Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SUV SH maximum 35k euro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Salutare.

Pentru familie intentionam sa luam un SUV SH, măricel ca gabarit, în perioada imediat următoare.

Preț maxim: 35k euro.
Diesel sau benzina: Diesel.
Manuala sau automata: automata.
Volum portbagaj: minimum 500 l.
Putere: cel puțin 170 cp.
Vechime: maximum 3 ani.
Rulaj: maximum 150000 km.


Soției i s-a pus pata pe Skoda Kodiaq 4x4 2.0 190 cp DSG. Aveti alte propuneri?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sincer la 35 de mii aș căuta ceva nou. Ai bani de ceva decent, cred.

#3
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 waterman, on 19 decembrie 2022 - 14:02, said:

Sincer la 35 de mii aș căuta ceva nou. Ai bani de ceva decent, cred.

Au explodat preturile atât la noi cât și la sh. Soția o vrea cu toate gizmo-urile posibile pe ea și mai vrea sa fie și automata, puternica și spațioasă. În banii ăștia nu putem găsi ceva nou care sa îndeplinească aceste condiții. Am tot urmărit piața și decât sh putem găsi la banii aceștia. However, dacă aveți propuneri atât de sh cât și de noi sunt binevenite.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Caută ceva de la Subaru. Părerea mea ...

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Audi Q5...

#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,871
  • Înscris: 30.07.2006

 DCC08, on 19 decembrie 2022 - 13:58, said:

Salutare.

Pentru familie intentionam sa luam un SUV SH, măricel ca gabarit, în perioada imediat următoare.

Preț maxim: 35k euro.
Diesel sau benzina: Diesel.
Manuala sau automata: automata.
Volum portbagaj: minimum 500 l.
Putere: cel puțin 170 cp.
Vechime: maximum 3 ani.
Rulaj: maximum 150000 km.


Soției i s-a pus pata pe Skoda Kodiaq 4x4 2.0 190 cp DSG. Aveti alte propuneri?

La banii astia parca ai gasi si ceva nou.
Rexton?

https://ssang.ro/modele/rexton/

33.900 , garantie 10 ani

Eu am modelul mai mic , Korando, foarte multumit de el

Edited by marius.bunu, 19 December 2022 - 14:30.


#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 DCC08, on 19 decembrie 2022 - 13:58, said:

Soției i s-a pus pata pe Skoda Kodiaq 4x4 2.0 190 cp DSG. Aveti alte propuneri?
Pai daca-ti place si tie si se incadreaza in pret, atunci go for it!

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Masina SH e loterie. Poti gasi ceva foarte bun care sa te ajute peste 10-15 ani sau poti cumpara o teapa care sa inceapa sa ceara bani de saptamana viitoare !
+ 1 pentru Rexton. Asta daca nu-i prea mare .

#9
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 Pekiasan, on 19 decembrie 2022 - 14:38, said:

Masina SH e loterie. Poti gasi ceva foarte bun care sa te ajute peste 10-15 ani sau poti cumpara o teapa care sa inceapa sa ceara bani de saptamana viitoare !
+ 1 pentru Rexton. Asta daca nu-i prea mare .
Am încercat doar sa-i propun Rexton, nici măcar nu am apucat sa argumentez, și am primit respingere totala. Dar mai încerc. Poate o conving cu garanția.

 NikoroB, on 19 decembrie 2022 - 14:36, said:


Pai daca-ti place si tie si se incadreaza in pret, atunci go for it!
Soției ii place foarte mult mai ales datorita faptului ca e fana înrăita a grupului VAG + plus ca la ea este mai degrabă o alegere emoțională. Îmi place și mie dar eu sunt mai rațional și am deschis acest topic ca sa imi lărgesc opțiunile și sa fac cea mai buna și rațională alegere posibila...atât cât se poate...

#10
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Cred ca si Hyundai Tucosn sau Kia Sportage gasesti noi la banii aia ...
Eu am luat Tucosn cu echipare style+(suficienta pentru mine)  22660 cu 2 rable incluse ... Vezi la dealeri ce preturi au.
Singurul inconvenient la masini noi cu echipari mai pretentioase este termenul de livreare...
Dar ... mai sunt situatii cand au dat comanda au asteptat prea mult si au renuntat ... au venit altii si le-au luat instant fara sa astepte!
Poate te orientezi gasesti ceva pe stoc ... comanda la care s-a renuntat.
Vezi in zona ta ce dealeri gasesti si daca au masini care sunt deja pe stoc sau ... trebuie sa vina .

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,871
  • Înscris: 30.07.2006

 DCC08, on 19 decembrie 2022 - 14:47, said:

Am încercat doar sa-i propun Rexton, nici măcar nu am apucat sa argumentez, și am primit respingere totala. Dar mai încerc. Poate o conving cu garanția.

Eu nu m-am atins de Rexton, ca aveam buget de 20 k.
Vad ca au si motor de 2.2 litri motorina, cu 200 CP.
Zic ca un drive test si o vizita in showroom nu strica.

Asa, ptr Kodiak SH, cred ca gasiti si mai putin de 30 k, pe mobile.de, si cu pana in 70 k km, motorina, 4*4, m-am uitat adineauri, vreo 2700 de oferte

 excentryc, on 19 decembrie 2022 - 14:55, said:

Cred ca si Hyundai Tucosn sau Kia Sportage gasesti noi la banii aia ...
Eu am luat Tucosn cu echipare style+(suficienta pentru mine)  22660 cu 2 rable incluse ... Vezi la dealeri ce preturi au.
Singurul inconvenient la masini noi cu echipari mai pretentioase este termenul de livreare...
Dar ... mai sunt situatii cand au dat comanda au asteptat prea mult si au renuntat ... au venit altii si le-au luat instant fara sa astepte!
Poate te orientezi gasesti ceva pe stoc ... comanda la care s-a renuntat.
Vezi in zona ta ce dealeri gasesti si daca au masini care sunt deja pe stoc sau ... trebuie sa vina .

KIA Sportage asta nou e mai mic decat precedentul, Tucsonul are 660 l parca portbagaj, ideea e sa aiba si motorizarea dorita de initiator
Da , perioada de asteptare e mare la toate acum.
Tucson am vrut sa iau si eu initial, dar m-am sucit catre Korando (mai ieftin si cu mai multe optiuni, la Style+)

Edited by marius.bunu, 19 December 2022 - 15:10.


#12
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
pt rexton studiada acest mic video: si aratai si tu cum e el in interior pe alb: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyDfKoNvl4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] poate asa reusesti sa o faci sa isi schimbe parerea

la 35K deja iei un Tucson benzinar, poate si un plugin depinde daca e fix bugetul si daca prinzi rabla.

Korando e interesant full de full la 31k doar ca e benzinara.

La bugetul tau cauta ceva nou chiar daca nu este din zona premium de masina, gen Audi sau BMW insa decat ceva sh premium asa doar pentru aparente si sa tot bagi banii in ea, mai bine ceva nou.

PS: de sSungyoung am o mema foarte haioasa un cunoscut care prin 2008-2010 cand au intrat la noi pe piata zicea ca asta e jeepul saracului iar el cand si-a luat masina din 3 litere (bmw ) la rupt la intretinere, punea pe ea cauciucurile cele mai ieftine, de in 6-8 luni a ajuns la concluzia ca nu e de el si a vandut-o asa ca fi atent si la intretinere, mai bine una care nu e asa fita la denumire si o pot intretine bine decat una din 3 litere si sa nu pot sa ma plimb cu ea ca nu am bani de cauciucuri si altele.

Edited by marius_optimist, 19 December 2022 - 15:11.


#13
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

 marius_optimist, on 19 decembrie 2022 - 15:09, said:

pt rexton studiada acest mic video: si aratai si tu cum e el in interior pe alb: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyDfKoNvl4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] poate asa reusesti sa o faci sa isi schimbe parerea

la 35K deja iei un Tucson benzinar, poate si un plugin depinde daca e fix bugetul si daca prinzi rabla.

Korando e interesant full de full la 31k doar ca e benzinara.

La bugetul tau cauta ceva nou chiar daca nu este din zona premium de masina, gen Audi sau BMW insa decat ceva sh premium asa doar pentru aparente si sa tot bagi banii in ea, mai bine ceva nou.

PS: de sSungyoung am o mema foarte haioasa un cunoscut care prin 2008-2010 cand au intrat la noi pe piata zicea ca asta e jeepul saracului iar el cand si-a luat masina din 3 litere (bmw ) la rupt la intretinere, punea pe ea cauciucurile cele mai ieftine, de in 6-8 luni a ajuns la concluzia ca nu e de el si a vandut-o asa ca fi atent si la intretinere, mai bine una care nu e asa fita la denumire si o pot intretine bine decat una din 3 litere si sa nu pot sa ma plimb cu ea ca nu am bani de cauciucuri si altele.

Dar de Kodiaq ce părere aveți?

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,871
  • Înscris: 30.07.2006

 marius_optimist, on 19 decembrie 2022 - 15:09, said:

pt rexton studiada acest mic video: si aratai si tu cum e el in interior pe alb: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyDfKoNvl4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] poate asa reusesti sa o faci sa isi schimbe parerea

la 35K deja iei un Tucson benzinar, poate si un plugin depinde daca e fix bugetul si daca prinzi rabla.

Korando e interesant full de full la 31k doar ca e benzinara.

La bugetul tau cauta ceva nou chiar daca nu este din zona premium de masina, gen Audi sau BMW insa decat ceva sh premium asa doar pentru aparente si sa tot bagi banii in ea, mai bine ceva nou.

PS: de sSungyoung am o mema foarte haioasa un cunoscut care prin 2008-2010 cand au intrat la noi pe piata zicea ca asta e jeepul saracului iar el cand si-a luat masina din 3 litere (bmw ) la rupt la intretinere, punea pe ea cauciucurile cele mai ieftine, de in 6-8 luni a ajuns la concluzia ca nu e de el si a vandut-o asa ca fi atent si la intretinere, mai bine una care nu e asa fita la denumire si o pot intretine bine decat una din 3 litere si sa nu pot sa ma plimb cu ea ca nu am bani de cauciucuri si altele.

Sau SH mai ieftin.
La 35k cam vrei sa-ti miroasa a nou Posted Image

 DCC08, on 19 decembrie 2022 - 15:20, said:

Dar de Kodiaq ce părere aveți?

Buna, dar cred ca 35k totusi e mult ptr ea.
My 2 cents.
Your money, your call.

LE
Vad Kodiak noua la 30.764 €

https://oferteskoda....XEaAlQlEALw_wcB

O fi entry level, dar chiar si asa, mai dai o diferenta si ajungi la ce ai nevoie, masina noua, nu SH

Edited by marius.bunu, 19 December 2022 - 15:26.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca nu stii exact ce vrei ... adica nu tu ... sotia Posted Image

Skoda Kodiaq e mid-size crossover dom'le - nu (prea) e SUV

La spatiu + dotari nici nu se compara cu SsangYong Korando care e muuuult peste
De Rexton nici nu mai zic

Mergi cu doamna intr-o reprezentanta SsangYong si arata-i mai intai Korando dupa aia Rexton

Vorbim dupa aia ... Posted Image

Edited by Naijax, 19 December 2022 - 15:33.


#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

 DCC08, on 19 decembrie 2022 - 15:20, said:



Dar de Kodiaq ce părere aveți?

Eu as lua oricând superb în loc de Kodiaq. De fapt stai, chiar am luat la un moment dat :D

Foarte multa lume s-a cam dezumflat cu VAG, au dat gherle serioase în materie de fiabilitate, preturile au crescut însă nu și calitatea, și foarte mult timp au dat doar garanția minima legala, iar politica de recalls cel puțin discutabila. Eu unul după o skoda de care am fost foarte mulțumit pentru următoarea mașina nici nu m-am mai uitat la VAG.

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 KiloW, on 19 decembrie 2022 - 15:39, said:

Eu as lua oricând superb în loc de Kodiaq. De fapt stai, chiar am luat la un moment dat Posted Image
+1! Superb e o varianta extrem de buna, mai ales cu 2.0TSI 280Cai (0-100 in 5.2sec), doar ca initiatorul a zis ca vrea SUV.

#18
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Am un coleg cu Kodiaq 4x4, 190 de cai TDI DSG. Este foarte reusita masina si foarte spatioasa. Se conduce foarte bine pentru ce este. Daca iti place (sau sotiei) eu as lua doar ca - colegul meu a dat putin peste 32 000 pe masina Style cu multe dotari. Deci 35 000 pentru un SH este cam mult (poate daca e Laurent&Klement). E adevarat, asta a fost cam 3 ani in urma. Masina luata de la Porsche.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate