Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Monitor 4K Thunderbolt Mac Mini M1

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Salutare,
Am achiziționat recent un Mac Mini M1, și sunt in căutarea unui monitor, de preferat 4K pentru acea scalare a fonturilor.
L-am folosit cu un monitor 2k și am putut vedea pixeli in unele aplicații / iconițe pixelate.
Îmi puteți recomanda va rog un monitor 4K la un preț ok?
Bugetul ar fi maxim 1600 lei. Nu ma deranjează dacă este desigilat monitorul.
Mulțumesc mult!
Sărbători fericite!

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Depinde pe ce diagonala pui rezolutia, una e sa pui FHD pe 21' alta e sa pui FHD pe 27' sau mai mult.
Cand m-am documentat despre 4k am ajuns la concluzia ca 32' e cea mai potrivita diagonala.

Eu il luasem ca sa imi incapa cat mai multe mese de poker, dar nu prea mai joc si sta nefolosit pe birou.
Asta e modelul pe care il am LG 32UL500 (https://bit.ly/3YPZ1F6), are max 60hz, nu e pentru gaming, nici frecventa, nici rezolutia (iti omoara placa video).
Daca esti din Bucuresti si esti interesat de el lasa-mi un pm. Nu vreau neaparat sa il dau, nu ma complic cu curierat in afara orasului.

Mai poti sa iti faci cont pe pcgarage si sa faci un wishlist public, sunt destui acolo mult mai priceputi si vin destul de rapid in ajutor.
Bafta si craciun fericit.

#3
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
@robert23mg N-ai inteles ce a zis initiatorul de scalare, thunderbolt... :)

#4
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013

View Posttrandafirdoru, on 24 decembrie 2022 - 19:41, said:

@robert23mg N-ai inteles ce a zis initiatorul de scalare, thunderbolt... :)
Corect, nu sunt nici eu foarte in tema, dar sunt vizibili unii pixeli pe iconite, pe monitor 2K de 27”.
Oare dacă as cumpara un monitor 2K de dimensiune mai mică ar rezolva problema? Nici nu am găsit opțiune sa filtrez după numărul de dpi pe eMAG / Altex.

#5
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
ce cauti tu e modul nativ retina
daca vrei calitate la 4K vei beneficia de retina 100% doar in 1920x1080 (looks like)
acum tu decizi cum si ce rulezi pe 27 sau 32 la rezolutia aia si cate-ti incap pe ecran....laser sharp intr-adevar dar posibil mare cat un porc.

merge si rezolutie mai "mare" in retina, dar nu este 100%, gen "looks like" 1440 pe un 27" sau 32".
fix de asta iMac de 27" are ecran de 5K, ca sa arate 2560x1440p (care e rezolutia optima pt. 27") in mod retina 100%.

Edited by zeroice, 24 December 2022 - 22:51.


#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postzeroice, on 24 decembrie 2022 - 22:49, said:

ce cauti tu e modul nativ retina
daca vrei calitate la 4K vei beneficia de retina 100% doar in 1920x1080 (looks like)
acum tu decizi cum si ce rulezi pe 27 sau 32 la rezolutia aia si cate-ti incap pe ecran....laser sharp intr-adevar dar posibil mare cat un porc.

merge si rezolutie mai "mare" in retina, dar nu este 100%, gen "looks like" 1440 pe un 27" sau 32".
fix de asta iMac de 27" are ecran de 5K, ca sa arate 2560x1440p (care e rezolutia optima pt. 27") in mod retina 100%.
Doamne cat fanboism aici. Retina e doar un termen de marketing care forteaza monitoare de rezolutie mare sa functioneze la jumatate din rezolutia nativa.
ia un 32" 4k, personal folosesc un Samsung M7 de 32" legat la un Macbook Pro 2019 si nu vad vreo diferenta majora fata de ecranul de 16" al laptopului.

#7
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

View PostdanX, on 24 decembrie 2022 - 23:30, said:

Doamne cat fanboism aici. Retina e doar un termen de marketing care forteaza monitoare de rezolutie mare sa functioneze la jumatate din rezolutia nativa.
ia un 32" 4k, personal folosesc un Samsung M7 de 32" legat la un Macbook Pro 2019 si nu vad vreo diferenta majora fata de ecranul de 16" al laptopului.

mai bine-i ziceai sa stea cu scaunul mai in spate sa nu vada pixelii.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postzeroice, on 25 decembrie 2022 - 00:06, said:


mai bine-i ziceai sa stea cu scaunul mai in spate sa nu vada pixelii.
In bugetul lui oricum nu gaseste altceva.
Altfel, daca sunt bani, OLED FTW!

#9
ionalexandrucr

ionalexandrucr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2013
Va mulțumesc frumos tuturor pentru sugestii și sfaturi.
După ce am stat și m-am gândit bine, am returnat ieri Mac Mini-ul și am comandat MacBook Pro M1 Pro base model (16GB Ram/512GB storage).
L-am prins desigilat la 8500 lei.
O sa îmi vând laptopul cu Windows deoarece nu ii mai găsesc utilitatea.

Sărbători fericite și va mulțumesc din nou!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate