Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

De la credinta la necredinta si inapoi

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1003 replies to this topic

#1
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Ma bate gandul de a ma intoarce la credinta crestina. Motivul principal este de natura psihologica si il constituie dorinta de a trai cu SPERANTA. In ceva mai bun decat cred eu ca imi poate oferi viata in aceasta lume, pe care nu o vad indreptandu-se in directia potrivita.

Sunt dispus sa renunt la ceea ce Biblia numeste placeri de-o clipa ale pacatului, sunt dispus sa renunt la a ma baza pe rationamentul propriu acolo unde acesta intra in conflict cu poruncile.

Am insa un mare obstacol: cred ca un om ca mine nu mai este primit de Dumnezeu inapoi. De ce? Din cauza ca am pacatuit CU VOIA. In legea lui Moise, jertfele de ispasire erau pentru caderi in pacat, pentru greseli, nu pentru pacatele savarsite cu buna-stiinta, in mod intentionat. Ceea ce inseamna ca nici jertfa lui Hristos nu are efect pentru oamenii care au pacatuit cu voia, fiind o jertfa de ispasire.

Asta-i intelegerea mea: Am vreo sansa sa fie incorecta? Pentru cine ma suspecteaza ca sunt ironic - tinand cont de atitudinea mea din ultima vreme - il asigur ca vorbesc serios. Nu sunt nici disperat, adica as putea, daca n-am alta varianta, sa traiesc si fara SPERANTA, dar as prefera sa n-o fac. Multumesc de eventuale raspunsuri, chiar si nefavorabile demersului meu.

#2
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Nimeni pe care-l bate gândul să se întoarcă nu a păcătuit "cu voia". Cât suntem în viață contează intenția, nu ce reușim să facem.

Edited by logic1, 21 December 2022 - 13:20.


#3
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,453
  • Înscris: 17.04.2014
Daca esti sincer si iti pare rau de pacatele tale si te pocaiesti....exista speranta si pentru tine. (Isa.1:18)Posted Image

Edited by GRATEFUL, 21 December 2022 - 13:22.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Ma bate gandul de a ma intoarce la credinta crestina.

....
In legea lui Moise, jertfele de ispasire erau pentru caderi in pacat, pentru greseli,
Nu pusca. Nu pusca deloc. Ce are credinta crestina cu legea lui Moise? De la Moise s-au mai schimbat lucrurile.

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Am insa un mare obstacol: cred ca un om ca mine nu mai este primit de Dumnezeu inapoi.
O sa ai o surpriza ... Citeste cu atentie Noul Testament. Pe ala vechi lasa-l pentru evrei!

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Ma bate gandul de a ma intoarce la credinta crestina. Motivul principal este de natura psihologica si il constituie dorinta de a trai cu SPERANTA. In ceva mai bun decat cred eu ca imi poate oferi viata in aceasta lume, pe care nu o vad indreptandu-se in directia potrivita.

Sunt dispus sa renunt la ceea ce Biblia numeste placeri de-o clipa ale pacatului, sunt dispus sa renunt la a ma baza pe rationamentul propriu acolo unde acesta intra in conflict cu poruncile.

Am insa un mare obstacol: cred ca un om ca mine nu mai este primit de Dumnezeu inapoi. De ce? Din cauza ca am pacatuit CU VOIA. In legea lui Moise, jertfele de ispasire erau pentru caderi in pacat, pentru greseli, nu pentru pacatele savarsite cu buna-stiinta, in mod intentionat. Ceea ce inseamna ca nici jertfa lui Hristos nu are efect pentru oamenii care au pacatuit cu voia, fiind o jertfa de ispasire.

Asta-i intelegerea mea: Am vreo sansa sa fie incorecta? Pentru cine ma suspecteaza ca sunt ironic - tinand cont de atitudinea mea din ultima vreme - il asigur ca vorbesc serios. Nu sunt nici disperat, adica as putea, daca n-am alta varianta, sa traiesc si fara SPERANTA, dar as prefera sa n-o fac. Multumesc de eventuale raspunsuri, chiar si nefavorabile demersului meu.

Nu esti sanatos la cap.
Fac o analogie.
Ai un catel.
Pentru catelul tau, TU esti Dumnezeu.

Face pipi-n pat.
O face sa se razbune.

Apoi, ii pare rau si vine la tine si ridica o labuta in semn de impacare si ca stie ca e vinovat si n-o sa mai faca.
Tu, cum ai proceda?

Cand Dumnezeu refuza creatia LUI?

Ai inteles?



Hai sa-ti mai dau una.
Si, sa presupunem prin absurd ca ai avea dreptate.
Care e alternativa?

Ajuta-L pe Dumnezeu si incurajeaza faptele morale, nu neaprat credinta, dar lucrurile morale din viata asta.
Nu prin vorba, prin fapte.
E mai mult decat suficient.

#6
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Se pare ca se confunda credinta cu moda culorilor.
Anul trecut s-a purtat rosu, anul asta verde, la anul se va purta iar rosu.

Se confunda credinta cu religia

Cu credinta este simplu.
Crezi intr-o putere superioara care iti hotaraste destinul dupa cum tu la randul tau, o respecti

Religia este un set de canoane, obiceiuri, practici, grade bisericesti etc
Religia stabileste daca crezi in unul, doi sau trei dumnezei, daca e acelasi de la facerea lumii ...etc.....etc....
Asa ca este loc sa te schimbi cum vrei, sa te rogi la ce vrei, cine baga de seama ?

Edited by vio69c, 21 December 2022 - 13:45.


#7
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Nu vei reusi.
Subconstientul e mai puternic decat constientul ... Nu te poti prosti ... in adancul mintii tale sti clar care e adevarul!
Si adevarul in cazul tau e ca nu sti cu adevarat ce se intampla dupa ce mori. Ca asta e mare problema ... frica de moarte.

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Nicio religie nu-ți poate oferi cu adevărat speranță, cel puțin nu în mod eficient și demonstrabil, respectiv, aici și acum. Toate religiile își justifică existența tocmai pentru că exploatează lipsa de speranță a oamenilor, promițând-o, dar neoferind-o. În schimb, speranța apare inevitabil atunci când îți stabilești scopuri și idealuri în viață. E important să simți că trăiești pentru ceva mai mareț decât propria persoană; că lași un impact pozitiv în lume.
Eu îți sugerez să cauți răspunsuri mai degrabă în psihologie și filosofie, decât în religie / credință.

Edited by glassofwine, 21 December 2022 - 14:23.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Ma bate gandul de a ma intoarce la credinta crestina. Motivul principal este de natura psihologica si il constituie dorinta de a trai cu SPERANTA. In ceva mai bun decat cred eu ca imi poate oferi viata in aceasta lume, pe care nu o vad indreptandu-se in directia potrivita.

Sunt dispus sa renunt la ceea ce Biblia numeste placeri de-o clipa ale pacatului, sunt dispus sa renunt la a ma baza pe rationamentul propriu acolo unde acesta intra in conflict cu poruncile.

[...]
Pacat, ca poruncile alea au fost scrise intr-o perioada nu prea roz pentru (ce era atunci) societate.

Dar daca aceasta decizie iti linistete sufletul, nimic altceva nu conteaza.

#10
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Ma bate gandul de a ma intoarce la credinta crestina. Motivul principal este de natura psihologica si il constituie dorinta de a trai cu SPERANTA. In ceva mai bun decat cred eu ca imi poate oferi viata in aceasta lume, pe care nu o vad indreptandu-se in directia potrivita.

Sunt dispus sa renunt la ceea ce Biblia numeste placeri de-o clipa ale pacatului, sunt dispus sa renunt la a ma baza pe rationamentul propriu acolo unde acesta intra in conflict cu poruncile.

Am insa un mare obstacol: cred ca un om ca mine nu mai este primit de Dumnezeu inapoi. De ce? Din cauza ca am pacatuit CU VOIA.
Speranta nu te ajuta cu nimic daca nu cunosti calea mantuirii.
Cu ce judecată judeci, vei fi judecat; și cu ce măsură măsori, ți se va măsura.
In cazul in care nu ai pacatuit împotriva lui Dumnezeu, încă mai ai șansa să intri prin poarta cea îngustă, care duce la viață.
Sunt puțini cei ce o află.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Am insa un mare obstacol: cred ca un om ca mine nu mai este primit de Dumnezeu inapoi. De ce? Din cauza ca am pacatuit CU VOIA.


Este un obstacol imaginar, ideatic. Toata lumea asta pacatuieste. Toti facem asta de mii de ori intr-o zi, cu gandul, daca nu cu fapta. Orice gand rau despre cineva sau invidie sau ... multe, sunt pacate.

Isus a murit pe cruce pentru salvarea noastra, inclusiv a ta personal.

#12
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,293
  • Înscris: 28.07.2008

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

jertfa lui Hristos nu are efect pentru oamenii care au pacatuit cu voia

Zici tu ca Maria Magdalena a pacatuit, asa, subconstient sau inconstient?Posted Image

#13
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

 Bogotta, on 21 decembrie 2022 - 15:05, said:

Isus a murit pe cruce pentru salvarea noastra, inclusiv a ta personal.

I-auzi... Deci Dumezeu stia despre nasterea de peste 2000 de ani a initiatorului. Inclusiv despre pacatele si necredinta lui. Normal ca stia. Doar tot ce se intampla face parte din maretul lui plan.
Deci...a facut si un fecior,pe care l-a chinuit si rasignit pentru al salva pe initiator,care e tot planul inteligent al Domnului.

Nu stiu ce sa zic. Eu as fi avut un plan mai bun. In primul rand Satana nu ar exista si as crea doar oameni buni si credinciosi. Nu trebuie sa fii geniu.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Our lord Beelzebub is happy the way you are.

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 -Daniel, on 21 decembrie 2022 - 13:05, said:

Parerea mea sincera.

Fiecare fiinta omeneasca trebuie sa creada in ceva.
Ca e zeu, ca e natura, ca e echilibru, ca e soarele sau este luna sau spiritul strabunilor....

Dar dece vrei sa strici puritatea credintei legand-o de nume, ca e Moise, ca e Hristos, ca e Buda, ca e Bahai....
Toate astea sunt interpretari omenesti materiale,  ale unei necesitati obiective spirituale,
preluate automat si mostenite.

Adevarat spunea cineva mai sus....
Frica de moarte ne intuneca judecata si credem in fel de fel de fantasmagorii.
Este adevarat.
Avem frica, sau mai curand parere de rau ca viata, asa cum e ea,  are sfarsit.
Dar se lucreaza la asta.
Speranta de viata a ajuns in unele locuri 80-85 de ani, organele se pot schimba, bolile in mare majoritate au leac,
Dar parerea de rau ca parasim viata tot ramane.
Iar ultima suta de metrii este poate mai usoara daca unii cred si in o alta viata.
Asa ca ce conteaza cu ce haine ai ajuns la finish ??

Edited by vio69c, 21 December 2022 - 15:50.


#16
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,293
  • Înscris: 28.07.2008

 vio69c, on 21 decembrie 2022 - 15:48, said:


Dar dece vrei sa strici puritatea credintei legand-o de nume
Pentru ca suntem aceeasi , de mii, de ani, nu suntem identici sau egali sau asemanatori in ce priveste capacitatea de abstractizare
Unii semeni au nevoie de concretete pentru a opera mental si emotional cu anumite concepte
De acea chiar in interiorul chiar aceluiasi cult exista exoterism si esoterism

#17
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Daca de la credinta ai ajuns la necredinta si apoi de la necredinta vrei iar la credinta, inseamna ca n-ai avut niciodata nici credinta, nici necredinta. AI avut doar indoieli.
In orice caz, la ce postezi, lipsa de credinta, necredinta sau speranta nu e problema ta. Problema ta tine de domeniul psihiatric si nu te va ajuta nimeni pe forum.

#18
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,293
  • Înscris: 28.07.2008

 Tipiric, on 21 decembrie 2022 - 16:45, said:

Daca de la credinta ai ajuns la necredinta si apoi de la necredinta vrei iar la credinta, inseamna ca n-ai avut niciodata nici credinta, nici necredinta. AI avut doar indoieli.
In orice caz, la ce postezi, lipsa de credinta, necredinta sau speranta nu e problema ta. Problema ta tine de domeniul psihiatric si nu te va ajuta nimeni pe forum.
mai incet cu pianul pe scari
ce zici daca ti s-ar spune ca aroganta si duritatea la adresa colegului e proba ca tu niciodata nu ai avut si nu vei avea credinta??
auzi la el, control psihiatric...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate