Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

procedura de sanctionare contraventionala in lipsa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Poți indica unde e prevăzută acestă obligație expresă de a trimite prin poștă?

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
La clasa a v a de sanctiuni gasesti ceva de genul ". Necomunicarea, în termen, la cererea poliţiei rutiere, a identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice;"

#21
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Tu ai scris de obligația comunitarilor de a transmite solicitarea comunicării datelor exclusiv prin poștă și te întrebam unde e reglementată. Acum răspunzi cu descrierea motivului sancțiunii contravenționale?

View Posttitoo, on 06 ianuarie 2023 - 00:34, said:

Pentru comunicarea datelor sunt obligati sa-ti trimita prin posta, in mod expres acest lucru.
Cine-i obligă?

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
https://www.avocatne...-refuzului.html

#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Știi măcar că în articolul pe care tocmai l-ai postat nu apre cuvântul „poștă” de care vorbeai?

#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Da, in fine, cauta in legislatie si vezi pe ce cale vei primi instintariile de la politia rutiera/locala.
O altă noutate constă în modificarea prevederilor art. 25 alin. (3) din Ordonanţa Guvernu­lui nr. 2/2001, legiuitorul dispunând în acest sens că procesul-verbal de constatare a contra­venţiei este titlu de creanţă şi înştiinţare de plată. Astfel că nu mai este necesară întocmirea unui document distinct, având în vedere că actul de constatare conţine suficiente date pentru efectuarea plăţii.
În mod automat, a fost modificat şi art. 26 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001, care dis­punea comunicarea şi a înştiinţării de plată, noile reglementări dispunând că dacă agentul con­statator aplică şi sancţiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea procesului-verbal, copia de pe acesta se înmânează contravenientului, făcându-se menţiune în acest sens în pro­cesul-verbal. Contravenientul trebuie să semneze de primire. În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia se face de către agentul constatator, în termen de cel mult două luni de la data încheierii.
În ceea ce priveşte modalităţile de comunicare a procesului-verbal, noua reglementare păstrează vechea reglementare, respectiv:
prin poştă, cu aviz de primire;

#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Și a mai venit un răspuns care nu are legătură cu afirmația inițială. Când ai afirmat că e musai prin poștă se vorbea de solicitarea de comunicare a numelui conducătorului care a comis contravenția. Noua justificare e cu comunicarea procesului verbal de sancțiune.
O fi a treia oară cu noroc?

#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Vad ca e greu de priceput, comunicarea numelui conducatorului si plata unei amenzi sunt ambele instintari. Cauta legea exact ca eu nu am timp sa scotocesc pe internet

#27
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Și a venit și a treia încercare, la fel de jalnică. Dacă nu știai, poți afla acum că procesul verbal de contravenție se poate comunica și prin afișare la domiciliul contravenientului așa că tot nu merge analogia pentru obligația de trimite cu poșta. Cât despre recomandarea de a căuta eu potcoavele ce cai morți pe care le-ai visat tu, o lăsăm tot la capitolul vise.

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Instintarea aia prin care trebuie sa mentionezi cine se afla la volan, se trimite doar prin posta ca scrisoare recomandata si trebuie sa semnezi personal cand o ridici. Afisarea la domiciliu se practica atunci cand ai de platit o amenda, cand iti e trimis PV-ul, caz in care daca nu esti acasa, sau refuzi sa o primesti, e suficienta semnatura unui martor. Cand vei gasi un caz care sa-ti dea dreptate te rog sa ma anunti.
Daca nu vrei sa cauti si sa te luminezi, e alegerea ta, dar asta nu inseamna ca ai dreptate, ci doar traiesti  cu impresia ca ai avea.

#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019

View Posttitoo, on 06 ianuarie 2023 - 20:52, said:

Instintarea aia prin care trebuie sa mentionezi cine se afla la volan, se trimite doar prin posta ca scrisoare recomandata si trebuie sa semnezi personal cand o ridici.
Și ne-am întors la situația inițială: aceeași afirmație cu obligativitatea trimiterii exclusiv prin poștă fără a arăta de unde vine această obligativitate.

Edited by exqusit_drunk, 06 January 2023 - 21:20.


#30
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Pai asta zic, cauta legea si vei gasi.Sau cauta un caz prin care sa imi arati ca ma insel.

#31
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Ce ar fi să cauți tu să-ți susții ideile?

#32
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Eu nu vreau sa-mi mai pierd timpul cu aceasta chestiune, gasesti n cazuri cautand pe internet, in care vei realiza ca instintarea aia le-a fost trimisa prin posta, ca scrisoare recomandata cu termen de ridicare in 5 zile. Daca tu stii ca e altfel postezi legea, sau un exemplu gasit pe internet in care intr-o astfel de situatie proprietarul masinii a fost instintat in alt mod.

Edited by titoo, 06 January 2023 - 21:53.


#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
titoo, nu se poate dovedi că ceva nu există dar în schimb o afirmație certă că există se poate dovedi. Că acum încerci să scapi de afirmația cu obligativitatea certă a transmiterii exclusive prin poștă e mai mult decât evident. Era mult mai simplu să recunoști că ai greșit decât să tot cauți justificări puerile.
Întrebare retorică: ce-l împiedică pe un comunitar să-i comunice direct proprietarului, pe bază de semnătură, înștiințarea că are de comunicat numele persoanei care a parcat la data ...?

#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Pai treaba politiei e alta, nu aia de a le duce instintariile acasa contravenientilor. Repet, nu e cu "ce-l impiedica" e cum zice legea. Si legea zice ca se trimit prin posta, in nicio lege nu se specifica faptul ca politistul e obligat ca in astfel de cazuri sa inmaneze personal instintariile. Ar fi si culmea ca politia sa aiba obligatia sa inmaneze personal instintariile a sute/mii de contravenienti.
Si demonstreaza-mi ca am gresit, ca asta iti tot zic. Tu te eschivezi si imi spui "o lasam la capitolul vise", dar vrei ca eu sa recunosc ca am gresit, desi nu eu sunt in eroare.

Edited by titoo, 06 January 2023 - 22:06.


#35
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Tu nu știi diferența dintre „a fi obligat” și „a avea posibilitatea”. Și în continuare susții că legea zice dar nu poți să spui ce lege și unde zice.
Ți-am spus că nu se poate dovedi că nu există o astfel de prevedere așa că e treaba ta să-ți dovedești susținerile.

Edited by exqusit_drunk, 06 January 2023 - 22:08.


#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,073
  • Înscris: 19.03.2007
Hai ca m-am plictisit, eu ti-am pus un articol care specifica "prin posta, cu aviz de primire", ca spuneai ca nu se pomeneste niciunde de "posta" Acum ai pretentia ca eu sa citesc codul de procedura civila si  sa-ti dau mura-n gura articolul exact. Uite, iti mai pun un citat: "Actele judiciare sunt notificate sau comunicate fie prin notificare sau comunicare personală, fie prin poșta „obișnuită”, în funcție de natura actului. Notificarea sau comunicarea personală este utilizată în cazul actelor pentru care acest aspect este prevăzut de lege (de exemplu, acțiuni - notificare sau comunicare către pârât; hotărâri - notificare sau comunicare către părțile la procedură), sau atunci când aceasta este dispusă de către instanța judecătorească. Poșta obișnuită este utilizată pentru toate celelalte acte."
Vrei detalii, citeste codul de procedura civila.Repet, daca ai gasit pe undeva ca instintarea catre proprietar pentru comunicarea identitatii persoanei care a condus masina, se face altfel, astept cu interes informatia.

Edited by titoo, 06 January 2023 - 23:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate