Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Setup ONT + 2 routere - cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Bună-seara.
Dețin următoarele:

ISP: Orange (FTTH) (fostul telekom)
ONT: Huawei HG8247H
Router 1: Asus RT-AX88U
Router 2: Asus RT-AXE7800

Momentan conectarea este făcută-n felul următor: de la Huawei am un cablu utp tras până la routerul 1 (acesta din urmă are dhcp-ul dezactivat, deci este folosit ca și access point).

Doresc, d. se poate, să dezactivez complet wireless-ul de pe ONT, să pun unul din cele 2 routere în imediata proximitate-a acestuia și să folosesc doar Asus-urile pentru wireless-ul din casă (astfel vreau să scap d-acel cablu (lung) menționat mai sus).
Edit: Practic router-ul aflat la distanță mai mare de ONT să-l extindă pe cel din proximitate - un fel de WiFi bridge.

Este posibil ceea ce vreau să obțin?
Mă poate-ajuta cineva c-o idee de „setup”?

Mulțumesc.

Edited by Andu-, 21 December 2022 - 17:40.


#2
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Acceseaza interfata web a ONT-ului si dezactivezi Wi-Fi-ul.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 NAlexQ, on 21 decembrie 2022 - 17:42, said:

Acceseaza interfata web a ONT-ului si dezactivezi Wi-Fi-ul.
La Orange nu se poate face asta. Doar daca suna la ei, o convinge pe aia de la relatii cu clientii sa il transfere la tehnic si ei o sa faca asta. Nu are optiune in meniu la ei.
Been there done that.
Pe de alta parte, inainte sa suni la ei sa schimbe modemul in bridge mode, sa dezactivezi tu wifi-ul acelui modem. Dupa ce pun in bridge mode nu mai poti accesa acel modem si nu mai ai posibilitatea sa schimbi setari. Si wifi-ul va ramane activat chiar daca e in bridge mode modemul lor cu ssid-urile pe care le-ai avut inainte (sau cel default).

Edited by jm2010, 21 December 2022 - 18:01.


#4
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Eu am orange si wifi-ul se dezactiveaza foarte usor din butonul lateral la toate modele de huawei de la Orange. si cel cu wifi 4 - 5 si cel cu wifi6. Ti apasat cca 6-7 secunde pe el.

Attached Files


Edited by Ravy, 21 December 2022 - 18:45.


#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
la al meu am incercat si nu merge daca este setat in bridge mode din centrala lor.

Edited by Ravy, 21 December 2022 - 18:55.


#6
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Deci încă o dată, probabil n-am fost destul de explicit: wifi-ul de pe ONT poate să rămână activ, mi-e indiferent (voiam să-l dezactivez doar ca să micșorez interferențele).

Varianta la care m-am gândit cam așa ar arăta:
ONT - Router 1 (la o distanță de 1-2m față de ONT, conectat prin cablu la acesta) - Router 2 la distanță 2 camere distanță (să comunice cu R1 prin wireless).
R1 + R2 să fie doar access-point-uri.
Este realizabil?
D. da, ce configurații ar trebui să fac?

D. există o variantă mai bună sau mai simplă, aștept sugestii.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Amandoua routere stiu AiMesh si se pot conecta wireless. Primul Asus va fi conectat ca AP si al doilea in mesh cu primul.

Edited by Leo2006, 21 December 2022 - 19:31.


#8
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

 Leo2006, on 21 decembrie 2022 - 19:27, said:

Amandoua routere stiu AiMesh si se pot conecta wireless.

merge chestia asta cu dhcp-ul dezactivat pe ambele routere?

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Merge. Primul il legi pe fir si il faci AP si al doilea ca mesh (wireless bridge).

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

 jm2010, on 21 decembrie 2022 - 17:59, said:

Pe de alta parte, inainte sa suni la ei sa schimbe modemul in bridge mode, sa dezactivezi tu wifi-ul acelui modem. Dupa ce pun in bridge mode nu mai poti accesa acel modem si nu mai ai posibilitatea sa schimbi setari. Si wifi-ul va ramane activat chiar daca e in bridge mode modemul lor cu ssid-urile pe care le-ai avut inainte (sau cel default).
La RDS am putut activa/dezactiva WiFi-ul si dupa ce l-au trecut in bridge mode (conectandu-ma cu UTP pe alta interfata cred).

#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 09.01.2007
Cu mentiunea ca acel wireless bridge va functiona mai prost decat daca-i legat prin cablu (bridge clasic), in functie de cat de bun e semnalul intre cele doua routere.
Cel mai sanatos e sa tragi un cablu din primul router, stiu ca lumea fuge de cabluri ca de naiba, dar exista plinte. Am o gramada de cabluri prin casa si nu prea vezi niciunu' decat daca stii pe unde sa te uiti dupa ele.

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
ONT in bridge mode, routarea o faci cu  Asus RT-AXE7800  si AP Asus RT-AX88U, folosesti AiMesh (cablu tras intre cele 2 Asus-uri daca vrei sa ai viteze bune si de la AP).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate