Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Metoda curatare monede - pareri?

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.10.2020
Stiu ca toata lumea recomanda sa NU cureti monedele in nici un fel dar am gasit pe youtube diferite videouri cu rezultate chiar surprinzatoare.

Pun mai jost cateva linkuri cu diferite metode - sunt curios de parerea voastra vis-a-vis de proces in sine/materiale utilizate/rezultate:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-BAggt1xOmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bpvwDE76c1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1sdSkht5Bhw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l2j25dNzTCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KyZXdTXoQu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4NejtM8PUx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu inseamna ca voi folosi vreuna din aceste metode - vreau doar sa purtam o discutie.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca majorittea clipurilor de genul asta sunt cam fake.
Doar ca sa atraga audienta.

In general rezultatul e deteriorarea monedei si pierderea valorri ei.
Dar cand rezultatul e in realitate alta moneda, noua, privitorul nu observa.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Și există și evaluări ale valorii monedelor curățate în comparație cu cele ale monedelor în starea naturală? Dacă nu, ai mairi șanse să-ți bați joc de colecție.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai postat de dragul postarii, foarte bine.
Daca insa ai o colectie numismatica pe care o consideri cat decat valoroasa abtine-te de la curatare Cum ai mentionat si tu, monedele nu se restaureaza nicicum.
Nu de mult a mai fost deschis un subiect cu aceiasi tema pe acest forum. Comentariile de acolo sunt valabile si aici.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt monede recente si fara valoare. Cele vechi, nici cand au fost batute nu aratau polisate.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cunosc un colecționar englez care are metodele lui și într-adevăr curățarea e corectă și spectaculoasă. Prea mult nu intra în detalii dar m-am prins repede ca nu începe procedurile (care nu sunt în niciun caz de 5 minute asa cum se arată în clipuri) decât dacă e sigur că are de ce. Adică are in mână o moneda cu detalii și relief foarte bune, fără probleme de suprafață - coroziune sau ceva similar.
Din punctul meu de vedere, în toate clipurile postate, exceptând cel cu moneda antică, valoarea numismatică și valoarea de piață s-au dus pentru ca niciun colecționar experimentat nu e impresionat de o monedă veche oglindă. Care nu era oglindă nici când a ieșit din monetarie.
Clipul cu antica e cam singurul unde procesul curățării e aproape de realitate dar 1. Omul avea în mână o monedă cu detalii puternice sub straturile de depuneri (sunt șanse mari să fie o moneda foarte slaba pe care să nu mai existe detalii) 2. Are experiență la greu și știe cu ce forță să apese și cu ce. Crezi că are un cutter sau un cuțit sau orice scobitoare?

Sunt multe de spus, dar 99% din monedele vechi sunt deja circulate bine și multe au și probleme de suprafață. Chiar dacă faci o curățare completă rezultatul va fi o piesă uzată. Iar dacă nu cureți corect (dacă exista termenul corect în curățare) vei obține o piesa uzata cu zgârieturi, diferențe de culoare și aspect de mozaic. Părți lucitoare și părti cu murdărie.

Sfatul meu - dacă vrei să te apuci de acest hobby, petrece timp studiind monede, cumpără monede, cumpără literatura numismatică. Nu există soluții minune care sa transforme o monedă corodata în ceva bombă.

Edited by ambr0zie, 25 December 2022 - 11:05.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Cu ultrasunete nu merge?
Eu am un aparat cu ultrasunete cu capacitate de 3litru in care curat orice obiect metalic pana ies si dracii din el. Insa nu ma pricep la chestii de-astea antice gen monede si alte artefacte vechi, care trebuie sa aiba o patina.
De zgaraiat nu zgaraie, insa probabil ca rezultatul curatarii sa nu fie tocmai cel dorit deoarece "scoate" si din crapaturi.
Eu am o baie cu ultrasunete basic, ieftineaua cu 2 transducere de 60W per maxim 3 litri de solutie, insa exista tot felul de alte bai, unele extrem de sofisticate si scumpe.
Frecventa mica curata grosier, frecventa inalta curata fin si in crapaturi foarte mici, dar procesul e foarte lent, dureaza ore bune. Eu am cu frecventa joasa (40KHz) si nu l-am folosit niciodata mai mult de 20 de minute la un obiect. De regula il folosesc doar 5 minute, depinde de obiect si de tipul de murdarie.
Mai exista si aparate de ultrasunete cu spectru imprastiat de frecvente, sau cu frequency-sweep, care curata mai uniform. Altfel, mai trebuie sa misti moneda in cuva, exact ca la cuptorul cu microunde.

O intreaga discutie si despre solutiile de curatare. Dar stiu ca exista pentru cupru, pentru alama, pentru obiecte inoxidabile, pentru oteluri oxidabile, pentru obiecte acoperite cu zinc, cu crom, etc..
Eu folosesc o solutie simpla si ieftina, cu lesie de soda, de spectru larg, ceva pe la 5 lei litrul. Insa desigur, eu nu curat monede.
Se poate amesteca cu un acid slab pentru depuneri calcaroase, se poate amesteca cu un alcool pentru murdarii de tip organic. Eu l-am luat pentru electronica, pentru curatarea placilor electronice, insa il folosesc si in alte scopuri casnice, inclusiv la curatatul oalelor, gratarelor.
Bijuteriile de argint ies foarte bine, dar pierd din "patina" O moneda de 50 bani murdara, iese mai stralucitoare. Suruburile.. sca de rugina. Genul asta de curatare.

O solutie ieftina si destul de buna e apa chioara cu un pic de pur de vase.

Am dat sub 500 de lei pe aparat, acum vreo 3 ani.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007
Șlefuirea/ lustruirea mecanică din clipurile prezentate distruge textura microcristalină a suprafețe monedei, textură dată de presiunea enormă aplicată in timpul impactulului mecanic din timpul baterii. Astfel rezultă irizații si tonuri de culoare ce uneori se accentuează ulterior, cu procesul de oxidare.
Șlefuirea mecanică va uniformiza suprafețele si va anula “personalitatea” monedei.

 maccip, on 25 decembrie 2022 - 12:32, said:

Cu ultrasunete nu merge?
Ba da, chiar am amintit și pe topicul celălalt…

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 Karhu, on 25 decembrie 2022 - 12:44, said:

Ba da, chiar am amintit și pe topicul celălalt…
Nu stiam de acel topic, dar acum stiu si am scris si acolo cateva detalii pentru cei interesati de aparatele astea cu ultrasunete.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007
Follis anepigrafic, monetăria Antiochia, an aprox 324-325-326, catalog Sear 16200) curățată profesional.
Poza preluată de pe Instagram:

Attached Files



#11
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Mai frumoasa este cea din stanga. Se vede trecerea timpului. Cea din dreapta arata de parca ar fi fost batuta acum.

#12
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Se pricep, si mainile i le-a curatat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate