Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vechain - VET!

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Urmaresc de ceva vreme proiectul si din sumedenia de monede ce le-am urmarit VET-ul mi-a ramas in minte datorita proiectelor si parteneriatelor de natura logistica si supply chain cu companii mari precum BMW Group, Groupe Renault, China National Level partnership si multi altii: https://vechaininsid...n-partnerships/
Vad ca acum cu bearmarket-ul e la un pret destul de jos si probabil se va duce si mai jos.
Voi ce parere aveti de Vechain? Va supravietui bearmarket-ului?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
E 95% în groapă față de ATH.
Din două site-uri mai funcționează doar unul, cel legat de fundație. Cel comercial a murit prin august.
Aș zice pas.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Fata de ATH toate sunt in groapa. Totuși toate parteneriatele care le au nu ajuta la nimic? Am văzut că și UFC sunt in parteneriat cu ei...

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Parteneriatele astea funcționează pe principiul eu sponsorizez fundația sau firma ta și tu îmi pui numele pe materialele de marketing ale tale. Apoi eu mă folosesc de asocierea cu tine ca să zic că sunt pe val, chiar dacă nu mai sunt pe val....

Edited by wertyck, 21 December 2022 - 09:57.


#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ideea este să aștepți să vezi dacă mai este interes pentru asset-ul care te interesează! Asta înseamnă că nu vei cumpăra la cel mai bun preț dar investiția va fi oarecum mai sigură. Să cumperi pentru că este ieftin este mentalitate de supermarket. În trading ce este azi ieftin, săptămâna viitoare poate fi și mai ieftin iar peste câteva luni poate fi mormânt.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
90% pot fi mormant in urmatoarele luni.
E vb de ce risc esti dispus sa iti asumi. Pe principiul asta bagi bani doar in BTC si ETH, ceea ce nu ar fi gresit, dar ar fi bine sa existe si ceva diversificare, cu riscuri mai mari, dar si cu castiguri pe masura.
Sunt de parere ca proiecte ca Dot, Ada, Link, Avax, Atom, Egld, Matic, Algo, Near, LTC si inca vreo cateva, nu vor disparea asa usor, deci, eu le-as considera cat de cat sigure.
La fel si cele legate de gaming si web3, doar ca acum sunt cam toate in groapa, din motive evidente.
Cat despre Vet, acesta totusi e pe locul 33 si a stat permanent in top 50 si s-a mentinut. A fost chiar mai sus acum ceva timp, dar, in bear e mai complicat sa ramai in top.
Eu zic ca e ok sa iei de 20-30 de dolari, din 2 miscari. Poti lua pe la 0.012 si sa mai iei pe la 0.006-0.008, ca pe acolo mai are suport.
In cazul in care nu moare si chiar se continua cu proiectul, poti face un 10x lejer, cel mai probabil. La 30 de dolari, faci un 300, e ok.

Edited by Magicwisewolf, 21 December 2022 - 11:34.


#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
BTC și Eth sunt sigure dar trebuie sa bagi bani serioși ca sa vezi un profit pe măsură , însă când vrei sa bagi de ordinul zecilor sau sutelor de euro ce profit poți să faci pe btc? Însă dacă bagi in ceva care are potențial de 10-20x poate chiar mai mult parca e mai atractiv, deși riscul e enorm:)
In Web3 parca ICP pare să aibă potențial, mă tentează sa cumpăr ceva ICP.
Am un prieten care a băgat 19k $ in VET când era mult mai sus, asta a fost încă un motiv care m-a determinat să mă orientez spre VET.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde de prieten, de vechimea in piata, experienta...
Ca daca i-a bagat la noroc...
ICP nu e inca de luat, se poate si mai jos si va ajunge si mai jos. De pe la 2 dolari e de luat in seama, la fel, la noroc. E bearish rau graficul si cred ca daca pica sub o anumita valoare, e ca si ingropat.

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am pariat chiar azi pe... FIL (Filecoin)
Da, pacanea dar macar e din top 50 Posted Image si este posibil sa reintre in atentia baietilor care fac jocul... deci nu este suficient ca proiectul sa fie beton - trebuie sa intre si in atentia speculatorilor.
Am luat doar 20 FIL si mai cumpar doar daca se mai duce in jos cu inca cateva zeci de procente (macar un -10%).
Daca FIL isi revine si face un nou ATH in 2025 m-am scos cu aproximativ 4000$ (la astia 60$ investiti in 20 FIL)... o sa vad asta la ''extragerea LOTO'' din 2025 Posted Image

Edited by rz, 21 December 2022 - 15:03.


#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011


View Postrz, on 21 decembrie 2022 - 14:58, said:

Eu am pariat chiar azi pe... FIL (Filecoin)
Da, pacanea dar macar e din top 50 Posted Image si este posibil sa reintre in atentia baietilor care fac jocul... deci nu este suficient ca proiectul sa fie beton - trebuie sa intre si in atentia speculatorilor.
Am luat doar 20 FIL si mai cumpar doar daca se mai duce in jos cu inca cateva zeci de procente (macar un -10%).
Daca FIL isi revine si face un nou ATH in 2025 m-am scos cu aproximativ 4000$ (la astia 60$ investiti in 20 FIL)... o sa vad asta la ''extragerea LOTO'' din 2025 Posted Image
VET e tot în top50 :)

View PostMagicwisewolf, on 21 decembrie 2022 - 14:33, said:

Depinde de prieten, de vechimea in piata, experienta...
Ca daca i-a bagat la noroc...
ICP nu e inca de luat, se poate si mai jos si va ajunge si mai jos. De pe la 2 dolari e de luat in seama, la fel, la noroc. E bearish rau graficul si cred ca daca pica sub o anumita valoare, e ca si ingropat.
Nu cred să aibă prea multa experiență însă ca și mine, i-a plăcut mult proiectul și parteneriatele, dar la cum se duce in jos nu știu ce să mai cred :)
Cert e că pe viitor logistica are nevoie de upgrade.
Au deja aplicație cu care poți scana produsele ce sunt deja înregistrate în sistemul logistic global care garantează că nu sunt contrafăcute.
E riscant, însă sunt șanse să faci un 10-20x in următorul Bull run.

Edited by maladetz, 21 December 2022 - 15:16.


#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am o ramasita VET uitata intr-un Trust... suma mica acum dar VET este acolo de prin 2019 asadar pot completa.
Chestia e ca piata inca mai poate scadea deci ar fi o optiune si asteptarea/panda... pentru a prinde cu adevarat un minim istoric.
Astept asta inclusiv pe BTC si ETH, ca sa ma bag cu sume ceva mai mari.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
A fost preț bun in 2019, eu am cumpărat anul asta un pic și l-am tot urmărit.
Nu știu dacă trust îți generează VTHO pentru că ai VET, in binance de ex nu știam de ce nu primeam, a trebuit să-l pun la stake pt a genera VTHO pe langa dobânda aferentă.
Daca va supraviețui în bear market și se trezesc youtuberii vorbind la greu de vet probabil iar va fi pe val.

#13
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008

View Postrz, on 21 decembrie 2022 - 14:58, said:

Eu am pariat chiar azi pe... FIL (Filecoin)
Da, pacanea dar macar e din top 50 Posted Image si este posibil sa reintre in atentia baietilor care fac jocul... deci nu este suficient ca proiectul sa fie beton - trebuie sa intre si in atentia speculatorilor.
Am luat doar 20 FIL si mai cumpar doar daca se mai duce in jos cu inca cateva zeci de procente (macar un -10%).
Daca FIL isi revine si face un nou ATH in 2025 m-am scos cu aproximativ 4000$ (la astia 60$ investiti in 20 FIL)... o sa vad asta la ''extragerea LOTO'' din 2025 Posted Image


ai vreun feeling ca face FIL o surpriza?? a tot cazut anul asta...... eu ma uit la ODOS acumd ar inca nu m-am lamurit daca e un fel de RUNE /ORN sau e ceva mai complex.....si nu prea inteleg care e modelul lor de financial sustainability .... daca  moare in valul final de bearmarket ar fi bani irositi...........

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postmaladetz, on 21 decembrie 2022 - 15:42, said:

A fost preț bun in 2019, eu am cumpărat anul asta un pic și l-am tot urmărit.
Nu știu dacă trust îți generează VTHO pentru că ai VET, in binance de ex nu știam de ce nu primeam, a trebuit să-l pun la stake pt a genera VTHO pe langa dobânda aferentă.
Daca va supraviețui în bear market și se trezesc youtuberii vorbind la greu de vet probabil iar va fi pe val.

Crezi ca mai tin minte ?
M-am uitat acum si vad ca am si VeThor in balanta (4.8) dar nu mai tin minte procedura aica cum a ajuns... VET nu am pus si nu am la stake doar am trimis dintr-o aplicatie centralizata

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
In 3 ani de VET ai fi adunat ceva VTHO până acum :)

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postovidiu_dumitrescu, on 21 decembrie 2022 - 15:48, said:

ai vreun feeling ca face FIL o surpriza?? a tot cazut anul asta...... eu ma uit la ODOS acumd ar inca nu m-am lamurit daca e un fel de RUNE /ORN sau e ceva mai complex.....si nu prea inteleg care e modelul lor de financial sustainability .... daca  moare in valul final de bearmarket ar fi bani irositi...........

Se poate spune si feeling... si nu este obligatoriu sa iasa bine - consider ca sunt doar niste pariuri (din acest motiv nu este bine sa te bagi cu sume mari)
Am pus de ex. 50$ pe STARL (cand a fost prima nebunie cu Metaverse si Elon Musk) si acum am 1.8$ si culmea e ca inca nu a disparut pacaneaua din metaverse... pariul inca nu este pierdut deci astept 2025.
Daca exista o disciplina si daca nu se intra lunar cu mai mult de 10% din venitul lunar eu zic ca este ok... daca dispare un shitcoin din piata considera ca ai pierdut lozul castigator - un loz ca oricare alt loz, care nu iti afeceaza bugetul.

View Postmaladetz, on 21 decembrie 2022 - 16:03, said:

In 3 ani de VET ai fi adunat ceva VTHO până acum Posted Image

O sa vad cum e cu VET dupa ce mut si completez in Exodus... procentul de castig este mic, daca comparam de ex. cu ADA (vorbesc despre oferta din Exodus)

Attached Files


Edited by rz, 21 December 2022 - 16:10.


#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrz, on 21 decembrie 2022 - 16:20, said:



Se poate spune si feeling... si nu este obligatoriu sa iasa bine - consider ca sunt doar niste pariuri (din acest motiv nu este bine sa te bagi cu sume mari)
Am pus de ex. 50$ pe STARL (cand a fost prima nebunie cu Metaverse si Elon Musk) si acum am 1.8$ si culmea e ca inca nu a disparut pacaneaua din metaverse... pariul inca nu este pierdut deci astept 2025.
Daca exista o disciplina si daca nu se intra lunar cu mai mult de 10% din venitul lunar eu zic ca este ok... daca dispare un shitcoin din piata considera ca ai pierdut lozul castigator - un loz ca oricare alt loz, care nu iti afeceaza bugetul.



O sa vad cum e cu VET dupa ce mut si completez in Exodus... procentul de castig este mic, daca comparam de ex. cu ADA (vorbesc despre oferta din Exodus)

View Postrz, on 21 decembrie 2022 - 16:20, said:




O sa vad cum e cu VET dupa ce mut si completez in Exodus... procentul de castig este mic, daca comparam de ex. cu ADA (vorbesc despre oferta din Exodus)
La acel procent se mai adaugă și vreo 3% in VTHO

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Ok, chestia e ca lucrez cu sume mici deocamdata (pe shit-uri)... o sa vad ce fac dupa o acumulare mai mare in Exodus (abia ce ma acomodez cu el).
In alta ordine de idei... un alt procesator din Maiar si-a redus comisionul la zero!
Am luat acum acum 1 EGLD cu cardul ING si fara acel comision de aprox. 3%... este vorba despre Transak, care a cerut insa KYC (aprobat in 4-5 minute).
Tranzactia efectiva s-a efectuat in aprox. un minut... totul a fost ok (acu' cateva saptamani si MoonPay a avut taxe zero)

Edited by rz, 21 December 2022 - 17:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate