Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2440 replies to this topic

#1
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdan210, on 26 decembrie 2022 - 01:15, said:

tu cu cine te certi? cine te-a suparat?
Astia de au plecat si o tin sus si tare ca n-au plecat de saracie si ca au dat de vreun rai prin vest. Pe langa comparatii intre chestii gen Manchester si Vaslui, in loc sa compare invers - Stoke-on-Tent cu Bucuresti (da, si eu mi-am pierdut niste timp prin iukei, dar nu prin Stoke-on-Trent, insa e un exemplu elocvent pt ce zic eu).
Unii... foarte multi... au plecat de saracie! Nu ca oportunitati, nu ca plm. Saraci! Din locuri sarace! Din partea saraca a Romaniei. Nu gaseau de munca in zona lor pe ce stiau ei sau gaseau pe bani putini sau nu gaseau deloc. Deci saracie! Nu civilizatie, nu democratie, nu ca erai noroi, nu alte panarame d-astea. Bani! Prea putini au plecat ca ajunsesera la nivelul maxim de dezvoltare profesional in Romania si nu mai aveau unde se dezvolta mai mult. Si nu cred ca s-au strans toti pe Softpedia.
Mai sunt care au plecat ca sufereau de anxietate, nu le placea sa iasa p-afara in Romania ca le era greu sa interactioneze live cu oamenii. Straintatea e beton pt asa ceva, ca in afara de la munca, unde au treaba cu tine, in rest lumea nu te baga in seama. Pentru genul ala de personalitate UK de exemplu se potriveste ca o manusa. Plus ca munca in afara ocupa majoritatea timpului, chiar daca nu spune nimeni ca munca peste 40h/spt e regula in UK, nu exceptia.
Mai sunt si diversi care aveau un trai ok in tara, dar visau ca in afara e totul mult mai bine. Aia si-au cam luat teapa, mai bine stateau in tara, ca in afara de daca esti sarac sau suferi cand te baga lumea in seama, nu castigi nimic emigrand. Doar daca esti vreun ultra-profesionist care chiar nu aveai la ce accede mai sus in Romania (da, exista asa ceva, dar evident ca e un numar foarte mic de oameni). Din categoria asta cu teapa fac parte asa-zisii "inadaptati". Ce spanac e asa mare smecherie sa te adaptezi la a trai cu chirie si a munci 48-60h/spt? Sa interactionezi cu colegii la munca, ca prieteni n-ai, poate tovarasi de o bere uneori, dar cam atat? Sa stai singur daca ai venit fara nevasta, ca ailalti sunt cu familiile, cu prietenii lor de se cunosc de cand erau mici, tu esti outsider? E o mandrie sa te adaptezi la a fi ceea ce in Romania numeam "inadaptat"? Daca e, bine, succes lor. Eu vad lucrurile diferit.

Back on topic - Brexit, ca si astia de vin cu barcute pe Canalul Manecii (e o intreaga istorie de ce englezii il numesc English Channel, pariu ca mariile lor romglezii nu cunosc majoritar aceasta istorie, ca deh, calicia - ce masina conduc, ce casa mi-am luat, slava iukei, ca in Romania eram incompetent si nu puteam sa-mi iau nimic) sunt si au fost folosite pentru a aduna voturi. Daca nu existau xenofobi sau oameni "ingrijorati" (xenofobi mascati) care sa voteze Tories ca aia promit sa reduca numarul de imigranti (legali sau ilegali, pt englezi acum in presa e cam acelasi drac, ei nu mai fac diferenta), Tories nu mai faceau Brexit si probabil gaseau niste metode omenesti de procesare a oamenilor care vin pe barcute in Kent. Dar exista, chestia asta ajuta la a aduce acei 40% din voturi necesare sa stea la putere, si aia e treaba (in iukei nu-ti trebuie 51% ca in Romania, au alt sistem). In materie de economie am mai scris eu p-aici - initial s-au mai redus numarul de locuri de munca disponibile si salariile (in perioada 2014-2016 era o explozie, era usor de gasit de munca pe salarii mai mari). Motivul pentru care tot scriu astia ca UK nu are muncitori e pt ca sunt multe locuri de munca disponibile, dar se fac foarte putine angajari. E actualul model de business - facem treaba la 10 insi cu 7-8 insi maxim. Reducerea costurilor. Alt motiv e ca salariile nu prea mai cresc. Anul viitor salariul minim se face £10.42, si totusi actualmente foarte multi angajatori pt munci necalificate sau semi-calificate ofera £9.50 (actualul minim). Per ansamblu insa toate companiile zic ca nu au oameni, dar nu se omoara angajand, ca "nu gasesc oameni potriviti", desi in perioada de boom (pre-Brexit, mai apoi pre-pandemie) nu auzeai de asa ceva.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,256
  • Înscris: 24.06.2006

View PostScorpionul_Negru, on 26 decembrie 2022 - 03:00, said:

Unii... foarte multi... au plecat de saracie[...]
Mai sunt care au plecat ca sufereau de anxietate
deci dupa parerea matale majoritatea romanilor de pă Anglea sunt orbeții si dilii

bă pretene, io cred ca te inseli, n-oi fi si mata unul din aia care au crezut ca go west se rezuma la adunatul covrigilor din coada cainilor??

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostScorpionul_Negru, on 26 decembrie 2022 - 03:00, said:

Pe langa comparatii intre chestii gen Manchester si Vaslui, in loc sa compare invers - Stoke-on-Tent cu Bucuresti (da, si eu mi-am pierdut niste timp prin iukei, dar nu prin Stoke-on-Trent, insa e un exemplu elocvent pt ce zic eu).
Păi eu cînd am vrut să facem o comparație IT vs IT, ați dat-o la întors. Că nu e vorba despre asta, că nu hrăniți trollii și alte hîrfe de genul.

View PostScorpionul_Negru, on 26 decembrie 2022 - 03:00, said:

Unii... foarte multi... au plecat de saracie! Nu ca oportunitati, nu ca plm. Saraci! Din locuri sarace! Din partea saraca a Romaniei. Nu gaseau de munca in zona lor pe ce stiau ei sau gaseau pe bani putini sau nu gaseau deloc. Deci saracie! Nu civilizatie, nu democratie, nu ca erai noroi, nu alte panarame d-astea. Bani! Prea putini au plecat ca ajunsesera la nivelul maxim de dezvoltare profesional in Romania si nu mai aveau unde se dezvolta mai mult. Si nu cred ca s-au strans toti pe Softpedia.
Care parte săracă a României? Că în afară de București, Cluj și alte cîteva orașe plus zonele adiacente, pute de sărăcie în toată România.
Și dacă nu găseau de muncă în zonele lor, de ce nu s-au dus să muncească la Cluj, București, Iași sau Timișoara?
Și de ce nu i-a ajutat România, țară membra UE, să se dezvolte profesional dacă și-au atins limitele?

View PostScorpionul_Negru, on 26 decembrie 2022 - 03:00, said:

Plus ca munca in afara ocupa majoritatea timpului, chiar daca nu spune nimeni ca munca peste 40h/spt e regula in UK, nu exceptia.
Depinde de domeniu. Dacă tu ai fost obișnuit cu munca în depozitele Amazon, probabil că așa o fi. Prin alte locuri norma e de 37.5 ore pe săptămînă, iar ce e peste se plătește.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Făcut split din threadul vechi, închis acum. Încercați și voi, pe cît posibil să nu faceți sau provocați prea mult flame.

#5
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Daca interactionai mai mult timp cu o anumita parte a societatii* , iti dadeai seama ca Brexit era doar o chestiune de timp ( * nascuti/crescuti in UK de cel putin 3 generatii)

Brexit e doar una din primele piese din domino : urmeaza problema granitei cu Irlanda de Nord, referendumul din Scotia..

Edited by marmota_vasi, 26 December 2022 - 13:26.


#6
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
E o chestiune de timp pana se va desprinde Scotia, iar irlandezii abia asteapta si ei acest pas. E foarte posibil ca UK sa se destrame in urmatorii 15-20 de ani.

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postleusteanul, on 26 decembrie 2022 - 13:29, said:

E o chestiune de timp pana se va desprinde Scotia, iar irlandezii abia asteapta si ei acest pas. E foarte posibil ca UK sa se destrame in urmatorii 15-20 de ani.
Îmi aduc aminte că a fost un referendum pentru indepența Scoției, iar Scoția încă face parte din UK. Dar sigur, știți voi mai bine ce va fi în viitor.

Referitor la Irlanda, oamenii ar cam vrea, dar nu pe banii lor. :D
https://www.politico...t-costs-brexit/

Edited by mufa, 26 December 2022 - 13:39.


#8
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postmufa, on 26 decembrie 2022 - 13:35, said:

Îmi aduc aminte că a fost un referendum pentru indepența Scoției, iar Scoția încă face parte din UK. Dar sigur, știți voi mai bine ce va fi în viitor.
Și dacă a fost referendum, ce?! Și UK a fost în UE, acum e out. Sigur ai prevăzut tu mișcarea aceasta din vremuri imemoriale, de asta ești și atât de sigur de viitor.
Oamenii se mai și răzgândesc. Ilar, nu?!

Edited by cleopatra00, 26 December 2022 - 13:44.


#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostScorpionul_Negru, on 26 decembrie 2022 - 03:00, said:

Mai sunt si diversi care aveau un trai ok in tara, dar visau ca in afara e totul mult mai bine. Aia si-au cam luat teapa, mai bine stateau in tara, ca in afara de daca esti sarac sau suferi cand te baga lumea in seama, nu castigi nimic emigrand.
Aceasta afirmatie este falsa.

Lucrez in IT, eu n-am emigrat, dar am multi colegi care castigau bine in Romania si au emigrat pentru ca "visau ca in afara e totul mult mai bine."

Si anul acesta, ca si in alti ani, au venit in Romania o saptamana de Craciun sa-si viziteze parintii si prietenii. Si dupa cum i-am vazut la fata si dupa ce am stat de vorba cu ei, am convingerea ca pentru cineva care castiga decent, in afara totul este mai bine. Incepand cu infrastructura, servicii si terminand cu posibilitati de petrecere a timpului liber. Pentru cineva care castiga "middle class" in ambele parti, viata in Romania este mai stresanta decat in tari mai din Vestul Europei. Pur si simplu sunt mai civilizati.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcleopatra00, on 26 decembrie 2022 - 13:42, said:

Și dacă a fost referendum, ce?! Și UK a fost în UE, acum e out. Sigur ai prevăzut tu mișcarea aceasta din vremuri imemoriale, de asta ești și atât de sigur de viitor.
Oamenii se mai și răzgândesc. Ilar, nu?!
Eu nu sunt sigur de viitor, alții de aici sunt. Citește și tu cu puțină atenție cine și ce postează.

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postleusteanul, on 26 decembrie 2022 - 13:29, said:

E o chestiune de timp pana se va desprinde Scotia, iar irlandezii abia asteapta si ei acest pas. E foarte posibil ca UK sa se destrame in urmatorii 15-20 de ani.

Ca este posibil ca UK-ul sa se destrame sunt perfect de acord dar acest lucru nu este o certitudine. Deci nu este "o chestiune de timp" pana cand Scotia se va "desprinde" de UK, e posibil ca acest lucru sa nu se intample niciodata. Fara acordul Parlamentului de la Londra din punct de vedere legal scotienii nu pot deveni independenti. Alternativa este razboiul si terorismul. Scotienii care vor independeta trebuie sa isi formeze o organizatia terorista care sa inceapa sa organizeze atentate teroriste impotriva guvenrului de la Londa si impotrvia obiectivelor importante din Anglia. De exemplu ar putea incepe prin a pune bombe in aeroportui, masini capcana, tot tacamul.

Din fericire pentru scotieni insa englezii, spre deosebire de alte natii, respecta vointa popoarele asa ca foarte probabil vor permite organizarea unui nou referendum de independenta. Acest lucru insa nu cred ca se va intampla prea curand avand in vedere ca deja celor ce vor independenta li s-a dat deja o sansa. Deci poate peste 15-20 de ani vom avea un nou referendum de independenta. Poate chiar si un referendum pentru aderarea la UE. Despre rezultate insa nu prea putem spune prea multe pentru ca pana atunci opinia publica se poate schimba radical.

Edited by e2k, 26 December 2022 - 14:15.


#12
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View Postkolfleading, on 26 decembrie 2022 - 13:43, said:



Si anul acesta, ca si in alti ani, au venit in Romania o saptamana de Craciun sa-si viziteze parintii si prietenii.
Vin in Ro de sarbatori pentru ca nu au cu cine petrece acolo in UK.

View Postkolfleading, on 26 decembrie 2022 - 13:43, said:

si terminand cu posibilitati de petrecere a timpului liber.
Cum te poti distra bine pe o insula plata si umeda, cu niste constructii pe ea?

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCristi_E, on 26 decembrie 2022 - 14:27, said:

Vin in Ro de sarbatori pentru ca nu au cu cine petrece acolo in UK.
Sunt curios, chestia asta e valabilă și pentru cei din Germania, Italia, Spania, sau e ceva tipic emigranților din UK?

E normal ca oamenii să petreacă Crăciunul alături de familie, ar trebui să vă bucurați că vin emigranții în România și cheltuie banii în economia românească.

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Topicul e despre UK, deci normal ca s-a referit doar la cei in UK. Evident ca se aplica tuturor emigrantilor din toate tarile.

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcarturarulobosit, on 26 decembrie 2022 - 15:05, said:

Topicul e despre UK, deci normal ca s-a referit doar la cei in UK. Evident ca se aplica tuturor emigrantilor din toate tarile.
Corect. Am explicat de ce e normal să fie așa.

#16
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Poste2k, on 26 decembrie 2022 - 14:04, said:

Ai zis pe undeva că eu nu m-am adaptat la viața din UK. Greșești. Eu m-am adaptat foarte bine, dar toată treaba cu Brexit mi-a arătat că englezii nu s-au adaptat la imigranți. Pe față ei sunt foarte politicoși, la Brexit a ieșit la iveală adevărata lor față (cam rasistă și cam xenofobă). Eu nu m-am mai simțit binevenit și m-am hotărât să plec, asta e tot. Alt deștept zicea că am bătut toba pe tema asta. M-am simțit obligat să menționez legăturile mele cu UK-ul din cauza argumentelor infantile, cum că cei din România nu știu cum e în realitate în UK, doar citim prin ziare. Eu știu foarte bine, fiindcă am trăit niște ani pe acolo.

Ar fi minunat să discutăm obiectiv pe subiect, dar așa ceva nu se poate, că doar suntem români și nu ne simțim bine până nu scurmăm în rahat.

#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,256
  • Înscris: 24.06.2006

View Posthorny_hornet, on 26 decembrie 2022 - 17:14, said:

Alt deștept zicea că am bătut toba pe tema asta. M-am simțit obligat să menționez legăturile mele cu UK-ul din cauza argumentelor infantile, cum că cei din România nu știu cum e în realitate în UK, doar citim prin ziare. Eu știu foarte bine, fiindcă am trăit niște ani pe acolo.
hai nu te mai da ranit, problema ta-i in alta parte

spre deosebire de tine eu inca traiesc in Anglia si spre deosebire de tine vorbesc din realitate nu din amintiri

asa ca, cu toate ca tu-mi spui cum este ca tu stii mai bine c-ai trait niste ani acolo, eu nu ma supar, doar incerc sa-ti spun ca bati campii cu gratie, n-are rost s-o iei in piept

View Posthorny_hornet, on 26 decembrie 2022 - 17:14, said:

Ar fi minunat să discutăm obiectiv pe subiect
pai vad ca obiectivitatea care o doresc unii vine in majoritate din youtube, media

daca eu vin si spun ca, cu toate ca nu sunt de acord cu brexitul, nu vad mare pierdere la nivelul omului de rand nu-i ok, nu da bine la discutie, matale ai vrea cand ne spui ce rau este-n UK sa sarim in piciore si sa aplaudam?

#18
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdan210, on 26 decembrie 2022 - 17:37, said:

spre deosebire de tine eu inca traiesc in Anglia si spre deosebire de tine vorbesc din realitate nu din amintiri
Așa, și? Englezii care zic că Brexit a afectat economia unde trăiesc? Pe Lună?

View Postdan210, on 26 decembrie 2022 - 17:37, said:

bati campii cu gratie
De obicei am pus citate, statistici, sondaje, fiindcă asta contează mai mult decât experiența unei persoane. Eu dacă aduc un articol care zice că 77% din firme nu văd vreun avantaj la Brexit, tu îmi zici că bat câmpii. Tu când zici că te simți bine acolo, nu bați câmpii. :lol:

View Postdan210, on 26 decembrie 2022 - 17:37, said:

pai vad ca obiectivitatea care o doresc unii vine in majoritate din youtube, media
Bănuiesc că obiectivitatea mea ar trebui să vină de la experiența unei persoane, de la tine... :rolleyes:
Mare e grădina...

View Postdan210, on 26 decembrie 2022 - 17:37, said:

matale ai vrea cand ne spui ce rau este-n UK sa sarim in piciore si sa aplaudam?
Mai trec pe aici ca să văd ce se mai întâmplă prin UK. Nu pot să zic că m-a frământat subiectul prea mult, am fost prea ocupat cu renovarea casei, cu job-ul, cu familia, cu chestii d-astea. Desigur că sunt curios de evoluția UK-ului după Brexit din nenumărate motive. Nu le doresc răul, mi-e totuna dacă UK devine un paradis sau un infern.

Crezi că ești capabil să lași atacurile la persoană? Chiar mă plictisesc chestiile astea și atmosfera toxică de pe aici, ca și cum suntem suporteri la fotbal.

Apropo de suporteri la fotbal:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rYHIPm4bU8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate