Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Intrebari si raspunsuri despre masinile electrice care nu necesita un topic separat.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostM0su, on 25 decembrie 2022 - 09:58, said:


Ice-ul meu imi confera o autonomie de 800-1000 km cu un plin de benzina, nu vad vreun motiv de a care o canistra de 20 de litri , adica 400 km de autonomie dupa mine.
Nu știu nici un șofer de EV care să meargă după el cu generator sau baterii extra.
Desi autonomia este mai mică decât la un ICE, chiar și în România sunt suficiente stații de încărcare pentru majoritatea drumurilor făcute de șoferii români.

View PostM0su, on 25 decembrie 2022 - 09:58, said:

Iar daca raman in pana lu prostu o pot tracta cu orice nu am nevoie de platforma precum s-a vehiculat la EV !
Discutam despre o situație ipotetică și despre ce scrie în documentația oficială, nu despre ce "ai putea face".
În documentația oficială de la Citroen, atât la ICE cu cutie automata, cât și la EV, nu ai voie sa o tractezi cu rotile pe sol.

#20
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 21.04.2016
Intrebare: unde poti sa incarci pe autostrada si national de la Timisoara la Galati? Nu am vazut nici o statie pe autostrada sau national. Pt mine asta ii un must sa am statiile la indemana ca nu pierd vreamea sa intru prin orase sau la mall sau mai stiu eu pe unde. Dar de la Timisoara la Bistrita? Pe traseul timisoara- belgrad ii posibil sa gasesc statie.
Parca dupa Sebes am vazut o statie de incarcare dar nu mergea daca imi aduc bine aminte, dar daca mergea era doar una in pana mea daca am ghinionul sa mai prind 2 in fata…

Edited by Desertor, 26 December 2022 - 12:31.


#21
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostDesertor, on 26 decembrie 2022 - 12:29, said:

Intrebare: unde poti sa incarci pe autostrada si national de la Timisoara la Galati?
Când merg pe o ruta noua, de obicei folosesc ABRP (abetterrouteplanner). E o aplicație ce ține cont de consumurile reale ale EV-urilor, condiții meteo, altitudine, poziționarea și tipul stațiilor de reîncărcare pentru a calcula ruta. Apoi confirm pe plugshare că stațiile sunt ok.

Concret, cu mașina mea, pentru Tm - Galați opririle ar fi:
* Pe A1 in zona Ilia
* La trecerea de pe A1 pe DN1 lângă Sibiu
* Pe DN1 la intrarea în BV
* La ieșirea din Focșani

Toate sunt de minim 75kW, toate sunt fix in drum (nu trebuie sa te abați de la traseul normal)

Cu mașini cu autonomie mai mare sau mergând ceva mai lent opririle recomandate pot fi altele.
Cu excepția chargerului din Brașov, la restul sunt alternative bune și în apropiere daca astea recomandate sunt ocupate.

Edited by costini, 26 December 2022 - 13:57.


#22
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 21.04.2016
In ritmul ala imi trebuie si camera la hotel😰. Imi ia vreo 12 ore in ritmul meu sa ajung pana la galati dar cu electrica deja se ridica mult timpii😰. Ideal ar fi sa fie statii pe autostrada si pe nationale  fara sa ma abat de la drum fara sa intru prin orase. In Timisoara situtia este cam nasola din ce am vazut sunt statii de incarcare prin mall uri si in apropiere de centru. Mai sunt in incinta la diverse firme unde nu ai acces. Inainte mai era si la lidl dar era plin de uber isti🤯. Bine ca au oprit gratuitatea pt ca eu ca si client nu aveam loc de uber risti.

Edited by Desertor, 26 December 2022 - 14:08.


#23
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostDesertor, on 26 decembrie 2022 - 14:06, said:

Ideal ar sa am statii pe autostrada si pe nationale  fara sa ma abat de la drum fara sa intru prin orase.
Toate stațiile pe care le-am menționat mai sus sunt:
* In benzinărie pe autostrada
* In ceva business la marginea DN-ului pe care deja mergi

Nu trebuie sa te abați deloc.

Legat de timpi, depinde mult de mașina, cât de repede se reincarca și cum mergi. La viteze legale pe DN și 120-130 pe A1, mie mi-ar lua 9h de condus și 2h de reîncărcare. Cu tot cu pauzele normale la 9h de condus, ies, sa zicem, vreo 30min extra overall la un drum de 10-11h.
Dacă ești genul care merge mai liniștit de obicei iese chiar mai apropiat de ICE.



#24
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Nu prea are sens sa faci pauzele unde vrea masina, nu unde ai tu nevoie. Tu pui cel mai favorabil mod posibil, insa, in realitate, vei face cu vreo 2 ore mai mult cu o electrica, pentru ca pierzi mult timp si la reincarcari, dar si pentru ca mergi incet. Nu vad de ce ai face pauza din Timisoara in Brasov, mare parte din drum e autostrada, unde masina merge singura, nici macar nu apesi pedale. Daca ai vreo statie ocupata deja e jale.

#25
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostCumulus, on 26 decembrie 2022 - 20:07, said:

Tu pui cel mai favorabil mod posibil, insa, in realitate, vei face cu vreo 2 ore mai mult cu o electrica, pentru ca pierzi mult timp si la reincarcari, dar si pentru ca mergi incet.
Eu vorbesc despre estimarile ABRP care, din experienta ultimului an si ceva, sunt suficient de precise (de fapt, ABRP e un pic pesimist, si ca timp si ca energie, dar e ok asa).

View PostCumulus, on 26 decembrie 2022 - 20:07, said:

Daca ai vreo statie ocupata deja e jale.
Pe A1 toate au 2 prize din ce-am vazut. Toate cele de mai sus sunt de minim 75kW, deci se sta putin la ele overall. In jurul oraselor mai mari sunt destule alternative la o aruncatura de bat.

Deci, chiar si in cazul putin probabil in care sunt ocupate, nu e "jale".

#26
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 13.03.2003
Conform ABRP iesi sub cele 12 ore pe care le faci in mod normal.

Attached Files

  • Attached File  ABRP.jpg   151.63K   29 downloads

Edited by Zoot, 26 December 2022 - 21:00.


#27
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
ABRP, spre deosebire de Waze, foloseste limitele de viteza oficiale din ce-am vazut. In acelasi timp, nu pare a tine cont prea bine de trafic. Deci:
* daca e mai mult liber, o sa estimeze pesimist durata totala de condus
* daca e haos (traversezi niste orase la ore de varf sau prinzi Valea Oltului bine), e optimist (nu ia in calcul acele intarzieri)

YMMV, depinde pe unde si cum mergi. Pe autostrada spre exemplu e foarte greu sa dea gres, cat timp conduci cu viteza pe care ai configurat-o in planner. La polul opus, mergand cu 80 prin localitati intr-o coloana cu TIR-uri sau strabatand Bucurestiul la 8, o sa fie complet gresit.
La consum, odata ce l-ai calibrat corect, e ok.

#28
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Se stie ca exista colectionari si colectii de masini unele chiar impresionante.

Masinile electrice vor avea un loc in colectiile de masini si cat timp vor putea ele sa fie si functionale la un rulaj minim anual?

#29
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View PostYhzx23, on 29 decembrie 2022 - 19:17, said:

Se stie ca exista colectionari si colectii de masini unele chiar impresionante.

Masinile electrice vor avea un loc in colectiile de masini si cat timp vor putea ele sa fie si functionale la un rulaj minim anual?

Ha?    (galbejit care se scarpina in cap si sar pureci pe jos)- nu exista emoticon cu asa ceva, dar pentru softpedia ar fi nevoie!

#30
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postbullterrorist, on 02 ianuarie 2023 - 16:56, said:

Ha?    (galbejit care se scarpina in cap si sar pureci pe jos)- nu exista emoticon cu asa ceva, dar pentru softpedia ar fi nevoie!

Vezi ca locul purecilor nu este in cap ci al paduchilor!
Desi multa lume crede ca am scapat de paduchi nu este adevarat.
Pe emag la o simpla cautare cu ''paduchi'' apar o gramada de produse la vanzare in anul de gratie 2023.
Paduchii au un obicei prost ies in frunte cand li se uraste cu viata si sfarsesc striviti intre unghii.

View PostYhzx23, on 29 decembrie 2022 - 19:17, said:

Se stie ca exista colectionari si colectii de masini unele chiar impresionante.

Masinile electrice vor avea un loc in colectiile de masini si cat timp vor putea ele sa fie si functionale la un rulaj minim anual?

Hai sa incerc eu un raspuns.

Eu desi nu am avut in posesie si nu am condus vreodata un BMW sunt totusi un fan BMW.

Ma gandesc ca un colectionar BMW nu se poate numi colectionar daca nu are o Isetta.

Iar cineva care are o colectie impresionanta de BMW nu va rata sa isi cumpere nava Amiral a flotei BMW Seria 7 Electric.

Daca orice masina electrica ieftina are garantie 8 ani la baterie si kilometrii destui oare BMW Seria 7 Electric va rezista in stare de functionare de trei ori mai mult ca o electrica ieftina?

#31
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Serie 7 e, probabil, cea mai neinteresanta pentru un colectionar. Nu are nimic special, si mereu a fost inferioara S-ului. Modelul electric e o porcarie.

#32
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postcostini, on 25 decembrie 2022 - 15:59, said:



În documentația oficială de la Citroen, atât la ICE cu cutie automata, cât și la EV, nu ai voie sa o tractezi cu rotile pe sol.

Ok, dar pe platformă cum le sui, cu macaraua ?

#33
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostCumulus, on 03 ianuarie 2023 - 22:59, said:

Modelul electric e o porcarie.

E asa o porcarie ca nu se mai primesc comenzi pentru ca ca nu fac fata cererilor venite din partea cumparatorilor desi nu au inceput vanzarile.

Ma indoiesc ca va aparea vreuna la jurnal de bord pe forum.

#34
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 17.06.2010
Pe la noi prin sat am vazut acum cateva zile in i7 inmatriculat si pus la incarcat :)

#35
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Pai daca poti ureaza-i sa o stapaneasca sanatos!

Pe la noi prin orasul Giurgiu nu a aparut niciuna.

Am sa urmaresc mica publicitate poate peste vreo 20 de ani o sa gasesc una la vanzare ca sa imi ajunga si mie banii.

O constatare personala despre marca BMW.

Masinile noi sunt cumparate doar de smecheri cu bani multi si cazanele second hand doar de smecherii fara bani.

#36
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004

View PostYhzx23, on 03 ianuarie 2023 - 10:47, said:

Vezi ca locul purecilor nu este in cap ci al paduchilor!
Desi multa lume crede ca am scapat de paduchi nu este adevarat.
Pe emag la o simpla cautare cu ''paduchi'' apar o gramada de produse la vanzare in anul de gratie 2023.
Paduchii au un obicei prost ies in frunte cand li se uraste cu viata si sfarsesc striviti intre unghii.



Hai sa incerc eu un raspuns.

Eu desi nu am avut in posesie si nu am condus vreodata un BMW sunt totusi un fan BMW.

Ma gandesc ca un colectionar BMW nu se poate numi colectionar daca nu are o Isetta.

Iar cineva care are o colectie impresionanta de BMW nu va rata sa isi cumpere nava Amiral a flotei BMW Seria 7 Electric.

Daca orice masina electrica ieftina are garantie 8 ani la baterie si kilometrii destui oare BMW Seria 7 Electric va rezista in stare de functionare de trei ori mai mult ca o electrica ieftina?

Am inmatriculat acum un an asa ceva perfect funcional (an 1998) : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JcuDCZMmCKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pexic, 04 January 2023 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate