Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2436 replies to this topic

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

• Grup: Senior Members
Dar aia 8 miliarde inca în viață au. Hai sa terminam cu logica absurdului că nu avem cum sa ne convingem unii pe alții. Fiecare a rămas cu ce a putut.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

https://amp.theguard...-trott-benefits
În sfârșit dă-i prostului mintea cea din urmă. Mă bucur că au realizat in sfârșit că nu europenii pe beneficii erau adevărată problema a britanicilor.
Îmi vine să nu mai plec, dar tot o sa plec. Încep să testez iarna asta tirolul de sud, nu e Italia ideala dar e mai civilizata.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 21 noiembrie 2023 - 02:16, said:

Ce treabă are sula cu prefectura?
Privarea unor libertăți fundamentale și discriminarea unor oameni pentru un santaj ordinar, la latitudinea unor plimba hârtii in guvern? Daca era treabă serioasă era lege universală, in 196 de țări, lege marțială, nu fiecare țară a interpretat pandemia după cum i-ar tăiat pe guvernanți capul.

Asta cu "legea universala" ai citit-o prin almanahe Posted Image

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Știința adevărată îți spune că 1+1=2. Se numește matematica. "Știință" cu ghilimele îți spune că unii pot să-și bea berea liniștiți la terasa și alții stau încuiați in case și se plimba cu scutire de mana sa ia pâine.
Asta e problema cu libertățile populației. Prea interpretabile în funcție de agenda politică a fiecărei țări.

Edited by Astrul, 22 November 2023 - 11:46.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

păi măsurile se iau în funcție de comportamentul social al oamenilor

suedezii de care tot zici sunt oameni civilizați, care se autorestricționează singuri când știu că trebuie, nu se apropie unii de alții când știu că este posibil să se infecteze și au suficient spirit civic să ajute autoritățile și să urmeze RECOMANDĂRILE acestora, știind că este o situație specială care necesită un efort comun

românii sunt fix opusul, animale care nu respectă nici o regulă, nici când este impusă prin lege, ce să mai zic recomandată, se îmbulzesc la paranghelii și tigăi și mcdonaldsuri deși se pot infecta, au zero empatie sau civism, îi doare în cur de alții, sabotează și sfidează autoritățile și vin cu teorii conspiraționiste

în aceste condiții, da, e nevoie de măsuri diferite
dacă românii ar fi fost un popor de înțeles, nu ar fi fost necesare declarațiile și amenzile. dar nu suntem
în România se aruncă gunoiul pe jos sau se parchează aiurea și 90% când sunt confruntați cu fapta mizerabilă devin agresivi. asta e calitatea oamenilor

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 11:46, said:

Știința adevărată îți spune că 1+1=2. Se numește matematica. "Știință" cu ghilimele îți spune că unii pot să-și bea berea liniștiți la terasa și alții stau încuiați in case și se plimba cu scutire de mana sa ia pâine.
Asta e problema cu libertățile populației. Prea interpretabile în funcție de agenda politică a fiecărei țări.

Poti sa-ti pui stiinta intre ghilimele si ai mare dreptate s-o faci. A cunoaste si a intelege despre ce este vorba, tot o stiinta este. Nu ti-a atins nimeni drepturile fundamentale din intentii dictatoriale, ci cu un scop precis. Ia da matale un ochi pe textul de mai jos, in special pe partile subliniate. Masuri legate de criza sanitara, proportionale, cu durata limitata si supuse controlului. Atunci si doar atunci se pot pune in paranteza anumite drepturi, ceea ce prin legislatiile avansate chiar este specificat.

Totusi, n-ai explicat cum devine cu "legea universala". Nu te chinui, iti spun io ca n-o sa-ti iasa. In primul rind exceptind principiile universale, cum ar fi cele ale drepturilor omului, cam nimic nu poate fi universal. Nu exista o persoana, sau un grup de persoane, care sa decida pentru toata planeta, deci formularea ta este un nonsens.

https://www.europarl...a-eurodeputatii

În eforturile ei de limitare a crizei Covid-19, Europa nu poate ignora apărarea democrației, a statului de drept și a drepturilor fundamentale, care rămân esențiale.
Situațiile de criză impun măsuri de criză, așa că în statele membre au fost luate măsuri de urgență pentru a opri răspândirea pandemiei. Acestea au condus adesea la restrângerea drepturilor cetățenilor, printre care, de exemplu, dreptul de întrunire și de liberă circulație, și au conferit o autoritate mai mare ramurilor executive ale guvernului.

Deși recunoaște necesitatea unor măsuri speciale, Parlamentul a afirmat, într-o rezoluție din 17 aprilie, că acestea trebuie să respecte statul de drept, să fie proporționale și să fie clar legate de criza sanitară. Deputații europeni au subliniat, de asemenea, că măsurile trebuie să aibă o durată limitată și să facă obiectul unui control periodic.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postflt, on 22 noiembrie 2023 - 12:13, said:

păi măsurile se iau în funcție de comportamentul social al oamenilor

suedezii de care tot zici sunt oameni civilizați, care se autorestricționează singuri când știu că trebuie, nu se apropie unii de alții când știu că este posibil să se infecteze și au suficient spirit civic să ajute autoritățile și să urmeze RECOMANDĂRILE acestora, știind că este o situație specială care necesită un efort comun

românii sunt fix opusul, animale care nu respectă nici o regulă, nici când este impusă prin lege, ce să mai zic recomandată, se îmbulzesc la paranghelii și tigăi și mcdonaldsuri deși se pot infecta, au zero empatie sau civism, îi doare în cur de alții, sabotează și sfidează autoritățile și vin cu teorii conspiraționiste

în aceste condiții, da, e nevoie de măsuri diferite
dacă românii ar fi fost un popor de înțeles, nu ar fi fost necesare declarațiile și amenzile. dar nu suntem
în România se aruncă gunoiul pe jos sau se parchează aiurea și 90% când sunt confruntați cu fapta mizerabilă devin agresivi. asta e calitatea oamenilor
Deci libertatile unui popor sunt conditionate de parerile subiective asupra unui mic sector de populatie? Exista studii si statistici care sa sprijine afirmatiile facute mai sus sau sunt scoase din putul gandiiri? E vreo formula matematica folosind date din statistici care sa determine gradul de libertate oferit fiecarei tari pentru a exista o regula globala asupra libertatii omului?

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

da, există suficiente studii sociologice care să susțină comportamentul unei populații, fiecare stat își cunoaște foarte bine comportamentul cetățenilor și poate lua măsurile în funcție de el.
desigur, Suedia a fost un caz destul de rar, majoritatea oamenilor nu sunt atât de educați și altruiști încât să se autoevalueze și să se autorestricționeze dacă nu sunt obligați de vreo autoritate.. . din păcate majoritatea se educă numai cu biciul, adică amenzi, consecințe legale.. etc.

sigur că autoritățile ar putea - și chiar au făcut - lua măsuri sub diferite grade de restricție, și în funcție de evoluție, să le crească sau să le slăbească
spre exemplu, dacă românii ar fi fost mai ordonați și mai ascultători și ar fi evitat deplasările și contactul, infectările ar fi fost mai puține și restricțiile ar fi putut fi ridicate mai repede
dar cum mulți erau catâri, nu credeau în virus, credeau toate tâmpeniile conspiraționiste, mai rău s-a făcut, s-a menținut rata mare de infectări și măsurile au trebuit înăsprite..  pedeapsă pentru prostie.. asta e

nu înțeleg de ce tot zici de reguli globale, trăim într-un stat unic planetar și nu știu eu?? mi-ar plăcea. dar deocamdată sunt aproape 200 de state pe pământ și fiecare face cum dorește după propriile reguli

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View PostZuckerwatte, on 22 noiembrie 2023 - 12:42, said:

Poti sa-ti pui stiinta intre ghilimele si ai mare dreptate s-o faci. A cunoaste si a intelege despre ce este vorba, tot o stiinta este. Nu ti-a atins nimeni drepturile fundamentale din intentii dictatoriale, ci cu un scop precis. Ia da matale un ochi pe textul de mai jos, in special pe partile subliniate. Masuri legate de criza sanitara, proportionale, cu durata limitata si supuse controlului. Atunci si doar atunci se pot pune in paranteza anumite drepturi, ceea ce prin legislatiile avansate chiar este specificat.

Totusi, n-ai explicat cum devine cu "legea universala". Nu te chinui, iti spun io ca n-o sa-ti iasa. In primul rind exceptind principiile universale, cum ar fi cele ale drepturilor omului, cam nimic nu poate fi universal. Nu exista o persoana, sau un grup de persoane, care sa decida pentru toata planeta, deci formularea ta este un nonsens.

https://www.europarl...a-eurodeputatii
Cand spui pandemie inseamna un risc global. Cand abuzezi de putere ca sa impui propriile restrictii de libertati dupa bunul plac, nu mai suna a pandemie, suna a fiecare tara interpreteaza un risc dupa propria agenda.
In fine, repet, nu asta era discutia. Treaba asta cu suspendarea libertatilor in functie de ce crize locale sau globale exista creeaza un precedent. Inseamna ca guvernele acum stiu ca daca e nevoie sa suprime niste drepturi fundamentale ale omului o pot face, atata timp cat sunt sprijiniti de stiinta si au suficient toner la imprimanta sa scoata decrete dupa propriul plac.
Tu nu poti garanta ca un guvern abuziv, nu conteaza ca e Iran, Romania sau Uk, invatand din aceasta experienta nu o poate replica, nu pentru interesul populatiei, ci pentru interesul propriu.
Asta spunea colegul mai sus despre iesirea Uk-ului din Curtea Europeana. Asta era topicul de dezbatut, nu ce a scris nushce guvern pe un website.
Dupa un an jumate de la declararea libertatii globale :) n-am vazut vreo statistica sa arate, tara x cu y numar de morti si z restrictii a functionat cel mai prost. Ailalta cel mai bine. Sa existe un soi de lectie pentru toate cele 196 de tari, uite bre Serbia a impus spray cu ozon in toate intrarile si au cel mai putini imbolnaviti, morti, etc... Ailalti au impus doar masti si au murit pe capete. Asa intelegi stiinta.
Daca maine avem o criza globala cu restrictionare de libertati, avem vreun ghid care functioneaza sau orbecaim fiecare in propriul rahat dupa cum are chef fiecare guvernant.
A functionat adeverinta la purtator? Sau a fost doar un mijloc fascist de a te simti mic si sub puterea pulanului?

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 15:52, said:

Dupa un an jumate de la declararea libertatii globale Posted Image n-am vazut vreo statistica sa arate, tara x cu y numar de morti si z restrictii a functionat cel mai prost. Ailalta cel mai bine. Sa existe un soi de lectie pentru toate cele 196 de tari, uite bre Serbia a impus spray cu ozon in toate intrarile si au cel mai putini imbolnaviti, morti, etc... Ailalti au impus doar masti si au murit pe capete.

sunt o mulțime de statistici, dar nimeni nu poate să evalueze așa simplu cum vrei tu, pentru că sunt prea mulți factori la mijloc
poți să iei singur și să faci astfel de muncă dacă te pasionează

ai aici rezultatele economice
https://www.ecb.euro...0a56145.en.html
și aici sumarul infectărilor
https://www.bbc.com/.../world-51235105

poți lua per țară și vedea cinic dacă nr de morți a meritat sau nu banii economisiți prin relaxarea măsurilor mai repede
eu cred că nu contează banii, și viața e mai importantă decât orice downfall economic

nu vom avea niciodată consens global, dar măcar în cadrul unor grupuri gen EU se pot uniformiza și standardiza măsuri
nu îți poate nimeni garanta că un guvern sau altul nu va lua măsuri abuzive, dar asta nu înseamnă nici că atunci când trebuie, să nu faci nimic să te lași la mila naturii pe principiul spartan, survival of the fittest. scârbos principiu!

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 15:52, said:

Cand spui pandemie inseamna un risc global. Cand abuzezi de putere ca sa impui propriile restrictii de libertati dupa bunul plac, nu mai suna a pandemie, suna a fiecare tara interpreteaza un risc dupa propria agenda.
In fine, repet, nu asta era discutia. Treaba asta cu suspendarea libertatilor in functie de ce crize locale sau globale exista creeaza un precedent. Inseamna ca guvernele acum stiu ca daca e nevoie sa suprime niste drepturi fundamentale ale omului o pot face, atata timp cat sunt sprijiniti de stiinta si au suficient toner la imprimanta sa scoata decrete dupa propriul plac.
Tu nu poti garanta ca un guvern abuziv, nu conteaza ca e Iran, Romania sau Uk, invatand din aceasta experienta nu o poate replica, nu pentru interesul populatiei, ci pentru interesul propriu.
Asta spunea colegul mai sus despre iesirea Uk-ului din Curtea Europeana. Asta era topicul de dezbatut, nu ce a scris nushce guvern pe un website.
Dupa un an jumate de la declararea libertatii globale Posted Image n-am vazut vreo statistica sa arate, tara x cu y numar de morti si z restrictii a functionat cel mai prost. Ailalta cel mai bine. Sa existe un soi de lectie pentru toate cele 196 de tari, uite bre Serbia a impus spray cu ozon in toate intrarile si au cel mai putini imbolnaviti, morti, etc... Ailalti au impus doar masti si au murit pe capete. Asa intelegi stiinta.
Daca maine avem o criza globala cu restrictionare de libertati, avem vreun ghid care functioneaza sau orbecaim fiecare in propriul rahat dupa cum are chef fiecare guvernant.
A functionat adeverinta la purtator? Sau a fost doar un mijloc fascist de a te simti mic si sub puterea pulanului?

Pierzi cu multa usurinta din vedere faptul ca dictaturile nu au nevoie de explicatii, precedente...alte justificari. Este suficient ca sistemul sa prezinte hibe si sa apara si populistul potrivit, care incet si sigur sa transforme conducerea intr-o dictatura.
Pandemia a trecut, lumea a revenit la normal si ai toate libertatile la fel ca inainte.

Problemele dezbatute in topic n-au nicio treaba cu libertatile, ci cu prostia. Brexitul a fost generat de niste idioti, iar idiotii actuali se fac ca lucreaza, rezolva probleme. Partea legata de CEDO este o alta timpenie care face parte fix din incompetenta flancata de populism. Dobitocii se fac ca rezolva problema migrantilor si-o iau asa pe departe prin fel de fel de actiuni tembele. S-au laudat ca brexitul va rezolva problema strainilor, iar acum mai construiesc un balcon atasat la balconul brexitului cu aceeasi explicatie. Un munte de incompetenta care ar trebui dat jos si reformat sistemul din temelii

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postflt, on 22 noiembrie 2023 - 16:06, said:

nu îți poate nimeni garanta că un guvern sau altul nu va lua măsuri abuzive, dar asta nu înseamnă nici că atunci când trebuie, să nu faci nimic să te lași la mila naturii pe principiul spartan, survival of the fittest. scârbos principiu!
Cine a zis asta? Departe de mine gandul, eu mi-am limitat libertatea in functie de propriul put al gandirii, de asta si am scapat neinfectat vreme de 2 ani pana sa il duc pe cel mic la gradinita. Si slava domnului n-am lipsit o zi de la munca, am avut concedii, mare, calatorit peste hotare si am profitat de orice relaxare. Doar ca am stiut sa nu ma expun prosteste, e educatia celor 7 ani de-acasa, aia veche cu spalatul pe maini si pusul mainii la gura cand ies chestii din ea.
Eu vreau doar sa inteleg cate vieti a salvat adeverinta de mana la purtator ca sa te controleze Garcea la fiecare colt de strada cum o faceau nazistii cand Nemtia ocupa Europa. Si logica de a putea intra in magazin cu Gigel sa cumpar paine si unt, iar 2m mai incolo doar Gigel putea intra sa-si ia chiloti, eu nu. Dupa ce am stat cu el 3 sferturi de ora in acelasi magazin facand cumparaturi in acelasi cos. 2m mai incolo nu. separati de reguli. Mie astea 2 imi raman necunoscute. Si daca nu exista explicatii stiintifice si dovedite prin teste si statistici, atunci raman la concluzia ca fiecare stat poate abuza in voie sustinut de crize locale sau globale. Cu simplu scop de a te face obedient. Si lumea a acceptat orice cretinitate a iesit din gandirea celor pe care vreme de zeci de ani i-au injurat, i-au facut hoti, corupti, incompetenti si analfabeti. Cand a fost vorba de panica, au devenit ingerasii pazitori. N-am...cum, sincer.
Astia aici au interzis vizitele in caminele de bratrani, ne vorbeau de bule de familie si cu cine sa ne vedem de sarbatori, in timp ce parlamentul dansa Conga in fiecare saptamana si eu trebuie sa cred ca e cineva acolo sus in fiecare tara care vegheaza la bunul mers al lucrurilor?

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 16:20, said:

Astia aici au interzis vizitele in caminele de bratrani, ne vorbeau de bule de familie si cu cine sa ne vedem de sarbatori, in timp ce parlamentul dansa Conga in fiecare saptamana si eu trebuie sa cred ca e cineva acolo sus in fiecare tara care vegheaza la bunul mers al lucrurilor?

Hai ca incepi sa te prinzi singur cum devine treaba cu incompetenta. Pai faceti ceva si schimbati conducerea, ca pina acu au produs timpenii pe banda rulanta. Lasa restul tarilor si concentreaza-te pe aia in care traiesti

Edited by Zuckerwatte, 22 November 2023 - 16:27.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View PostZuckerwatte, on 22 noiembrie 2023 - 16:12, said:

Problemele dezbatute in topic n-au nicio treaba cu libertatile, ci cu prostia. Brexitul a fost generat de niste idioti, iar idiotii actuali se fac ca lucreaza, rezolva probleme. Partea legata de CEDO este o alta timpenie care face parte fix din incompetenta flancata de populism. Dobitocii se fac ca rezolva problema migrantilor si-o iau asa pe departe prin fel de fel de actiuni tembele. S-au laudat ca brexitul va rezolva problema strainilor, iar acum mai construiesc un balcon atasat la balconul brexitului cu aceeasi explicatie. Un munte de incompetenta care ar trebui dat jos si reformat sistemul din temelii
Ba au ca pe tine te doare-n cur acolo la Cocarlatii din deal de nushce privari de libertati fundamentale din simpul motiv ca Romania. Legi ai dar nu se aplica ca n-are cine sa le aplice. Asa ca e usor de vorbit despre libertati cand tu faci ce vor muschii tai sub protectia unei tari subdezvoltate tehnologic unde inca impingi dosare cu sina pe la cozi.
Aici e alta treaba cand te detecteaza astia la fiecare colt de strada si inclusiv au pus camere de viteza care te detecteaza prin AI daca porti centura sau esti cu mana pe telefon. Nu-i bai sa reguleze si sa faca tara mai sigura, chiar e de dorit avand in vedere in ce jungla traim in UK, problema e cand se folosesc aceste tehnologii impotriva cetateanului si tu nici drepturi de a te apara nu mai ai. Ca nu mai ai, ca de-aia, ca avem migranti ilegali si trebuie sa iesim din Cedo.

View PostZuckerwatte, on 22 noiembrie 2023 - 16:24, said:

Hai ca incepi sa te prinzi singur cum devine treaba cu incompetenta. Pai faceti ceva si schimbati conducerea, ca pina acu au produs timpenii pe banda rulanta. Lasa restul restul tarilor si concentreaza-te pe aia in care traiesti
Si crezi ca in Romania Johanis iesea cu adeverinta de mana sa cumpere paine de frica lui Garcea? Sau Merkel? Sau Ursula? Numai noi, pulimea de jos am suportat consecintele pandemiei, stai linistit, nu cred ca lor le-a lipsit ceva.

Zuckerwatte

Zuckerwatte

Senior Member

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 16:27, said:

Ba au ca pe tine te doare-n cur acolo la Cocarlatii din deal de nushce privari de libertati fundamentale din simpul motiv ca Romania. Legi ai dar nu se aplica ca n-are cine sa le aplice. Asa ca e usor de vorbit despre libertati cand tu faci ce vor muschii tai sub protectia unei tari subdezvoltate tehnologic unde inca impingi dosare cu sina pe la cozi.
Aici e alta treaba cand te detecteaza astia la fiecare colt de strada si inclusiv au pus camere de viteza care te detecteaza prin AI daca porti centura sau esti cu mana pe telefon. Nu-i bai sa reguleze si sa faca tara mai sigura, chiar e de dorit avand in vedere in ce jungla traim in UK, problema e cand se folosesc aceste tehnologii impotriva cetateanului si tu nici drepturi de a te apara nu mai ai. Ca nu mai ai, ca de-aia, ca avem migranti ilegali si trebuie sa iesim din Cedo.

La mine, in "Cocarlatii din deal" e bine. Momentan e cam urit afara, dar tot e bine. Sistemul functioneaza si el, desigur nu perfect, dar oricum niciun sistem nu e perfect. Dar, la fel ca la tine, ca asta este miezul pe care insisti, libertatile fundamentale au revenit de mult. Adica treaba asta este o non-tema, nu stiu daca pricepi.

Topicul asta nu este despre "Cocarlatii din deal", ci despre brexit si prin extensie despre alte timpenii pe care alesii din UK sint pe cale sa le aplice. Nu ne contrazicem pe tema CEDO, daca sustii la fel ca mine sa nu iasa UK. Poate cadem de acord si in privinta brexitului. Io zic ca a fost prostia secolului. Tu ce parere ai?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Subiectiva din partea unuia care are drept de sedere si munca. Personal am fost dezamagit de vot, dupa care dezamagit de mersul lucrurilor in UE, deci acum sunt intr-un soi de espectativa, inca nu mi-am formulat o opinie asupra impactului de tara. Ce pot sa spun e ca in ultimii 9 ani puterea de cumparare a scazut dramatic, nu pot nici macar compara ca acum 9 ani castigam de 3 ori mai putin dar acum am de 5 ori mai multe cheltuieli, asa ca nu stiu daca a fost prostie sau nu. Am pasaport european si atata timp cand nu-mi iau cetatentia britanica si renunt la cea europeana nu cred ca are ce sa ma afecteze prea tare. Bagajele se pot face in 10 minute. Eu le am deja facute de ceva timp, alea din minte, dar n-au legatura cu Brexitul ci cu izolarea pe o insula cu care nu simt ca am multe in comun cultural si ca stil de viata.
Atata timp cat nu stim exact care au fost motivele din spatele Brexitului, si n-o sa le stim ca noi e pulime fraiera, nici n-am cum sa-mi dau seama daca a fost un esec sau o miscare inteligenta. In pandemie as spune ca a fost tara perfecta si m-am bucurat ca nu ne-a ghidat Ursula sa iesim cu bine, am trait aproape normal, acum dupa nu mai stiu ce sa zic. Crizele astea inventate doar pentru saracirea populatiei sunt un semnal de alarma si poate Brexitul o sa ne muste rau de fund in curand. Bineinteles, se apropie alegerile si orice rahat se mananca acum cade sub semnul indoielii.

cumparator

cumparator

Guru Member

View PostZuckerwatte, on 22 noiembrie 2023 - 16:24, said:

Hai ca incepi sa te prinzi singur cum devine treaba cu incompetenta. Pai faceti ceva si schimbati conducerea, ca pina acu au produs timpenii pe banda rulanta. Lasa restul tarilor si concentreaza-te pe aia in care traiesti

Ei nu au cetatenie britanica, nu pot sa schimbe nimic acolo.

flt

flt

Euro-Bugetar Esențial

View PostAstrul, on 22 noiembrie 2023 - 16:27, said:

Si crezi ca in Romania Johanis iesea cu adeverinta de mana sa cumpere paine de frica lui Garcea? Sau Merkel? Sau Ursula? Numai noi, pulimea de jos am suportat consecintele pandemiei, stai linistit, nu cred ca lor le-a lipsit ceva.

Nici mie nu mi-a lipsit nimic și nu m-a deranjat efortul colosal de a scoate o foaie la imprimantă. In mod normal, pentru a fi eficienți, guvernele ar fi trebuit să ne țină în carantină, adică închiși în casă cum a fost în China. Eu am apreciat faptul că puteam iesi in limite rezonabile și aproape că nu era nici o diferență. Sunt și acum zile când nici nu mă mișc din casă

Pe tine de fapt te deranjeaza că un lider nu respectă regulile? Nu știu, pare o justificare inventată să ai de fapt motiv de nesupunere. Dacă politicienii ar fi stat exemplar înăuntru, ai fi avut altă atitudine? Mă îndoiesc, atunci o dădeai pe conspiratii și big pharma.

De fapt este doar năravul tău intrinsec, ceva scânteie de anarhist, de nesupunere și ură împotriva autorităților. Genul asta de rebeliune apare la tinerii din zone defavorizate și la cei care consideră școala vieții importanta. Că știi tu mai bine. Că fiecare sa fie pentru el

Nu merge așa în societatea civilizată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate