Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumparare Catel Caniche Toy

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alin1918

alin1918

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2019
Buna ziua. As dori sa cumpar si eu un catel Caniche Toy, citesc multe lucruri pe net si vreau sa ma asigur ca ma indrept spre niste crescatori responsabili, dar nu stiu unde sa gasesc.

Multumesc de ajutor.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
te-ai gandit bine la toy - tot ce e toy e foarte dificil de intretinut, sunt extrem de sensibili plus costa catre 3000 lei...
https://bucuriacasei..._data=1[product_cat][]=65&filters_initial=1&filters_changed=0&qtranslate_lang=0&woo_currency=RON&current_page_id=20172

Edited by ldpe, 23 December 2022 - 13:20.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Am banuiala ca de fapt vrei un Bichon Bolognese sau un Bichon Frise. Ce crezi ca ai vazut in poze, nu e chiar Caniche Toy si nu cred ca asta vrei. E plin internetul de poze cu metisi de Bichon redenumiti Caniche Toy sau Caniche Pitic.
https://europet.ro/rasa/caniche-pitic/

#4
alin1918

alin1918

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2019
ceva de genul vreau:

https://www.olx.ro/d...v&sliderIndex=2


 Leo2006, on 23 decembrie 2022 - 13:30, said:

Am banuiala ca de fapt vrei un Bichon Bolognese sau un Bichon Frise. Ce crezi ca ai vazut in poze, nu e chiar Caniche Toy si nu cred ca asta vrei. E plin internetul de poze cu metisi de Bichon redenumiti Caniche Toy sau Caniche Pitic.
https://europet.ro/rasa/caniche-pitic/


#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

Quote

vreau sa ma asigur ca ma indrept spre niste crescatori responsabili, dar nu stiu unde sa gasesc.

Dacă o luăm așa, răspunsul ar fi "nu în România". Aici nu prea se merge pe responsabilitate, foarte puțini socializează cățeii, și mai puțini sunt cei care aleg femelele după criterii comportamentale. La noi, încrucișările se fac foarte mult pe baza aspectului, ceea ce e o porcărie, că nu iei câinele să-l ții într-un terariu...

Așa că da. Eu unul m-aș asigura de următoarele lucruri, pe lângă cele evidente (pedigree, screening pentru boli, hrană, condiții, etc):
- Crescătorul mă lasă să interacționez cu părinții, în special cu femela. Șansele cele mai mari sunt ca, câinele pe care-l iei, să fie apropiat de femelă la comportament. Dacă femela tresare la orice zgomot, așa va face și puiul.
- Crescătorul îmi recomandă un pui, în funcție de nevoile mele. Oricât ai considera tu că înțelegi ce cauți la un câine, un crescător, care crește rasa asta, ar trebui să înțeleagă mult mai bine câinii, chiar pui fiind, și să caute să împerecheze puii cu viitorii proprietari în funcție de temperament.
- Crescătorul oferă o garanție, fiind de acord să ia puiul înapoi până la vârsta de X luni.

Dacă chestiile astea ar fi bifate, aș considera că, acel crescător iese din tipare în România, și este mult mai implicat decât ceilalți.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
un caine care costa doar 3000 de lei e clar de foarte slaba calitate!
cheltuielile cu caini de calitate se reflecta ulterior in pret!

#7
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
eu din ce stiu, nu exista varianta  "toy" la nicio rasa . sunt inventii

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichi_e, on 24 decembrie 2022 - 05:44, said:

un caine care costa doar 3000 de lei e clar de foarte slaba calitate!
cheltuielile cu caini de calitate se reflecta ulterior in pret!

De ce spui asta? 3000 de lei mi se pare un preț mare. La banii ăștia, la o rasă normală, mai comună, în România, te aștepți la părinți cu rezultate excepționale.

Trebuie să pui lucrurile în perspectivă. La noi, vaccinare, cip, deparazitări, costă 3-400 lei pentru un cățel. Fix aceleași chestii, în altă țară, costă 3-400 euro. Eu mai stau pe forumuri străine. Ăia prin state plătesc $1500-2000 pe o sterilizare, care, la noi, costă vreo 5-600 lei, și o poți face chiar gratuit.

De-acolo, vezi prețuri în alte țări mult mai mari decât în România.

Aici, dacă te interesează doar pedigree, pentru o rasă care nu e specială, labrador, malinois, whatever, prețurile încep de la 4-500 euro. Mai sus, deja începi să te uiți la părinți cu performanțe bune.

În cazul de față, e o rasă mai specială, de-asta și prețurile sunt pe măsură. Dar 3000 de lei pentru un câine, e destul de mult.

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
depinde de rasa!
daca e o rasa unde e nevoie si de examene de dresaj, cheltuielile sunt altele!
apoi, eu vorbesc despre ceea ce se numeste breeding, care presupune mai mult decat a imperechea o femela cu un mascul!
eu ma duc la monta in germania sau franta,  cheltuiesc cu ocazia asta vreo 1200 de euro.
fac teste de sanatate, dau examene de lucru. astea tot prin afara le fac! deci alti bani, deloc putini!
cine face treaba asta cu seriozitate, nu o face ptr bani! chiar daca teoretic imi cam acoper cheltuielile, e mult de munca! iar cand te trezesti ca la un an ai un caine cu displazie sau cu un defect care il exclude dela reproductie, iti vine sa te lasi! :)

chiar aseara imi arata cineva cu mandrie ca si-a cumparat un pui de rott cu pedigree.
cand ma uit pe acte, parintii (ambii) era nearbitrati, netestati... normal ca cel pui a costat vreo 500 de euro. ceea ce ptr inmultitor e convenabil!
dar puiul  era fricos, ceea ce ptr un rott e problema, ptr ca de obicei astia devin agresivi, apoi ave si niste defecte de conformatie...
cam asa stau lucrurile!
apoi ne miram ca multi asi abandoneaza cainii aparent de rasa! ptr ca cel care cumpara are in minte o imagine a rasei respective, si vede ca ce a cumparat el cu 2-3-499 de euro, la maturitate nu seamana cu imaginea din reclame sau cu exeplarele de referinta!

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Șansele cele mai mari sunt ca, câinele pe care-l iei, să fie apropiat de femelă la comportament.
Poti recomanda te rog niste materiale de calitate  pe tema asta? M-ar interesa sa ma documentez un pic in domeniul asta.

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichi_e, on 26 decembrie 2022 - 07:50, said:

cand ma uit pe acte, parintii (ambii) era nearbitrati, netestati... normal ca cel pui a costat vreo 500 de euro. ceea ce ptr inmultitor e convenabil!

Eu pe Malin tot atât am dat, cu părinții arbitrați, cu examene de lucru, și teste de boli specifice rasei. Bine, că e el ciudat, asta e o discuție separată. Dar nu-ți poți da seama mereu, la 2 luni și jumătate cum va fi un câine la maturitate. Pe lângă genetica părinților, mai e și genetica puiului, care poate diferi de cea a părinților.
Și puteam să aleg între ăsta, și un alt pui la vreo 800 de euro, care era cu tatăl din Cehia, care avea rezultate prin Schutzhund.

Pe de altă parte, Jack Russell-ul, 500 de euro am dat, fără Pedigree românesc, pentru că e din Ucraina și nu am făcut evaluarea, dar e cățelul perfect din toate punctele de vedere, atât fizic cât și comportamental.

Am văzut exemple de handleri profesioniști care au și-au luat țeapă cu câini de la crescători foarte buni la nivel mondial.

Nu sunt lucrurile chiar așa simple. Pentru câine de companie, unde nu te interesează să participi la competiții sau altceva, poți merge pe un câine cu pedigree, dar cu părinți fără rezultate pe la competiții. Nu prea contează așa mult, iar doar că au avut părinții rezultate, nu înseamnă neapărat că au și puii.

View Postbinox, on 27 decembrie 2022 - 13:19, said:

Poti recomanda te rog niste materiale de calitate  pe tema asta? M-ar interesa sa ma documentez un pic in domeniul asta.

https://www.ncbi.nlm...les/PMC4725833/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate