Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Unde pot duce medicamente expirate?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Pai e bine ca ai ajuns la concluzia mea.

Medicamentele se arunca la gunoi daca tii la timpul si la viata ta pentru ca autoritatile sunt niste panarame corupte si incompetente.

#38
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Nici vorba, ai zis cu totul altceva Posted Image

 abac, on 25 decembrie 2022 - 10:25, said:



Daca vrei sa colectezi medicamentele, trebuie sa faci viata romanului extrem de usoara, adica o mare pubela speciala in farmacie


#39
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Ala era un deziderat idealist.

Altfel clar se arunca la gunoi. Asta a fost parerea mea de la inceput: nu merita efortul in Romania sa te descotorosesti de medicamente intr-un mod civilizat.

Deci desi e clar ca nu iti place, ai ajuns fix la concluzia mea.

Edited by abac, 26 December 2022 - 12:38.


#40
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Cum a rămas până la urmă?
Se pot duce la farmacii?
Fac și proces verbal dacă trebuie numai sa nu le arunc la gunoi.

#41
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Incearca in farmacii, teoretic sunt obligati, practic mai sunt care te pun pe tine sa faci acel proces verbal de predare.
Eu am scapat de ele, prin vara, iunie, parca, cand s-a facut campanie de colectare in cateva puncte din oras(Iasi) si chiar m-am dus cu sacosa de medicamente/creme expirate. I-am cam speriat pe cei carora le-am predat.

Vedeti aicicum e cu termometrele cu mercur.

#42
bamseif

bamseif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009
A dus soția la Helpnet, la Unirii - la fântâni, în București acum vreo 2 luni. A trebuit să facă un fel de opis în care a trecut denumirea, cate pastile și când au expirat.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmadmax80, on 01 octombrie 2023 - 13:11, said:

Cum a rămas până la urmă?
Se pot duce la farmacii?
Fac și proces verbal dacă trebuie numai sa nu le arunc la gunoi.

La farmacii e dupa cum te intelegi cu farmacistul.
Urmeaza sa le ducem la spitale, da nu stiu cand o sa iasa legea. Plus ca si atunci posibil sa fie probleme.

https://www.avocatne...ul-decisiv.html

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018
Eu le arunc la gunoi dar nu in folie, le scot si le arunc asa ca sa nu le ia altii sa faca tampenii, si insulina expirata, trag cu seringa din penuri, arunc la toilet si arunc penurile goale.

#45
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Foarte rau faci! In apă se dizolva si poluează si mai mult!

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Eu le consum si expirate.
La gripa/covid ce o fi fost in primavara am luat algocalmant vechi de 11 ani, efect puternic si garantat a avut. Cu paracetamolul in perioada activa nu aveam efectul asa bun.

Am luat si aspirina veche, efect bun, desi era descompusa in 2 substante pe care le-am si identificat repede dupa miros si aspect. Efectul a fost bun, am bagat insa doza mai mare

Am mai luat mai demult si antibiotice expirate si vitamine si alte calmante si altele, aveau efect, chiar cele mai vechi erau mai bine fabricate, mai puternice.

#47
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Posteiffel, on 05 octombrie 2023 - 09:53, said:

La farmacii e dupa cum te intelegi cu farmacistul.
Urmeaza sa le ducem la spitale, da nu stiu cand o sa iasa legea. Plus ca si atunci posibil sa fie probleme.

https://www.avocatne...ul-decisiv.html


Legea a trecut și de Camera decizională și a fost trimisă la promulgare:

https://www.cdep.ro/...pr495_21_23.pdf


Deci,

”Medicamentele expirate şi/sau neutilizate provenite de la populație vor fi colectate la spitale publice sau private, care sunt obligate să le primească în scopul eliminării lor finale.”

Cu farmacia nu prea reușeam …

Vedem acum cum merge cu spitalele.

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcipri2bau, on 06 octombrie 2023 - 20:07, said:

Eu le consum si expirate.
La gripa/covid ce o fi fost in primavara am luat algocalmant vechi de 11 ani, efect puternic si garantat a avut. Cu paracetamolul in perioada activa nu aveam efectul asa bun.

Am luat si aspirina veche, efect bun, desi era descompusa in 2 substante pe care le-am si identificat repede dupa miros si aspect. Efectul a fost bun, am bagat insa doza mai mare

Am mai luat mai demult si antibiotice expirate si vitamine si alte calmante si altele, aveau efect, chiar cele mai vechi erau mai bine fabricate, mai puternice.
personal consider ca tabletele nu au nici pe dracu', sint bune si dupa 30 de ani. Nu si medicamentele lichide sau alifiile, astea probail ca rezista mult mai putin in timp!

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvestale, on 06 octombrie 2023 - 19:12, said:

Foarte rau faci! In apă se dizolva si poluează si mai mult!
Pe mine ma intereseaza sa nu le altii sa pateasca ceva de la ele, ca nu arunc tone.

View Postcipri2bau, on 06 octombrie 2023 - 20:07, said:

Eu le consum si expirate.
La gripa/covid ce o fi fost in primavara am luat algocalmant vechi de 11 ani, efect puternic si garantat a avut. Cu paracetamolul in perioada activa nu aveam efectul asa bun.

Am luat si aspirina veche, efect bun, desi era descompusa in 2 substante pe care le-am si identificat repede dupa miros si aspect. Efectul a fost bun, am bagat insa doza mai mare

Am mai luat mai demult si antibiotice expirate si vitamine si alte calmante si altele, aveau efect, chiar cele mai vechi erau mai bine fabricate, mai puternice.
Si eu le iau expirate, mi-a zis medicul meu psihiatru ca cel putin 7 ani au efect, asa ca merg la sigur, nu a zis sa iau, dar atat a zis, evident ca asta suna "poti lua fara probleme".
Dar am si de 11 ani si merg f bine si alea.

#50
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Se dizolva in apa de ploaie/zeama ce mai cruge si de acolo in panza freatica. Panza din care se uda gradina, unii chiar beau.
Exact de asta este interzisa aruncarea lor la gunoi!

#51
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Am vreo 13 cutii cu Euthyrox expirate in septembrie. Unde le pot duce, sa scap de ele?

#52
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
De unde le-ati luat, luati si bonul, dar si un pix si o foaie cu cartea de identitate.

Edited by vestale, 14 November 2023 - 16:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate