Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

UE: taxa pe sistemele de incalzire din 2027

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 mihai_mc, on 18 decembrie 2022 - 15:44, said:

De ce sa bage taxa si nu acciza daca  tot vor/trebuie sa bage ceva
Centrala daca e oprita nu polueaza

Chiar e vorba de o acciză însă titlul e prost.

 danigoleman, on 18 decembrie 2022 - 16:12, said:

Destul de mult!(cam 30% din pretul "normal" al gazului inainte de cresterile astea fulminante din ultimul an)
Si nu iti va creste doar factura , va alimenta din nou inflatia. Totul cu ce scop?

Oricum e o nebunie să mai concepi instalații de încălzire noi pe gaz.
La fel cum se plătește pentru gunoi, cineva trebuie să curețe și gunoiul eliberat în atmosferă. Dacă acciza asta va rezolva sau nu ceva, asta e altă întrebare.

#20
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
pai man, eu sunt de acord sa fie masini electrice, pompe de caldura electrice, gatit electric, wc electric, dar astia au problemele si acum cu electricitatea. si tu vrei sa-mi bagi inca de vreo 10 ori consumul de acum. de unde tata, de unde? serios acum, fie ne umplem de atomo-centrale fie toate astea electrice devin mai eficiente. a picat reteaua si suntem in evul mediu instant.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Păi na, cu cărbune se va face pe moment electricitate care e și mai poluant. Dar centralele moderne pe cărbune plus mașini electrice si pompe termice dau un randament mai mare decât arderea carburantului în centrale sau motoare.

Centrale nucleare se vor construi deoarece UE a dat undă verde pentru ele. Însă construcția lor durează destul de mult.

#22
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

 benis, on 18 decembrie 2022 - 16:30, said:

Oricum e o nebunie să mai concepi instalații de încălzire noi pe gaz.
La fel cum se plătește pentru gunoi, cineva trebuie să curețe și gunoiul eliberat în atmosferă. Dacă acciza asta va rezolva sau nu ceva, asta e altă întrebare.

Serios?
Si cum il "curata"??
Pe ce fel de sistem de incalzire vom trece? Mai ales la bloc unde nu iti poti pune panouri (discutabile si alea, nu stiu cat produc iarna si daca te poti baza pe ele ptr incalzire)
In plus, daca in India, China, America de Sud, Africa Rusia etc se continua cu aceleasi emisii de C O2 sau si mai mari, ce rezolvam noi doar in Europa?? Presupunand ca vom reusi sa trecem la sisteme alternative, si asta fara sa "falimentam" populatia prin costurile necesare?

Nu ti se pare ca se pune "carul inaintea boilor"?? Arata care-s sistemele alternative ca lumea sa treaca pe ele si sa nu mai consume gaz .

Edited by danigoleman, 18 December 2022 - 16:46.


#23
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Uitati o chestie pentru cei care sunt impotriva gazului.

O centrala din asta care arde gazul si produce curent e eficienta cam 50% sau ceva numere asemanatoare,  mai adaugi si pierderile retelei care nu cred ca sunt neglijabile (transformari, chestii smecherii)
si dupa aia clientul final "arde curentul" la un COP de 3 cu PDC pentru a-l transforma inapoi in caldura.

Nu mai bine trimiti gazul direct la utilizator sa il arda el in caldura?!

Doar zic, nu dau cu parul!

Ori sunt eu nebun ori asta cu centralele cu trecerea lor de pe carbune la alimentarea cu GN e o ditamai prostia!

#24
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 09.09.2005
@geos, dupa calculul tau iese cam 0,045 lei / mc de gaz, adica 4,5 BANI / mc.
tu ai zis o jumatate de ban si pe aici au inteles o jumatate de leu... nu e nici, nici...

Edited by serginho, 18 December 2022 - 17:07.


#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 benis, on 18 decembrie 2022 - 16:43, said:

Păi na, cu cărbune se va face pe moment electricitate care e și mai poluant. Dar centralele moderne pe cărbune plus mașini electrice si pompe termice dau un randament mai mare decât arderea carburantului în centrale sau motoare.

Centrale nucleare se vor construi deoarece UE a dat undă verde pentru ele. Însă construcția lor durează destul de mult.
pana la urma ideea de a scoate poluarea din orase e binevenita. nu cred ca e nimeni, chiar si pe forum caruia ii place cum e in Bucuresti de exemplu. numai ca multi se gandesc la buzunar, nu se gandesc ca respiram toti acelasi aer. eu zic doar ca devenim prea dependenti de curent electric si ca asta poate duce la tot felul de situatii. Gazul nu este totusi benzina sau motorina, deci nu stiu daca asta era problema noastra.

Cat despre poluarea generala, incalzirea globala, e cu totul si cu totul alt subiect. eu inca nu-s convins ca e provocata 100% de noi. dar asta e un subiect mult mai complex. Deci nu ma intereseaza ce face Rusia de exemplu, eu vreau doar sa respir aer curat cand ies afara.

eu am gasit pe net ca pentru 1kw electricitate trebuie sa arzi 0.2 mc. sa zicem cop 3, deci 1kw=3kw caldura. adica 1kw=0,06mc
1mc gaz=10,7 kw. rezulta 1kw=0,09 mc cu randament 100%.

dar cop 3 e cam mare. deci da. daca am gresit sa-mi spuneti.

Edited by bobitad, 18 December 2022 - 17:03.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 theionutzradu1991, on 18 decembrie 2022 - 16:53, said:

Uitati o chestie pentru cei care sunt impotriva gazului.

O centrala din asta care arde gazul si produce curent e eficienta cam 50% sau ceva numere asemanatoare,  mai adaugi si pierderile retelei care nu cred ca sunt neglijabile (transformari, chestii smecherii)
si dupa aia clientul final "arde curentul" la un COP de 3 cu PDC pentru a-l transforma inapoi in caldura.

Nu mai bine trimiti gazul direct la utilizator sa il arda el in caldura?!

Doar zic, nu dau cu parul!

Ori sunt eu nebun ori asta cu centralele cu trecerea lor de pe carbune la alimentarea cu GN e o ditamai prostia!


Restul de 50% devine căldură și încălzește apa pentru cei care nu au centrale sau PDC.

Edited by george_alexandru, 18 December 2022 - 16:59.


#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

 bobitad, on 18 decembrie 2022 - 16:56, said:

pana la urma ideea de a scoate poluarea din orase e binevenita.

Problema e ca taxa asta nu iti scoate poluarea, iti ia doar bani din buzunar

#28
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Restul e caldura, doar ca se pierde multa.
Termoficarea e praf.
Multa se pierde in aer, sau pe tevi pana ajunge la client.

Gazul, merge pe teava brici!

#29
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003

 serginho, on 18 decembrie 2022 - 16:56, said:

@geos, dupa calculul tau iese cam 0,045 lei / mc de gaz, adica 4,5 BANI / mc.
tu ai zis o jumatate de ban si pe aici au inteles o jumatate de leu... nu e nici, nici...

45 bani / m3

#30
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pe bateriile si panourile solare care polueaza atroce cand pun taxe?

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Momentan e foarte ieftin sa poluezi. Era normal sa puna niste taxe pe sistemele cu care se polueaza foarte ieftin.


Daca costul centralei + combustibil + taxe ajunge mai mare decat al unei pompe de caldura pe aer (popular aer conditionat) + consum electric, ghici ciuperca ce va alege populatia pentru incalzire.


By the way, cu pompa de caldura pe aer nu poti sa azvarli blocul in aer. Adica nu dubleaza pe post de bomba.

Edited by abac, 18 December 2022 - 17:16.


#32
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 bobitad, on 18 decembrie 2022 - 16:36, said:

si suntem in evul mediu instant.
Wow, te-ai prins care e telul basinosilor din fruntea UE!

#33
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 victor29cr, on 18 decembrie 2022 - 15:32, said:

Probabil au descoperit cateva zacaminte de hydrogen in Austria si vor sa le folosim pe alea
Nuuuuu,pe multi urmeaza sa ii bage in puscarie pentru coruptie si s-au gandit sa faca cat mai mult rau europenilor inainte sa ...catusePosted Image

Edited by florinellll, 18 December 2022 - 17:28.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

abac, on 18 decembrie 2022 - 17:12, said:


Daca costul centralei + combustibil + taxe ajunge mai mare decat al unei pompe de caldura pe aer (popular aer conditionat) + consum electric, ghici ciuperca ce va alege populatia pentru incalzire.


Fix motivul pentru care am ales centrala pe gaz în loc de PDC.

Dacă as face azi casa, clar PDC cu care as asigura atât încălzirea și cât și răcirea.

Dar când am luat decizia kwh de gaz era mult mai ieftin decât kwh electric.

#35
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 abac, on 18 decembrie 2022 - 17:12, said:

Momentan e foarte ieftin sa poluezi. Era normal sa puna niste taxe pe sistemele cu care se polueaza foarte ieftin.


Daca costul centralei + combustibil + taxe ajunge mai mare decat al unei pompe de caldura pe aer (popular aer conditionat) + consum electric, ghici ciuperca ce va alege populatia pentru incalzire.


By the way, cu pompa de caldura pe aer nu poti sa azvarli blocul in aer. Adica nu dubleaza pe post de bomba.
Ar fi bine sa fie pe "aer"
Vezi ca este pe energie electrica

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
E vorba de tipul de pompa de căldură, nu de sursa de energie :ciocan:

Edited by george_alexandru, 18 December 2022 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate