Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...
 Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...

Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex
 Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

e ok un acumulator chinezesc?

laptop HP Omen

Hemoroizi cauzati de sport de per...
 Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

recondiționare bucatarie

La multi ani @honeybee!

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2557 replies to this topic

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postradumiki, on 28 decembrie 2022 - 18:00, said:

Ati dat-o pe UK vs Romania, unde e mai usor sa te realizezi.
Cu siguranta peste tot e greu insa daca muncesti, ai perseverenta si te si pricepi bine la ceva poti reusi.

nu poate nimeni nega faptul ca in uk sunt sanse mult mai mari sa te realizezi.
asta nu inseamna ca in ro nu poti sa traiesti bine.

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

• Grup: Members
On-topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l0R9yslS7wI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Stii ce nu ai in RO? O educatie decenta pentru copii. Un sistem sanitar decent, spitale unde sa nu te manance bacteriile si carcalacii.
Lipsa educatiei la romani e sistemica, si asta nu poate fi compensata cu nicio casa, niciun parc si nicio retea de prieteni si cunostinte.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

In UK ai tot, atata doar ca interactiunea cu oamenii va fi minima spre deloc.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Evident, ai posibilitatea (daca te tine buzunarul) sa te duci in sistemul medical privat, sa-ti dai copiii la scoli private, dar mie mi se pare profund in neregula, ca imi fur singur caciula doar pana la un anumit punct.

Calitatea romanilor, in general, lasa de dorit.

In Romania se normalizeaza lucruri profund aberante, iar asta e realitatea pe care o construim pentru copii. Dupa 40 de ani de trait aici si luand contact cu oameni de alte nationalitati (nu vorbesc strict de britanici), incep sa se aprinda niste beculete rosii si semnalele de alarma sunt din ce in ce mai puternice din momentul in care apar copiii.

Unii dintre noi traiesc intr-un fel de bula in Romania, formata greu si cu multe sacrificii si costuri. In alte parti este, pur si simplu, normalitate,firescul de a trai.

Tara trista cu oameni mediocri. Noroc ca ne-a mai scos UE din mocirla balcanica in care balteam.
E vorba de balcanismul asta mizerabil in care parca n-ai vrea sa-ti cresti copiii.
Si balcanismul si mizeriile, pe toate palierele, nu dispar si nici macar nu se estompeaza daca ai casa si parc la 10 minute de mers. Daca intelegi ce spun.

Edited by leusteanul, 29 December 2022 - 06:00.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View Postleusteanul, on 29 decembrie 2022 - 05:47, said:

Tara trista cu oameni mediocri. Noroc ca ne-a mai scos UE din mocirla balcanica in care balteam.
E vorba de balcanismul asta mizerabil in care parca n-ai vrea sa-ti cresti copiii.
Si balcanismul si mizeriile, pe toate palierele, nu dispar si nici macar nu se estompeaza daca ai casa si parc la 10 minute de mers. Daca intelegi ce spun.
Evident ca asta e o perceptie subiectiva de a ta. O tara nu poate fi nici trista nici vesela. O tara doar este si atata tot. Inteleg ca te deprima cocălărismul social. Insa in vest/Uk, creierul iti va face feste, iti va fi dor de meltenismul romanesc. Mai bine cu tribul meu de cocalari, decat singur prin jungla - cam asta ar fi calculul evolutionist al creierului. Si va declansa o alarma ce se traduce prin depresie. Avem de ales intre meltenism si alienare sociala. Multi romani au ales alienarea sociala din considerente materiale.

UE nu ne-a scos din nimic, ci doar a primit dejectiile deversate de Ro. Ăsta e cel mai mare bine pe care ni l-a facut Europa vreodata.

leusteanul

leusteanul

Senior Member

"iti va fi dor de meltenismul romanesc"- NU :)))

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Nu stii ce inseamna singuratatea.
Multi cad in capcana cand se muta din orasele mari romanesti in localitati mici din vest, * Vai, cata liniste, ce trafic aerisit, ce oameni relaxati!* Dar aceeasi senzatie ai avea-o si daca te-ai muta din Bucuresti in Rimetea.

Edited by Cristi_E, 29 December 2022 - 07:11.

Flat

Flat

Bugetar Esențial

E interzis să îți faci prieteni englezi? Sau whatever ce nații or fi, pakistanezi, spanioli francezi etc

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Omule, eu nu voi pleca singur, plec cu nevasta si 2 copii mici. Sa leg prietenii si sa socializez nu e chiar prioritatea mea nr. 1. Mai terminati cu cliseele astea legate de depresie, singuratate si "nicaieri nu umbla cainii cu covrigi in coada". Ce sa zic, avem vreo 6-7 milioane de romani singuri si depresivi prin lume :)))

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View Postleusteanul, on 29 decembrie 2022 - 07:35, said:

Ce sa zic, avem vreo 6-7 milioane de romani singuri si depresivi prin lume Posted Image))
Aia nu erau bine integrati nici aici, cum nici tu nu esti. Na, sunt destui oameni carora le place viata de pustinc.

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View Postleusteanul, on 29 decembrie 2022 - 05:47, said:

Țară tristă cu oameni mediocri și autosuficienți aș adăuga. Majoritatea celor care trăiesc bine în România sunt într-o bulă și nu vor să accepte problemele de fond. Ce contează că învățămîntul e la pămînt, eu n-am copii. Ce contează că drumurile sunt praf, eu lucrez de acasă. Ce contează că spitalele de stat sunt cum sunt, eu am asigurare privată. Și multe alte.
Sunt chestii mici și mărunte care îți toacă nervii zi de zi. Și nu realizezi asta pînă nu pleci cîțiva ani afară, ți se par normale.

View PostCristi_E, on 29 decembrie 2022 - 06:50, said:

UE nu ne-a scos din nimic, ci doar a primit dejectiile deversate de Ro. Ăsta e cel mai mare bine pe care ni l-a facut Europa vreodata.
Fără cele 3-4 miliarde trimise anual de "dejecțiile deversate de Ro", voi ăia de acolo muriți de foame în 3 luni.

View PostFlat, on 29 decembrie 2022 - 07:15, said:

E interzis să îți faci prieteni englezi? Sau whatever ce nații or fi, pakistanezi, spanioli francezi etc
Prieteni după o vîrstă îți faci puțin mai greu, indiferent de nație. Dar amici/colegi cu care să ieși din cînd în cînd și cu care să socializezi, oricine își poate face fără probleme. E de exemplu încă mă văd cu vreo 4-5 foști colegi, nici unul român, cu care am lucrat acum vreo 8-10 ani.

View PostCristi_E, on 29 decembrie 2022 - 06:50, said:

Evident ca asta e o perceptie subiectiva de a ta. O tara nu poate fi nici trista nici vesela. O tara doar este si atata tot. Inteleg ca te deprima cocălărismul social. Insa in vest/Uk, creierul iti va face feste, iti va fi dor de meltenismul romanesc. Mai bine cu tribul meu de cocalari, decat singur prin jungla - cam asta ar fi calculul evolutionist al creierului. Si va declansa o alarma ce se traduce prin depresie. Avem de ales intre meltenism si alienare sociala. Multi romani au ales alienarea sociala din considerente materiale.
Poate ți-a fost ție dor de meltenismul românesc.

View PostCristi_E, on 29 decembrie 2022 - 05:34, said:

In UK ai tot, atata doar ca interactiunea cu oamenii va fi minima spre deloc.
E atît de miniă interacțiunea cu oamenii în UK că încă mai sunt pe niște grupuri de whatsapp cu foștii colegi de la 2 firme și mai ieșim la o bere din cînd în cînd. Asta în condițiile în care eu unul nu am timp de socializare aproape deloc că am familie și copii. Dar pentru cineva care e singur, sau hai, fie doar cu partenerul/partenera, nu ar trebui să existe probleme în a socializa.

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

View Postleusteanul, on 29 decembrie 2022 - 05:31, said:

Stii ce nu ai in RO? O educatie decenta pentru copii. Un sistem sanitar decent, spitale unde sa nu te manance bacteriile si carcalacii.
Lipsa educatiei la romani e sistemica, si asta nu poate fi compensata cu nicio casa, niciun parc si nicio retea de prieteni si cunostinte.

Intr-o oarecare masura ai dreptate, intr-o oarecare masura n-ai dreptate.

Ne referim la scoala din Barlad sau la scoala din Cluj, Buc, Iasi, Timisoara etc? Din generatia mea de liceu, s-au dus cativa si la universitatile din vest.  Din generatia surorii mele, 80% au iesit doctori, ingineri si aitisti, multi au plecat la studii pe afara. Vorbesc de un oras mic dintr-o zona nu foarte dezvoltata economic. Iti dai seama ca in orasele mari, nivelul e si mai ridicat

La spitale, intr-adevar, e o problema mai mare, desi eu sunt convins ca o sa se rezolve si asta.

Eu raman la aceeasi idee, Romania s-a dezvoltat mult si continua sa se dezvolte, pe cand vestul stagneaza de vreo 20 ani.

Flat

Flat

Bugetar Esențial

View PostCristi_E, on 29 decembrie 2022 - 07:53, said:

Aia nu erau bine integrati nici aici, cum nici tu nu esti. Na, sunt destui oameni carora le place viata de pustinc.

păi poate au ocupații mai elevate și interesante, mai citesc o carte, mai merg la un teatru, concert, d-astea, nu stau toată ziua să atârne de o bere la bodegă cu alți ratați din sat...
chestia cu socializarea e chiar imposibil de evitat în UK, unde absolut toți ies în pub după job de luni până vineri bagă 17 beri pe seară și în weekend se mucesc și mai rău.. deci e chestie de alegere și nici una din variante nu e exclusă.. în românia mai greu cu socializarea că nu prea are lumea bani să iasă

leusteanul

leusteanul

Senior Member

Eu sunt din Bucuresti si ma refer la sistemul educational romanesc, per ansamblu. Este, conform statisticilor, cel mai invechit si mediocru sistem educational din UE. In Bucuresti si cele cateva orase mari ai sansa sa gasesti o oarecare spoiala, in rest sunt aceleasi cadre didactice incompetente si plictisite. Am mai vorbit despre asta pe un alt topic si nu vreau sa reiau. Faceti comparatie intre educatia din RO si cea din UK, Irlanda, tarile nordice, Germania etc. Efectiv e jenant cand vezi in ce hal e educatia la noi.
Cat despre spitale - cand ai copii mici, parca nu ai timp de sacrificii idioate, ca poate ("poate") se vor imbunatati lucrurile intr-un viitor indefinit. Am avut de-a face o singura data cu spital de stat (internare cu unul din copii), unul din cele mai mari din Bucuresti, si m-am luat cu mainile de cap, i-am multumit Universului ca n-a luat vreo bacterie de acolo. Platesc un purcoi de bani pentru asigurarea privata medicala pentru toata familia, ca altfel ne rod carcalacii prin spitalele de stat.

DANANDREI2001

DANANDREI2001

Guru Member

De Boxing day sportul national preferat, cutitaraia:
https://jurnalul.ro/...her-919706.html
E bine, serviciile medico legale sunt super profesioniste ca si politia de altfel ca au multe camere.
Si sistemul educational e perfect, pe la 16 ani iti da un sut in cur daca esti sarac.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postcarturarulobosit, on 29 decembrie 2022 - 11:53, said:

Intr-o oarecare masura ai dreptate, intr-o oarecare masura n-ai dreptate.

Ne referim la scoala din Barlad sau la scoala din Cluj, Buc, Iasi, Timisoara etc? Din generatia mea de liceu, s-au dus cativa si la universitatile din vest.  Din generatia surorii mele, 80% au iesit doctori, ingineri si aitisti, multi au plecat la studii pe afara. Vorbesc de un oras mic dintr-o zona nu foarte dezvoltata economic. Iti dai seama ca in orasele mari, nivelul e si mai ridicat

La spitale, intr-adevar, e o problema mai mare, desi eu sunt convins ca o sa se rezolve si asta.

Eu raman la aceeasi idee, Romania s-a dezvoltat mult si continua sa se dezvolte, pe cand vestul stagneaza de vreo 20 ani.
Sigur ca s-a dezvoltat si o va face in continuare. dar asta-i supara pe multi! inclusiv pe anumiti romani care desi afirma ca nu-i mai intereaseaza ce se intimpla in RO, ca ai au plecat de decenii din RO si s-au procopsit pe unde au ajuns, presteaza zi si noapte pe forumurile romanesti! de obicei imprastiind doar fitile si incercind sa demoralizeze pe cei din tara!

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View Postcarturarulobosit, on 29 decembrie 2022 - 11:53, said:

Mă bucur pentru tine, sora ta și colegii voștri. Asta din păcate nu schimbă faptul că avem 40-50% analfabeți funcționli.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate