Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Am o nedumerire in privinta marimilor, este 700 c tot una cu 27.5 inch, se refera la roata cu tot cu cauciuc?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Caucicurile pot sa difere ca marime. Dar inca sunt foarte nedumerit cu sistemul asta de notari. Cand e vorba de "rim" (janta) si cand e vorba de toata roata.
Am pus mana si am masurat roata mea care avea un  cauciuc pe care scrie 700 x 35 c. Cu sublerul grosimea. Asa era. 700 = 27, 5 inch. Grosimea ok, 35 mm.
Ei bine, da, diametrul rotii cu tot cu cauciuc este 700. La un prieten pe cauciuc scria 28 inch si intradevar roata cu tot cu cauciuc avea 28 inch.

Google imi spune ca:
"700C is the dominant wheel size in the modern bike world, and the biggest of the top three. The other two are 26-inches, and 650B, which also goes by 27.5-inches. The approximate diameters of the rims for these sizes are: 700C = 622 millimeters = 24.5 in." Din asta as intelege clar ca atunci cand vorbesti de o roata te referi la marimea ei cu tot cu cauciuc desi imi pare dubios, pentru ca ar putea fi caiucicuri mai groase.
Am gasit insa o multime de pareri contradictorii.

Eu trebuie sa comand o roata care sa corepsunda la ce scire pe cauciucul meu: 700 x 35 c
E vorba doar de roata electrica din fata.
Am ofertele in care rotile nu au cauciuc de toate marimile: 20, 26, 27.5, 28, 29. si desigur 700c.
Am gasiet explcatii ca 700 c de fapt e 29. Altii au alte pareri si spun ca de fapt se masoara diametrul interior al rotii (janta).
Ca sa fiu mai scurt aceasta e oferta;

https://www.aliexpre...fcUWz8c    

Daca eu am un cauciuc 700 x 35c (deci "c" este pus dupa). Ce ar trebui sa aleg? Ma refer la linkul de mai sus. Eu doresc sa am acelasi tip de cauciuc pentru ca mai am si alte biciclete de aceeasi marime (intradeavar 700 cm diametru pare populara). Dar este oare corec sa aleg 700 c?

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
700 x 35 c este dimensiune specifică bicicletelor de trekking iar janta este de 28 inch.

Edited by exqusit_drunk, 23 December 2022 - 08:39.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.sheldonb...ire-sizing.html

#4
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postursudepadure, on 23 decembrie 2022 - 02:54, said:

Caucicurile pot sa difere ca marime. Dar inca sunt foarte nedumerit cu sistemul asta de notari. Cand e vorba de "rim" (janta) si cand e vorba de toata roata.
Am pus mana si am masurat roata mea care avea un  cauciuc pe care scrie 700 x 35 c. Cu sublerul grosimea. Asa era. 700 = 27, 5 inch. Grosimea ok, 35 mm.
Ei bine, da, diametrul rotii cu tot cu cauciuc este 700. La un prieten pe cauciuc scria 28 inch si intradevar roata cu tot cu cauciuc avea 28 inch.

Google imi spune ca:
"700C is the dominant wheel size in the modern bike world, and the biggest of the top three. The other two are 26-inches, and 650B, which also goes by 27.5-inches. The approximate diameters of the rims for these sizes are: 700C = 622 millimeters = 24.5 in." Din asta as intelege clar ca atunci cand vorbesti de o roata te referi la marimea ei cu tot cu cauciuc desi imi pare dubios, pentru ca ar putea fi caiucicuri mai groase.
Am gasit insa o multime de pareri contradictorii.

Eu trebuie sa comand o roata care sa corepsunda la ce scire pe cauciucul meu: 700 x 35 c
E vorba doar de roata electrica din fata.
Am ofertele in care rotile nu au cauciuc de toate marimile: 20, 26, 27.5, 28, 29. si desigur 700c.
Am gasiet explcatii ca 700 c de fapt e 29. Altii au alte pareri si spun ca de fapt se masoara diametrul interior al rotii (janta).
Ca sa fiu mai scurt aceasta e oferta;

https://www.aliexpre...

Daca eu am un cauciuc 700 x 35c (deci "c" este pus dupa). Ce ar trebui sa aleg? Ma refer la linkul de mai sus. Eu doresc sa am acelasi tip de cauciuc pentru ca mai am si alte biciclete de aceeasi marime (intradeavar 700 cm diametru pare populara). Dar este oare corec sa aleg 700 c?

C: mic este clasificare pt anvelope de transport sarcini  mai grele de exemplu trailere,remorci,semiremorci din categoriile de anvelope de turism.
Puteti compara SI clasa de greutate  este specificata in Kilograme.
Sunt tare curios ce fel de bicicleta este acea care ruleaza o anvelopa 700c ?

Edited by csoka2002ro, 23 December 2022 - 12:09.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Sper ca te-ai lasat de modificari si electrificat bicicleta... cand nu stii nici marimea rotilor.

Poti sa te apuci insa cel mai probabil doar arunci banii pe componente incompatibile.
Ia bicicleta gata facuta ori pedaleaza, ziceai ca esti in Olanda unde relieful e plat.

#6
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
sirgoofy, ma astepam la remerci rautacioase. Daca stiam nu intrebam. Desigur nu o sa fac improvizatii, sunt kituri unde iti arata exact ce sa faci. Nu sunt singurul care a fost confuzat de acel 700 c. Sunt in Copenhaga si practic toti au biciclete si unul nu am intalnit sa stie sau sa ii pese. Daca se strica ceva abandoneaza bicicleta si isi ia alta, nu isi bat capul. Sunt bicilcete abandonate doar pentru ca li s-a rupt lantul sau dezumflat cauciucul.

Edited by ursudepadure, 25 December 2022 - 16:50.


#7
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
În funcție de lățimea jantei 17-19-23.....lățimea și diametrul rotii pot diferi puțin chiar daca este același cauciuc

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postursudepadure, on 25 decembrie 2022 - 16:49, said:

... Sunt in Copenhaga si practic toti au biciclete si unul nu am intalnit sa stie sau sa ii pese.
Daca se strica ceva abandoneaza bicicleta si isi ia alta, nu isi bat capul.
Sunt bicilcete abandonate doar pentru ca li s-a rupt lantul sau dezumflat cauciucul.

Perfect, ia una din alea, doar vrei ieftin, ... altfel DE CE te complici cu kituri & shit ?
Daca ai bani cumpara una gata facuta si cu garantie.

#9
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
sirgoofy sunt multe motive pentru care ma complic cu kit. Se fura in draci bateriile si bicicletele aratoase. Trebuie sa o legi cu lant din acela serios. Vreau sa fiu sigur ca pot sa iau bateria cu usurinta cu mine cand merg in cladiri unde stau mai mult. Cam asa fac toti. Nu vreau ca bicicleta mea sa atraga atentia si vreau sa pot sa pun roata pe alta bicicleta daca e nevoie. Mai sunt si alte motive. Nu folosesc bicicleta recreational si desi nu sunt munti tot timpul merg impotriva vantului (well, danezii produc toata energia electrica din vant, asa ca sa te bazezi doar pe pedalat cand ai de mers cam 50 km pe zi poate fi obositor uneori mai ales daca ai 52 de ani).

In privinta rotilor m-am dumirit. Eu am fost confuzat de faptul ca cei care vindeau roti cu motor aveau optiuni diferite pentru 28, 29 si 700, desi ei vindeau doar jante (rims) fara cauciuc. Spre rusinea mea eu nu am stiut exact ca primul numar 28 inch, 29 inch sau 700 mm se refera la diametrul exterior al rotii cu tot cu cauciuc pana cand nu am inceput sa fac masuratori. Asa ca daca nu am inteles gresit, atat 28, 29 si 700 au nevoie de acelasi tip de janta cu diametrul exterior de 633 mm.

Cum din motive lesne de inteles aici cam toti au biciclete de oras cu mecanismul de schimbat viteze in butuc nu exista o gama larga de roti. Am inceput sa masor tot ce mi-a iesi in cale si pot spune ca indiferent de marimea caucicului toate jentile (rims) au un diametru exterior de aproximativ 634 cm. Pentru majoritatea rotilor se pare ca BSD - ul se calculeaza scazand cam 12 din diametrul exterior (acesta si poate fi masurat mai usor). In privinta latimii toate jentile pe care le-am gasit au 23 -25 cm, indiferent cat de mare e caucicul. Exceptiile pe care le-am mai vazut aratau mai degraba ca niste motorete electrice cu cauciucuri foarte groase.

Marimea 27.5 pare a fi ceva mai “special”. Desi diametrul rotii este de 700 mm, BSD ul este de doar 584 cm. Cred ca e pentru ceva mountain bikes mai fancy cu caucicuri voluminoase.
Ei, pe vremea mea nu exista diversitate. Te duceai si luai cauciuc de Tohan, Ukriana sau Pegas (aici erau totusi trei variante). Eventual “semicursa”. Nimeni nu se apuca de masurat roti sau sa se gandeasca prea mult ce reprezinta numerele de pe cauciuc.

Prin anii 90 cam toti aveam mounting-bikes de 26 (erau la moda mai mici decat ceea ce vad acuma). Cum era un singur shop . atelier de unde le puteai lua in judet (vorbesc de second-hand, ca alea noi erau de fapt mai proaste) nu prea iti bateai capul cu marimea.

Sper ca nu am plictisit prea mult cu textul asta, poate mai sunt si altii care au inteles gresit. Pe cei de aici pe care i-am intrebat una alta habar nu aveau si nu pareau interesati deloc. Un curier avea o bicicleta electrica si l-am intrebat daca motorul e in fata sau in spate (butucii erau la fel de grosi). Ei bine, habar nu avea.

Daca reusesc sa imi fac bicicleta electrica voi veni cu informatii.

#10
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am scris intr-un loc "jentile". Asa zicem noi mai in gluma in Ardeal (data fiind asemanarea cu "genti" dupa cum ziceam si "căşi" in loc de "case"). Desigur corect este "jante".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate