Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pentax film camera project

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTS030, on 20 decembrie 2022 - 18:44, said:

Eroare masiva de logica, dar deloc surprinzator. Nu, proiectul asta nu trebuie sa sustina Pentax; ramane, evident, digitalul.

Cum anume se susține Pentax cu orice ar fi?
Pentax e un Brand care a căzut demult victimă canibalizării pieței de aparate foto. Acum încearcă și ei să supraviețuiască inventând sau căutând nișe de piață.

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postce10, on 20 decembrie 2022 - 22:40, said:

k3iii JB :  vazut, placut, exagerat de scump. Daca e sa fie e bun si k3 iii standard.
Pretul K-3iii-ului Jet Black este de fapt pretul K-3iii-ului normal, fara nici un discount.
Nu l-am vazut, din pacate - imi imaginez ca arata foarte cool. Dar... cam trebuie sa inveti butoanele pe de rost, nu? Daca ar fi sa-mi iau un K-1iii editie speciala, cred ca as prefera gunmetal.

#21
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostDaculScoril0, on 21 decembrie 2022 - 11:02, said:

Cum anume se susține Pentax cu orice ar fi?
Daca intrebarea e sincera, si nu retorica pentru a-ti oferi propria "concluzie", sa stii ca nu gasesti raspunsuri pe alde petapixel.
Imediat imi sar in ochi mai multe probleme, chiar fara sa citesc pe indelete articolul:
- ca Pentax ar renunta la productia de masa. Fals, si dezmintit.
- graficul frumos cu caderea DSLR-urilor. Aici se ignora faptul ca grosul e Canon si Nikon; Pentax nici nu se vede.
- vanzarile GR-ului s-ar prabusi, minciuna sfruntata.
(si ar mai fi niste chestii mai marunte, dar sa trecem peste. Alea-s punctele principale.)
Deci avem interpretari eronate, si date false. Mai are vreun rost sa citim "concluzia"?

Pe de cealalta parte, avem un fapt: Pentax se sustine. Desi unii incearca de decenii sa ne convinga de contrariul, oops, baieti, nici de data asta n-aveti dreptate.

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu zic ca un SLR pe film cu un vizor mare si prisma cu rupere (eventual si interschimbabila) care sa poata fi folosit cu obiective manuale si costa de nou in zona 600-700 euro (adica fara grija electronicii vechi, prismelor ciobite si imbatranite, butoanelor lipicioase si a tuturor belelelor aferente SLR-urilor SH) ar avea ceva cumparatori.

Ma uit pe piata SH de film si vad ca se cer preturi aberante pentru SLR-uri deja vechi...

Misto ar fi daca i-ar face baioneta modulara (ceva gen Tamron Adaptall dar pentru camera)... vine din fabrica cu adaptorul pentru Pentax K dar poti lua adaptoare pentru m42, Olympus OM, Exakta, Minolta samd...

Edited by StefanSC, 21 December 2022 - 13:45.


#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Din pacate (pentru fani), aparatul mecanic - caruia i s-ar preta geam mat cu rupere de imagine - e ultimul pe lista.

Problema obiectivelor e mai complicata; nu pot sa se bazeze pe cele vechi. Cum vor proceda? O linie dedicata de obiective cu focalizare manuala? Se vor baza pe Limited-uri? Cum ramane cu compatibilitatea cu obiectivele fara inel de diafragma (astea trebuie sa mearga...), si cu cele KAF4 (aici, un aparat mecanic...).

Baioneta modulara, 100% sigur n-ai sa vezi.

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostTS030, on 21 decembrie 2022 - 12:02, said:

- graficul frumos cu caderea DSLR-urilor. Aici se ignora faptul ca grosul e Canon si Nikon; Pentax nici nu se vede.
oare de ce?

#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostDaculScoril0, on 21 decembrie 2022 - 16:43, said:

oare de ce?
Cota de piata mica, evident. Dar in contextul asta, inseamna ca toata caderea observata e la Canon EF si Nikon F.

Apropo... nu te stresezi cam mult in privinta Pentax?

Edited by TS030, 21 December 2022 - 17:41.


#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De pe Pentaxforums: "According to Kimio Tanaka, Pentax is going to allocate about 5% of resources to this and 95% to continue on digital"
Read more at: https://www.pentaxfo...l#ixzz7oBQtKV00

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cam ciudata decizia, dar hei, orice decizie e mai buna decat nicio decizie: SLRul vertical!

https://www.japancam...mera-very-soon/

Nu imi dau seama cum va functiona cu actualele obiective, dar banui ca s-au gandit ei la o solutie...sau poate nu .

Edited by crokodilu, 02 March 2024 - 16:14.


#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Half frame... adica APS-C.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
M43. APSC nu cred ca incap 2x intr-un cadru FF de film.

#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pe un cadru FF de film(24mm inaltime cu 36mm latime) intra fix 2 imagini verticale de APS-C(23.6mm inaltime cu 15.7mm latime).

#31
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Adica aparatul asta il tii vertical ca sa faci poze orizontale Posted Image

#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poate ca e patrat, ca sa elimine dilema.

#33
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Chiar azi citeam despre asta. E o decizie geniala ca marketing pentru ca vertical is the new black din cauza social media.

imi aduce aminte de asta https://youtu.be/OaN...2aBTex4xAHJzqyk

#34
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Sau nu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqHZJe6306k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 Yoyolaun, pe 02 martie 2024 - 23:42, a scris:

Chiar azi citeam despre asta. E o decizie geniala ca marketing pentru ca vertical is the new black din cauza social media.

imi aduce aminte de asta https://youtu.be/OaN...2aBTex4xAHJzqyk

👍

Yep, retard is the new black.

#36
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postbv01, on 07 martie 2024 - 23:14, said:

��

Yep, retard is the new black.

Eh, lucrurile se schimba, cum s-au schimbat si pana acum. Când a apărut fotografia, erau unii sa zică ca ce-i prostia asta, când am început sa scriem, la fel când am început sa ne ștergem la cur, erau unii care ziceau ca ce-i prostia asta, frecatul de scoarță copacului e modul natural de a te curata.

Unele lucruri sunt overall progress, altele sunt doar schimbare, de obicei ambele in proporții diferite.

Schimbării pure i se opun nostalgicii de obicei, si oamenii care nu-s destul de flexibili sa învețe ceva nou. Se întâmplă ca o pură necesitate, si nu prea are valori etice. Trecutul de la film la digital sau formatul vertical, care e de înțeles pentru ca telefoanele mobile sunt verticale si foarte mulți oameni consuma vertical.

Progresului i se opun tot felu de categorii de oamenii retrograzi, bătrânii cărora le este frica ca schimbarea ii lasă pe dinafara, tradiționaliștii care le e frica ca li se ia din putere, icnelii, fasciștii etc etc. Se întâmplă când realizam ca am făcut chestii care nu-s chiar ok. De exemplu abolirea sclaviei, drepturile universale, phasing out folosirea colocviala a termenilor care dăunează unei categorii substanțiale din populație, you get it.

Edited by Yoyolaun, 08 March 2024 - 16:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate