Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Pasi inmatriculare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Va salut,

Am citit ceva topice vechi,dar as vrea sa deschid unul nou, sa cer informatii despre pasii care trebuiesc facuti pentru inmatricularea unei masini.

Am cumparat masina de la un coleg din Olanda, am facut RAR si ITP, am ridicat astazi actele de la RAR Iasi.

Vreau sa o inmatriculez definitiv(numere negre), care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?

Daca este cineva din IS care ma poate ajuta,posibil si contra cost,astept PM.

Sunt strans din cauza muncii,si vreau sa rezolv cat de mult se poate saptamana viitoare.

Va multumesc anticipat,

Andrei

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O inscrii la DITL, faci RCA si apoi mergi cu actele la DRPCIV unde ai domiciliul din CI.

Edited by pasilla, 23 December 2022 - 17:43.


#3
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
@ Pasilla, ce inseamna DITL? Adica ANAF,sau taxe si impozite din cadrul Primariei? Ar trebui sa traduc/legalizez ceva acte? La DRPCIV trebuiesc traduse/legalizate ceva acte?

Multumesc.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Directia de impozite si taxe locale. Mergi la primarie.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
intr-o ordine oarecum normala:
1.te programezi
2.platesti taxa talon si taxa numere, pe ghiseul, daca nu, sa ai cash la tine ca nu exista cu cardul acolo. m-am facut si de ras la ghiseu:) desi e 2022 totusi, un pos nu e greu de pus.
3.faci RCA valabil minim jumatate de an, in vederea inmatricularii. parca asa era, aici nu-s 100% sigur ca iti trebuie pe 6 luni, dar oricum trebuie sa ai RCA.
4.daca esti lenes, langa inmatriculari, la noi, sunt multe tarabe, unde pentru 10 ron, iti fac aia copii iti scriu si pe cartea masinii cu masina de scris.
5.daca vrei sa economisesti 5 ron probabil, atunci faci tu copiile si scrii cu pixul acolo, adresa si numele, in cartea masinii.
6.nu mai trebuie sa completezi nici o cerere de mana, o fac ei automat, desi pe site la drpciv a ramas asa.

acum 6 ani m-am gandit ca ce sunt batut in cap, nu pot sa trag si eu 5 hartii la xerox si sa ma duc, si asa am facut si a mers ok. acum juma de an, mi-a fost lene si am dat cei 10 ron.
despre ce acte iti trebuiesc nu o sa scriu, ca-s pe google pe toate siteurile. nu e vorba de nici un timp, iti ia 1 minut programarea, 1 minut sa platesti taxele si 5 minute sa-ti pui actele in ordine +2 minute sa faci rca pe emag sau sa ti-l faca altul.

Edited by bobitad, 23 December 2022 - 18:04.


#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
...primul pas ar fi sa cauti un intermediar inmatriculari auto care sa te ajute (contra cost), mai ales daca zici ca nu ai timp! ;-)

Concomitent asta va fi si ultimul tau pas pentru ca se ocupa intermediarul de tot...

#7
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 bobitad, on 23 decembrie 2022 - 18:00, said:

intr-o ordine oarecum normala:
1.te programezi
2.platesti taxa talon si taxa numere, pe ghiseul, daca nu, sa ai cash la tine ca nu exista cu cardul acolo. m-am facut si de ras la ghiseu:) desi e 2022 totusi, un pos nu e greu de pus.
3.faci RCA valabil minim jumatate de an, in vederea inmatricularii.
4.daca esti lenes, langa inmatriculari, la noi, sunt multe tarabe, unde pentru 10 ron, iti fac aia copii iti scriu si pe cartea masinii cu masina de scris.
5.daca vrei sa economisesti 5 ron probabil, atunci faci tu copiile si scrii cu pixul acolo, adresa si numele, in cartea masinii.
6.nu mai trebuie sa completezi nici o cerere de mana, o fac ei automat, desi pe site la drpciv a ramas asa.

acum 6 ani m-am gandit ca ce sunt batut in cap, nu pot sa trag si eu 5 hartii la xerox si sa ma duc, si asa am facut si a mers ok. acum juma de an, mi-a fost lene si am dat cei 10 ron.
despre ce acte iti trebuiesc nu o sa scriu, ca-s pe google pe toate siteurile. nu e vorba de nici un timp, iti ia 1 minut programarea, 1 minut sa platesti taxel si 5 minute sa-ti pui actele in ordine +2 minute sa faci rca pe emag sau sa ti-l faca altul.
Salut,

Nu-s lenes, ieri am ajuns in Ro,maine trebuie sa plec pt 4 zile in alt judet, de aia incerc sa rezolv totul pt saptamana viitoare,deoarece de pe 2 iar plec pe alte meleaguri...

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 Excelsior01, on 23 decembrie 2022 - 18:03, said:

Salut,

Nu-s lenes, ieri am ajuns in Ro,maine trebuie sa plec pt 4 zile in alt judet, de aia incerc sa rezolv totul pt saptamana viitoare,deoarece de pe 2 iar plec pe alte meleaguri...
atunci, singura necunoscuta e cat o sa astepti fara programare, ca presupun ca nu sunt valabile programari online asa devreme. cu programare online, dura 2 minute la ghiseu. te duci inainte cu o ora, inainte sa deschida cei de la drpciv si iti rezolvi actele si dupa stai la coada, fara programare si poate scapi rapid.

am zis ca o figura de stil lenes, daca ai citit tot, vezi ca si eu, a-2-a oara am ales sa-i las pe altii sa-si bata capul. oricum e simpla procedura, desi era o ruda din Italia, a nevestemii caruia i s-a parut complicat procesul, ca la el acolo e mai simplu. adica na, sunt 5 hartii cu care trebuie sa te prezinti, nu e operatie pe creier. culmea e ca si el era tot de prin Moldova, aka Vaslui.

Edited by bobitad, 23 December 2022 - 18:09.


#9
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
du-te aici: https://www.google.c...62!4d27.5973295

Vezi sa fie Ciprian, nu fetele alea, vorbesti cu el si te rezolva.

#10
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 dragosh82, on 23 decembrie 2022 - 18:09, said:

du-te aici: https://www.google.c...62!4d27.5973295

Vezi sa fie Ciprian, nu fetele alea, vorbesti cu el si te rezolva.
Multumesc.

#11
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Daca ai adus masina din Olanda trebuie sa mergi intai la ANAF cu copii ale actelor masinii, cartii tale de identitate si traducerea contractului de achizitie, apoi la taxe si impozite pentru luare in evidenta iar apoi la politie cu toate cele!

#12
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 rosebowl, on 23 decembrie 2022 - 19:05, said:

Daca ai adus masina din Olanda trebuie sa mergi intai la ANAF cu copii ale actelor masinii, cartii tale de identitate si traducerea contractului de achizitie, apoi la taxe si impozite pentru luare in evidenta iar apoi la politie cu toate cele!
Multumesc Rose.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Excelsior01, on 23 decembrie 2022 - 17:41, said:

Daca este cineva din IS care ma poate ajuta,posibil si contra cost,astept PM.
mergi la un birou de înmatriculări auto și te rezolvă ei

#14
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.09.2020
Pasul 1. Tradu actele și programează-te la DRPCIV
Pasul 2. Cu traducerea, C.I.V.-ul românesc, talonul + confirmarea de la R.A.R. și contractul de vânzare-cumpărare (bilingv sau tradus) te duci la ANAF (toate actele în copie). Completezi acolo o cerere și aștepți să-ți dea Certificatul de Atestare că nu ai TVA de plată (dacă mergi dimineață, de regulă îl primești în câteva ore).
Pasul 3. Descarci un model de declarație impunere impozit auto și-o completezi. Te duci cu ea la DITL + contractul de vânzare-cumpărare, copie CIV, copie CI și copie traducere acte. Pe fiecare copie scrii ”conform cu originalul” și semnezi. Vezi primi contractul de vânzare-cumpărare înapoi, vizat pentru luare în evidență.
Pasul 4. Plătești taxa de talon, taxa de numere și-ți faci asigurare (nu există perioadă minimă, mașina trebuie să aibă RCA valabil la data înmatriculării). Apoi descarci de pe DRPCIV modelul de cerere și-l completezi. Atașezi toate actele (adică: actele mașinii in original, CIV-ul în original și copie, talonul de revizii în original, certificatul de atestare fiscală în original, 1 exemplar original (vizat de DITL) al contractului de vânzare cumpărare, asigurarea în copie, chitanțele în original și buletinul în original) + numerele de NL și te duci la DRPCIV. Le depui și peste câteva ore vei primi CIV-ul cu datele noului proprietar pe el, dovada certificatului de înmatriculare și numerele negre.
Atenție! Nu vei putea ieși cu mașina din țară cu dovada certificatului, va trebui să aștepți să-ți vină prin poștă.

#15
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 cristian_puscasu, on 24 decembrie 2022 - 07:14, said:

Pasul 1. Tradu actele și programează-te la DRPCIV
Pasul 2. Cu traducerea, C.I.V.-ul românesc, talonul + confirmarea de la R.A.R. și contractul de vânzare-cumpărare (bilingv sau tradus) te duci la ANAF (toate actele în copie). Completezi acolo o cerere și aștepți să-ți dea Certificatul de Atestare că nu ai TVA de plată (dacă mergi dimineață, de regulă îl primești în câteva ore).
Pasul 3. Descarci un model de declarație impunere impozit auto și-o completezi. Te duci cu ea la DITL + contractul de vânzare-cumpărare, copie CIV, copie CI și copie traducere acte. Pe fiecare copie scrii ”conform cu originalul” și semnezi. Vezi primi contractul de vânzare-cumpărare înapoi, vizat pentru luare în evidență.
Pasul 4. Plătești taxa de talon, taxa de numere și-ți faci asigurare (nu există perioadă minimă, mașina trebuie să aibă RCA valabil la data înmatriculării). Apoi descarci de pe DRPCIV modelul de cerere și-l completezi. Atașezi toate actele (adică: actele mașinii in original, CIV-ul în original și copie, talonul de revizii în original, certificatul de atestare fiscală în original, 1 exemplar original (vizat de DITL) al contractului de vânzare cumpărare, asigurarea în copie, chitanțele în original și buletinul în original) + numerele de NL și te duci la DRPCIV. Le depui și peste câteva ore vei primi CIV-ul cu datele noului proprietar pe el, dovada certificatului de înmatriculare și numerele negre.
Atenție! Nu vei putea ieși cu mașina din țară cu dovada certificatului, va trebui să aștepți să-ți vină prin poștă.
Multumesc mult, Cristian.

#16
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Salut. Scuze pt offtopic!
O intrebare scurta: daca postez pe yt niste accidente surprinse cu camera de masina pot fi dat in judecata de cei care sunt filmati( se vad numerele de la masini)?
Multam fain!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate