că Harry Potter:)
Știu ce înseamnă să nu te bazezi pe școală și părinții să se implice în educație, amândoi suntem dovada că poți avea o viață decentă doar cu carte, nu vreau sa schimb o rețetă care a funcționat.
Daca vrei sa vezi situația dpdv financiar, o educație ce nu-ți garantează succesul dar macar nu sa-l trimiți la școala cu maceta in ghiozdan, te costa vreo 250k până în universitate și încă 80-200k cei 2-3 ani de studenție.
Și cu toate astea tot va trebui sa depun efort să mă asigur că nu e doar un client bun de plată trecut că sa mai cotizeze și anul viitor.
Daca tot va trebui sa fac eforturi să mă asigur că iese cu ceva din anii de educație, mai bine mă duc undeva unde e ieftin, poate ieși idiot și pe bani putini și fără să plătesc o casa-doua, plus ipoteca pe a mea,
De aia nu mă mulțumește că peste tot e la fel de prost. Poate o fi. Dar aici știu că plătesc grădiniță 1500 pe luna. Mai scump că la Oxford. In Germania cumnata plătește 300 pe amândoi. In Italia e vreo 200. 10% din salariu înseamnă că te descurci și cu 2000. Nu câștig 15000 sa nu-i simt, cel puțin nu singur.

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View PostAstrul, on 23 decembrie 2023 - 04:53, said:

Știu ce înseamnă să nu te bazezi pe școală și părinții să se implice în educație, amândoi suntem dovada că poți avea o viață decentă doar cu carte, nu vreau sa schimb o rețetă care a funcționat.
Daca vrei sa vezi situația dpdv financiar, o educație ce nu-ți garantează succesul dar macar nu sa-l trimiți la școala cu maceta in ghiozdan, te costa vreo 250k până în universitate și încă 80-200k cei 2-3 ani de studenție.

Nu prea-mi dau seama de unde scoți sumele ale alea aberante. Boracii mei au venit în UK cînd aveau 5 ani și acum sunt în A levels. Școlile lor m-au costat undeva la poate 1000 de lire în total, aici incluzînd excursiile și mesele de la școală. Nu-mi dau seama de unde ai calculat tu 250k.

Din ce văd UK e pe locul 11 la testele PISA. Aș spune că e un loc destul de bun pentru educația copiilor.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Tu vorbești de școli de stat. Daca ai noroc să locuiești langa o școală/liceu cotat bine ești norocos. Daca stai într-un cartier muncitoresc cu odrasle care fumează iarba de la 9 ani și se plimba cu motocicleta luată de taticu' pe bani de glet și zidărie, mai slabe șanse să aibă parte de o educație buna la scoala.
Sau investești vreo juma de milion într-o casă dintr-o zonă posh că sa ai acces la școlile din zona.
Altfel îți rămân cele independente care costa 250k până termina A-levels sau Bac international, depinde ce optezi.
Iar că și nivel, ce sa spun, de ceva zeci de ani încoace e clar că nivelul elevilor a crescut, o spun statisticile. Că bănuiesc că n-or fi ușurat examenele și dat note mai indulgente doar să crească masa de prosti buni de student loan. Că doar nu face nimeni business din educație în UK...

Attached Files

mufa

mufa

Porc misogin

View PostAstrul, on 26 decembrie 2023 - 11:46, said:

Tu vorbești de școli de stat. Daca ai noroc să locuiești langa o școală/liceu cotat bine ești norocos. Daca stai într-un cartier muncitoresc cu odrasle care fumează iarba de la 9 ani și se plimba cu motocicleta luată de taticu' pe bani de glet și zidărie, mai slabe șanse să aibă parte de o educație buna la scoala.
Sau investești vreo juma de milion într-o casă dintr-o zonă posh că sa ai acces la școlile din zona.
Ghinion de neșansă. Doar că nu e vorba de noroc, ci de puțină organizare cît să găsești o locuință pe lîngă o școală outstanding sau good. Pentru secondary există grammar school unde nu mai există "catchment area".

Edited by mufa, 26 December 2023 - 12:59.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Cel puțin la mine în oraș o locuință langa putinele cu rating bun trec de 450-500k. Nu dai pe școală, dai pe locuință.
Cat despre grammar school, da exact de aia ziceam de cei 250k.
Ia și calculează.
https://www.bristolg...ies/school-fees

mufa

mufa

Porc misogin

Grammar schools sunt gratis

dan210

dan210

Senior Member

View PostAstrul, on 26 decembrie 2023 - 13:35, said:

Cel puțin la mine în oraș o locuință langa putinele cu rating bun trec de 450-500k.
mai, ce sa spun, tre sa tii cont de multe lucruri cand iti cumperi o casa, acuma tu probabil n-ai pus copilul in ecuatie cand ai facut socotelile

parerea mea este sa schimbi locatia, nu trebuie sa locuiesti neapart intr-un oras mare, intr-o zona dubioasa etc, sunt orasele mai mici, mai linistite, mai putina mizerie, droguri

KiloW

KiloW

Guru Member

View PostAstrul, on 26 decembrie 2023 - 13:35, said:

Cel puțin la mine în oraș o locuință langa putinele cu rating bun trec de 450-500k. Nu dai pe școală, dai pe locuință.

Aia sunt bani pe care probabil ți-i scoți când geniul pleacă la facultate și tu la pensie în Spania.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postmufa, on 26 decembrie 2023 - 13:40, said:

Grammar schools sunt gratis
Cea mai apropiata e in Cheltenham. Unde n-am trecere, nu dau 450k pe 2 camere și fără curte.

View Postdan210, on 26 decembrie 2023 - 16:35, said:

mai, ce sa spun, tre sa tii cont de multe lucruri cand iti cumperi o casa, acuma tu probabil n-ai pus copilul in ecuatie cand ai facut socotelile

parerea mea este sa schimbi locatia, nu trebuie sa locuiesti neapart intr-un oras mare, intr-o zona dubioasa etc, sunt orasele mai mici, mai linistite, mai putina mizerie, droguri
Am cumpărat casa să-mi aduc câinele din Ro.
O să schimb locația sper în câțiva ani :)

View PostKiloW, on 26 decembrie 2023 - 16:53, said:

Aia sunt bani pe care probabil ți-i scoți când geniul pleacă la facultate și tu la pensie în Spania.
Sau pot să-mi vând actuala casa, să-mi cumpăr ceva într-o țară mai "bananiera" și să-mi ajungă banii și de școală bilingva cu profesori din UK și bac international by default.
Nu ma interesează niciun A-levels, in afara nu sunt așa bine văzute de universitati și pe bună dreptate.
Daca as încuraja urmarea unei universități in UK ar fi pe profil financiar, sunt experți. Sau profile ce țin de comunicare. La partea tehnica toate laboratoarele de cercetători "britanici" sunt pline de imigranți. Nu degeaba.
Sistemul britanic nu te pregătește pentru a-ți lua rucsacul in spate s-o tai in lume, ramai acolo priponit. Departe de mine sa tai aripi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate