Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Windows 11, pe un laptop Asus

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Am patit si eu cu un laptop Asus Oled M1503QA, cu driverele pentru SSD , le-am descarcat de la ei de pe site (vezi atasamentul) si am ales prima optiune din lista de 3, a mers,  apoi am avut probleme ca nu "trecea" mai departe ca nu aveam pur si simplu placa de retea wi-fi si nu ma lasa wizard-ul de instalare, avand key in BIOS de HOME, am rezolvat insa cu stik Rufus GPT cu bifare optiunii de instalare fara cont Microsoft, Dupa instalare a trebuit sa bag un stik wi-fi in laptop sa am conexiune si sa dau up-date ca sa sa instaleze si placa de retea.
Jenant pentru ASUS mai ales la pretul acelui laptop sa nu ai cat de cat corespndenta cu versiunile de Windows 11 si sa te chinui pentru a instala un banal SO

Attached Files


Edited by anghelv69, 26 December 2022 - 12:06.


#20
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu a mers nici cu driverele postate de anghelv69.

 yuukan, on 23 decembrie 2022 - 12:31, said:

Pune 10 dai update la 11
Asta a mers!
Dar nu este o solutie propriu-zis. Este mai mult un workaround.
Daca mai apar probleme similare, o sa revin.
Multumesc tuturor! Posted Image

#21
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.09.2004
incearca mai multe versiuni de w11,
1. w11 21h2 22h2 eventual cel mai recent dupa site-ul Microsoft
2. instaleaza un w11 pe alt calculator,fai o imagine la partitie cu Macrium Reflectsau alt program,apoi restaureaza pe calc.cu pricina imaginea
(eu asa am facut cu 5 calculatoare si mai noi si mai vechi si nu a sughitat windows-ul,si a luat toate driverele necesare)

#22
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
De ce sa instalezi w11 pe un laptop cu procesor celeron sau pentium silver?
Nu e ca si cum ar avea procesor cu n nuclee si nu te intereseaza aspectul asta.
Trebuie sa te intereseze in primul rand ca e laptop si procesorul trebuie sa stea cat mai rece pt ca altfel tinde sa inghete imaginea daca mai ai si ghinionul sa faca windows vreun update.
Eu bagam w10, faceam actualizarile si apoi dezactivam actualizarile automate.

#23
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,984
  • Înscris: 21.02.2022
Am facut eu cuiva acum vreo doua-trei luni si merge direct windows 11 dar trebuie descarcat ceva de genul asta   RST_V19.1.0.1001_PV.........https://www.asus.com...rt/FAQ/1044458/
LE
Acum ma documentam daca asta suporta Windows 11 ca sa fac economie de timp. Am fost nevoit sa achizitionez in pripa ceva si l-am gasit pe asta la 1000 ron. Vad ca e seceta mare dupa sarbatori. ASUS 15.6'' E510MA, HD, Procesor Intel® Celeron® N4020 (4M Cache, up to 2.80 GHz), 8GB DDR4, 256GB SSD, GMA UHD 600. In teorie ar trebui sa suporte vad ca are Suport TPM si Celeron® N4020 ar fi suportat din ce vad in lista Intel dar... Aveti idee?! Cred ca e asta din imagine

Edited by echoshoworacle, 15 January 2023 - 21:30.


#24
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.09.2004
Exact pe asta am transferat o imagine cu windows 11 instalat pe alt calculator cu winpe strelec.
Desi are celeron dc bate pentiumurile cu 4 nuclee generatii mai vechi.
Merg filme online,full hd puse pe un tv extern.

Edited by Ravy, 17 January 2023 - 08:07.


#25
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,984
  • Înscris: 21.02.2022

View Postthelostlover, on 17 ianuarie 2023 - 07:57, said:

Exact pe asta am transferat o imagine cu windows 11 instalat pe alt calculator cu winpe strelec.
Desi are celeron dc bate pentiumurile cu 4 nuclee generatii mai vechi.
Merg filme online,full hd puse pe un tv extern.
A mers totul din prima la instalare, activare, si win 11 si Office. N-a fost nevoie de nici un driver pe stick sau sa schimb ceva in bios.
LE
Ai instalat driverele din partia aflata pe el?! Ce-i cu partitia aia? Eu nu, le-am luat prin windows update

Edited by echoshoworacle, 17 January 2023 - 14:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate