Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...
 Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic
 Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

Sfat achizitie masina buget 35k e...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2429 replies to this topic

KiloW

KiloW

Guru Member

• Grup: Senior Members
Eu sunt foarte mulțumit ca am avut UE în pandemie. Pentru că mogulii locali luau masuri hapciupatice, fragmentate datorita cărora erau blocate camioanele cu hârtie igienica la granițe.
Când a intervenit UE masurile s-au armonizat și disfuncționalitățile astea au dispărut.
Mie mi-a aparat drepturile, în special pe ala de circulație, nu mi le-a restrâns. De restrâns le-au restrâns în primele săptămâni micii vatafi județeni, nu UE.  Si ii înțeleg și pe ăia, au improvizat pentru că s-au întâlnit cu o situație noua, neobișnuită, și au fost nevoiți să ia măsuri pe întuneric, întrucât nimeni nu avea un glob de cristal. Sa faci filozofii a-posteriori despre ce ar fi trebuit făcut e ușor.
Pentru mine intervenția UE cu armonizarea masurilor a fost cu atât mai relevanta cu cât eu locuiesc într-o țară de buzunar în care și dacă ies cu bicicleta risc sa ma trezesc ca încalc vreo frontiera...

Edited by KiloW, 22 November 2023 - 19:24.

catalinn

catalinn

Senior Member

View PostAstrul, on 17 noiembrie 2023 - 18:46, said:

In 1995, dimineața, in Londra, auzeai: "Good morning, my love".
Acum auzi: "Neața, fă"
"Neața, fă" e o expresie 100% din limbajul romanesc. fara "influente britanice"
mi-ai adus aminte de o expresie auzita la usa de la intrarea intr-un bloc din Torino, pe la mijlocul anilor 2000. un amestec de limbi si regionalisme:

Coboara fă giù ca vine pullmanu' !

giù = jos
pullman = expresie torineza pentru autobuz

scuze de offtopic

Edited by catalinn, 22 November 2023 - 19:45.

e2k

e2k

Senior Member

View PostZuckerwatte, on 22 noiembrie 2023 - 16:37, said:

Poate cadem de acord si in privinta brexitului. Io zic ca a fost prostia secolului.

Nu stiu daca Brexitul a fost prostia secolului insa din punct de vedere economic afecteaza in mod negativ UK-ul. Problema este cauzata de iesirea din Piata Unica Europeana. Daca UK-ul ar fi negociat si obtinut dupa Brexit ramanerea in Piata Unica si eventual si in Uniunea Vamala a UE atunci nu ar mai fi existat nici-un impact negativ asupra economiei. In cazul asta insa UK-ul ar fi trebuit sa respecte legislatia UE fara a avea vre-un cuvant de spus in adoptarea ei. Ar fi fost ceea ce numesc ei: Rule Taker. Nu le-ar fi convenit lucrul asta.

Pe de alta parte si Germania se pare ca are probleme mari economice chiar daca a ramas in UE. Motivele pentru aceste probleme nu conteaza ideea e ca lucrurile nu merg bine nici acolo. Daca UK-ul ar fi ramas in UE, sau macar in Piata Unica acest lucru nu ar fi rezolvat toate problemele de natura economica insa cred ca ar fi fost un pic mai bine.

Daca impactul Brexitului ar fi fost devastator asupra UK-ului sunt convins ca acum peste 70% dintre britanici si-ar fi dorit ca tara sa intre din nou in Uniune. Acum se pare ca procentele sunt sunt peste 50% dar nu mai mult de 60%. Procentele insa se pot schimba. De exemplu daca in UK se vor rezolva problemele cat de cat si in Germania va fi din ce in ce mai rau atunci in mod sigur peste 50% dintre britanici vor dori sa ramana in afara Uniunii.

Edited by e2k, 23 November 2023 - 03:06.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postflt, on 22 noiembrie 2023 - 18:46, said:

Nu merge așa în societatea civilizată.
De curiozitate, câți ani ai?
Nu e întrebare tendențioasă.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View PostKiloW, on 22 noiembrie 2023 - 19:21, said:

Si ii înțeleg și pe ăia, au improvizat pentru că s-au întâlnit cu o situație noua, neobișnuită, și au fost nevoiți să ia măsuri pe întuneric, întrucât nimeni nu avea un glob de cristal. Sa faci filozofii a-posteriori despre ce ar fi trebuit făcut e ușor.
Si eu înțeleg foarte bine orbecăială de la început. Problema mea este ce urmează acum, nu ce-a fost înainte. Că nu rămânem blocați în trecut, dar trebuie să analizăm lucrurile trecute pentru nu a face aceleași greșeli în viitor, nu?
Sa înțeleg că trebuie să mă aștept că dacă pica o bucată de hârtie igienică cu care s-a șters un rus la cur peste granita cu Nato, declara ăștia război nato și toate țările europene intra in lege marțială? Tancuri pe strada și împușcați la vedere?
Da, știu, exagerări de conspiraționist, dar parcă mă văd citând postul asta in juma de an...
Am și eu un suflet adus proaspăt pe lumea asta și încerc să-mi dau seama in ce l-am băgat.
O generație de prichindei oricum a fost distrusa in 2-3 ani, ăștia n-o sa mai recupereze niciodată timpul pierdut, dar cui ii pasa, important e că avem peluza tunsa in fata casei și bani de incalzit.
A tras cineva pe vreundeva vreo concluzie cu privire la posibile evenimente și impactul asupra educației celor mici? N-am auzit inca nimic legat de asta, primesc doar scrisori săptămânal de la NHS să-mi fac vaccinurile de COVID și gripa, asta e tot programul lor.
Cum rămâne cu aia amendați prin parcuri că și-au dus copiii la joaca? A fost cineva tras la răspundere pentru abuzuri? Cineva demascat? Vreun proces măcar, ceva care sa arate că trăim într-o democrație unde statul trebuie să și respecte drepturi fundamentale ale cetățenilor? Eu n-am auzit pe niciunde.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View Poste2k, on 23 noiembrie 2023 - 03:01, said:

Nu stiu daca Brexitul a fost prostia secolului insa din punct de vedere economic afecteaza in mod negativ UK-ul. Problema este cauzata de iesirea din Piata Unica Europeana. Daca UK-ul ar fi negociat si obtinut dupa Brexit ramanerea in Piata Unica si eventual si in Uniunea Vamala a UE atunci nu ar mai fi existat nici-un impact negativ asupra economiei. In cazul asta insa UK-ul ar fi trebuit sa respecte legislatia UE fara a avea vre-un cuvant de spus in adoptarea ei. Ar fi fost ceea ce numesc ei: Rule Taker. Nu le-ar fi convenit lucrul asta.

Pe de alta parte si Germania se pare ca are probleme mari economice chiar daca a ramas in UE. Motivele pentru aceste probleme nu conteaza ideea e ca lucrurile nu merg bine nici acolo. Daca UK-ul ar fi ramas in UE, sau macar in Piata Unica acest lucru nu ar fi rezolvat toate problemele de natura economica insa cred ca ar fi fost un pic mai bine.

Daca impactul Brexitului ar fi fost devastator asupra UK-ului sunt convins ca acum peste 70% dintre britanici si-ar fi dorit ca tara sa intre din nou in Uniune. Acum se pare ca procentele sunt sunt peste 50% dar nu mai mult de 60%. Procentele insa se pot schimba. De exemplu daca in UK se vor rezolva problemele cat de cat si in Germania va fi din ce in ce mai rau atunci in mod sigur peste 50% dintre britanici vor dori sa ramana in afara Uniunii.

Din secolul asta a trecut un sfert. Deocamdata brexitul este prostia secolului. Este posibil ca in viitor sa se schimbe clasamentul, dar io nu speculez. N-am spus ca UK se duce-n cap si nici nu doresc treaba asta, dar este suficient impactul economic si in final impactul direct asupra cetatenilor. Daca ar fi fost doar actiunea de iesire, dar cu adoptarea regulilor de functionare UE, am fi discutat de un act simbolic. Ne este cazul de asa ceva. Daca am inteles io bine, la un moment dat au vrut chiar sa scoata din legislatie toate capitolele provenite din UE, fara nicio analiza de impact. N-am mai urmarit ce s-a ales din ideea asta epocala, dar si asta tot in prostia secolului intra.
Banuiesc ca nu trebuie discutate iar avantajele existentei uniunii pentru peste 400milioane de locuitori, sau?

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostAstrul, on 23 noiembrie 2023 - 08:57, said:

O generație de prichindei oricum a fost distrusa in 2-3 ani, ăștia n-o sa mai recupereze niciodată timpul pierdut, dar cui ii pasa

daaaa, distrusă, exagerări de dragul argumentației
ce să spun au suferit cumplit în fața tabletei și a desenelor animate

noi stăteam la coadă la butelii și la zahăr/ulei, căram pentru părinți că nu aveau cum să țină toate cozile

View PostAstrul, on 23 noiembrie 2023 - 08:57, said:

Cum rămâne cu aia amendați prin parcuri că și-au dus copiii la joaca? A fost cineva tras la răspundere pentru abuzuri? Cineva demascat? Vreun proces măcar, ceva care sa arate că trăim într-o democrație unde statul trebuie să și respecte drepturi fundamentale ale cetățenilor?

Mersul în parc la joacă nu este un drept fundamental. este un drept suspendat în situație de criză sanitară
Copiii se puteau juca și acasă. Nu era nici o justificare să te trambalezi prin aglomerații cu boracii
Mai ales că ei dacă se jucau în parc luau contact clar și puteau transmite virusul

KiloW

KiloW

Guru Member

La mine (in capitala Ieuropei) n-au fost asa tâmpiți cu masurile.
N-au băgat inepția aia cu declarația, iar mersul pe jos sau cu bicicleta era permis oriunde în scop de "sport".
Pentru puradei a fost cred cea mai buna perioada posibila. În 2-3h terminau cu școala pe Teams și apoi toată ziua bântuiau prin cartier cu o haita de încă 7-8 copii de toate vârstele, ca pe vremurile când eram noi copii.  Cadou.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postflt, on 23 noiembrie 2023 - 11:33, said:

daaaa, distrusă, exagerări de dragul argumentației
ce să spun au suferit cumplit în fața tabletei și a desenelor animate

noi stăteam la coadă la butelii și la zahăr/ulei, căram pentru părinți că nu aveau cum să țină toate cozile

Mersul în parc la joacă nu este un drept fundamental. este un drept suspendat în situație de criză sanitară
Copiii se puteau juca și acasă. Nu era nici o justificare să te trambalezi prin aglomerații cu boracii
Mai ales că ei dacă se jucau în parc luau contact clar și puteau transmite virusul
Nu mi-ai răspuns câți ani ai?
Și dacă ai copii mici incat sa vorbești cu atâta lejeritate despre ce drepturi au ei. Și dacă ai...îmi pare rău pentru ei.

View PostKiloW, on 23 noiembrie 2023 - 11:48, said:

La mine (in capitala Ieuropei) n-au fost asa tâmpiți cu masurile.
N-au băgat inepția aia cu declarația, iar mersul pe jos sau cu bicicleta era permis oriunde în scop de "sport".
Pentru puradei a fost cred cea mai buna perioada posibila. În 2-3h terminau cu școala pe Teams și apoi toată ziua bântuiau prin cartier cu o haita de încă 7-8 copii de toate vârstele, ca pe vremurile când eram noi copii.  Cadou.
Sunt sigur că toți ar fi fericiți dacă ar putea sta acasă să se joace până la 18 ani apoi sa colecteze beneficii că și așa nu-s buni de nimic.
Eu nu-l văd că pe un cadou.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Nu are copil, flt detesta visceral copiii (boracii, progeniturile, urlatorii, conform viziunii lui).

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 23 noiembrie 2023 - 11:54, said:

Sunt sigur că toți ar fi fericiți dacă ar putea sta acasă să se joace până la 18 ani apoi sa colecteze beneficii că și așa nu-s buni de nimic.

Exagerezi masiv si umfli gogoasa mai mult decit e cazu, ca sa para argumentul mai greu si imposibil de demontat. Doar ca masurile din pandemie au disparut si nu s-a instaurat nicio dictatura. Pe scurt, tulburarile tale au devenit obsesii fara nicio legatura cu realitatea din teren

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Asa-s ăștia care dau de prea mult bine, incep sa-si caute singuri probleme imaginare din lipsa de ocupație.

View Postleusteanul, on 23 noiembrie 2023 - 11:58, said:

Nu are copil, flt detesta visceral copiii (boracii, progeniturile, urlatorii, conform viziunii lui).
Presupun sarcasm?

KiloW

KiloW

Guru Member

.

Pentru niște copii care toată viata lor au fost ținuți în lesa și care nu interacționau decât cu programare la minut și sub supraveghere continua te asigur că a fost cadou.
Au avut o explozie de independenta și automomie pe care nici mama scolii nu-l oferea.

Evident au existat și părinți panicarzi care săptămânile alea i-au ținut legați de pat și diferențele se vad, genul care la 14-15 ani nu-s încă capabili sa cumpere o pâine.

Edited by KiloW, 23 November 2023 - 18:15.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Te referi când erau toți tinuti în casă și stăteau 24/24 sub supraveghere? Nici în parc nu aveau voie? Misto independenta 🤣

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

Nu mi-ai răspuns câți ani ai?
Și dacă ai copii mici incat sa vorbești cu atâta lejeritate despre ce drepturi au ei.

40+
nu am, nici nu doresc plozi

dar dacă aș avea copii mici i-aș ține responsabil în casă în timp de pandemie, nu aș ieși cu ei la joacă să care virusul de la unii la alții și să omoare indirect oameni

tytysor

tytysor

Guru Member

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 11:46, said:

Știința adevărată îți spune că 1+1=2. Se numește matematica. "Știință" cu ghilimele îți spune că unii pot să-și bea berea liniștiți la terasa și alții stau încuiați in case și se plimba cu scutire de mana sa ia pâine.
Asta e problema cu libertățile populației. Prea interpretabile în funcție de agenda politică a fiecărei țări.
Stiinta si mai adevarata spune ca depinde de ce valori iau cei doi de ''1''!

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 16:27, said:

Ba au ca pe tine te doare-n cur acolo la Cocarlatii din deal de nushce privari de libertati fundamentale din simpul motiv ca Romania. Legi ai dar nu se aplica ca n-are cine sa le aplice. Asa ca e usor de vorbit despre libertati cand tu faci ce vor muschii tai sub protectia unei tari subdezvoltate tehnologic unde inca impingi dosare cu sina pe la cozi.
Aici e alta treaba cand te detecteaza astia la fiecare colt de strada si inclusiv au pus camere de viteza care te detecteaza prin AI daca porti centura sau esti cu mana pe telefon. Nu-i bai sa reguleze si sa faca tara mai sigura, chiar e de dorit avand in vedere in ce jungla traim in UK, problema e cand se folosesc aceste tehnologii impotriva cetateanului si tu nici drepturi de a te apara nu mai ai. Ca nu mai ai, ca de-aia, ca avem migranti ilegali si trebuie sa iesim din Cedo.

Si crezi ca in Romania Johanis iesea cu adeverinta de mana sa cumpere paine de frica lui Garcea? Sau Merkel? Sau Ursula? Numai noi, pulimea de jos am suportat consecintele pandemiei, stai linistit, nu cred ca lor le-a lipsit ceva.
Draga, ca sa intelegem: tu lupti impotriva guvernului UK pe un forum romanesc? este foarte clar ca eficienta este zero, deci alta agenda urmaresti tu!

In rest, nu imi amintesc ca in pandemie sa fi avut probleme cu accesul la cumparaturi, nici in RO nici in UK!

Iar libertate absoluta nu exista! esti liber exact in masura in care ti-o permite statul in care te afli. restul e doar demagogie populista!

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Nu lupt cu nimeni și pentru nimic. Asa-mi exprim eu părerile vehement, nu scoți olteanul din mine nici după 50 de ani de civilizație. :))
Discut chestii care sunt ok sau nu sunt ok pentru mine in UK. Poate daca cineva vrea sa vina și citește topicul înțelege daca  tara potrivită pentru el sau nu.
Eu nu prea atac pe nimeni daca nu ai observat, fiecare cu ideile lui, eu de cele mai multe ori răspund la atacuri provocate de alții.
Nici nu citesc de multe ori ce scriu unii pe topic, sunt prea îndrăgostit de propria-mi persoana să mă intereseze ce părere are X sau Y despre UK, fiecare cu experiențele lui. Dar dacă sunt atacat aia e, ma distrez și eu cum pot ca-s cluburile închise la 10 și am de spălat carcalete la cur și schimbat pamperși.
Nu-i rău să-ți dorești mai mult și mai bine. Eu n-am ce schimba și nici nu mă interesează că nu-i tara mea. Nu-i jobul meu sa schimb ceva când 60mil de cretinei se mulțumesc să bage o șaorma la burtoaca după ce și-au luat rația de alcool sâmbătă seara.

View Postflt, on 23 noiembrie 2023 - 19:06, said:

40+
nu am, nici nu doresc plozi

dar dacă aș avea copii mici i-aș ține responsabil în casă în timp de pandemie, nu aș ieși cu ei la joacă să care virusul de la unii la alții și să omoare indirect oameni
Din proprie experiență personală, având în vedere că până acum 2 ani de zile eram la fel de neștiutor că tine, nu te mai hazarda sa mai vorbești de un topic pe care nu-l înțelegi. Și eu eram zmeu și îmi păreau ceilalți niste retarzi care zâmbeau și când trăgea ăla mic o bășină. Acum inteleg. Așa că ciocul mic când e vorba de a discuta despre copii daca n-ai habar ce implica.

Edited by Astrul, 23 November 2023 - 22:33.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

ah, clasicul "nu ai copii deci nu înțelegi.. "

înțeleg că și cu și fără boraci tot trebuie să respecți niște reguli impuse de societate. copilul nu e un freepass cum folosesc multe mămici-elicopter acest atu
ce descrii tu este o magie care nu există, creierul tău este plin de endorfine, de serotonină când vine vorba de ăla mic și îți încețoșează gândirea rațională, de aia îmi dai replicile astea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate