Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...
 Incarcator Makita China

Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...
 Diferente dioptrii intre ochi

cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie
 Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

Frigiderele in 1960

Popcorn nefacut

Aplicația POS pentru smartphone

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

ramurel

ramurel

Senior Member

• Grup: Senior Members
Bună!
Întâmplător am văzut azi un advertising la folosirea smartphone-ului ca POS , am căutat un pic pe Google, am văzut că și banca unde am contul oferă, dar am vrut sa văd și alte informații suplimentare, pro și contra și m-am gândit să întreb, poate utilizează vreunul dintre Dvs pentru firmă o astfel de aplicație pe smartphone. Nu am mai avut POS până acum pe firmă, mă tot gândeam să iau unul, dar acum văzând că se poate și pe aplicație sunt curios dacă e ok sau nu

botelucian

botelucian

Senior Member

E naspa comparat cu un pos normal. Merge prin nfc cam tot la a doua incercare.  A 52s
De la bt e app si pe langa ca merge naspa cu cardul aplicatia are ceva protectie si tot sare tastatura aiurea pe ecran

In plus clientii sunt destul de reticenti sa folosesc un mobil

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
1. Merge doar pe android.
2. Poti incerca banci care stiu sa ofere: Ing, BT si Raiffeisen.
3. poti incerca MyPOS - au intrat puternic pe piata romaneasca si sunt ff flexibili + au avantajul ca iti intra banii instant.
https://www.mypos.com/ro/glass

un_q_paul

un_q_paul

Junior Member

• Grup: Junior Members

botelucian, on 22 decembrie 2022 - 22:23, said:

De la bt e app si pe langa ca merge naspa cu cardul aplicatia are ceva protectie si tot sare tastatura aiurea pe ecran

In plus clientii sunt destul de reticenti sa folosesc un mobil
Daca te referi la "amestecarea" tastaturii numerice necesare introducerii codului PIN, este normal implementata tocmai pentru protectia utilizatorului.

botelucian

botelucian

Senior Member

Tu zici normal eu zic aiurea, cred ca 1 din 2 clienti gresest greseste pinul chiar daca le tot explic ce urmeaza sa se intample cand le dau telefonul in mana.
Nu stiu ce protectie e aia ca pot avea ceva soft care inregistreaza ecranul sau camere de filmat sau sau.
Cred ca totusi un pos fizic e mai bun decat app de la bt poate altele or fi mai ok dar asta e frustranta, mai ales ca merge greu

wertyck

wertyck

Guru Member

un_q_paul, on 23 decembrie 2022 - 08:58, said:

Daca te referi la "amestecarea" tastaturii numerice necesare introducerii codului PIN, este normal implementata tocmai pentru protectia utilizatorului.
Am întâlnit această situație și la un POS fizic, la un hotel din Târgu Mureș Deci nu doar la aplicațiile de plată de pe telefon există amestecarea cifrelor pentru a introduce Pinul.

un_q_paul

un_q_paul

Junior Member

• Grup: Junior Members

wertyck, on 23 decembrie 2022 - 09:27, said:

Am întâlnit această situație și la un POS fizic, la un hotel din Târgu Mureș Deci nu doar la aplicațiile de plată de pe telefon există amestecarea cifrelor pentru a introduce Pinul.
In principiu acea "amestecare aleatorie" a tastaturii este implementata din cauza introducerii codului PIN pe un ecran tactil, unde foarte usor raman amprente, masura de securitate implementata pe toate aplicatiile de POS mobil si/sau POS-uri fara tastatura fizica. Este foarte usor de instalat pe telefonul mobil o aplicatie care sa cloneze cardul, si daca mai si ai 4 amprente pe ecran, corespunzatoare anumitor taste, e foarte usor sa afli si codul PIN

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate