Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Website vanzari picturi personale

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
raichoo

raichoo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2022
In primul rand, Craciun Fericit tuturor!

In al doilea rand, as avea nevoie de o parere.

Context : In timpul liber, imi place sa desenez si sa pictez, nu sunt artist, dar am rabdare si atentie mare la detalii. Nu am pictat niciodata pentru a comercializa, insa recent am avut niste invitati la o cina si mi s-a spus ca ma pricep si ca ar trebui sa ma apuc sa le comercializez.

Am avut ceva timp de gandire si cam la concluzia asta am ajuns : incep cu un mic website, comercializez picturile la preturi accesibile (30-40-50 RON), fac marketing pe facebook, fac un tiktok dedicat si apoi vad cam ce rezultate am in primul trimestru.

Singurul lucru care m-ar motiva, sa zic asa, ar fi faptul ca sunt pictate manual, deci au un pic de originalitate, si asta cred ca le-ar diferentia de canvas-urile de pe e-mag, si ar crea o posibila clientela.

Astept parerile dumneavoastra.

#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
N-ai nevoie de site personal.
Nu se mai foloseste site personal, pentru fix asa ceva, de ani de zile.
Exista jde alte posibilitati pentru prezentare, dar mai ales vinzare asemenea produse.

In pandemie, TOATA lumea s-a apucat de pictura. Si/sau de bautura. Pe linga pictura. Si mincat. Si pictat.
Eu am pus vreo 20 de anunturi, tablouri pictate de 2 persoane diferite, nu am primit nici macar un mesaj de hate, daramite vreo comanda.
Solutia: fa-le cadou de zile ne nastere, scapi de alta cheltuiala.
Solutia 2: pune anunturi pe facebook marketplace, olx, okazii, lajumate si orice alt site de anunturi gasesti.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

 raichoo, on 26 decembrie 2022 - 12:00, said:

am avut niste invitati la o cina si mi s-a spus ca ma pricep si ca ar trebui sa ma apuc sa le comercializez.
Pune si aici poze cu cateva din lucrarile tale, poate invitatii au fost doar politicosi.
Oricum, daca vrei sa incerci vanzarea picturilor exista Etsy. Si cred ca sunt cateva site-uri asemanatoare (la scara mai mica) si la noi.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

 nixrohnson, on 26 decembrie 2022 - 14:08, said:


In pandemie, TOATA lumea s-a apucat de pictura. Si/sau de bautura. Pe linga pictura. Si mincat. Si pictat.


..si nu neaparat in ordinea asta....:)))

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
Depinde si de pret, dar orice forma de reclama e buna! Acum o idee de afacere pentru cineva care ar fi interesat: peste ocean eu urmaresc un tip care se ocupa in principal de lichidari de bunuri dupa ce proprietarii au murit sau lichidari de echipamente agricole. Ganditi-va ca cineva v-a lasat mostenire o casa/apartament cu mobila, masina, eventual scule, tot ce era pe acolo. Tipul are un site de licitatie si vinde tot ce se poate: masini, tractorase, mobila, statuete, picturi, haine (in principal de marca vechi unele nefolosite), posete, monezi, sticle vechi de ulei de masina de pe vremuri, postere, tacamuri vechi de argint, etc, etc  intr-un cuvant tot ce se poate vinde. Un singur lucru nu se poate vinde si nici da gratis, ca nimeni nu e interesat: pianinele

#6
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009
Ia-o pas cu pas.
Mai intai trebuie sa stabilesti daca picturile tale sunt vandabile.
Daca sunt, te poti gandi la website personal.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
Websiteul e investitie 100 de lei, ce pareri ai nevoie sa incerci?

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă site ul e o investiție de 100 lei, atunci acel site va trage în jos picturile tale....

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
un site de prezentare costa 400-500 lei...

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,723
  • Înscris: 10.12.2006
50 de lei domeniul .ro si 50 gazduirea, cat m-am uitat rapid la clausweb. Wordpress poate instala oricine.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
wordpress+tema wp,design,elementor...pluginuri...

#12
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai daca-l faci din ala de 100 de lei domeniu+gazduire - adica singur sau cu un prieten care lucreaza gratis - de ce nu-l faci gratis complet ??
Plus ca aia 100 de lei sint ANUAL (domeniu) sau LUNAR (partial gazduirea), deci.... se intinde investitia.
Asa, gratis, e gratis forever si arata exact la fel, singura diferenta e domeniul, dar asta nu mai e demult problema.
N-are nevoie de site, pentru asa ceva, in momentul asta.

#13
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Incearca pe etsy.com e plin acolo de artisti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate