Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

De la credinta la necredinta si inapoi

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1003 replies to this topic

#37
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajElihu_66, pe 22 decembrie 2022 - 01:59, a scris:


Voi ati intalnit astfel de oameni?
Eu am intalnit diversi care zic ca ei cred insa nu inteleg ce e aia mantuire . . . .  Posted image

#38
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 22 decembrie 2022 - 15:11, a scris:


Eu am intalnit diversi care zic ca ei cred insa nu inteleg ce e aia mantuire . . . .  Posted image
Iata ce spune prorocul acela pe care tu il numesti "jigodie":

„Fiindcă Mă iubește”, zice Domnul, „de aceea îl voi izbăvi; îl voi ocroti, căci cunoaște Numele Meu.

Îl voi sătura cu viață lungă și-i voi arăta mântuirea Mea.”

Edited by Elihu_66, 22 December 2022 - 16:03.


#39
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajElihu_66, pe 22 decembrie 2022 - 16:03, a scris:

Iata ce spune prorocul acela pe care tu il numesti "jigodie":

„Fiindcă Mă iubeşte”, zice Domnul, „de aceea îl voi izbăvi; îl voi ocroti, căci cunoaşte Numele Meu.

Îl voi sătura cu viaţă lungă şi-i voi arăta mântuirea Mea.”
Pe David l-am facut jigodie , si pe buna dreptate.
E usor sa spui desre unul care traieste numai in privilegii ca iubeste pe Domnul dar in realitate sa faca rau altora.
Dar cred ca aici spune de isus si nu despre altcineva.
Pentru isus am tot respectul , cu toate ca si el a avut niste alunecari minore.

#40
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 22 decembrie 2022 - 16:09, a scris:

Dar cred ca aici spune de isus si nu despre altcineva.
Oricine umblă in neprihănire găsește mântuirea.

#41
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022
Negarea negatiei, nu este ateism....

Vizualizare mesajAtreides7, pe 22 decembrie 2022 - 14:52, a scris:


Poate ar cam trebui un refresh la

ATEISM - FAQ


Negarea negatiei nu este definitia corecta a ateismului

#42
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

Vizualizare mesajlogic1, pe 21 decembrie 2022 - 13:19, a scris:

Nimeni pe care-l bate gândul să se întoarcă nu a păcătuit "cu voia". Cât suntem în viață contează intenția, nu ce reușim să facem.
Iuda l-a vandut pe Isus Hristos si i-a fost fatal. De ce n-a mai avut puterea sa se pocaiasca?

Vizualizare mesajBursul, pe 21 decembrie 2022 - 13:27, a scris:

Nu pusca. Nu pusca deloc. Ce are credinta crestina cu legea lui Moise? De la Moise s-au mai schimbat lucrurile.
Jertfele de ispasire din Legea lui Moise prefigurau jertfa de ispasire a lui Isus. De aceea este comparat cu Mielul fara cusur. Cum jertfele de ispasire erau pentru pacate neintentionate, cum ar putea sta lucrurile altfel cu jertfa lui Hristos?

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 21 decembrie 2022 - 13:41, a scris:

Nu esti sanatos la cap.
Fac o analogie.
Ai un catel.
Pentru catelul tau, TU esti Dumnezeu.

Face pipi-n pat.
O face sa se razbune.

Apoi, ii pare rau si vine la tine si ridica o labuta in semn de impacare si ca stie ca e vinovat si n-o sa mai faca.
Tu, cum ai proceda?

Nu e dupa logica mea. E dupa ce scrie in Lege. De exemplu, un ucigas fara intentie ramanea in viata, un ucigas cu intentie era nimicit.

Vizualizare mesajexcentryc, pe 21 decembrie 2022 - 13:57, a scris:

Nu vei reusi.
Subconstientul e mai puternic decat constientul ... Nu te poti prosti ... in adancul mintii tale sti clar care e adevarul!

Nici daca imi fac self brainwashing? Adica ma expun doar argumentelor pro, aleg din Biblie doar partile pro.

Vizualizare mesajglassofwine, pe 21 decembrie 2022 - 14:22, a scris:

Nicio religie nu-ți poate oferi cu adevărat speranță, cel puțin nu în mod eficient și demonstrabil, respectiv, aici și acum. Toate religiile își justifică existența tocmai pentru că exploatează lipsa de speranță a oamenilor, promițând-o, dar neoferind-o.

Speranta are in vedere lumea cealalta. Acolo va fi raiul. Crestinismul nu promite un rai in viata aceasta.

Vizualizare mesajMarianG, pe 21 decembrie 2022 - 14:30, a scris:

Pacat, ca poruncile alea au fost scrise intr-o perioada nu prea roz pentru (ce era atunci) societate.

Dar daca aceasta decizie iti linistete sufletul, nimic altceva nu conteaza.

Poruncile din Noul Testament sunt inofensive. Celor care nu-s, le dau o conotatie metaforica.

Vizualizare mesajElihu_66, pe 21 decembrie 2022 - 14:52, a scris:

In cazul in care nu ai pacatuit împotriva lui Dumnezeu, încă mai ai șansa să intri prin poarta cea îngustă, care duce la viaţă.
Sunt puţini cei ce o află.

Pacatele cu voia nu sunt doar pacatele indreptate impotriva lui Dumnezeu. Vezi Anania si Safira, vezi primii oameni.

Vizualizare mesajBogotta, pe 21 decembrie 2022 - 15:05, a scris:

Este un obstacol imaginar, ideatic. Toata lumea asta pacatuieste. Toti facem asta de mii de ori intr-o zi, cu gandul, daca nu cu fapta. Orice gand rau despre cineva sau invidie sau ... multe, sunt pacate.

Isus a murit pe cruce pentru salvarea noastra, inclusiv a ta personal.

daca-i doar un gand care-ti vine, iti dai seama si iti ceri iertare lui Dumnezeu imediat, nu l-as incadra la pacat cu voia.

Vizualizare mesajAtreides7, pe 21 decembrie 2022 - 15:19, a scris:

Zici tu ca Maria Magdalena a pacatuit, asa, subconstient sau inconstient?Posted image
Constient, dar asta intra la contradictii biblice.

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 21 decembrie 2022 - 18:36, a scris:

Ce s-a intamplat ca ti-ai pierdut credinta si ai considerat ca ti-ar fi mai convenabil daca ai renunta la ea?
Ce te-a caracterizat in starea de necredinta?

Neputinta de a implini cea mai importanta porunca, de a-l iubi pe Dumnezeu, este un motiv de cadere. Fiindca il vedeam (si il vad in continuare) inferior mie dpdv moral.

Am ajuns sa dau valoare foarte mica vietii. Am ajuns sa cred ca niciun om nu face rau din rautate.

Edited by -Daniel, 24 December 2022 - 20:21.


#43
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 20:21, a scris:

Fiindca il vedeam (si il vad in continuare) inferior mie dpdv moral.
Și cum ești superior moral lui Dumnezeu, frate Daniel?
Ia dezvoltă puțin!

#44
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 20:06, a scris:

Pacatele cu voia nu sunt doar pacatele indreptate impotriva lui Dumnezeu. Vezi Anania si Safira, vezi primii oameni.
Evreii l-au ispitit pe Dumnezeu la Masa si Meriba, insa nu au fost nimiciti pentru asta, pentru ca nu a fost un pacat fara iertare.
Totusi Dumnezeu uraste pe cel care-L ispiteste si se cearta cu El.
Deuteronomul 6:16 – "Să nu ispitiţi pe Domnul Dumnezeul vostru, cum L-aţi ispitit la Masa."

Pacatul impotriva lui Dumnezeu este atunci cand îi denigrezi Numele.
Adica atunci cand spui altor oameni ca Dumnezeu este un criminal, ca este un mincinos, ca nu judeca cu dreptate, ca legile Lui sunt strambe, caile Lui sunt inselatoare, ca este un dumnezeu fals, imaginar, etc.
Tot un pacat impotriva lui Dumnezeu este si atunci cand pui idolul in locul Lui prea sfant, adica cand atribui faptele lui Dumnezeu unui idol. Sau mai bine spus, atunci cand atribui faptele creatorului, creatiei.

Edited by Elihu_66, 24 December 2022 - 21:15.


#45
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

Vizualizare mesajElihu_66, pe 24 decembrie 2022 - 21:10, a scris:



Nu-mi place sa pun texte lungi, te rog sa ai rabdare sa citesti textul de mai jos in intregime:


22. Daca pacatuiti fara voie si nu paziti toate poruncile pe care le-a facut cunoscut lui Moise, Domnul,
23. tot ce v-a poruncit Domnul prin Moise, din ziua cand a dat Domnul porunci si mai tarziu din neam in neam;
24. daca pacatul a fost facut fara voie si fara sa stie adunarea, toata adunarea sa aduca un vitel ca ardere de tot de un miros placut Domnului, impreuna cu darul sau de mancare si cu jertfa sa de bautura, dupa randuielile asezate; sa mai aduca si un tap ca jertfa de ispasire.
25. Preotul sa faca ispasire pentru toata adunarea copiilor lui Israel si li se va ierta; caci au pacatuit fara voie si si-au adus darul lor, o jertfa mistuita de foc in cinstea Domnului si o jertfa de ispasire inaintea Domnului, pentru pacatul pe care l-au savarsit fara voie.
26. Se va ierta intregii adunari a copiilor lui Israel si strainului care locuieste in mijlocul lor, caci tot poporul a pacatuit fara voie.
27. Daca unul singur a pacatuit fara voie, sa aduca o capra de un an ca jertfa pentru pacat.
28. Preotul sa faca ispasire pentru cel ce a pacatuit fara voie inaintea Domnului; cand va face ispasire pentru el, i se va ierta.
29. Atat pentru bastinasul dintre copiii lui Israel, cat si pentru strainul care locuieste in mijlocul lor, sa fie aceeasi lege; cand va pacatui fara voie.
30. Dar daca cineva, fie bastinas, fie strain, pacatuieste cu voie, huleste pe Domnul: acela va fi nimicit din mijlocul poporului sau,
31. caci a nesocotit cuvantul Domnului si a calcat porunca Lui; va fi nimicit si isi va lua astfel pedeapsa pentru nelegiuirea lui. (Numeri 15)


Nu se intelege ca orice incalcare voita a vreuneia din poruncile lui Dumnezeu se considera hula/nesocotirea Cuvantului lui Dumnezeu si este pedepsita cu nimicirea?

Vizualizare mesajSfantul Jakob, pe 24 decembrie 2022 - 20:36, a scris:

Și cum ești superior moral lui Dumnezeu, frate Daniel?
Ia dezvoltă puțin!

S-o luam cu inceputul. Nu l-as fi lasat pe sarpe sa ii corupa pe Adam si Eva.

#46
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 22:08, a scris:

Nu se intelege ca orice incalcare voita a vreuneia din poruncile lui Dumnezeu se considera hula/nesocotirea Cuvantului lui Dumnezeu si este pedepsita cu nimicirea?
Nu.
Doar hula impotriva lui Dumnezeu. A treia lege din Decalog.

Edited by Elihu_66, 24 December 2022 - 22:26.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 20:21, a scris:

Nu e dupa logica mea. E dupa ce scrie in Lege. De exemplu, un ucigas fara intentie ramanea in viata, un ucigas cu intentie era nimicit.

Danutule, CINE a scris legea aia?
Las-o naibii.
Important este ca de acum incolo sa te comporti MORAL, e suficient.

#48
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 22:14, a scris:

Nu-mi place sa pun texte lungi, te rog sa ai rabdare sa citesti textul de mai jos in intregime:

Nu se intelege ca orice incalcare voita a vreuneia din poruncile lui Dumnezeu se considera hula/nesocotirea Cuvantului lui Dumnezeu si este pedepsita cu nimicirea?



S-o luam cu inceputul. Nu l-as fi lasat pe sarpe sa ii corupa pe Adam si Eva.

Nu, dacă este vorba de oameni care încearcă să îndeplinească cerințele sau binele, și citez și eu un text lung:

Romani 7:14-20:
Știm, în adevăr, că Legea este duhovnicească, dar eu sunt pământesc, vândut rob păcatului.
Căci nu știu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.
Și atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.
Știu, în adevăr, că nimic bun nu locuiește în mine, adică în firea mea pământească, pentru că, ce-i drept, am voința să fac binele, dar n-am puterea să-l fac.
Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac!
Și dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.



Eu nu zic că șarpele i-a "corupt", ci că a fost dorința lor aceea care i-a îndemnat să cunoască binele și răul, cât mai repede, ca să ajungă ca Dumnezeu. Era calea stabilită prin proiect pentru oameni, de-a ajunge la nemurire.
Un părinte bun își trimite copiii la școală, chiar dacă aceasta este chinuitoare pentru ei.

Edited by logic1, 24 December 2022 - 23:15.


#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 22:14, a scris:

S-o luam cu inceputul. Nu l-as fi lasat pe sarpe sa ii corupa pe Adam si Eva.
Mda, și îi programai pe ei să facă numa' binele.
Să răspundă frumos și corect șarpelui.
Și să cânte imnuri toată ziua.

Ai fi creat niște mașinării impresionante.

#50
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Citeste si teoria mea, poate te ajuta, poate te incurca.
https://forum.softpe...eoria-trecerii/

#51
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajrepublicall, pe 14 noiembrie 2020 - 02:54, a scris:

  Unde am vrut sa ajung este ca Dumnezeu a creat o arhitectura care singura face ca in rai sa ajunga oameni care sunt trecuti prin toate incercarile posibile, care au atins un nivel maxim de constiinta, inteligenta mintala si emotionala si care au renuntat la infinitul limitat pentru infinitul adevarat cu riscul de a pierde totul, cu riscul de a muri pe bune, in deplinatatea facultatilor mintale. Daca acel om apuca sa intre in rai atunci el este deja alegerea buna, candidatul ideal, este ce trebuie pentru Dumnezeu.

The end.

Da, este o teorie interesantă și foarte apropiată de perspectiva biblică, care vede experiența binelui și răului ca necesară, ca o școală pentru viața eternă. Elihu din cartea Iov exprimă acest punct de vedere, că omul de sub nori nu are o vedere de ansamblu asupra arhitecturii planului lui Dumnezeu, care include nedreptatea și suferința.

Iov 37:21-24
Acum, firește, nu putem vedea lumina soarelui care strălucește în dosul norilor, dar va trece un vânt și-l va curăți.
De la miazănoapte ne vine aurora
și ce înfricoșată este măreția care înconjoară pe Dumnezeu!
Pe Cel Atotputernic nu-L putem ajunge,
căci este mare în tărie, dar dreptul și dreptatea deplină El nu le frânge.
De aceea, oamenii trebuie să se teamă de El; El nu-Și îndreaptă privirile spre cei ce se cred înțelepți.

#52
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

Vizualizare mesajTipiric, pe 21 decembrie 2022 - 16:45, a scris:

Daca de la credinta ai ajuns la necredinta si apoi de la necredinta vrei iar la credinta, inseamna ca n-ai avut niciodata nici credinta, nici necredinta. AI avut doar indoieli.

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 21 decembrie 2022 - 18:36, a scris:

In ce consta credinta ta?

Credinta mea nu a avut la baza convingerea ca adevarul se afla in Biblie, ci a fost o alegere. Am ales ceea ce mintii mele, la momentul acela, i s-a parut nebunia cea mai mica. Trecerea la necredinta s-a facut in acelasi mod: mintea mea a gasit o nebunie mai mica decat credinta crestina.
Ferice de voi, care aveti o credinta fara indoieli, dar va atentionez ca a fi convins nu e similar cu a te afla in adevar. Dovada este multitudinea de convingeri de tot felul.

Vizualizare mesajexcentryc, pe 21 decembrie 2022 - 13:57, a scris:

Nu vei reusi.
Subconstientul e mai puternic decat constientul ... Nu te poti prosti ... in adancul mintii tale sti clar care e adevarul!

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 24 decembrie 2022 - 20:21, a scris:

Nici daca imi fac self brainwashing? Adica ma expun doar argumentelor pro, aleg din Biblie doar partile pro.

M-am mai gandit si am ajuns la concluzia ca nu iti poti face singur spalare de creier. Cel putin, nu in modul in care am crezut eu. Fiindca, de fiecare data cand selectezi informatia pro, iti aduci aminte de ce faci lucrul acesta si, intr-adevar, nu te poti minti singur.

#53
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesaj-Daniel, pe 25 decembrie 2022 - 11:11, a scris:


Ferice de voi, care aveti o credinta fara indoieli,
Nu confundati credinta cu credulitatea.
Credinta religioasa se refera la iubirea divina, pe cand restul credintelor sunt de tiul paganismelor.
Deci a avea credinta insemneaza sa nu te indoiesti de iubirea divina.

#54
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

Vizualizare mesajElihu_66, pe 24 decembrie 2022 - 22:19, a scris:

Nu.
Doar hula impotriva lui Dumnezeu. A treia lege din Decalog.

Vezi traducerile BVA si NTR, cele cotate cel mai bine pe-aici:

Dar cel care păcătuiește intenționat – indiferent dacă este băștinaș sau străin – Îl blasfemiază pe Iahve! Acel om trebuie să fie distrus din mijlocul poporului. (Numeri 15:30 BVA)

Însă cel ce păcătuiește cu voie – indiferent dacă este băștinaș sau străin – Îl hulește pe Domnul. Omul acela va trebui să fie nimicit din mijlocul poporului. (Numeri 15:30, NTR)

Vizualizare mesajTsunnnami, pe 24 decembrie 2022 - 22:52, a scris:

Danutule, CINE a scris legea aia?
Las-o naibii.
Important este ca de acum incolo sa te comporti MORAL, e suficient.
Legea a fost scrisa in niste vremuri cand oamenii erau mai salbatici. Multam de suport si incurajare!

Vizualizare mesajlogic1, pe 24 decembrie 2022 - 23:06, a scris:

Nu, dacă este vorba de oameni care încearcă să îndeplinească cerințele sau binele, și citez și eu un text lung:

Romani 7:14-20:
Știm, în adevăr, că Legea este duhovnicească, dar eu sunt pământesc, vândut rob păcatului.
Căci nu știu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urăsc.
Acum, dacă fac ce nu vreau, mărturisesc prin aceasta că Legea este bună.
Și atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.
Știu, în adevăr, că nimic bun nu locuiește în mine, adică în firea mea pământească, pentru că, ce-i drept, am voința să fac binele, dar n-am puterea să-l fac.
Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac!
Și dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuiește în mine.

Textul tau, din Romani, nu face decat sa scoata la iveala problemele (inconsistentele, contradictiile) Bibliei. Nu ma face sa citesc diferit pasajul din Numeri. Dumnezeu face ca toti oamenii sa se nasca gata condamnati la moarte, fiindca nu au cum sa nu savarseasca macar un pacat, suficient cat sa le atraga condamnarea.

Edited by -Daniel, 25 December 2022 - 11:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate