Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Problema soferilor de... Tesla (EV)

* - - - - 17 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Si inca ceva, are si 15 locuri inauntru, chiar si in variantele sedan sau sedan cu forma de coupe, ce dracu or fi ciudateniile alea. Deci eliminata din start vreo sansa ca sa faci o forma decenta la plafon, automat va arata ciudat si umflata. Spatiu de pasageri din roata pana in roata, tot, iar consolele mici.

Iar suv-urile alea Mercedes, nici ele nu sunt cine stie ce frumuseti, indica doar statutul de bogat/cocalar care refuza sa semnalizeze, dar nu ca ar arata cumva...


Uite, de ex, o masina care a avut de unde sa ia elemente si design din traditie, a si platit designeri seriosi, nu a tinut cu dintii nici la fiecare sutime de coeficient aerodinamic, nici la a baga toata familia extinsa intr-o singura masina. Iar ce a iesit e la 7 clase peste Testa ca aspect:

Attached Files


Edited by Cyanid3, 22 December 2022 - 16:19.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Io nici măcar nu recunosc Tesla pe stradă din prima, tre să văd că scrie pe ea.

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e concept car, iar de ar fi productie, are doua locuri!
Despre ce dracu vorbim?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Iar legat de Tesla, Elon nu a cautat niciodata un design rafinat, e a promovat cultul grupului exact cum face si Apple. Daca voia sa faca o masina aratoasa angaja designeri coreeni, francezi, japonezi etc... dar nu a vrut. Interesul a fost strict pe inovatie functionala, tractiune electrica samd. Tesla practic e un banal sedan... care si asa sunt in scadere abrupta la cautari in UE si Asia.

Edited by andreic, 22 December 2022 - 16:24.


#23
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostCourage, on 22 decembrie 2022 - 16:21, said:

Asta e concept car, iar de ar fi productie, are doua locuri!
Despre ce dracu vorbim?

Are 4. Si toate 4 spatioase, usa fluture e dubla. Iar eu ma refeream la design. Am inteles ca va fi pastrat intocmai la varianta de productie. Si e irelevant, asta mi-a venit in minte. Sunt masini care arata decent, dar trebuie sa nu ai 7 locuri, un designer bun, sa nu te calicesti maxim la aerodinamica si de preferat si ceva traditie pe care sa te bazezi. Ideea ramane, ca Testa pare desenata de un copil netalentat de clasa a 4-a, disproportionata, ciudata, pentru ca designul este ultimul lucru care i-a interesat.

Si sa zicem merci ca sedan-urile si suv-urile Tesla sunt doar un pic diudatele, un pic deformate si banale. Camioneta lor arata ca ceva din mintea unui schizofrenic in timpul unui episod psihotic. Iar acolo nu mai are legatura cu aerodinamica, pur si simplu asa au vrut ei sa o faca, sa arate ca niste table lipite la un loc, un fel de Picasso auto.

Edited by Cyanid3, 22 December 2022 - 16:28.


#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
topicul asta e prajealā maximā...

eu am vazut-o inclusiv pe nevasta-mea ca intoarce capul dupa o Tesla si cunosc o gramada de pitipoance cu tesla.

Posted Image Posted Image Posted Image

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018

View Postlaffin, on 22 decembrie 2022 - 16:41, said:

topicul asta e prajealā maximā...

Posted Image Posted Image Posted Image

Pai cum altfel aflam ca are Adm Tesla?

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAdm, on 22 decembrie 2022 - 15:35, said:

Dilema se extinde facil catre orice EV de pe piata.

Nu chiar. Sunt foarte sigur ca n-ar stramba din nas daca sub pomul de Craciun ar gasi o cheie de EQS.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ma incanta deloc EV-urile, dar am impresia ca femeile le apreciaza, se conduc mai usor, nu se pateaza de ulei sau motorina, sunt mai elegante.

Pe Youtube exista o femeie care incearca sa puna "gas into a Tesla".

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,504
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 22 decembrie 2022 - 15:35, said:


Acum, intrebarea ce ma chinuie pe mine este: "cum fac sa conving sotul sa isi ia o Tesla?"

P.S. Dilema se extinde facil catre orice EV de pe piata.

Ii dai unda verde pentru un Plaid.

#29
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Firs world problems.
Pont: lumea nu intoarce capul dupa motorizare ci dupa aspect. Iar teslele sunt urate si nici n-au personalitate.

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Eu intorc capul dupa femei, nu dupa masini.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Polestar ati vazut?

#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Interesant. Si la noi nevasta-mea e cea care se uita de obicei sa vada cine-i la volanul masinii care ne-a taiat calea/ne claxoneaza fara motiv serios din spate (de obicei suspecteaza ca-i o femeie; doar uneori are dreptate). Mie mi-e indiferent - prostia/nesimțirea au atatea fețe. Eu mai arunc cate un ochi la numar; si judetul e doar relativ relevant.
A, masinile bengoase sunt conduse in 70% din cazuri de cocalari/moși neatractivi sexual. Cel putin pentru mine.

Edited by __Dan__, 22 December 2022 - 17:42.


#33
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,057
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAdm, on 22 decembrie 2022 - 15:35, said:

Sunt posesoare de Tesla M3 LR.
Imi iubesc jucaria si sunt inca in perioada "Honeymoon", dar deja ii urasc suspensiile.

Daca tot luati electrice de ce nu luati de la aia care fac masini de 100 de ani?
O masina nu e doar propulsia, ci si tren de rulare, ergonomie, etc

Edited by marius.bunu, 22 December 2022 - 17:41.


#34
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 17.06.2010

View PostCourage, on 22 decembrie 2022 - 16:21, said:

Asta e concept car, iar de ar fi productie, are doua locuri!
Despre ce dracu vorbim?

Are 5 sau 4..uita-te mai bine Posted Image

Edited by RaySefo, 22 December 2022 - 17:55.


#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Nu credeam că unii au asemenea probleme existențiale..


View Postmarius.bunu, on 22 decembrie 2022 - 17:40, said:

Daca tot luati electrice de ce nu luati de la aia care fac masini de 100 de ani?
O masina nu e doar propulsia, ci si tren de rulare, ergonomie, etc
Corect, însă din păcate în zilele noastre chiar și firme cu tradiție au ajuns să dea cu mucii în fasole..

#36
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postabac, on 22 decembrie 2022 - 15:55, said:

La varsta asta inca sunteti materialisti? Va intereseaza cum arata masina?
Daca dupa ce ai parcat masina, in timp ce te indepartezi de ea nu mai arunci o privire inapoi s-o admiri, ai masina gresita.

@Adm: probabil ceea ce spui se aplica in Ro. In De vad destul de multe exemplare din regnul expus de tine care conduc Tesla si au impresia ca nimeni nu mai e ca ele. Plus ca nu semnalizeaza nici sa le pici cu ceara. Le-o fi mintit careva ca se duce bateria mai repede.
Am condus o Tesla M3 de curand si inafara faptului ca accelereaza fain si sta decent pe sosea, nu prea m-a dat pe spate. Aleg oricand Type R-ul din dotare. Da, draguta faza cu semnalizarea si camerele care-ti arata ce ai pe partea pe care ai semnalizat, dar n-am putut sa scap de senzatia de sala de operatie din habitaclu.
In concluzie: lasa sotul sa-si conduca linistit ICE-ul lui.

Edited by Lowrider, 22 December 2022 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate