Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inchiriere masina in SUA - permis romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015

View PostSwatKat, on 24 decembrie 2022 - 16:05, said:

Da, confirm ca principala problema la ei e legate de POS-uri, mai specific, cum s-a zis, majoritatea erau off-line, nici vorba de NFC, swipe-ul era (e) sfant. Ba mai mult au multe pos-uri cu banda magnetica, ceea ce la noi nu mai gasesti nici la.. Titu Posted Image

Plus, atentie si la cardul de crdit e posibil sa nu mearga din prima in SUA, adica banca romaneasca sa il blocheze... ca deh.. iar cu diferenta de fus orar e mai complicat de discutat cu cineva din RO la acel moment... Patit la Seattle, card credit Bancpost cu limita in RON mare, folosit la diferite cumparaturi ok dar cand am ajuns la rental dadea eroare si la swipe, apoi a incercat aia cu bagat numarul cardului manual in calculator (nu aveam nevoie de PIN), nimic.

Si pe vremea aia Bpost aveau relatii clienti nonstop parca si am reusit sa discut cu cineva ca era vreo 2 noaptea la noi si intr-adevar blocasera ei cardul ca.. aparea suspect. A facut ala ceva si in 5 min eram gata..

Spre deosebire de europeni (ca sa nu mai vorbesc de romani), americanii sunt (foarte) practici! Si-au facut socoteala cat ii costa sa schimbe sistemul si cat ii costa sa plateasca fraudele datorita card-urilor fara chip. Ghiceste ce a fost mai ieftin!

Partea cu blocatul cardului se (poate) rezolva anuntand banca inainte sa pleci.

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View PostSwatKat, on 24 decembrie 2022 - 16:05, said:

Plus, atentie si la cardul de crdit e posibil sa nu mearga din prima in SUA, adica banca romaneasca sa il blocheze... ca deh.. iar cu diferenta de fus orar e mai complicat de discutat cu cineva din RO la acel moment...

Inainte sa pleci, bifezi in aplicatie la zona de utilizare: World.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
practici? faci misto de noi?
da au pe unii care stiu sa faca bani si ard orice.
suprinzator, in america exista si multa foarte multa saracie.

#22
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Vreau sa fac un tur din San Francisco prin Yosemite, LA, Vegas, Arizona, Utah etc

Deci 4 state (asta cu masina, ca apoi ma mut si pe partea estica, unde mai trec prin 4 state, in total vreo 21 de zile)

O sa caut sa imi fac curand un card de credit. Deci sa inteleg ca pot avea un card de credit care are asigurare auto. Si pot lua deci o masina in SUA fara absolut nicio asigurare? Si in caz de accident, banca de la care am facut cardul va plati daunele? Nu stiu daca am inteles bine, nu cred ca am avut niciodata un card de credit. Ce banca ofera acest lucru si merita la pret? Ideal ar fi un card de credit in dolari

Edited by allah2, 25 December 2022 - 09:44.


#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Exista carduri de credit care ofera serviciul numit "car hire excess cover".

Adica tu platesti ca de obicei cat cere firma de inchiriere depozitul asigurator, sa zicem 2000 de dolari.

In caz de accident, firma de inchirieri foloseste din aia 2000 de dolari cat ii trebuie pentru reparatia daunelor. Dupa care tu te adresezi bancii cu documente justificatoare iar banca intr-un termen de x zile analizeaza dosarul si iti returneaza suma in cont.

Eu am asa ceva la cardul meu de credit la banca din strainatate. In Romania nu am auzit.

Edited by abac, 25 December 2022 - 10:05.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

vladut01, on 24 decembrie 2022 - 15:29, said:

stiu ca permisele americane/canadiene nu sunt recunoscute in Romania si in alte cateva tari din Europa deoarece SUA/Canada nu sunt parte a nu stiu ce conventie si daca te prinde politia risti dosar penal fiind consideral ca conducand fara permis.
Știi foarte greșit, americanii și canadienii care vin in Ro pot sa conducă fără probleme cu permisele lor când închiriază mașini.
Ba mai mult, am la Oradea o rudă prin alianță (american) care conduce de ani de zile cu permis american și n-a avut nicio problemă când poliția l-a oprit și i-a verificat permisul.

#25
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Sotiei mele cu permis auto canadian mai multe companii de inchiriat mari  i-au refuzat inchirierea unei masini in 2019 (in 2018 si 2017 a putut inchiria fara probleme). Mai mult cauta pe goagle (asta ca sa citam din clasici)  si o sa te convingi... uite un exemplu: https://www.tion.ro/...labile-1650178/

#26
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Stie cineva daca se poate obtine Permis International si din alta parte decat de la ACR, nu de alta dar vad ca au preturi nesimromanesti ?


Vad pe goagle ca exista site-uri gen https://internationa...association.com care zic ca il fac la 70$, care nu prea pare de incredere, are cineva experienta ??

#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Nu se poate. Doar ACR sunt autorizati sa elibereze ptr Romania printr-un decret din 1990.
La fel e cam peste tot in lume, si in SUA sunt 2 cluburi de auromobilisti care sunt autorizate sa elibereze, conform legii, doar ca la ei taxa e ceva gen 50 dolari, nu 200 ca la noi...ce vrei, noi suntem dezvoltati :))
De fapt permisul international nu e un permis propriu zis, e doar o traducere in mai multe limbi a permisului national. Nici nu e valabil decat impreuna cu permisul original.
Sunt site-uri pe net dar alea nu cred ca sunt recunoscute de vreo autoritate. Unii zic ca au folosit astfel de " permise" luate de pe astfel devaite-uri fara probleme, dar eu nu m-as risca

Faptul ca ACR cere 200+ euro  nu e magaria principala, mai rau e ca are valabilitate doar un an, deci la anul daca iti trebuie din nou, alti 220 euro. Asta e ceva absurd, fiind vorba doar de o traducere, ce poate sa expire la o traducere dupa un an?

Deasemenea, nu inteleg de ce nu ar merge o traducere autorizata, legalizata si apostilata chiar, a permisului original? La fel cum faci cu orice alt act cand mergi in strainatate, de ex contractul de comodat. O astfel de traducere ar avea valoare juridica mai mare decat fituica ACr ului..Dar nu, cica nu e bine ...conventia lu peste vrea musai porcaria asta,eliberata doar de cine este autorizat in tara de resedinta...
Chiar ACR prin fituica lor- au  o tevista anuala, scriu acolo ca astea de pe net sunt false si in caz ca lefl folosesti e nasol rau, na ce o sa spuna ei...

E o legislatie de rahat la nivel international +Romania si hotii de la ACR profita.

Edited by danigoleman, 09 February 2023 - 09:11.


#28
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.05.2020

 asiodf, on 09 februarie 2023 - 01:12, said:

Stie cineva daca se poate obtine Permis International si din alta parte decat de la ACR, nu de alta dar vad ca au preturi nesimromanesti ?


Vad pe goagle ca exista site-uri gen https://internationa...association.com care zic ca il fac la 70$, care nu prea pare de incredere, are cineva experienta ??

nu ai nevoie de permis international in US.

#29
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 mhro, on 09 februarie 2023 - 20:59, said:


nu ai nevoie de permis international in US.

Vad pe google ca unii zic ca ar fi recomandat, chiar daca poate nu obligatoriu. Ai testat personal?

#30
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.05.2020
am testat personal (NationalCar/Alamo, Hertz, Sixt si cateva locale necunoscute in piata), am uitat sa mentionez in postarea anterioara.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Si noi am testat in vara trecuta Turo si Avis, permis Polac, nicio problema.

#32
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
No bine dar v-a si oprit vreun curcan ?

#33
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.05.2020
da, de cateva ori, tailgating, running a stop sign, speeding. se mai intampla. diverse state.

#34
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Si ai luat amenzi ? Ai aratat numai permisul romanesc ?

#35
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.05.2020
am luat amenzi, cu permisul romanesc. am achitat amenzile acolo, destul de confuza plata lor in general

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate