Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2410 replies to this topic

#397
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMindArchitect, on 22 ianuarie 2023 - 18:11, said:

Este adevarat ca in uk sunt abonamente la gaze si curent?
nu-i chiar ca la internet, adica poti plati o suma fixa prin debit direct dar se face socoteala din cand in cand si te anunta ce mai ai de plata, asta se-ntampla in general in lunile reci, cand consumul este mai mare

#398
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pe vremuri înainte de "criză energetică" intrai pe U-switch și îți alegeai ce provider de energie dorești gaz și/sau curent.
Puneai datele tale din anii anteriori gen consum sau cate camere/persoane sau in medie cat plătești lunar și site-ul îți arată toate tarifele și cât ai putea economisi.
Alegerea era deerminata de multi factori, tarif fix sau variabil, cat e taxa zilnica, pe kw, daca ai taxa de schimbare rețea, etc...
Acum 2 ani oha, mai toate au fost preluate de marii giganți pentru că puțin timp mai târziu să apară și criză și să nu ai de unde alege și să plătești cat vor ei sa ceară.
Știu teoria conspirației, zeci de firme funcționează zeci de ani aducând competiție și prețuri bune că deh concurenta și coincidenta fix cu jumă de an înainte de criză toate intra in colaps și sunt acaparate de "Eneli".
In timp ce noi că niște cretini aplaudam sau huiduim o tabără sau alta, vaxi vs nevaxi, Djokovic vs Nadal deși multi nici regulile de tenis nu le știu, Ucraina vs Rusia vs Nato vs SUA vs Serbia vs Kosovo, Brexit vs UE și lista continua. Circ, arenele romane pline de gladiatori virtuali că acum bătăliile se dau pe tastatura in timp ce noi suntem mai săraci și privați de libertate pe zi ce trece.
Deci da, sunt abonamente la energie sau pay as you go că la telefonie, cat consumi atât plătești pe baza de abonament sau bagi fisa la contoar sa mai râșnești niste cafea.:)

#399
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Posttytysor, on 22 ianuarie 2023 - 18:40, said:


  Povesti, draga, povesti! cit din PIB sau din export este realizat de acei bani???

Bre, ori îmi zici "mai draga" să fie măcar Divertis style ori "my dear" sa simt că suntem din acelasi loc, că încep să mă simt vânat de o pasiune orbeasca pe care ai făcut-o pentru mine :) nu că m-ar deranja dar pe cuvânt chiar îmi plac femeile, alea reale cu ce le-a dat natura de la naștere.
Ai tu date exacte ale Pib-ului real și procentele de unde provine? Important e că I si X șa fie mare și X mai mare că M că să existe cu adevărat creștere economică. Și de ce pib-ul nu este foarte relevant în situația actuală pentru că nu ia în considerare ce factor important? Daca tot o dam in termeni economici măcar să ieșim și cu ceva din treabă asta nu doar ba prostule!

#400
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View PostAstrul, on 22 ianuarie 2023 - 01:51, said:




Mulțumesc, deși n-am nevoie de aprecieri, nu-mi displace sa le primesc de la inși care habar n-au de cine discuta.






Mai, io nu mai vorbesc cu "dumneavoastra" de de vreo 3 saptamani de cand ne-a certat moderatoru.
acu vad ca -mi urmaresti conversatiile cu alti colegi.

Ca  noul Brunel ai cam mult timp de frecat menta in Poiana.
relax man, esti in ibi patria, da serios nu ne mai freca cu tarisoara de cacat din care  ai scapat.

vezi ca ai un buton de ignore pe undeva.

#401
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Va recomand articolu scris de Jeremy Clarkson (ala cu masinile) in Sunday Times. Descrie perfect ce se intampla in UK.

#402
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAstrul, on 22 ianuarie 2023 - 23:47, said:

Bre, ori îmi zici "mai draga" să fie măcar Divertis style ori "my dear" sa simt că suntem din acelasi loc, că încep să mă simt vânat de o pasiune orbeasca pe care ai făcut-o pentru mine Posted Image nu că m-ar deranja dar pe cuvânt chiar îmi plac femeile, alea reale cu ce le-a dat natura de la naștere.
Ai tu date exacte ale Pib-ului real și procentele de unde provine? Important e că I si X șa fie mare și X mai mare că M că să existe cu adevărat creștere economică. Și de ce pib-ul nu este foarte relevant în situația actuală pentru că nu ia în considerare ce factor important? Daca tot o dam in termeni economici măcar să ieșim și cu ceva din treabă asta nu doar ba prostule!
Io zic sa lasi prostiile si sa te intorci in tara. daca te descurci bine cu renovarile la locuinte, e o paine buna de mincat!

#403
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
20jde ani am lucrat doar la structuri și n-am de gând să-mi schimb profilul de inginer pentru controlor de glet. Cat despre întors în țară mai am vreo 140jde țări de incercat înainte, minim 5-10 ani fiecare sa vad cu ce se mănâncă treabă, când termin primit că revin :)

View PostDANANDREI2001, on 23 ianuarie 2023 - 01:02, said:



Mai, io nu mai vorbesc cu "dumneavoastra" de de vreo 3 saptamani de cand ne-a certat moderatoru.
acu vad ca -mi urmaresti conversatiile cu alti colegi.

Ca  noul Brunel ai cam mult timp de frecat menta in Poiana.
relax man, esti in ibi patria, da serios nu ne mai freca cu tarisoara de cacat din care  ai scapat.

vezi ca ai un buton de ignore pe undeva.
N-am mă atâtea butoane ca-s sărac și postez de pe telefon :)
Daca vrei ignore încetează să te mai bagi in seama și promit sa te las in pace daca te doare așa tare să citești niste litere pe un site :)))

Edited by Astrul, 23 January 2023 - 23:36.


#404
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Premierul Rishi Sunak l-a demis pe președintele Partidului Conservator,Nadhim Zahawi,  din guvern - https://www.agerpres...guvern--1050429

Edited by max_01, 29 January 2023 - 11:50.


#405
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da, dar "Presedintele" Partidului Conservator nu este liderul acestui partid. E o functia administrativa, un fel de secretar care se ocupa de unele lucruri: The chairman of the Conservative Party in the United Kingdom is responsible for party administration and overseeing the Conservative Campaign Headquarters, formerly Conservative Central Office.

Deci e practic o functie fara prea mare putere de decizie ce nu poate fi comparata cu functia de presedinte de partid in alte tari, cum ar fi in Romania. Liderul partidului Conservator il numeste si il poate revoca pe Presedinte la discretia lui.

Appointer Leader of the Conservative Party
Term length At the pleasure of the Leader of the Conservative Party


Pentru mai multe informatii cititi articolul de pe Wikipedia: https://en.wikipedia...servative_Party

#406
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,149
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmax_01, on 29 ianuarie 2023 - 11:49, said:

Premierul Rishi Sunak l-a demis pe preşedintele Partidului Conservator,Nadhim Zahawi,  din guvern - https://www.agerpres...guvern--1050429
dac-a bagat mana prea adanc in borcan...

#407
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,135
  • Înscris: 05.08.2015
Mintea britanicului de pe urma

Most bregretful: Bristol West

Hmmm...

[ https://pbs.twimg.com/media/Fnum69GWIAES1As?format=jpg&name=large - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 30 January 2023 - 20:58.


#408
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
5 tipuri de răspuns în loc de 2 simple, da au ba.
Asta cu mild agree/disagree e că treabă aia cu "cum e tara noastră? e frumoasa dar nu prea".
De aia și fac genul asta de eșantioane că la parfumuri, să iasă ce trebuie. Daca nu era pandemia și războiul și criză energetică și ce-or mai avea în program anul asta și treabă mergea "as usual" nu mai exista atâta sondare de opinie.
Aceiași idioți care au votat să iasă din UE acum pun criză și inflația pe fondul Brexit, nu se uita la nemți care sunt corazonul Uieului și-n in rahat mai mare decât a fost vreodată Grecia.
Interesant totuși că Bristolul a ieșit pe locul 1 sunt plăcut surprins.

Edited by Astrul, 30 January 2023 - 23:57.


#409
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
sunt cinci raspunsuri pentru ca exista nuante, nu totul e in alb si negru

#410
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006
Nebunie fara limite, fratioare. "Englejii" au luat-o rau de tot pe uleioase sau poate pe substante interzise, cine stie...:

"Crăciunul și Paștele, șterse din calendar la o universitate de top din Londra | Anterior, Oxford și Cambridge au procedat la fel".

   SURSA

#411
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
in unele scoli din UK deja se serveste doar mancare halal.

https://www.telegrap...us-reasons.html

#412
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postfansat, on 01 februarie 2023 - 10:07, said:

Nebunie fara limite, fratioare. "Englejii" au luat-o rau de tot pe uleioase sau poate pe substante interzise, cine stie...:

"Crăciunul și Paștele, șterse din calendar la o universitate de top din Londra | Anterior, Oxford și Cambridge au procedat la fel".

   SURSA
cine nu are probleme cu intelegerea unui text, pricepe ca este vorba doar de schimbarea numelui vacantelor, nu de stergea din calendar a sarbatorilor!

dar, intoxicare cu intoxicare, ceva tot ramine!

#413
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
pai da, in loc sa se cheme craciun, o sa se cheme sarbatoare de iarna, sa nu care cumva sa suparam musulmanii

peste vreo cinci ani, scoti si bradul din oras, ca si ala e ofensator pentru minoritati

#414
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Britain hit by biggest day of strikes in a decade as pay disputes escalate
The United Kingdom is likely to be the only major economy to fall into recession this year

Semne bune anul are...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate