Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Scadere SWR la antena EFHW

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Am achizitionat de curand ,,100W K4EDF 5-35MHZ End Fed Half-Wave EFHW Antenna HAM Antenna", pe care am montat-o aproape orizontal (7 m inaltime catarg la capatul de alimentare, 6 m inaltime catarg capatul liber).
Dupa ce am cuplat-o la un Yaesu FT-891, am constatat la receptie ca SWR-ul este destul de ridicat: 6-7 in 80 m, 4-5 in 40 m si 20 m, 2-3 in 10 m si 1-1,5 in 6 m. Valorile SWR le-am citit pe displayul statiei.
In aceste conditii, nu am avut curajul de a incerca emisia, sa vad ce valori SWR apar atunci cand emit.
Nu am inca un SWR-metru dedicat; am in curs de achizitie un NanoVNA; de asemenea si un ATU 100 este ,,pe drum".
Din diverse forumuri de discutii, am inteles ca cei care au intampinat aceasta problema au rezolvat-o prin scurtarea antenei(controlata prin masuratori succesive). Scurtarea a fost facuta prin taierea cablului.
Daca aveti ceva experiente sau sfaturi legate de aceasta speta, va rog sa le comunicati.

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
In 80m deja esti inafara benzii de lucru a antenei, daca mai tai din ea, mai rau faci. Ideal ar fi trebuit sa aiba 40 - 41 m si acolo sa te joci cu un adaptor de impedanta (baloon cum zic unii) . Conteaza mult si unde o plasezi, daca esti prea aproape de structuri/cladiri inalte, nu e de mirare ca SWR-ul e asa mare.
PS e luata de pe aliexpress cumva??? that's explain a lot... Nu e punctul forte al chinezilor HAM bussiness. Plus ca in prezentarea ei se vede clar ca banda de 80 m nu e in lista...

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Limitati puterea la 5W, cred ca ala e minim, daca nu la 10W atita precis are si vedeti ce spune SWR, s-ar putea sa pilpiie SWR HIGH si atunci nu prea aveti ce vedea.
Cred ca admite 1:3 valoare maxila a VSWR Yaesu, ca de fapt si ceilalti.

Edited by Ion_Bumbu, 21 December 2022 - 18:04.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Salut,

SWR ul te afecteaza doar la emisie, nu la receptie.  
Acordarea antenei o faci cu un tuner de antena sau o scula dedicata gen antena analizer.

Nu recomand sa tai antena.

Ce vezi pe display ul statiei e nivelul de zgomot din banda, datorat perturbatiilor locale cel mai probabil, nu rezolvi asta prin taierea antenei. Cel mult prin folosirea unei antene in scurt din punct de vedere electric cum e o antena delta loop.
Vezi in manualul statiei ca are un DSP destul de performant, ai filtre, le activezi si o sa vezi o imbunatatire

View PostConservatorul, on 21 decembrie 2022 - 17:00, said:

am in curs de achizitie un ATU 100 este ,,pe drum".

cu astea rezolvi problema fara sa tai antena

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006

View PostConservatorul, on 21 decembrie 2022 - 17:00, said:

Am achizitionat de curand ,,100W K4EDF 5-35MHZ End Fed Half-Wave EFHW Antenna HAM Antenna", pe care am montat-o aproape orizontal (7 m inaltime catarg la capatul de alimentare, 6 m inaltime catarg capatul liber).
Dupa ce am cuplat-o la un Yaesu FT-891, am constatat la receptie ca SWR-ul este destul de ridicat: 6-7 in 80 m, 4-5 in 40 m si 20 m, 2-3 in 10 m si 1-1,5 in 6 m. Valorile SWR le-am citit pe displayul statiei.
................................
cum masoara SWR la receptie aparatul respectiv?

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Masoara nivelul de receptie pe scara S unde S9 este egal cu 50μV/50Ω.

Edited by Ion_Bumbu, 21 December 2022 - 21:33.


#7
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Multumesc tuturor celor care au raspunsPosted Image .
Greseala incepatorului(cu indicativ vechi de o luna).
Am concluzionat urmatoarele:
-antena nu trebuie scurtata;
-toate valorile precizate in cursul receptiei nu reprezinta SWR, ci nivelul de semnal. Mea culpa- abia acum am observat ca e precizat clar in manual ca     afisarea SWR se face la transmisie;
-antenele EFHW chinezesti sunt de evitat;
-sa astept si sa utilizez pentru masuratori si teste nanoVNA si ATU100, cu putere minima de 5W;
-daca utilizez filtrele specifice Yaesu(DNR, CNT etc.) scade nivelul de zgomot din banda.

O seara placuta!

Edited by Conservatorul, 21 December 2022 - 22:32.


#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006

View PostIon_Bumbu, on 21 decembrie 2022 - 21:32, said:

Masoara nivelul de receptie pe scara S unde S9 este egal cu 50μV/50Ω.
Se stie! eu am intrebat pentru ca era worba de swr la receptie, credeam ca e vreo descoperire necunoscuta mie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate