Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Platformă online documentare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
Bună seara tuturor și sărbători fericite.Exista vreo platformă online unde pot viziona documentare în special din domeniul paranormalului vă mulțumesc

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Daca nu ai nevoie de subtitrare in romana, poti urmari cam orice documentar pe Youtube.
Cel mai bine este sa cauti ce te intereseaza, de exemplu "paranormal documentaries", apoi din filtre alegi "playlist", si iti gaseste sute sau mii de documentare. Sau pui filtrul "channel" si gasesti nenumarate canale care se ocupa cu astfel de documentare.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
documentar, documentaresubstantiv neutru
1. Film sau scriere care prezintă fapte absolut autentice.

documentar <> paranormal.

#4
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 27.12.2016
Paranormal si autentic nu se exclud.
Cauta si definitia paranormalului...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Zici tu ?
autentic, autenticăadjectiv
1. Care este conform cu adevărul, a cărui realitate nu poate fi pusă la îndoială;

#6
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 27.12.2016
Cred ca tu confunzi paranormal cu supranatural. Paranormal nu inseamna ceva neadevarat, ci doar ceva iesit din comun. Un fenomen paranormal este real, doar ca nu poate fi explicat stiintific la momentul respectiv.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005
Cam asa-i.

Paranormal poate fi si caz autentic, dar inexplicabil, de exemplu ca si cainele care simte cu 5 minute inainte ca stapanul vine acasa, chiar daca cu 5 minute inainte stapanul abia coboara din tramvai.

Vecina avea unul, care se comporta asa.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postistrate01, on 24 decembrie 2022 - 22:24, said:

Bună seara tuturor și sărbători fericite.Exista vreo platformă online unde pot viziona documentare în special din domeniul paranormalului vă mulțumesc
Youtube + extensia ***** sa nu te deranjeze reclamele din 10 in 10 minute.
Sunt o gramada.

Pe hulu poti sa prinzi postul Extreme Paranormal cu un free trial de o luna parca.

#9
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 27.12.2016
Intre paranormal si supranatural este o linie fina, care a fost de multe ori trecuta in cazuri celebre, de aici si confuzia creata. Cazul Triunghiul Bermudelor este un caz paranormal, deoarece frecventa scufundarilor navelor si a accidentelor aviatice este iesita din comun. Pentru multe dintre aceste cazuri s-au gasit explicatii stiintifice: curenti marini, furtuni, defectiuni tehnice, erori de navigare, etc. insa pentru unele dintre ele nu s-au descoperit inca motivele accidentelor. Atunci au aparut teorii pur fanteziste, precum rapiri extraterestre sau un portal spre alta lume. Aici s-a trecut granita dintre paranormal si supranatural.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostReniz, on 25 decembrie 2022 - 00:39, said:

Intre paranormal si supranatural este o linie fina, care a fost de multe ori trecuta in cazuri celebre, de aici si confuzia creata.

Noroc ca stiinta a creat internetul si tot ceea ce ne inconjoara, altfel am fi ramas in paranormal.

Pentru initiator, daca chiar vrea sa isi prajeasca neuronii, ar trebui sa stie ca exista mii de canale cu documentare despre paranormal, chiar pe YT

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postistrate01, on 24 decembrie 2022 - 22:24, said:

Bună seara tuturor și sărbători fericite.Exista vreo platformă online unde pot viziona documentare în special din domeniul paranormalului vă mulțumesc
YouTube este plin, productii proprii.

#12
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Selectezi platforma (netflix.....), selectezi categoria Documentary > vezi ce ofera fiecare > iti faci abonament unde vrei.
Exemplu: dodumentare pe Kanopy:
https://reelgood.com...e=11&offset=105
Mai mult ca sigur, unele nu sint disponibile in Romania si unele nu au titrare in romana.

#13
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Incearca Curiosity Stream.

#14
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Documentarele pot sa fie despre orice, despre fenomene paranormale, despre extrateresti, despre legatura dintre astre si horoscop. A documenta un fenomen paranormal este ca si cum ai documenta offtopicul de pe Softpedia. Nu ar trebui sa exista in teorie, dar totusi... asistam pana si in aceasta postare la astfel de fenomene.

Edited by icename, 25 December 2022 - 21:21.


#15
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 06.09.2010
Pe lângă Curiosity Stream mai există Magellan , deasemeni cu documentare netraduse în limba română.

Edited by Ovidiu333, 02 January 2023 - 20:50.


#16
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
Este Unsolved Mysteries pe Netflix, are câteva episoade despre paranormal. Dacă cauți emisiuni reality, sunt pe Travel Channel seara/noaptea.

Pe Youtube ar fi următoarele canale (la astea mă uit eu de obicei):
blameitonjorge - lost media (engleză)
Paul Dadrian - filmări, poze și întâmplări „paranormale” (română)
Sakura Stardust - întâmplări stranii din Japonia (engleză)

Edited by LibertyHG, 14 January 2023 - 14:51.


#17
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008
Pentru Magellan si Curiosity Stream exista si aplicatii Android, merg si pe AndroidTV:

https://play.google....agellantv&hl=en

https://play.google....itystream&hl=en

#18
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 06.09.2010
Eu încă am abonament la Curiosity Stream până în mai. Mi-am făcut pe un an , prețul era 10 dolari, dar mi-au luat de pe card undeva pe la 65 de lei. Acum prețul pe un an este 20 de dolari (abonament HD, că cel 4K este 60 de dolari). Are mai multe documentare interesante. Oricum nici un documentar nu este tradus în română, ca și pe Magellan (aici ai doar abonament 4K la 60 de dolari pe an), și nici nu am așa mult timp să mă uit, am anulat abonamentul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate