Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Camera supraveghere - numere auto, dome, noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Salut,

Ma intereseaza o camera de supraveghere cu care sa pot identifica numerele de inmatriculare pe timp de noapte, intr-o zona iluminata de un stalp stradal, Camera poate fi montata cam la o distanta de 20 - 25 metrii.
Am inteles ca sunt tot felul de tehnologii gen BLC, WDR, etc.
Ma intereseaza sa fie si de tip dome, cu rotire pe verticala si orizontala si eventual zoom optic daca imbunatateste detectia numerelor..

Ceva recomandari la un pret rezonabil daca aveti ,

Multumesc anticipat,

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Numerele le vei putea identifica in real time, mutand si zoomand camera pe fiecare. Sa faci asta pe inregistrare - si sa acoperi continuu cu o singura camera front de minim 10 ml in parcare - e cam imposibil.

#3
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Salut! O camera capabila sa identifice numere auto (cu tehnologie ANPR), de la 20m, de tip dome, te va costa in jur de 1700 - 3000 euro. O alternativa mai ieftina e un bullet cu lentila motorizata, in jur de 500 - 800 eur. Pentru ANPR nu se folosesc BLC, WDR, WLC, etc.
Daca vrei o camera PTZ normala care sa vada masina si eventual sa-i vezi si numarul de inmatriculare (cu toate ca va depinde foarte mult de conditiile meteo, luminozitate, unghi, etc....) ar fi undeva la 800 - 1300 Lei.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Daca n-ai timpul liber al unui pensionar, mai economic decat sa-ti cumperi camera cu ANPR e sa-ti faci CASCO. Da' na, fiecare cu damblaua lui.

#5
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Nu ma intereseaza sa identifice numerele automat, nu am nevoie de ANPR ci doar sa fie lizibile in caz de incident sa le pot identifica vizual pe inregistrare.

@_Dan_ daca nu ai informatii utile poti sa nu te mai obosesti sa scrii, daca tu vrei sa-ti repari masina pe banii tai iar toti idiotii sa te loveasca si sa scape nu ai decat, eu nu mai sunt dispus.

#6
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Pentru distanța de 25 de metri, presupunând că nu este ceață/ploaie/ninsoare, îți trebuie o cameră cu focala lentilei de minimum 6 mm și o rezoluție reală de minimum 4 Mpixeli.
Ai avea acoperită o lățime de aproape 20 m la acea distanță.
O focală de 8 mm și o rezoluție de 5 Mpixeli ar fi mai bine (imagine mai clară) dar lățimea acoperită ar fi de 15 m.
Te poți juca în fel și chip cu acești parametri aici:
https://www.jvsg.com...ens-calculator/
Trebuie ca obiectul de interes să fie în zona roșie sau galbenă (cu mai mult de 120 de puncte de imagine pentru fiecare metru liniar).
Pentru modele, vezi cele consacrate pentru CCTV IP (Dahua/Hikvision). Tot ce este cu motorizare costă muuult în plus, după părerea mea, nejustificat în cazul de față.
Dacă ai nevoie să rotești camera, mai bine iei în considerare montarea unei a doua camere.
Există modele cu stocare pe card SD dar e bine să știi ca acel card „moare” repede de oboseală. Uneori îl găsești mort, după mult timp, când vrei să cauți ceva prin înregistrări, și atunci...
Recomand soluția cu NVR și camere fixe (fără PTZ).
Toate cele bune!

Edited by Pafarist, 23 December 2022 - 13:22.


#7
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostNeolix, on 22 decembrie 2022 - 23:36, said:

Nu ma intereseaza sa identifice numerele automat, nu am nevoie de ANPR ci doar sa fie lizibile in caz de incident sa le pot identifica vizual pe inregistrare.

@_Dan_ daca nu ai informatii utile poti sa nu te mai obosesti sa scrii, daca tu vrei sa-ti repari masina pe banii tai iar toti idiotii sa te loveasca si sa scape nu ai decat, eu nu mai sunt dispus.

In caul asta, orienteaza-te spre https://www.spy-shop...25x-suport.html
Sau asta
https://www.spy-shop...poe-suport.html


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate