Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2415 replies to this topic

#1189
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, sa stii ca jignirile si mistourile de autobaza nu inlocuiesc argumentele lipsa si nici dificultatile de a intelege un text!

#1190
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttytysor, on 08 iunie 2023 - 01:14, said:

Draga, sa stii ca jignirile si mistourile de autobaza nu inlocuiesc argumentele lipsa si nici dificultatile de a intelege un text!
mai draga, ce tot o dai dupa cires, ai ceva de spus sau vrei doar sa dregi busuiocul? spune-mi punctual unde o dau eu cotita sau unde argumentele lipsa?

nu inteleg de ce te dai ranit cand ti se raspunde pe acelasi ton pe care-l folosesti cu atata maiestrie

Edited by dan210, 08 June 2023 - 01:26.


#1191
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Na, pana una alta eu nu am primit nici o invitatie, nici macar la cafea de la GP/NHS si sunt din 2009 inregistrat cu NHS number si toate cele. O fi in localitati mai mici sa mai faca un ban GP-ul, ca in Londra stai 1 saptamana minim sa te vezi cu el.

View PostAstrul, on 07 iunie 2023 - 19:59, said:

Să simt mirosuri îmbietoare de jungla urbana, nu mersi.

Na, tu stii…astea de mai jos la mine in zona…

Attached Files



#1192
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Vestul Londrei e plin de zone verzi, se știe.
Și eu am pe lângă mine parcuri, terenuri de golf, miriști, canale etc.
E o plăcere să te plimbi.

#1193
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Mda … în fine.
O stire/comunicat despre care nu prea se vorbeste zice ca:

Quote

We're moving stock trading customers who are resident in the EEA to our new European stock trading entity (Revolut Securities Europe UAB, "RSEUAB"), which is regulated by the Bank of Lithuania.

Nu se spune direct “from where”, din varii motive probabil, scrie doar un pic mai jos ca:

Quote

The Terms of Business which govern your relationship with Revolut Trading Ltd ("RTL") in the UK will no longer apply.

O fi din cauza la Brexit, o fi din cauza ca vor licenta bancara în UK, o fi ambele, o fi altceva?! Nu prea zice nimeni

#1194
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View PostCatean, on 08 iunie 2023 - 10:40, said:

Na, tu stii…astea de mai jos la mine in zona…
In general și particular sunt un mare admirator de natura, azi îmi vine sa vomit la poze și mă gândesc doar câtă durere am în ochi și sinusuri doar privind niste fotografii.
Cat o costa un teren de 500mp in Namibia acolo în desert? 🤣
Cu cât o sa stau mai mult aici cu atât o să-mi doresc apartament la etajul 17 in China la poluare fara copaci și verdeață. N-ai idee cat chin e pentru mine și s ajung la mașină din fata casei. N-am urat in viața mea o țară mai rău că acum, mă ataca din toate puterile și parcă-mi spune sa plec.

#1195
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAstrul, on 08 iunie 2023 - 20:55, said:


Cu cât o sa stau mai mult aici cu atât o să-mi doresc apartament la etajul 17 in China la poluare fara copaci și verdeață.

Nici o problema, la 20 minute de parcurile alea, Londra iti ofera ce ai cerut : https://www.onewestpoint.com/

#1196
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Doamne ferește, glumeam, am plecat din Bucureștiul meu poluat și ticsit că să mă duc în al lor plin de mamifere sahariene.
De la visele mele cu coloane și arcade in Bologna
și vita de vie în spatele casei la skyscraperși in Londra. Singurul lucru pe care-l vad benefic la așa arhitectura e că îți trebuie o sfoara scurta că să termini cu viata. Deși nu mă prea încred în balcoanele lor sudate de structura.
Nu mă bagă în seamă, sunt 8 ani de când trec prin crize existentiale și din păcate an de an e din ce in ce mai crunt. Am ajuns să mă duc la munca și să-mi fac devizul cat am câștigat saptamana asta că să mă țină pe linia de plutire și cea viitoare. Nevasta-mea deja s-au săturat de cate ori i-am zis că vreau sa plec de-aici, dar cred că de data asta chiar mă ia în serios.
Îi lăsăm la o parte pe colegii care caută roșii și ouă prin magazine, chiar exista calitatea vieții aici? O fi doar că diferă mult de ceea ce înseamnă pentru mine. Bani aveam și în tara și am plecat că nu mai eram fericit  bani am și aici și am ajuns să mă simt asemanator.
Daca nu am făcut eu exact ce am vrut și-am ales un compromis posibil ma ajunge din urmă.

Edited by Astrul, 08 June 2023 - 22:34.


#1197
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Ipotetic, ce alta tara/tari ai alege pentru trai?
Eu sunt fan Spania insulara si nordul Spaniei.

#1198
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Italia. Ipotetic pot să-mi câștig traiul din Uk., Dar fara costurile ridicate, viață fără calitate și plictisitoare. Iar daca el să mă ictisesc prefer s-o fac unde e și frumos.
Și nu exista alt răspuns, ori accolo ori oriunde fac bani și trăiesc în compromis.

Edited by Astrul, 08 June 2023 - 23:39.


#1199
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Sistemul educational nu e grozav in Italia, e decent in nord, dar nimic notabil. Gandeste-te la copii, in primul rand, ce le va fi de folos pe viitor, formarea in sistemul britanic sau o scoala mediocra in Italia?

https://immigrantinv...ion-quality-en/

Ma uit pe mai multe statistici, UK e in top si Italia la coada clasamentului,la capitolul educatie.

Edited by leusteanul, 09 June 2023 - 05:19.


#1200
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Statistica e inselatoare.

Iei un copil de nota 9 din nord/centru si-l pui alaturi de un copil de 6 din sud si rezulta ca media e de 7.5.

De altfel, ii dau dreptate colegului astrul. Eu ma duc in fiecare an cate 2 sapt in Italia si m-as muta acolo in viitor.

Viata nu-i asa scumpa, inclusiv la locuinte. Ajungi sa ai rata la banca mai mica in Italia decat in cluj

#1201
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Este vorba de 2 sisteme educationale diferite. Foarte diferite, as zice.

Ce ii va fi mai util copilului pe viitor, limba engleza fluent, educatia si cultura britanica sau limba italiana, relevanta doar in Italia si complet irelevanta in rest?

#1202
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
oricum topul ala e fals.

USA pe locul 2?  de cand?

Finlanda unde e?

Pana la urma, conteaza si cat de mult te implici si cat interes iti dai pentru copil.

#1203
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAstrul, on 08 iunie 2023 - 23:39, said:

Dar fara costurile ridicate, viață fără calitate și plictisitoare. Iar daca el să mă ictisesc prefer s-o fac unde e și frumos.

Ce intelegi prin calitatea vietii? Eu inteleg sistem de invatamant si de sanatate de top, infrastructura de top, oportunitati si comunitati de top, infrastructura sportiva de top. Vestul Londrei le bifeaza pe toate si alt oras de talia Londrei sincer nu gasesti in Europa, ba chiar m-as arunca sa zic global datorita locatiei excelente pe glob. Sa mai zic ca ora se da de la Greenwich ?

Am 2 vecini arhitecti din Bologna, s-au prapadit de ras cand i-am intrebat daca ar vrea sa se intoarca.

#1204
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View Postleusteanul, on 09 iunie 2023 - 05:12, said:

Sistemul educational nu e grozav in Italia, e decent in nord, dar nimic notabil. Gandeste-te la copii, in primul rand, ce le va fi de folos pe viitor, formarea in sistemul britanic sau o scoala mediocra in Italia?

https://immigrantinv...ion-quality-en/

Ma uit pe mai multe statistici, UK e in top si Italia la coada clasamentului,la capitolul educatie.
Statisticile sunt că topurile de muzica, țările cu bani intră în toate topurile, daca ar fi pe bune că și calitatea muzicii, UK-ul nu ar avea ce sa caute. Statisticile alea nu sunt bazate pe nimic concret  tu ți-ai da copilul la școală în US doar că e locul 2 sau ți-ar fi frica să-l bagi in cosciug de fiecare daca când mai are cate un puști chef de counter strike...

View Postcarturarulobosit, on 09 iunie 2023 - 08:09, said:

Statistica e inselatoare.

Iei un copil de nota 9 din nord/centru si-l pui alaturi de un copil de 6 din sud si rezulta ca media e de 7.5.

De altfel, ii dau dreptate colegului astrul. Eu ma duc in fiecare an cate 2 sapt in Italia si m-as muta acolo in viitor.

Viata nu-i asa scumpa, inclusiv la locuinte. Ajungi sa ai rata la banca mai mica in Italia decat in cluj
La cat pot scoate acum pe casa și după ce îmi plătesc ipoteca îmi permit 3 apartamente in Torino.

View Postleusteanul, on 09 iunie 2023 - 08:52, said:

Este vorba de 2 sisteme educationale diferite. Foarte diferite, as zice.

Ce ii va fi mai util copilului pe viitor, limba engleza fluent, educatia si cultura britanica sau limba italiana, relevanta doar in Italia si complet irelevanta in rest?
Eu trăiesc în UK și vorbesc limba deși am trăit 35 de ani in România. Irelevant. In plus el e cetățean britanic, îl pot trimite la tot felul de programe daca am chef sa scap de el, deși nu cred.

#1205
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Vezi ce inseamna educatie in UK vs Italia, ca sa te razgandesti rapid.

#1206
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcarturarulobosit, on 09 iunie 2023 - 08:54, said:

oricum topul ala e fals.

USA pe locul 2?  de cand?

Finlanda unde e?

Pana la urma, conteaza si cat de mult te implici si cat interes iti dai pentru copil.
Exact. La cum arată programa școlară a britanicilor care te pregătesc din clasa a 4-a să schimbi caucioace la vulcanizare că așa au interpretat ei skill-urile copilului, instituționalizarea încă de la 4 ani, am de 10 ori mai multe șanse să scot geniu daca lucrez cu el acasa.
M-am uitat pe niște forumuri in Italia despre construcții, nivelul tehnic al lor de a discuta niste topicuri mă făceau să mă simt un retard analfabet. Așa că sunt destul de convins că școala lor nu e așa de rea precum spun statisticile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate