Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inmatriculare autoturism pe traseul leasing - utilizator - firma intermediere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Un coleg a achizitionat un autoturism de la Carstory. Actele primite sunt urmatoarele:
factura emisa de Carstory
Talon in care apare ca proprietar firma de leasing (Porche) si utilizator o alta firma (X)
CI in care apar doua firme de leasing
Un CF expirat al ultimei firme de leasing (Porche)
Eu inteleg asa: X a avut masina in leasing la Porche (daca tot ei au avut-o si la prima de leasing nu cred ca influenteaza), a terminat leasingul dar nu a mai inmatriculat-o, au dat-o spre vanzare prin Carstory de unde a cumparat-o colegul meu. Cei de la Carstory spun ca este suficienta factura lor si CF de la Porche.
Nu ar trebui sa-i dea actele care sa arate trecerea de la Porche la X si apoi la Carstory? Si bineteles un CF in termen.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu merge "colegul" la impozite si taxe locale cu actele primite sa-si inroleze fiscal masina. Acolo ii vor comunica absolut tot ce are nevoie, daca are intr-adevar nevoie de acte suplimentare.
Sau, mai bine, sa tocmeasca o firma care se ocupa fiz cu asa ceva, cu inmatriculari auto.

#3
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Bai nene ce-mi plac mie atotstiutorii lu' peste prajit! Stie el mai bine ca nu exista niciun coleg! Oi fi postat eu pe sexy lounge si nu mi-am dat seama? Si zi asa, trebuie mers la impozite si taxe locale? Mai sa fie! Colac peste pupaza sunt si firme care se ocupa de inmatriculari? Omu este putin speriat, ce dracu este asa in neregula sa pui o intrebare pe forum? D-aia s-au dus dracu forumurile, ca daca intrebi ceva se gasesc destepti de genul asta!

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Trebuie să aibă documente pentru tot circuitul (factură sau contract) de la cel ce este în CI până la „prieten” cu certificatul fiscal aferent fiecărui deținător temporar.
Eu am avut așa:
factura firmă leasing către utilizatorul din contractul de leasing + fiscal firmă leasing
factura utilizatorului din contractul de leasing către reprezentanța intermediară + fiscal utilizator
factură reprezentanță către mine + fiscal reprezentanță
Dacă mașina a rămas la firma de leasing la finalul contractului iese din schemă utilizatorul din contract.

Edited by exqusit_drunk, 19 December 2022 - 13:44.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca trebuie sa-si faca probleme
Am luat si eu cateva masini in leasing si, din cate imi amintesc, procedura e cam asa
- primesti masina cu numere de inmatriculare provizorii valabile 30 de zile
- primesti fisa de inmatriculare care trebuie vizata la Impozite si Taxe
- returnezi fisa vizata catre dealer care continua formalitatile de inmatriculare definitva

Deci, eu cred ca el are acum numerele provizorii si, dupa ce inregistereaza fisa, dealerul va finaliza si actele cu numele lui la utilizator

Eu am apelat la o firma de inmatriculari care s-a ocupat de "problema"
E cea mai comoda varianta

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa fie suficiente Factura si CIV.

#7
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Nu cred  sa fie suficient pentru ca in CIV apare proprietar leasing-ul iar factura este emisa de intermediar. Cred ca o sa-i trebuiasca factura pe 0 de la leasing catre utilizator, factura intre utilizator si intermediar, factura  si fiscalul intermediarului. N-ar trebui sa-i mai ceara fiscal pentru leasing si intermediar pentru ca este conditionata inchiderea rolului de deschiderea pe cumparator.  O sa mearga maine la o firma de inmatriculari, sunt curios ce o sa-i zica.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Intermediarul nu are cum sa apara in CIV pentru ca nu si-a inmatriculat masina pe el (lucru perfect legal).

Are nevoie de factura de achizitie de la intermediar (adica factura emisa de Porsche Leasing pentru Carstory). Proprietarul anterior a fost Porsche, nu utilizatorul! Certificat fiscal nu mai ai nevoie de la Porsche - ala era necesar sa fie valabil in momentul in care s-a facut factura de vanzare catre Carstory.

Are nevoie de factura/contract de la Carstory si certificat fiscal valabil de la Carstory. Factura de achizitie de la Porsche -> Carstory (ma rog - copie pe care vanzatorul sa specifice conform cu originalul). Plus evident actele in original (CIV + CI).

#9
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Daca leasing-ul s-a incheiat trebuie sa existe factura pe 0 intre Porche si utilizator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate