Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apartament 3 camere, proprietari ...

An constructie bloc din Bucuresti

Masina de spalat rufe Slim Beko W...

Sfat achizitie telefon dimensiuni...
 Setare limba tastatura laptop.

Lenovo Ideapad 3-15ALC6 LCFC HS46...

filtru de particule benzina GPF

Rascumparare titluri de stat TEZA...
 Chirie la Administratia Fondului ...

Fisuri anvelope?

Valabilitate permis auto cat. A s...

Caramida aparenta peste termosistem
 Linistea din timpul penelor de cu...

Achiziție laptop baterie det...

Cenzura in masa comentarii youtube

Inscriere copil la scoala in Roma...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2276 replies to this topic

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

• Grup: Senior Members
Nu e clasicul din păcate...e realul.
Nu vorbesc de free pass când e vorba de dezvoltarea unui copil care are doar câțiva ani la dispoziție sa experimenteze unele lucruri.
Să-ți dau un mic exemplu. Până acum al meu are o dezvoltare impecabila și ireproșabilă din toate punctele de vedere, la 2 ani și un pic încearcă să-mi copieze notele de la pian și îl prind de multe ori că încearcă să găsească singur notele după melodie, am dezvoltat de.mic in el pasiunea pentru muzica.
Singurul fail daca se poate spune așa e cu mâncatul. Momentan, sunt sigur că o să depășească faza la un moment dat. Din cauză că am fost un dobitoc și am plecat în tara cu el între 4 și 6 luni când trebuia să încep diversificarea și am ratat pasul că nu am avut condițiile propice, apoi ajuns înapoi, grădiniță, bolnav de COVID, vărsat de vânt și vreo 3 amigdalite până aproape a făcut un an, a ratat complet pasul de a incepe sa manance solid. Drept urmare și acum după 2 ani ne chinuim cu lingurița dat in gură și încă pe biberon nopțile că am făcut o greșeală. Cam așa costa orice moment din dezvoltarea unui copil. 2 luni cu repercusiuni și după un an jumate. Dar 2 ani? Ai tu sau alții, care spun că the greater good e mai important că unul proaspăt ieșit din cuptor, capacitatea psihologică și socială sa determine efectele asupra celor mici? O să avem când o să devină tinerii de mâine și o să ne plângem vai ce generație de căcat a ieșit. Noi am creat-o.
Și acum vin legile cretinoide anti copii care iau amploare în toată lumea civilizată. Că deh, nu mai exista opoziție din partea populației, pe puțini ii interesează că n-au copii, sau sunt prea mari să-i mai deranjeze, iar micul procent de părinți sunt prea obedienți că sa mai aibă tupeul să spună nu vrem așa ceva.
Ie citește aici. Bine că n-ai copii...
https://amp.theguard...english-schools

Așa că cinstit ar fi sa zicem ba nu știm frate ce rahat am făcut cu ăștia mici. I-om fi distrus, i-om fi cretinizat mai rău decât erau deja de societatea asta bolnava, acum aia e, sa vedem mai departe sa nu repetam greșelile. Că dacă găsim scuze de genul lasă mă că a devenit mai bun la Counter Strike n-am prea înțeles nimic din ce s-a întâmplat și din ce nu trebuie sa mai lăsăm să se întâmple vreodata.

Edited by Astrul, 23 November 2023 - 22:55.

tytysor

tytysor

Guru Member

Maestre, se pare ca are unele probleme baiatul, in nici un caz nu ''are o dezvoltare impecabila și ireproșabilă din toate punctele de vedere''! sau poate ca ''ne chinuim cu lingurița dat in gură și încă pe biberon nopțile'' nu face parte din punctele de vedere respective. Copilul nu invata sa manince solid fix la o anumita virsta, poate ar trebui sa ceri parerea unui profesionist!

Edited by tytysor, 23 November 2023 - 23:12.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

.

Edited by Zuckerwatte, 23 November 2023 - 23:20.

DANANDREI2001

DANANDREI2001

Guru Member

View Postflt, on 23 noiembrie 2023 - 19:06, said:

40+
nu am, nici nu doresc plozi

dar dacă aș avea copii mici i-aș ține respon

Slava Domnului ca nu faci copii.Posted Image

catalinn

catalinn

Senior Member

View PostAstrul, on 23 noiembrie 2023 - 22:48, said:

Nu e clasicul din păcate...e realul.
Nu vorbesc de free pass când e vorba de dezvoltarea unui copil care are doar câțiva ani la dispoziție sa experimenteze unele lucruri.
Să-ți dau un mic exemplu. Până acum al meu are o dezvoltare impecabila și ireproșabilă din toate punctele de vedere, la 2 ani și un pic încearcă să-mi copieze notele de la pian și îl prind de multe ori că încearcă să găsească singur notele după melodie, am dezvoltat de.mic in el pasiunea pentru muzica.
Singurul fail daca se poate spune așa e cu mâncatul. Momentan, sunt sigur că o să depășească faza la un moment dat. Din cauză că am fost un dobitoc și am plecat în tara cu el între 4 și 6 luni când trebuia să încep diversificarea și am ratat pasul că nu am avut condițiile propice, apoi ajuns înapoi, grădiniță, bolnav de COVID, vărsat de vânt și vreo 3 amigdalite până aproape a făcut un an, a ratat complet pasul de a incepe sa manance solid. Drept urmare și acum după 2 ani ne chinuim cu lingurița dat in gură și încă pe biberon nopțile că am făcut o greșeală. Cam așa costa orice moment din dezvoltarea unui copil. 2 luni cu repercusiuni și după un an jumate. Dar 2 ani? Ai tu sau alții, care spun că the greater good e mai important că unul proaspăt ieșit din cuptor, capacitatea psihologică și socială sa determine efectele asupra celor mici? O să avem când o să devină tinerii de mâine și o să ne plângem vai ce generație de căcat a ieșit. Noi am creat-o.
Și acum vin legile cretinoide anti copii care iau amploare în toată lumea civilizată. Că deh, nu mai exista opoziție din partea populației, pe puțini ii interesează că n-au copii, sau sunt prea mari să-i mai deranjeze, iar micul procent de părinți sunt prea obedienți că sa mai aibă tupeul să spună nu vrem așa ceva.
Ie citește aici. Bine că n-ai copii...
https://amp.theguard...english-schools

Așa că cinstit ar fi sa zicem ba nu știm frate ce rahat am făcut cu ăștia mici. I-om fi distrus, i-om fi cretinizat mai rău decât erau deja de societatea asta bolnava, acum aia e, sa vedem mai departe sa nu repetam greșelile. Că dacă găsim scuze de genul lasă mă că a devenit mai bun la Counter Strike n-am prea înțeles nimic din ce s-a întâmplat și din ce nu trebuie sa mai lăsăm să se întâmple vreodata.
cred ca-ti faci prea multe probleme despre cum o sa se comporte copilul tau atunci cand o sa-l intereseze putin ori deloc despre ceea ce crezi ori cum vrei tu sa fie. ca mananca cu lingurita, nu-i plac legumele ori ti-a furat cutia de coca-cola la varsta de 2-3-4 ani sunt doar evenimente. nu o sa-i caracterizeze viitorul si nici adolescenta.
e de inteles preocuparea ta, e normala, dar cred ca exagerezi. ok, traiti in UK acum, asta inseamna ca trebuie sa adaptezi cresterea copilului conditiilor de acolo. daca-l cresteai pe o insula tropicala, pe malul oceanului, aveai alte preocupari, de tipul feritului de rechini ori cine stie ce probleme exista acolo.
a fost putin offtopic, dar revenind oarecum, traiesti in societatea respectiva si trebuie sa te adaptezi, sa o accepti pentru ca in timp asa au ales ei sa traiasca. punct.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

In proiectele în care sunt implicat gândesc soluții și preîntâmpin erori și probleme cu luni sau chiar ani înainte de a ajunge acolo. Asta mi-e jobul. N-am cum în viața personală sa las lucrurile "om vedea ce-o fi" ne adaptam sa fim că ceilalți. N-am gena de oaie in mine și n-am avut niciodată, să mă dau după cei din jur, merg doar pe drumul meu și dacă nu-mi convine poteca schimb traseul, nu mă complac in nemulțumire.
Daca nu-mi place societatea, ori îmi fac micul meu trib in care mă simt bine și dacă n-am de unde alege schimb societatea. Mă adaptez ușor dar nu accept compromisuri foarte ușor când se bat cap in cap cu principiile mele de viata.

View Posttytysor, on 23 noiembrie 2023 - 23:11, said:

Maestre, se pare ca are unele probleme baiatul, in nici un caz nu ''are o dezvoltare impecabila și ireproșabilă din toate punctele de vedere''! sau poate ca ''ne chinuim cu lingurița dat in gură și încă pe biberon nopțile'' nu face parte din punctele de vedere respective. Copilul nu invata sa manince solid fix la o anumita virsta, poate ar trebui sa ceri parerea unui profesionist!
Nu cred că ai crescut copii vreodată daca poți spune așa ceva. Nu zic că n-ai, ci că nu i-ai crescut. Copiii sunt diferiți și au stadiile de dezvoltare diferite, unele lucruri sunt din vina părinților. Sau a societății care-i condamna sa stea acasă în fața monitorului și să-și bată joc de educația, socializarea și timpul lor liber.

Edited by Astrul, 24 November 2023 - 00:35.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

fratelo, tratezi plodul ca pe un proiect ingineresc, cred că ai și chart-uri cu evoluția și progresul. vezi că e un copil, nu e un bloc
recunosc că nu am crescut așa ceva dar nu e nici pe departe vreo mare realizare, am văzut mulți d-ăștia ca tine care fac analize SWOT pe creșterea copilului și tot prost iese, pramatie sau drogangiu

sper să îl crești măcar educat să nu urle și să se tăvălească, dacă ne nimerim în același zbor să fiu scutit de vocalizele lui
aș interzice zborul cu copii mai mici de 7 ani..  

pandemia a arătat doar ce fel de oameni ne înconjoară. mie mi-a plăcut divizarea și a fost o bună ocazie să scap de prieteni retardați ..  scindarea din societate a evidențiat 2 trăsături - prostia și egoismul.  prostia a fost exploatată pe conspiraționiști și antimăsuriști, iar egoismul... aici a fost crunta realitate că oameni apropiați ți-ar da una în cap numai să aibă ei așa-zisa libertate..  păcat

culmea și știi de ce? majoritatea antimăsuriștilor erau prea fricoși. le era frică de înțepătură. asta a fost toată schema. marii bombardieri, flexați la sală cu 150kg piept, tremurau de un halat alb și un ac de țânțar... asta era tot. și masca la fel, le puțea gura și nu suportau propria duhoare.. în loc să se spele ei preferau să arunce masca

ceea ce spui tu "N-am gena de oaie in mine și n-am avut niciodată, să mă dau după cei din jur, merg doar pe drumul meu" denotă egoism și lipsa adaptării la societate, ai o părere prea bună despre tine, crezi că ești rebel, antisistem, că oamenii care respectă reguli sunt oi, probabil te crezi lup...   :D

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Te referi la asta? Unde am pus puncte din 2 in 2 luni?🤣🤣🤣

Attached Files

Edited by Astrul, 24 November 2023 - 01:29.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Ultima fraza mă descrie perfect. Ce-i rău în asta? Trebuie sa fim toți la fel?

Nici tu nici ei nu sunteți problema, voi doar ați fost manipulați sa vă credeți dușmani prin minciuni și dezinformare.

Căcatul ăla mic care se târăște de-a bușilea, învață să meargă și să alerge în sufrageria de 10mp a lu tacsu din Titan vreme de 2 ani?
Așa ai învățat tu? Te-ai dus la școală și pe zăpadă de 2m cu tunele săpate din bloc și nu mai ajungeai că prindeai cate un derdeluș și te uita Dzeu cu amicii prin zapezi și ștranduri sau stăteai acasă cu ma-ta și tac-tu in dormitor in fata unui monitor 6 ore învățând mate pe zoom? Zile, luni, ani...
Ba ce repede uiți cum e sa fi copil...zici că tu te-ai născut la 40 de ani și nu te-ai bucurat de libertatea copilăriei. Nu-i de ajuns că noi de la 7 ani după prima zi de școală am fost liberi și acum sunt părinți care-și duc odraslele in fiecare zi până la 14 ani că nu mai au curaj să-i lase pe străzi. I-am sacrificat de-a-n pulea că suntem niste imbecili. Ne certăm că fraierii când alții ar trebui să răspundă cu capul, au făcut afaceri de mii de miliarde în timp ce pulimea era divizată între a accepta sau nu dictatura medicala. Asistenta îmbrăcată frumos și cu țâțele pe-afara in timp ce magicianul scoate iepurele din joben.
Doar când reușesc să te facă să te simți atât de insignifiant încât să poți schimba ceva, au controlul total asupra unei națiuni. E suficient sa zică toți nu. Impunem X sau Y. Nu. Creștem taxele. Nu. Nu plătești. Nu consumi. Nu te supui. Tu, eu, toți. Ce crezi că pot să facă? Nimic îți spun eu. Ei sunt 100 noi milioane. Doar că nu suntem milioane, suntem 5 care ne luptăm cu morile de vânt și milioane care se adaptează la orice rahat li se servește. Da mulțumesc, prefer sa zic pas.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

https://amp.theguard...uk-since-brexit

Sa-nteleg că europenii sunt băgați în detenție dacă intră în UK dar ilegalii ce vin pe vase ținuți la Hilton? Aia de care se plâng că i-au pierdut din vedere și că erau teroriști de prin Iran? 👏👏👏

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

https://amp.theguard...nd-with-parents

Ce zici experții în educație și nu opinionistii de ocazie despre impactul închiderii scolilor asupra elevilor și părinților.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

https://www.telegrap...ck-new-eu-laws/

Nenorociții ăștia de birocrați din UE vor să impună etichetare corecta pentru miere.
Mie unul nu-mi convine să mănânc mic dejun in Franța și să primesc miere 100% pura din UE. E de căcat, are un gust de medicament. M-am obișnuit cu asta de aici chinezeasca îndoită cu zahar, aduce mai a sirop de tuse.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Plecati sau ba in Italia?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

leusteanul, on 20 decembrie 2023 - 09:02, said:

Plecati sau ba in Italia?
In 4 ore sunt la aeroport. Am și toate cardurile cu mine in caz că găsesc vreo proprietate interesanta de făcut investiții 😀

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Pe aici școlile și universitățile sunt preocupate mai mult de scoaterea porcului din mesele elevilor că islam, trecerea pe veganism sa salveze bășinile de vaca, black history month unde inventează rolul extraordinar al negrilor in istoria omenirii, schimbatul de steaguri și embleme care aduc referire la foști vânzători de sclavi, introducerea de scheme de tranziție pentru cei confuzati care nici nu au tulee la putza și se visează Pamele, chestii de-astea cu adevărat importante în educația unui copil sau tânăr. Spălarea pe creier se face din fragedă pruncie, pe ăștia că mine nu-i mai schimba niciun trend.
Partea cea mai nasoala e că nivelul de învățământ scade de la an la an, preocupările lor sunt cu totul altele. Vor afla pe pielea lor când niste generații de confuzati vor trece prin scoli că plimbările prin parc și societatea se va baza pe ei mai departe.
Știu, e globală situația, e rău peste tot, dar daca tot duci o viață de rahat măcar să merite sacrificiul. Așa că la 6 ani școlile incep in Italia și în nord exista multe școli bune bilingve la un sfert de preț fata de cele independente de aici. Om vedea ce se strica și pe acolo, momentan sunt in faza de teste, mai am 4 ani la dispoziție sa sap informații.

rolion

rolion

Member

• Grup: Members

View PostAstrul, on 20 decembrie 2023 - 14:32, said:

Pe aici școlile și universitățile ...

Scuze...pe unde "aici" descrii tu situatia asta !?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

In UK bineînțeles

rolion

rolion

Member

• Grup: Members

View PostAstrul, on 20 decembrie 2023 - 18:37, said:

In UK bineînțeles

Eu spun cu certitudine ca al tau "aici" poate fi schimbat cu oriunde, poate fi Ro,sau UK sau alt loc din asta lume.

Master planul este sa elimini oamenii educati prin slabirea calitatii educatiei.
Oamenii educati sunt o piedica majora la "establishment" si pun prea multe intrebari sau pot influenta masa populista.
Dar,bineinteles,pot fi gresit si stau sa fiu corectat.

In meantime,let's get a bottle of red wine and watch ... Idiocracy !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate