Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2534 replies to this topic

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

• Grup: Members

View Postdan210, on 27 decembrie 2022 - 23:50, said:

hotarati-va babaeti, sunt romanii proprietari au ba?
Pai nu sunt toti. Unii nu sunt, si pleaca la munca in Anglia sa-si ia casa, frate.

dan210

dan210

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcarturarulobosit, on 27 decembrie 2022 - 23:03, said:

Vara asta erau doi italieni care au confundat Cracovia cu Craiova. Acum cativa ani, alti straini au confundat Bucharest cu Budapest. Asta e nivelul de ignoranta din vest. Unii habar n-au ce capitale exista in UE. La astia ne inchinam noi
au si ei falitii lor

View Postmufa, on 27 decembrie 2022 - 23:39, said:

Sunt curios, ai făcut refinanțare de curind? Dacă da, cum a fost, ce scor, etc.?
nu, o sa fac peste 2 ani

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

nu aveti dobanda fixa?

dan210

dan210

Senior Member

View PostCristi_E, on 27 decembrie 2022 - 23:45, said:

Eu muncesc la mine in tara.

De ce atatea rate, man? De unde atatea nevoi?
a, scuze, nu stiu de ce am avut impresia ca lucrezi afara

pai am mers pe principiul ca mai bine platesc rata decat chirie si asa am cumparat cate o locuinta in fiecare tara pe unde am muncit, iar in Romania am pe mama batrana si bolnava care necesita ingrijire medicala

View Postcarturarulobosit, on 28 decembrie 2022 - 00:01, said:

nu aveti dobanda fixa?
da, pe o perioada determinata, depinde de rata si cat este de rentabila

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View Postdan210, on 28 decembrie 2022 - 00:10, said:

a, scuze, nu stiu de ce am avut impresia ca lucrezi afara
Am lucrat in DE si Uk. Pentru bani.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

View Postdan210, on 27 decembrie 2022 - 23:58, said:

au si ei falitii lor

nu, o sa fac peste 2 ani
Nu merita. După cheltuielile cu brokerii și celelalte acte legale ieși cam tot pe acolo, cel mai ușor discuți cu banca, eu mi-am adăugat £1000 la suma totală și scăzut rata de la 3.4 la 2.5% plus rata Angliei. Din păcate nu rata băncii e cea care doare acum ci a Angliei. Când scade iar spre 0.5% daca mai scade merita o rată fixă pe 5 ani minim.

View PostScorpionul_Negru, on 27 decembrie 2022 - 23:03, said:

Tu chiar cunosti oameni d-astia de beau posirca si au musama pe masa? Sau zici asa ce-ti imaginezi tu ca e prin Romania?
Deci nu te distrezi in Anglia, da' te simti bine ca nu interactionezi cu lumea p-acolo si nu te streseaza?
Eu nu judec, facem o expunere de motive. Ma duc sa-mi iau o posirca sa pun aici pe musamaua asta.
Eu nu cunosc personal căci am alte cercuri dar citesc prin Libertatea cum e prin tara, același loc de unde citiți și voi cat de nașpa 3 prin imperiul britanic.
In Anglia nu ajungi sa te distrezi, ai Ibiza, Albufeira sau Malta la câteva ore cu avionul. Acolo te duci sa te perfecționezi profesional, să câștigi cat meriti și să trăiești civilizat. Sau sa speli mașini după caz.
Na de ce Brexit, din păcate prea târziu...

Attached Files

Edited by Astrul, 28 December 2022 - 02:01.

Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

Active Member

• Grup: Members

View PostAstrul, on 28 decembrie 2022 - 01:51, said:

Eu nu cunosc personal căci am alte cercuri dar citesc prin Libertatea cum e prin tara, același loc de unde citiți și voi cat de nașpa 3 prin imperiul britanic.
In Anglia nu ajungi sa te distrezi, ai Ibiza, Albufeira sau Malta la câteva ore cu avionul. Acolo te duci sa te perfecționezi profesional, să câștigi cat meriti și să trăiești civilizat. Sau sa speli mașini după caz.
Cine citeste Libertatea, bo$$?
Te-a frustrat rau ceva in Romania. Si din Romania poti sa vizitezi Spania, Portugalia si Malta.
Si zici ca toti romanii din UK faceau gratar in parcare, in afara de tine? Sau de ce ai pus clipul?

https://londra.mae.ro/node/266

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Nu boss, nu m-a frustrat Romania, am plecat de la casa proprie și afacere de 100k pe an că să plătesc 30 de ani ipoteca la banca și să lucrez la patron.
Am vizitat boss toată Europa an de an cate 3 luni pe an până m-am întrebat de ce nu stau in vizită permenant daca tot e așa de frumos.
Ești nou pe topic daca întrebi cine citește Libertatea, daca nu știai noi aici în UK aflam cat de rău ne este din ziarele românești 🤣

Edited by Astrul, 28 December 2022 - 11:36.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

Pai na, fiecare e multumit cu viata sa. Nu vad unde e supararea in toata discutia asta.

horny_hornet

horny_hornet

Senior Member

View PostAstrul, on 28 decembrie 2022 - 01:51, said:

Charles de Gaulle a încercat să-i convingă pe britanici să o lase baltă cu UE, dar ei nu și nu, Batman, Batman! :lol:

The UK's applications to join in 1963 and 1967 were vetoed by the President of France, Charles de Gaulle.
https://en.wikipedia..._European_Union

Îți dai seama câtă încăpățânare să intre în UE? (Prin UE mă refer la EEC)

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

View Posthorny_hornet, on 28 decembrie 2022 - 11:47, said:

Charles de Gaulle a încercat să-i convingă pe britanici să o lase baltă cu UE, dar ei nu și nu, Batman, Batman! Posted Image

The UK's applications to join in 1963 and 1967 were vetoed by the President of France, Charles de Gaulle.
https://en.wikipedia..._European_Union

Îți dai seama câtă încăpățânare să intre în UE? (Prin UE mă refer la EEC)
Stau să mă întreb cît de jigodie să fii să muști mîna care te-a hrănit. Dar na, ce pretenție să ai de la francezi.

Refusing to accept his government's armistice with Germany, de Gaulle fled to England and exhorted the French to resist occupation and to continue the fight in his Appeal of 18 June. He led the Free French Forces and later headed the French National Liberation Committee against the Axis. Despite frosty relations with the United States, he generally had Winston Churchill's support and emerged as the undisputed leader of Free France.

View PostScorpionul_Negru, on 27 decembrie 2022 - 23:52, said:

Pai nu sunt toti. Unii nu sunt, si pleaca la munca in Anglia sa-si ia casa, frate.
Ia aruncă un ochi și vezi cîți români au credite ipotecare.

horny_hornet

horny_hornet

Senior Member

Eu recunosc că m-au mai deranjat și pe mine manelele la maxim prin UK, dar eu am ajuns la concluzia că, oricum ar fi românii, se poate mult mai rău:
https://en.wikipedia...r_Arena_bombing
https://en.wikipedia...London_bombings

Unii vor zice că se poate mai bine, că race to the bottom și alte alea. Secretul fericirii e să ai așteptări scăzute. Eu aștept să mă ia niște extratereștri cu adevărat civilizați, dar să fim serioși. Ca să mai destind atmosfera: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SJUhlRoBL8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmufa, on 28 decembrie 2022 - 12:12, said:

Stau să mă întreb cît de jigodie să fii să muști mîna care te-a hrănit. Dar na, ce pretenție să ai de la francezi.
Charles de Gaulle a considerat că UK ar fi un fel de cal troian al SUA în UE, de asta a refuzat.

View Postmufa, on 28 decembrie 2022 - 12:20, said:

Ia aruncă un ochi și vezi cîți români au credite ipotecare.
Cred că asta e singura statistică despre România care îmi place:
https://en.wikipedia..._ownership_rate

mufa

mufa

Porc misogin

View PostScorpionul_Negru, on 27 decembrie 2022 - 22:29, said:

N-am repetat in toate postarile deja ce nu mi-a placut in afara? Faptul ca o duceam mai bine in Romania decat in UK? Nu e nevoie sa dau detalii personale. E atat de greu de crezut? E incredibil asa ca oamenii pot sa aiba casa, masina, job si in Romania, si fara sa faca rate la ele? Intamplator nu provin dintr-o zona saraca, fiind din Bucuresti de origine.  Unde am casa la tara e langa oras (si satul ala s-a cam transformat intr-o suburbie), am avut un serviciu ok (undeva pe la 1000€/luna) si o familie cu oarecare posibilitati materiale. Deci UK a fost un pas inapoi, a rezultat in multa munca si cam atat.
Teapa, ca in afara nu am avut baza materiala si sociala pe care le am in tara, iar din salariu si atat nu o duci asa bine.

Spune-mi de ce esti tu asa de multumit de UK. Nu vreau sa aud abureli despre coruptie sau nu-stiu-ce valori abstracte, chestii concrete (material si social). Tie personal ce iti lipsea in Romania si ai in UK si te face asa de fericit? Daca nu erai plecat cu nevasta, mai stateai singur de nebun p-acolo?
OK, am înțeles. Tu ai avut/ai o situație bună în România, te-au ajutat părinții, familia, whatever. Cînd ai plecat afară, ai constatat că trebuie să te descurci singur și ți s-a părut că nu merită efortul. Știu bine ce spui, am mai întîlnit astfel de cazuri. Nu trebuie să-ți amintesc că astfel de cazuri sunt rare.
Depinde de salariu.

Încerc să răspund de ce eu personal sunt mulțumit de UK. În primul rînd de faptul că am fost apreciat aproape peste tot pe unde am lucrat. Singura dată în 10 ani cînd mi s-a părut că am fost nedreptăți, mi-am dat scurt demisa și mi-am găsit ceva mult mai bun. Îmi place Londra într-o oarecare măsură. Da, știu e aglomerată, destul de mizeră, whatever. Dar pentru o familie cu copii ai jdemii de parcuri, muzee. Ai teatre, opera. Ca sa-ți faci o idee, cred că am petrecut un an aproape fiecare weekend fie la Science Museum, fie la Natural History Museum. Ah, și intrarea e liberă. Să spun de London Zoo?
Să spun de teatre căi-am văzut pe scenă pe Benedict Cumberbatch, Nicole Kidman, James McAvoy, Cuba Gooding Jr etc.. Asta în condițiile în care nu mă omor deloc cu teatrul. Dar na, dacă tot eram acolo, de ce nu?
Îmi place sistemul de învățămînt, faptul că școala se ocupă de elevi, că-i ajută dacă au nevoie, că sunt preocupați de binele lor general. Îmi place că nu trebuie să dau șpagă la doctor sau să plătesc nu știu cîte sute/mii de lei în privat. Îmi place că lumea e civilizată în trafic, nu merge nimeni pe banda de urgență, nu se bagă nimeni pe banda de făcut dreapta ca apoi să-ți taie fața și să meargă înainte, că nu te claxonează nimeni dacă n-ai plecat de la semafor instant cînd se face verde. Chestii care par mărunte și nesemnificative la prima vedere, dar dacă stai un pic să te gîndești, nu sunt.
Cît am stat prin Londra am avut un parc imens la maxim 5 minute de mers pe jos de casă. Ca să-ți faci așa o idee, terenurile de fotbal și de gold din parc ocupau nu știu, poate 10% din tot parcul Atenție, am scris golf, nu mini golf Posted Image Unde locuiesc acum sunt la 10 minute de mers pe jos de centru și tot la 10 minute de o rezervație naturală cu lișițe, lebede, rațe, cormorani ș.a.m.d.? Ah, și că dimineața mă trezește un "nenorocit" de robin și nu bormașina vecinului sau lătratul cîinilor?

Mă întrebi dacă nu eram plecat cu nevasta, dacă aș fi stat singur de nebun pe acolo? Tu sigur ai fost plecat în UK? Nu de alta, dar trebuie să te străduiești foarte, foarte mult să stai singur. La modul că trebuie să fii atent cînd mergi pe stradă să nu te împiedici că s-ar putea să nimerești într-o pizdă. Și una pe care ai cam vrea s-o iei acasă.

View Posthorny_hornet, on 28 decembrie 2022 - 12:38, said:

Charles de Gaulle a considerat că UK ar fi un fel de cal troian al SUA în UE, de asta a refuzat.
Eu ce spuneam, a mușcat mîna care l-a hrănit. Cînd a fugit în Anglia nu-i mai considera calul troian al SUA, atunci erau buni englezii? Marș mă de aici cu fițele tale de francez! (lui, nu ție)

Edited by mufa, 31 December 2022 - 12:16.

mufa

mufa

Porc misogin

View Postcarturarulobosit, on 28 decembrie 2022 - 00:01, said:

nu aveti dobanda fixa?
Dobîndă fixă e pe o perioadă determinată, de obicei 2, 3 sau 5 ani. După aia fie treci pe dobîndă variabilă, fie renegociezi alt contract cu dobîndă fixă.

horny_hornet

horny_hornet

Senior Member

View Postmufa, on 28 decembrie 2022 - 13:18, said:

dimineața mă trezește un "nenorocit" de robin și nu bormașina vecinului sau lătratul cîinilor?
În UK e mai bine decât în România din multe puncte de vedere, deși eu nu aș putea locui în Londra. Totuși, mie mi se pare că România s-a schimbat vizibil de-a lungul anilor, spre bine. Ce nu mi-a plăcut vreodată la Anglia e că pare foarte înghesuită și oamenii par foarte teritoriali. În Irlanda e altfel, s-au ocupat englezii să-i rarefieze.

Cristi_E

Cristi_E

Senior Member

View Postmufa, on 28 decembrie 2022 - 13:18, said:

Nu trebuie să-ți amintesc că astfel de cazuri sunt rare.
Da, sunt rare daca ne gandim ca au plecat aproape 8 milioane de romani, fara gand de intoarcere.
Daca s-ar intoarce in tara astia 8 milioane de romani, am ajunge sa ne mancam de vii unii pe altii; Ro ar regresa brusc cu 70 de ani. Avansul civilizational al Ro din ultimii ani nu se datoreaza UE sau investitiilor straine, ci faptului ca au parasit tara milioane de cetateni. Pai cum asa?
Da, printre cei vreo 8 milioane de diasporeni or fi vreo 3 milioane de indivizi valorosi, insa restul, cu tot cu progeniturile lor sunt scursuri.
Scursurile astea faceau ca Ro sa para saraca si murdara. Astia faceau mizerie, galagie, comiteau furtisaguri samd. De cand s-a golit tara de rebuturi, Ro pare o tara normala, civilizata. Ar mai trebui sa regurcitam spre Europa inca vreo 3 milioane de barbari si gata, ne-am scos.

Pe vremea pandemiei, cand au fost nevoiti romanii din diaspora sa se intoarca in tara, politia ne-a recomandat sa nu iesim din casa dupa orele 22. Pe aeroport si in gari era o atmosfera de parca navalisera barbarii - asta era de fapt acea față a Ro pe care am aratat-o occidentului. Ne-am speriat atunci si am exclamat infricosati, *se intorc românii!!!...* Că de asta politia a dat ordin sa nu iesim noaptea pe strazi, ca sa-i tina potoliti pe barbari. Dar chiar si asa, prezenta barbarilor s-a simtit din plin; muzica bubuiala, tipete, strigate, gunoaie, sticle sparte, cosuri de gunoi aruncate in strada si cate alte magarii. Pe unde s-au intors barbarii, au parjolit totul in calea lor si au bagat spaima in romanii civilizati; Bucuresti, Galati, Ploiesti, Brasov, Arad, Oradea, Timisoara - toate orasele astea au fost nevoite sa mai guste o mostra din atmosfera anilor 90.

E, pentru astia, da, vestul e paradis, ca na, isi pot permite si ei sa faca duș, sa locuiasca civilizat, sa conduca un cazan pe roti, sa aiba haine cu sclipici etc. In Ro nu se gasea nimic de munca pentru ei, pe cand in vest s-au putut angaja la fabrica de dopuri, la fabrica de bete de chibrit, plm.
Ro a fost mult timp asociata cu acesti indivizi, ca de aia ne intreaba vesticii, * aveti si voi televizoare cu telecomanda, stiti ce e ala internet, stiti ca exista o chestie pe perete din care iese apa calda?* Asta este de fapt ce ofera occidentul, iar naivii numesc civilizatie; un loc in care sa locuiesti, apa calda si rece la discretie, un loc de munca, o masina, strazi curate. Ori pentru mine si pentru alte milioane de romani normali, asta reprezinta normalitatea, lucruri banale. Poftim, ca sa am in vest conditiile de locuit pe care le am in tara, ar trebui sa dau 1500 de euro la chirie. Si asta in cine stie ce satuc uitat de lume. Deci ar trebui sa am un salariu de vreo 3500 de euro ca sa pot trai cat de cat decent.

Flat

Flat

Bugetar Esențial

View PostCristi_E, on 28 decembrie 2022 - 14:59, said:

In Ro nu se gasea nimic de munca pentru ei, pe cand in vest s-au putut angaja la fabrica de dopuri, la fabrica de bete de chibrit, plm.

corect. de ce nu se găseau în românia fabrici de dopuri, de bețe? de ce românii nu au fost în stare să se asocieze să modernizeze fabricile comuniste? sau să facă unele noi?

View PostCristi_E, on 28 decembrie 2022 - 14:59, said:

ca sa am in vest conditiile de locuit pe care le am in tara, ar trebui sa dau 1500 de euro la chirie. Si asta in cine stie ce satuc uitat de lume. Deci ar trebui sa am un salariu de vreo 3500 de euro ca sa pot trai cat de cat decent.

target ușor de atins. oricine care nu e praf are 3500 de euro în vest
și condițiile din țară le ai, moștenit sau muncit? că așa mulți au în țară și nu au afară, explicația fiind că ce au în țară au primit pe tavă pleașcă moșteniri

carturarulobosit

carturarulobosit

Senior Member

View PostFlat, on 28 decembrie 2022 - 15:12, said:

corect. de ce nu se găseau în românia fabrici de dopuri, de bețe? de ce românii nu au fost în stare să se asocieze să modernizeze fabricile comuniste? sau să facă unele noi?

Fudulia-i mare. Daca ii spui romanasului ca trebuie sa faca munca de jos in Ro, zice ca-ti bati joc de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate