Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington
 Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...
 Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex

Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

e ok un acumulator chinezesc?
 laptop HP Omen

Hemoroizi cauzati de sport de per...

Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2557 replies to this topic

dan210

dan210

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostScorpionul_Negru, on 30 decembrie 2022 - 00:50, said:

Dar da, sa revenim on-topic:
UK post-Brexit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EjjbUhLV-Z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
vezi tu, problema aici este ca tu si unii distinsi colegi forumisti luati pulsul din media/youtube, pe cand eu si alti distinsi colegi forumisti iesim maine dimineata la 8 sa mergem la lucru, altii ies de la lucru, altii ies sa plimbe catelul, altii merg la sala sau fug in parc etc, probabil multi nici n-asculta LBC si avem o perspectiva diferita asupra situatiei din experienta live zi de zi, minut cu minut, nu discutii, nu statistici

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

• Grup: Members

View Postdan210, on 30 decembrie 2022 - 01:19, said:

vezi tu, problema aici este ca tu si unii distinsi colegi forumisti luati pulsul din media/youtube, pe cand eu si alti distinsi colegi forumisti iesim maine dimineata la 8 sa mergem la lucru, altii ies de la lucru, altii ies sa plimbe catelul, altii merg la sala sau fug in parc etc, probabil multi nici n-asculta LBC si avem o perspectiva diferita asupra situatiei din experienta live zi de zi, minut cu minut, nu discutii, nu statistici
Ok, cum s-a schimbat viata ta post-Brexit?
Eu am mai stat vreo 5 ani dupa Brexit, am mai postat o data ce am vazut schimbat. Pentru mine personal nu mare lucru, in afara de "prove settled status", dar am observat ca a scazut numarul de locuri de munca disponibile comparativ cu pre-2016 si a scazut si oferta salariala. Asta plus o lipsa de personal in anumite domenii (care homes, macelari, soferi de tir etc).
Sunt convins ca tu mergi la sala si fugi prin parc si plimbi cainele etc.
Nu mai vrei sa discuti on-topic?

Flat

Flat

Bugetar Esențial

View Postleusteanul, on 29 decembrie 2022 - 23:51, said:

Nu inteleg de ce se bate moneda pe socializare. Cand ai 40 si copii mici, nu-ti arde de asta,

nu toată lumea vrea copii

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Nu ma intereseaza ca nu toata lumea vrea copii. Majoritatea celor de 35-40 au 1-2 copii, statistic. Si nu au chef si timp sa socializeze ca la 20 de ani.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

Da, dar pe la 50 ani iti pleaca de acasa copilul. Apoi ce faci? Te trezesti ca nu ai pe nimeni si doar mergi la job si acasa.

Flat

Flat

Bugetar Esențial

View Postleusteanul, on 30 decembrie 2022 - 09:17, said:

Majoritatea celor de 35-40 au 1-2 copii, statistic. Si nu au chef si timp sa socializeze ca la 20 de ani.

nu cred, middle și middle upper nu prea fac copii
și dacă nu au chef și timp, fac ceva greșit. această izolare în cocoon-ul familial, de parcă copilul ăla nu poate sta și cu bunicii sau cu babysitter, este foarte ciudată

un copil nu trebuie să însemne că viața ta se termină. viața socială, mă refer.  te sălbăticești în felul ăsta și cum zice carturarul, după aia îți pierzi sensul vieții dacă copilul pune palma-n fund și se cară de acasă.. sau devii un părinte din ăla pisălog care îl fwte la icre pe copil și la 30 și la 40 de ani, ai mâncat, ai păpat, ai făcut căcuț? te-ai spălat la ouțe? da tu când te măriți/insori? nu-mi faci și mie un nepoțel.. din astea :)

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Ba fac.
Ai o viziune foarte distorsionata asupra vietii alaturi de copii.
Eu, de exemplu, n-am facut copii ca sa-i las cu niste bunici care sunt oricum batrani, lipsiti de energie si rabdare, si nici sa-i las cu babysitter. I-am facut ca mi-am dorit si ca ii iubesc, iar viata mea langa ei a capatat un sens pe care tu nu-l vei intelege niciodata.

Edited by leusteanul, 30 December 2022 - 14:01.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

Si cand o sa faca 18 ani si o sa plece si-i mai vezi de doua ori pe an, ce o sa faci?

leusteanul

leusteanul

Senior Member

O sa ma apuc de pescuit.

DANANDREI2001

DANANDREI2001

Guru Member

View Postdan210, on 29 decembrie 2022 - 23:08, said:

ghinionul asta poti sa-l ai in orice tara de pe glob

in orice tara da mai ales in uk, south africa si ....
wtf, la mine in caznaua asta de suburbie a Bucurestiului numita Titan nu se intampla.
si poti sa iesi la 24 de la metrou sa vii acasa, pe bulevardul luminat.
Nu avem deastea ca nu ne trebuie :
https://www.kelticcl...sts/stab-vests/

Victor5

Victor5

Verba volant, scripta manent

View PostFlat, on 30 decembrie 2022 - 09:11, said:

nu toată lumea vrea copii
Parintii tai au vrut copii
altfel cum mai postai

Edited by Victor5, 30 December 2022 - 19:37.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postradumiki, on 28 decembrie 2022 - 18:00, said:

Ati dat-o pe UK vs Romania, unde e mai usor sa te realizezi.
Pai suntem romani din Romania plecați în UK pe un topic in care români doresc că UK-ul sa se prăbușească și odată cu el și românii de acolo. N-ai citit nimic până acum?
Ai auzit tu român plecat în afara să zică ba as vrea sa pice meteoritul peste Romania? Nu cred, in sinea noastră toți ne-am dori sa devina tara noastră că UK sa ne putem întoarce că am face-o a doua zi.
Dar invers...daca as tine in mana un chibrit sigur s-ar găsi destui sa stropească cu benzina. Eu greu sa stai in pat in trening cu 2 cuverturi pe tine, caloriferele reci și întreținerea neplătită de 3 luni și să citești de lebede și cormorani, case in Anglia sau slujbe plătite cu peste 2-3k pe lună. Cred că și eu m-aș opări nițel.

Punter

Punter

Senior Member

la ora asta iluminatul public e stins la mine in cartier..tocmai trecu masina cu lapte....secolul 19 gen..imi plac vulpile de aici dar sincer mi-e cam teama acum sa ies..trebuie baterie incarcata la telefon..

@astrul, se sta cu 19 grade si sub acum pe aici(chiar 14-16, noroc ca s-a incalzit vremea recent), eu am calorifer de 2kw in camera unde dorm ca nu platesc bills separat, inca nu m-a saltat nimeni..vecinul englez are caciula pe cap la el in dormitor..

Edited by Punter, 31 December 2022 - 04:28.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

View PostAstrul, on 31 decembrie 2022 - 02:36, said:

Eu greu sa stai in pat in trening cu 2 cuverturi pe tine, caloriferele reci și întreținerea neplătită de 3 luni și să citești de lebede și cormorani, case in Anglia sau slujbe plătite cu peste 2-3k pe lună. Cred că și eu m-aș opări nițel.
N-as zice. aia care traiau asa deja sunt pe uk si scriu pe forumuri romanesti Posted Image

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View Postcarturarulobosit, on 31 decembrie 2022 - 11:56, said:

N-as zice. aia care traiau asa deja sunt pe uk si scriu pe forumuri romanesti Posted Image
N-au ăia bani de internet :)

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

https://www.independ...urce=reddit.com

Brexit poll: Two years on, two-thirds of Britons support a future referendum on rejoining the EU

sa vezi si sa nu crezi Posted Image Posted Image

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View Postcarturarulobosit, on 02 ianuarie 2023 - 14:56, said:

https://www.independ...urce=reddit.com

Brexit poll: Two years on, two-thirds of Britons support a future referendum on rejoining the EU

sa vezi si sa nu crezi Posted Image Posted Image
Foarte bine. Nu stau să explic cum e cu pariatul pe cai morți. Dacă vor liberalii pot să propună asta în programul electoral, să cîștige alegerile și apoi să organizeze un alt referendum.

Eu am o întrebare mult mai simplă: cine a organizat acel poll, pe ce eșantion și care e marja de eroare.

SIR

SIR

Senior Member

In link scrie clar cine a organizat acel poll. Cu un pic de efort se poate apoi vedea ca respectiva organizație folosește eșantioane de 2k+, 6k+ sau 20k+ de respondenți, cu marje de eroare 5%, 3% si 2%. M-am uitat pentru ca rezultatul este surpinzător!  - nu mi-am imaginat ca 60% pana la 70% din populația UK realizează efectiv greșeala geopolitica si economica majora reprezentata de Brexit.
Stiu ca majoritatea englezilor au o capacitate extraordinara de a combina bunul simț cu realismul si cu lipsa aproape totala a micilor vanități. Mici vanități (sau vanități de oameni mici...) atât de prezente la multe alte nații. Si asta i-a ajutat si ii ajuta să-și depășească timpul si condiția, fie ca a fost vorba de știință, legislație, organizare.
Din păcate, nici eu nu cred ca o viitoare aderare la UE i-ar ajuta să-și depășească problemele curente. Fara un statut special in cadrul UE, simpla apartenenta ar fi o frâna pentru aceasta națiune extraordinara. Probabil se va ajunge la un statut similar Norvegiei sau Elveției - ceva inferior poziției pre-Brexit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate