Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cel mai mic pret pentru smartwatch de alergare, ascultat muzica, purtat ocazional in oras, optional LTE

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Salut,
Am un S22 Ultra si as vrea sa il las mai des acasa caci e greu de alergat cu el.
Care ar fi cele mai ieftine / best value for money  variante de ceasuri avand ca nevoi:
- alergat
- functii real utile legate de sanatate nu marketing inventat (probabil saturatia de oxigen ar fi utila)
- purtare doar la sport si ocazional "in oras" sau pe la evenimente, deci caut un format mai versatil putin nu ceva pur sportiv.
- GPS
- posibilitate transfer fisiere audio pentru a asculta diverse la alergat (casti am One PLus Buds Z)  
- LTE optional cumva, daca asta mareste substantial pretul mai bine nu dar daca e inclus e bun sa fie.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Galaxy Watch 4 sau 5. Are si varianta LTE.
Se impaca de minune cu S22-ul tau.

Edited by red46, 19 December 2022 - 16:12.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Alea nu sunt ceasuri sport.
Probabil el cauta ceva de la Garmin, Suunto, Polar, Coros.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Un Garmin Fenix dar lasa si bugetul.

#5
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Huawei gt3 pro.
Din ce am vazut prin reviews, măsurătorile pe sport ies mai apropiate de sistemele dedicate (puls, gps) , si peste samsung watch 4. sta mai prost la monitorizare somn.
partea de notificări este mai limitata decat la Samsung (nu poti raspunde decat cu mesaje predefinite ), compensează prin baterie 7-14 zile in funcție de cat de intens folosești funcțiile de sport, si ce lasi activat pe el.
PS: daca ai iPhone nu ti-l recomand. pare ca e mai limitat pe ios

Edited by sugarcos, 19 December 2022 - 16:43.


#6
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Multumesc tuturor!
Oare iarna pe frig la alergare se simt incomod de reci pe mana ceasurile cu cadran metalic (cum e GT3 PRO)? Sau oricum toate au spatele metalic necauciucat si nu mai conteaza?

Edited by ValentinVali, 19 December 2022 - 16:52.


#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

View Postdan1980_25, on 19 decembrie 2022 - 16:21, said:

Alea nu sunt ceasuri sport.
Probabil el cauta ceva de la Garmin, Suunto, Polar, Coros.

View PostValentinVali, on 19 decembrie 2022 - 15:57, said:

deci caut un format mai versatil putin nu ceva pur sportiv.

Poate sa fie pentru orice vrei tu.

Eu unul nu as lua smartwatch fara Wear OS. Alternativele sunt prea limitate software.

#8
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postred46, on 19 decembrie 2022 - 16:55, said:




Poate sa fie pentru orice vrei tu.

Eu unul nu as lua smartwatch fara Wear OS. Alternativele sunt prea limitate software.

asa am zis si eu, pana am zis, hai sa încerc , ce am de pierdut. clar e mai limitat , dar strict pt monitorizare , si notificări, nu vad nici un neajuns.
poate sunt persoane care raspund la mesaje de pe ceas, eu nu am scris niciodată de pe ceas asa ca nu simt lipsa (pot răspunde cu mesaje predefinite daca e necesar, care pot fi personalizate )

legat de frig , sincer eu nu l am simțit rece...spatele este din sticla sau ceramica

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
best value/ sport/casual  si telefon S22U clar Watch 5 / Pro.

#10
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Samsung Watch 4 sau 5. Poți merge liniștit pe 4, are aceleași specificații, procesor etc. în mare parte, minus unele chestii care țin de facelift și posibil senzori puțin îmbunătățiți la 5 și autonomia puțin mai bună, dar nu cât să justifice diferențele de preț.

Edited by Vlad_22, 20 December 2022 - 02:42.


#11
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
M-am uitat si pe preturi si pare ca best buy ar fi Samsung Watch4 de 44mm, care in varianta black e 750 lei. Pana maine sper sa ma hotarasc ca sa aiba timp mos Fan Curier sa il aduca.
Merci!

#12
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
eu trecând de la watch 4 la gt3 pro nu ti l-as recomanda decat daca ai vreo aplicație sau funcționalitate pe wearos de care depinzi
ajunsasem sa il incarc o data la 2 zile doar cu pulsul si pasi activi . fara pic de sport sau gps . ca si comparație prima încărcare la Huawei m-a ținut 15 zile (nu il port continuu la mana) in același mod pasi si puls fara sport.

#13
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Deci ca sa inteleg mai bine diferenta de 500 de lei intre ele (750 vs 1250 lei) va insemna autonomie mult mai buna si  posibili senzori mai buni prin review-uri. Cam atat, nu?
Pentru ca la modul meu de folosire, care nu stau cu ceas toata ziua ci mai degraba ocazional si pentru perioade de cateva ore, autonomia lui Samsung nu m-ar deranja neaparat.

Edited by ValentinVali, 20 December 2022 - 16:03.


#14
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Si inca o intrebare, caci vad ca Watch 4 nu are si senzor de saturatie oxigen. In afara de covid, mai foloseste la ceva (spre exemplu in alergare) sa cunosti nivelul de saturatie al oxigenului in sange, gen ca a scazut de la 99 la 98%?!

#15
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 12.02.2014
Are, dar măsoară aiurea 😁

Edited by r3my_cc, 20 December 2022 - 18:43.


#16
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
Singura diferență la senzori între 4 și 5 este cel de temperatura a pielii care este inactiv și s-ar putea ca singura utilizare să fie monitorizarea ciclului menstrual, deci inutilă pentru tine.
Iar ca acuratețe se pare că watch 4 este mai bun decât 5 din niște teste pe YouTube 😅

#17
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
din teste youtube , gt3 pro este peste watch 4 la senzori (mai putin la monitorizare somnului )
nu am folosit senzor ul de saturație , ekg si alte minuni, deci nu stiu ce sa zic de ele.
ca plusuri intre gt3 si watch 4
- autonomia mare
- carcasa de titan si geam de safir (artificial )
- mie imi place mai mult cum arata gt3 (subiectiv ), chiar si fetele lor de ceas imi plac mai mult
- poti face reverse charging de pe orice telefon, la watch 4 merge doar de pe telefon Samsung , de asemenea merge cu orice incarcator wireless , watch 4 nu.
minusuri
-softul este limitat fata de webos
-daca esti sunat pe whatsapp nu iti arata cine suna (apare unknown)
- nu are conexiune wifi, daca esti in afara Bluetooth-ului nu primești mesaje , apeluri etc.
Samsung avea wifi si primeai chiar daca telefonul nu era in raza.




#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu nu înțeleg de ce aveți nevoie de nu știu ce acuratețe a senzorilor, datele alea fiind oricum orientative.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate