Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Recomandare masina de oras noua, pana in 20000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmrt88, on 19 decembrie 2022 - 16:08, said:

+1 Hyundai I30
Acum 4 anii cand umblam sa-mi cumpar masina, am probat si un Hyundai si mi-a placut foarte mult dar am avut o problema sa ies din ea fiindca era foarte joasa.
Nu chiar ca tipul din clip dar asta e ideea cu masinile joase.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wfu8wIM2QxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPekiasan, on 19 decembrie 2022 - 16:16, said:

Un Clio E-Tech full hybrid equilibre 145 cu programul rabla ( vorbesti cu dealer-ul si iti face rost de tichet cu 5-600 de euro) este la doar 16 030 euro.

La pretul ala se adauga 500 eur daca nu iei prin Renault finance; plus 410 pentru culoare metalizata, iar tichetele sunt acum in numar de 2, si costa mai degraba 6-700 fiecare

#21
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postionutantonesei, on 19 decembrie 2022 - 14:27, said:


6. Modele si dotari preferate
- Hyundai i30 versiunea Highway

Ce zici de hiundaiul ăla făcut de KIA? De Kia Ceed vorbesc... Este un I30 dar cu 7 ani garanție.

#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmarius.bunu, on 19 decembrie 2022 - 15:03, said:

Cu un I30 mai mergi si intr-un concediu Posted Image
Si eu as lua i30, am zis. Dar pentru nevoile mele.
Dar daca as folosi-o 95% in oras, probabil as lua Yaris. In concedii de obicei nu merg cu masina, si da, daca n-ai copii, nu prea ai nevoie de prea mult loc in spate.
Ideea e sa se plieze masina pe nevoile personale, iar la frecat prin oras in trafic, eCVT e total alta clasa fata de o manuala. Degeaba iti iei masina mai mare daca nu folosesti deloc spatiul in plus, si ai experienta la volan mai naspa, consum mai mare, etc.

View Poststoshiba, on 19 decembrie 2022 - 15:16, said:

Sandero cu GPL te costa 40lei/100km.
Si cu yaris la fel, si are 5 stele NCAP nu doua. :D

View Post_R_A_D_U, on 19 decembrie 2022 - 18:12, said:

Ce zici de hiundaiul ăla făcut de KIA? De Kia Ceed vorbesc... Este un I30 dar cu 7 ani garanție.
Cred ca la ceed nu ai optiunea de motor aspirat, e doar ala de 160cp, care e fain, dar cu vreo 3000 de eur mai scump, parca. Dar da, si mie mi-a placut mai mult ceed'ul. Parca e si mai spatios pe locul soferului, nu stiu de ce/cum.

@OP - Cam cati km planuiesti sa faci anual? Ca daca sunt sub 10.000 nu prea conteaza consumul oricum.
Orice ai alege, trebuie sa subliniez inca o data importanta test drive-ului. Chiar daca stii 100% ca iei altceva, tot e bine sa-l faci.

#23
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View PostTehCube, on 19 decembrie 2022 - 18:54, said:

Si eu as lua i30, am zis. Dar pentru nevoile mele.
Dar daca as folosi-o 95% in oras, probabil as lua Yaris. In concedii de obicei nu merg cu masina, si da, daca n-ai copii, nu prea ai nevoie de prea mult loc in spate.
Ideea e sa se plieze masina pe nevoile personale, iar la frecat prin oras in trafic, eCVT e total alta clasa fata de o manuala. Degeaba iti iei masina mai mare daca nu folosesti deloc spatiul in plus, si ai experienta la volan mai naspa, consum mai mare, etc.


Si cu yaris la fel, si are 5 stele NCAP nu doua. Posted Image


Cred ca la ceed nu ai optiunea de motor aspirat, e doar ala de 160cp, care e fain, dar cu vreo 3000 de eur mai scump, parca. Dar da, si mie mi-a placut mai mult ceed'ul. Parca e si mai spatios pe locul soferului, nu stiu de ce/cum.

@OP - Cam cati km planuiesti sa faci anual? Ca daca sunt sub 10.000 nu prea conteaza consumul oricum.
Orice ai alege, trebuie sa subliniez inca o data importanta test drive-ului. Chiar daca stii 100% ca iei altceva, tot e bine sa-l faci.
Cred ca cel mai probabil pana in 10000 km dar depinde...poate castig la loto, imi iau concediu lung si merg mai mult cu masina

#24
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, nu stiu daca e inspirat sa-ti planuiesti achizitiile in functie de castigurile viitoare la loto dar tu stii. :D
Ma rog, fa test drive la top 3, si vezi tu dupa.

#25
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Am facut un test drive la Clio si mi-a placut. La restul nu am apucat. O sa fac zilele acestea. Motorul ala aspirat imi face cu ochiul totusi

#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,028
  • Înscris: 30.07.2006

View Postionutantonesei, on 19 decembrie 2022 - 19:14, said:


Cred ca cel mai probabil pana in 10000 km dar depinde...poate castig la loto, imi iau concediu lung si merg mai mult cu masina

Concedii, week-enduri prelungite, mare la noi,la bulgari,greci, dupa ce prinzi gustul o sa tot vrei, iar o compacta e mai pretabila la asta decat un Yaris

#27
thefreshmaker

thefreshmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 05.06.2007
Și Skoda Scala e o varianta bună zic eu.
19mii euro din care mai scazi rablele, deci ajungi la 17mii aproximativ.
Varianta Style, deci are opționale destule și motor 1.0 tsi 110 cai, 200 nm, cu performanțe mai mult decât decente.
E foarte spațioasă și portbagaj de 457 litri.
Preț de revânzare vreodata daca e cazul mai bun decât la celelalte preferințe.


#28
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,028
  • Înscris: 30.07.2006
Si Ford Puma cred ca intra in banii astia,vad o multime prin oras.

Am facut drive test cu ea, e f ok

#29
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010
Am fost astazi la showroom-ul Hyundai si m-au convis cu un i20,tot motor aspirat :D la 14600 de euro cu toate dotarile(Led line). Cred ca pe asta voi ramane. Va multumesc tuturor de sfaturi si va doresc tuturor sarbatori fericite.

#30
anghelgabriell

anghelgabriell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.08.2014
Salut. 14600 fara rabla sau cu ? Apropo cat mai este un tichet la dealeri? La elantra nu te-ai uitat? E 15500 cu rabla , varianta comfort, dar e mai spatioasa. Si ce termen de livrare ti-au dat?

Edited by anghelgabriell, 20 December 2022 - 21:16.


#31
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postanghelgabriell, on 20 decembrie 2022 - 21:16, said:

Salut. 14600 fara rabla sau cu ? Apropo cat mai este un tichet la dealeri? La elantra nu te-ai uitat? E 15500 cu rabla , varianta comfort, dar e mai spatioasa. Si ce termen de livrare ti-au dat?

Pretul este cu tot cu rabla+culoarea masinii si termenul este de 4 luni. Ma multumeam si cu negru, culoare de baza sa nu mai platesc in plus dar ar fi durat cam 10 luni sa vina masina. Sper sa vina in 4 luni macar. Astazi am fost la ANAF si la primarie pnetru dovezile alea cum ca nu am datorii.

#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,028
  • Înscris: 30.07.2006

View Postionutantonesei, on 21 decembrie 2022 - 16:43, said:

Pretul este cu tot cu rabla+culoarea masinii si termenul este de 4 luni. Ma multumeam si cu negru, culoare de baza sa nu mai platesc in plus dar ar fi durat cam 10 luni sa vina masina. Sper sa vina in 4 luni macar. Astazi am fost la ANAF si la primarie pnetru dovezile alea cum ca nu am datorii.

Vezi ca e destul de micuta, gen Fiesta, perfecta pentru oras, dar la drum lung o sa vrei ceva mai mare.

#33
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostAbaddon, on 19 decembrie 2022 - 15:05, said:

+1 pentru i30, preturile sunt mai mult decat decente, iar masinile solide.

Nu mai sunt preturile care le-ai postat, preturile actuale sunt mai mari Posted Image

Iar in 2021 spre exemplu un i30 1.5 turbo highway cu culoare metalizata era 16.600 eur + 2500 lei bonul rabla
acum identic este 18.765. + 6-7.000 lei bonurile rabla

Edited by stalker2142, 21 December 2022 - 18:55.


#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postionutantonesei, on 20 decembrie 2022 - 20:01, said:

Am fost astazi la showroom-ul Hyundai si m-au convis cu un i20,tot motor aspirat Posted Image la 14600 de euro cu toate dotarile(Led line). Cred ca pe asta voi ramane. Va multumesc tuturor de sfaturi si va doresc tuturor sarbatori fericite.

Tare.
Ce motorizare/cutie? Chiar nu stiu mare branza despre i20 dar pretul pare foarte ok.
Sa te astepti sa intarzie putin livrarea, adica as inclina spre 6 luni de fapt, iar alea 10 ar fi fost de fapt 12-14. Poate se mai rezolva din probleme pana atunci si o sa fie 4 luni sau chiar mai putin, dar mai bine te inarmezi cu rabdare decat sa fii dezamagit dupa.

Mi se pare buna alegerea, o masina mai mare (gen elantra, i30) te ajuta doar la drum lung, iar daca tu chiar o vei folosi 95% din timp in oras e o idee mult, mult mai buna sa te chinui de 2-3 ori pe an cand ai de facut drumuri lungi decat sa ai consum mai mare, parcare mai greoaie, etc. prin oras si sa nu te ajute la nimic spatiul in plus.
Ca sa nu mai zic de faptul ca daca sunteti doar 2, nici macar la drum lung n-ai nevoie de mai mult. Imi bagam fara probleme skiuri/placi/etc in fiesta, cate bagaje sa ai sa nu-ti ajunga portbagajul cu bancheta lasata? :)

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Pai zice ca-i aspirat, deci ar trebui sa fie 1.2, 84cai, manuala. Acum, na, motor mic, aspirat o sa fie total lesinat. Dpmdv nu merita luat asa ceva in calcul fiindcă față de un motor turbo are numai dezavantaje.

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postionutantonesei, on 20 decembrie 2022 - 20:01, said:

Am fost astazi la showroom-ul Hyundai si m-au convis cu un i20,tot motor aspirat Posted Image la 14600 de euro cu toate dotarile(Led line).

Mai bine mai dai vreo 2 mii si mergi pe Elantra in versiunea de baza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4h49OkYDNwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate