Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Windows 11 pe laptop ACER

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
As vrea sa inlocuiesc windows 8.1 cu windows 11 pe um laptop ACER Aspire Switch 10 E . Vad ca de fiecare data la deschiderea lui ca se spune ca suportul pentru 8.1  va expira la sfirsitul anului si ca sa trec la windows 11 . Am incercat de ceva vreme sa fac acest lucru , dar nu am reusit .
Un printscrim cu particularitatile lui .
In aceeasi situatie mai am siun laptop HP Pavilion .

Attached Files



#2
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Ai incercat si cu Windows 10? -> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kK2cDfEYfvI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Daca merge bine si nu-ti face probleme eu zic sa ramai la win 8.1, ca ai doar 2gb ram si procesorul e foarte slab.

#4
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Pai merge bine . Nu face figuri . De fiecare data cind al deschid se afiseaza un mesaj ca perioada de asistenta expira la sfirsitul anului .

#5
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Opreste-i notificarile

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Oficial nu poti instala windows 11 pe acel laptop

Atom Z3735F nu e in lista de procesoare suport pentru W11.

Lista cu procesoare ce suporta W11:
https://learn.micros...ntel-processors

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Post71cristian, on 21 decembrie 2022 - 09:53, said:

Vad ca de fiecare data la deschiderea lui ca se spune ca suportul pentru 8.1  va expira la sfirsitul anului si ca sa trec la windows 11
Eu mai am un laptop cu XP dar nu mă afectează. Am toată seria: w XP, w 7, w 8, w 10. Și nu am chef sa le fac upgrade la SO. Nu mă afectează deloc ce SO rulează. Doar aplicațiile contează.

Win 11 face verificarea sistemului la instalare și o să ai mesajul că nu e suportat.
Se poate totuși să sari peste pasul de verificare.

Lasa-l cu w8 daca merge bine.
Dezactiveze notificările și gata

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pe laptopul ala poti sa treci cel mult la Windows 10.
Dar probabil se va misca ceva mai lent decat 8.1.
Windows 11 - exclus.

#9
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Post71cristian, on 21 decembrie 2022 - 10:08, said:

Pai merge bine . Nu face figuri . De fiecare data cind al deschid se afiseaza un mesaj ca perioada de asistenta expira la sfirsitul anului .

Lasa-l asa cum este.
99.999% nu te deranjeaza incetarea suportului si ce mai scrie pe acolo.
Eventual dezactivezi acea avertizare - google: windows 8.1 disable end of life message > google translate
De ce vrei sa te legi la cap, daca nu te doare?!

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Citat dintr-un raspuns Microsoft:
"Windows 11 requires minimum of 4GB of RAM, hence there is no 32-bit version of Windows 11. Windows 11 also does not run on maximum of PCs which are very old, and had 32-bit version installed by default."
Deci nu merge pe acel laptop.
Io am instalat pe un Acer AspireOne D260, tot cu procesor Intel Atom, 2 GB RAM, un Windows 10 32 bits, pe SSD, nu pe HDD si se misca acceptabil. Dar e o solutie de "supravietuire" nu de activitate sa zicem normala.

#11
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
vorba proverbului --- daca un om i-ti spune ca esti beat , al ignori , dar , daca mai multi oameni i-ti spun acelasi lucru , este cazul sa te duci sa te culci .
Deci o sa-l las asa . Am crezut ca odata cu oprirea suportului tehnic se va reflecta si in functionarea windows-ului 8.1 . Dar daca voi ziceti ca nu este o problema , inseamna ca asa va fi .

Multumesc celor ce au comentat

Edited by 71cristian, 21 December 2022 - 19:02.


#12
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Eu vad niste probleme acolo:
- tu ai un windows 8.1 pe 32 de biti. Windows 11 pe 32 de biti nu exista, deci nu poti instala, ca nu ai ce. Exista Windows 10 pe 32 de biti, dar vezi mai jos.
- sistemul tau are doar 2 Gb de RAM. Sincer si un Linux cu interfata grafica o sa sughite la memoria aia.
- foarte probabil HDD-ul de pe sistemul ala e unul normal (cu platane, rotativ) - e doar o presupunere. Pentru Windows 10 & up, daca nu ai SSD si tot vrei sa il folosesti, fie esti masochist, fie stai cu laptop-ul deschis tot timpul.

#13
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
La mine ruleaza acceptabil (doar la youtube HD mai sughite putin) de cand am trecut de la 1909 la 21h2.
Pe o tableta HP Pro Tablet 608 G1.

Attached Files



#14
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View Post71cristian, on 21 decembrie 2022 - 09:53, said:

As vrea sa inlocuiesc windows 8.1 cu windows 11 pe um laptop ACER Aspire Switch 10 E . Vad ca de fiecare data la deschiderea lui ca se spune ca suportul pentru 8.1  va expira la sfirsitul anului si ca sa trec la windows 11 . Am incercat de ceva vreme sa fac acest lucru , dar nu am reusit .
Un printscrim cu particularitatile lui .
In aceeasi situatie mai am siun laptop HP Pavilion .
Windows 11 papa cel putin 2,5gb ram,w10 1,8gb

#15
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Este facut pe principiul tabletelor . Pentru racire nu are ventilator .Are niste placi de racire . Al pot tine si in pat ca nu aspira praf . Un inconvenient a fost cind l-am cumparat ca avea tastatura  AZER . A trebuit sa scot tastele fizic si sa le inversez . Mai are niste semne de punctuatie pe invers , asa ca la scriere trebuie sa-l mut pe NLD.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate