Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde pot reclama o firmă de curierat?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Vezi ce inseamna sa faci afaceri din birouri? Cu cifre reci, sa promiti marea cu sarea ca oricum nu duci tu coletele sau nu le sortezi tu. S-a boierit lumea, acum vrea sa vina coletul inainte sa fie comandat. Imi place chestia asta: Il sun eu si merg eu sa-l ridic...NU mai bine stai tu acasa si astepti coletul daca ai de primit? Daca nu poti sa stai acasa dai alta adresa sau rogi un vecin. Curierul are ruta si nu sta dupa tine ca apari tu la 3 sau la 4. Si de ce sa-ti dea numarul de telefon? Ca sa fii altu din zecile de clienti care are o doleanta? Pai daca se apuca un curier sa faca bucle pe zona nu mai livreaza niciodata. Dar nu e mai bine, pentru astia care sunt atat de mofturosi sa-si miste fundul si sa cumpere ei din magazin? Indiferent ca e in tara sau afara? Daca ai dat 50 de lei inseamna ca deja curierul e rob si tu esti stapan? In general oamenii inteleg cum e curieratul, mai sunt si unii care deja cred ca un curier e sclav pe plantatie si trebuie sa fie disponibil la orice ora. Fa reclamatie unde vrei tu, oricum nu conteaza si nici nu te baga nimeni in seama. Chiar imi este sila de infatuarea si snobismul din Romania. Unii deja se mira ca nu se livreaza de Craciun. Ai pretentii mergi si rezolva singur problema. PS: cum naiba sa te sune cu o zi inainte cand coletul ajunge noaptea sau chiar in dimineata urmatoare si el nici nu stie de existenta ta??

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 MarianG, on 23 decembrie 2022 - 19:03, said:

cateodata trimit SMS cu numarul soferului, sa il contactezi
da, fix pe aia, sa ii bag de ce gauri au mai iesit, ca au trecut pe langa poarta, apoi ma suna sa-mi comunice ca eu nu-s acasa.

in primul rand la cei la care ai facut comanda, ca tu cu ei "ai contract".

da, ca daca ar da mesaj cu zi inainte, sa planificam de ambele parti la ce ora sa se execute livrarea ar ramanii unii fara loc de munca, ca vezi "baby jesus", sanchi, ei sunt "experti in logistica".
baubauri! sigur s-ar gasi citeva zeci de cetateni, locuind la distanta unii de alti care sa doreasca livrarea la aceeasi ora. pentru asta e byuna posta, te duci cind ai timp, coletul asteapta 10 zile sa-l ridici, costa si mult mai putin...

 persona695, on 23 decembrie 2022 - 20:17, said:

Îi poți reclama la ANCOM.
https://www.ancom.ro...zeaz-ancom_3771
A durat o secundă să găsesc.
de fapt, nu! doar cel care a expediat are o relatie cu transportatorul si-l poate reclama! nu si cumparatorul.

#39
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 opsy091, on 23 decembrie 2022 - 20:15, said:

Ok. I-am spus sa revina a doua zi, dar la alta ora pentru ca eu o sa fiu iar plecat. Surpriza, ma suna exact la aceeasi ora.

Si cand toata lumea vrea coletul la 17:00, ca atunci ies ei de la birou, ce ar trebui sa faca curierul?

Nu esti acasa, ceri redirectionare la sediul curierului, si te descurci.

#40
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 laffin, on 23 decembrie 2022 - 18:27, said:

grea viata de dispecer cand te suna toti nebunii... Posted Image auzi, sa-i dea lui numarul de telefon al soferilor Posted Image
DA. la alte firme de curierat in aplicatie apare numarul soferului.

#41
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Vezi ca UPS Romania e cam teapa, adica daca tu ai ales livrare express cu UPS ca sa ajunga mai repede ti-ai luat teapa.
UPS nu mai livreaza ei ca nu au oameni si masini in RO si fac outsourcing pe unde apuca, pe stilul Uber. Oricine poate livra pentru ei nu iti trb nici macar masina.
Apoi in UE sunt ceva probleme cu datele de contact din cauza acelei legi tampite cu GDPR. Trebuie sa treci tel in linia de adresa daca vrei sa fi sigur ca apare pe colet.
Cel mai rapid acum pe ruta europa este DPD-speedy.GLS,.apoi Cargus,Fan,DHL,Posta.UPS e pe la coada, si cu steluta ca nici nu stii daca mai vezi coletele care vin cu ei:)

UPS mai livreaza cu masinile lor doar colete cu valoare mare, probabil de la 500 eur in sus si asigurate.Dar si atunci astepti cam o saptamana(cel putin in zona de vest unde au vreo 3 masini).

#42
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
În Hub-ul Timișoara au mai mult de 3 mașini...cei de la UPS
Fan Courier mai livrează pt UPS dar sunt cu ridicare sediu Fan.

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
se misca foarte bine si in Bucuresti UPS-ul.

#44
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 laffin, on 23 decembrie 2022 - 18:27, said:

grea viata de dispecer cand te suna toti nebunii... Posted Image auzi, sa-i dea lui numarul de telefon al soferilor Posted Image
Nu ai mai auzit asa ceva, sa-ti dea numarul de telefon al ministrului curier, este? Posted Image

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 gratzi858, on 24 decembrie 2022 - 10:44, said:

Vezi ca UPS Romania e cam teapa, adica daca tu ai ales livrare express cu UPS ca sa ajunga mai repede ti-ai luat teapa.
UPS nu mai livreaza ei ca nu au oameni si masini in RO si fac outsourcing pe unde apuca, pe stilul Uber.
Cel putin in Bucuresti si Ilfov ei livreaza.
Curierul care vine la mine e acelasi de 10 ani. Maisna UPS...

In tara de obicei se lucreaza ori cu terti ori in franciza - valabil ptr toti curierii. Chiar si Fan Courier foloseste sistemul.

#46
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Serviciile UPS în România este asigurat de WMT(World Media Trans) și au mașini închise(maro) la culoare cu sigla UPS. Fan Courier livrează servicii UPS sub denumirea UPS PUDO, doar că expedițiile se ridică din sediu Fan Courier.

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 P-I-G, on 23 decembrie 2022 - 23:05, said:

Vezi ce inseamna sa faci afaceri din birouri? Cu cifre reci, sa promiti marea cu sarea ca oricum nu duci tu coletele sau nu le sortezi tu. S-a boierit lumea, acum vrea sa vina coletul inainte sa fie comandat. Imi place chestia asta: Il sun eu si merg eu sa-l ridic...NU mai bine stai tu acasa si astepti coletul daca ai de primit? Daca nu poti sa stai acasa dai alta adresa sau rogi un vecin. Curierul are ruta si nu sta dupa tine ca apari tu la 3 sau la 4. Si de ce sa-ti dea numarul de telefon? Ca sa fii altu din zecile de clienti care are o doleanta? Pai daca se apuca un curier sa faca bucle pe zona nu mai livreaza niciodata. Dar nu e mai bine, pentru astia care sunt atat de mofturosi sa-si miste fundul si sa cumpere ei din magazin? Indiferent ca e in tara sau afara? Daca ai dat 50 de lei inseamna ca deja curierul e rob si tu esti stapan? In general oamenii inteleg cum e curieratul, mai sunt si unii care deja cred ca un curier e sclav pe plantatie si trebuie sa fie disponibil la orice ora. Fa reclamatie unde vrei tu, oricum nu conteaza si nici nu te baga nimeni in seama. Chiar imi este sila de infatuarea si snobismul din Romania. Unii deja se mira ca nu se livreaza de Craciun. Ai pretentii mergi si rezolva singur problema. PS: cum naiba sa te sune cu o zi inainte cand coletul ajunge noaptea sau chiar in dimineata urmatoare si el nici nu stie de existenta ta??

Nu vrei tu sa juri pe sange rosu sau albastru dupa cum ti-e instalatia ca soferii acepta sa se deplaseze in alta zona decat cea care le-a fost pusa in grija ?
Intreb si eu, ca la mine n-a vrut sa mearga in partea dreapta a strazii pe o alee, ca deja e alta zona.

Da, platesc un serviciu de livrare marfa, asta s-a angajat curierul sa faca, sa-mi aduca marfa unde am cerut eu. De ce sa fie considerat sclav cand cel care plateste nu poate schimba adresa ?
Traim capitalism sau la mica intelegere si nu avem facturi?

Dar eu nu platesc soferul, eu platesc serviciul de curierat, sa aduca marfa la adresa indicata.

Edited by MarianG, 24 December 2022 - 15:49.


#48
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Curierii de la UPS sunt niste jigodii. A venit in fata portii si a apelat la misto 1 secunda fara sa lase telefonul sa sune, doar ca sa aibe doavada ca a fost la mine.
Eram la cativa metri de el, fara ca el sa ma vada. Chiar cand sa plece l-am interceptat. A zis ca nu suna telefonul...

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 P-I-G, on 23 decembrie 2022 - 23:05, said:

PS: cum naiba sa te sune cu o zi inainte cand coletul ajunge noaptea sau chiar in dimineata urmatoare si el nici nu stie de existenta ta??
destul de simplu, ala care ii aduce lui marfa ii zice ce AWB-uri ii intra in magazie cand ajunge.
Ei nu-si raporteaza intre ce marfa si cand ajunge ?
Ai un plan, astazi imi ajung in depozit x tone de marfa cu volum de y metri cub.
Am urmatoarele AWB-uri in traznit cu destinatia "depozit", din depozit cu o zi inainte poti face aceste informari.  // Astazi ne-a ajuns pachet, ti-l livram MAINE, te rugam sa ne comunici la ce ora esti disponibil.
Dar, iarasi sanchi, cine dracu urmareste marfa in tranzit cand asta este natura servicului oferit.
Sa garantezi ca marfa ajunge din punctul A in punctul B.

Edited by MarianG, 24 December 2022 - 15:55.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Daca are AWB, clientul poate urmări și gura traseul.
Eu daca văd că a plecat coletul meu din București între orele 22,00 - 2,00 știu că dimineața ajunge in depozitul din reședința de județ aflat la 400 km și știu că voi primi coletul in ziua următoare. Pe la ora 10 primesc SMS cu numărul șoferului iar între 14-17 mi-l aduce acasă.
Însă în ultimul timp folosesc doar easybox că e mai convenabil și nu stau 3 ore lipit acasă.

#51
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am mai zis și mai sus, veniți lucrați în curierat apoi vorbiți...
Până nu ai habar cum funcționează un serviciu de curierat...restul e cancan.
Cu tot respectul ;)
Și fiind o zi mai specială, va doresc un Crăciun fericit !

#52
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 feribalint, on 24 decembrie 2022 - 16:15, said:

cum funcționează un serviciu de curierat
Iei un pachet de la expeditor și îl lași la destinatar?

#53
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In intervalul de timp in care le lauzi/te obligi ca o faci.

#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 MarianG, on 24 decembrie 2022 - 15:53, said:

...te rugam sa ne comunici la ce ora esti disponibil...

NICĂIERI nu se întâmplă asta, șoferul are de livrat x colete (nu puține) și începe livrarea dintr-un capăt al traseului și urmărește o rută. Doar dacă mai are timp la finalul rutei prestabilite se poate reincerca livrarea în aceeași zi. La începutul rutei nu poate spune la ce oră va ajunge la final, depinde de cât timp pierde până livrează, încasează banii etc... Eu am învățat intervalele orare la care ajung cam toți curierii când am de primit ceva dar în perioadele foarte aglomerate (după Black Friday, sărbători de iarnă, înaintea Pastelui) nu se mai respectă. Când lucram la birou, primeam plicuri prin curier ÎN FIECARE ZI, știam și acolo la ce ore vor ajunge dar la fel, programul era dat peste cap în perioadele aglomerate. Făcând livrare zilnic, știau deja și cu ce alte companii din același sediu țineam legătura și ne lăsau nouă coletele pentru aceștia sau invers, lăsau la ei coletele pentru noi.

Pentru cei care se gândesc doar din perspectiva lor, că vor coletul la o anumită oră, cât ar fi dispuși să plătească pentru asta căci vor crește clar cheltuielile cu mașina (rută mai lungă căci nu știi de unde trebuie să vină să onoreze comanda) plus normă mai mică de livrare, adică alte mașini și alți angajați ce trebuie achiziționate respectiv angajați.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate