Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Muraturi prea...acre

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Probabil primele 2 le-ai desfacut inainte de a se termina procesul de acrire. Consevantul nu cred ca a influentat, poate doar sa incetineasca procesul de fermentare. Daca muraturile sunt tari rezolvi cu diluare, daca au inceput sa se inmoaie nu mai ai ce sa le faci.

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Altef4, on 22 decembrie 2022 - 12:58, said:


Cred ca asta e problema.

Oricum, eu caut solutii. Sunt sanse sa mai salvez cumva productia? Daca vanturez saramamura ori schimb jumate, isi mai revin muraturile?

@rexx: daca esti in TM, cu mare placere :) Desi am dubii ca e cineva care sa le poate manca asa cum sunt acum...
Spala-le bine si schimb-o pe toata, nu jumatate. Depinde de tine, daca vrei sa incerci sau nu. Nu-ti garanteaza nimeni reusita fiindca nu stie exact ce ai acolo.
Dar castigi experienta, oricum...

#21
Altef4

Altef4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.02.2021

 destrug, on 22 decembrie 2022 - 14:10, said:

Probabil primele 2 le-ai desfacut inainte de a se termina procesul de acrire. Consevantul nu cred ca a influentat, poate doar sa incetineasca procesul de fermentare. Daca muraturile sunt tari rezolvi cu diluare, daca au inceput sa se inmoaie nu mai ai ce sa le faci.
Mda, deci adio. Nu sunt tari iar castravetii au si o pojghita albicioasa pe exterior. Macar am tras niste concluzii, graba strica treaba. De acum inainte o sa pun muraturi doar in Octombrie, spre sfarsit cand temperatura scade sub 10 grade. Saptamana viitoare o sa incep sa deschid si restul de borcane, sper sa mai gasesc macar 2-3 borcane bune.

Multumesc tuturor, apreciez raspunsurile!

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Muraturile nu se pun oricind.Cel putin nu cele pentru iarna.

Edited by Melteanu, 22 December 2022 - 19:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate