Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Expediere prin curier

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Buna,doresc sa trimit un colet mic sub 1 kg,undeva din Timisoara catre o localitate din SV.
Care este procedura ca nu am mai trimis niciodata. Ce firma ar fi mai ok fara km suplimentari sau poate prin OLX unde am cont? Ce varianta ar fi mai ok cu plata ori la cel ce trimite,ori plata la destinatar ramburs sau chiar plata transportului online cu cardul? Sau prin posta daca lucreaza saptamana asta? La posta ar fi 15 lei. Daca prin curier,trebuie doar impachetat si atat?
Multumesc.

#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Este gratuit pe OLX prin Curier până la sfârșitul anului. Faci anunț și destinatarul plasează comandă. Dacă e cu plată ramburs prin curier(Fan Curier) plătești o taxă de aducere a rambursului. Mai bine să îți trimită în cont înainte. Vine curierul și pui ei AWB pe colet, doar să fie ambalat corespunzător.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Doar fan curier accepta plata transportului la destinatar, daca asta doresti. Celelalte cer banii inainte pe transport si ii recuperezi tu din ramburs, daca vrei.

#4
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Este vorba despre un colet unde nu ma intereseaza plata ramburs,doar sa fie trimis si atat.
Varianta cea mai ieftina de transport.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Ti s-a zis mai sus, OLX are livrare gratuita prin Fan Courier luna asta.

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 25.09.2014
Posta Romana cel mai ieftin curier. Fara ramburs, te costa aproximativ 10 Lei.

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Îl pune cu preț gratuit atunci, fără ramburs.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai colegi, daca e vb de destinatar din localitate a jud sv, e posibil sa fie km suplimentari de achitat, cel mai simplu e cu posta romana, atata doar ca destinatarul tre sa faca un drum pana la oficiul postal si sa astepte dublu sau triplu ca timp. Face vreo 5 zile lucratoare daca nu-s aglomerati, plus pana primeste anuntul in cutie... prin posta poate dura si o saptamana, mai prinzi uikendul te duce si la 10 zile calendaristice... deci depinde ce te intereseaza, pretul sau rapiditatea.

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 onisifor12, on 18 decembrie 2022 - 13:41, said:

Este gratuit pe OLX prin Curier până la sfârșitul anului.

 red46, on 18 decembrie 2022 - 14:13, said:

Ti s-a zis mai sus, OLX are livrare gratuita prin Fan Courier luna asta.
Nu știu ce nu este clar.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 onisifor12, on 18 decembrie 2022 - 21:07, said:

Nu știu ce nu este clar.
livrarea gratuita nu cred ca acopera costurile suplimentare, daca se impune abaterea de la traseu, asta nu e clar.
plus ca trebuie operata comanda de pe olx si s-ar putea sa nu se priceapa, dar asta e alta discutie, principala problema e costul suplimentar.

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Coletele interne prin Posta Romana mi-au ajuns, fie ca eram destinatar sau expeditor, in 2 zile lucratoare. Intotdeauna am cerut si oferit trimitere inregistrata ca sa vad unde e, pe pagina lor de tracking. Cand vedeam ca a ajuns, ma duceam la posta si ridicam.
Am primit si din localitati din partea opusa a tarii, pe care trebuia sa le caut pe Google.
Cred ca o singura data a durat 3 zile, din sute de colete.
Posta Romana are infrastructura buna, angajatii sunt nepregatiti, unii, bineinteles.

Edited by ambr0zie, 18 December 2022 - 21:34.


#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
prin posta romana coletele stau o zi in centrele locale... adica daca trimiti din piatra neamt la cugir, sta o zi in bacau, una in brasov si una la sibiu sau in zona respectiva.
mai adaugi si zilele de transport, deci inca vreo 2-3 zile plus instiintarea, ridicatul, zilele de sarbatoare, samd...
tu vb poate de prioripost, asta e alta treaba, de aia ai primit poate si tracker.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
De foarte multe ori Posta Romana e mai rapida decat curierii ce au preturi mari, sedii la marginea orasului, nu vin sa ridice coletele daca nu stai in mijlocul orasului ( daca stai la sat vin cand vor ei, daca mai vin ) si tot asa. Miturile cu posta romana sunt invechite.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
eu am primit recent prin prioripost, a venit in 2 zile, dar aproape dublu decat curierii ceilalti... depinde ce vrei, daca ai de primit 30kg si nu te grabesti, Posta Romana e cea mai buna varianta.
daca te grabesti si nu ai costuri suplimentare, curierii se descurca mai bine
daca esti la tara, te costa ori timp ori bani.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu am folosit PrioriPost niciodata si nu ma intereseaza acest serviciu.
Am folosit doar colete cu valoare declarata pentru care primesc si ofer numar AWB care incepe cu CV...
Intotdeauna a durat 2 zile indiferent daca a fost din Stamora Romana (pe care am cautat-o pe harta), din Bucuresti sau Constanta, eu locuind in Iasi.
Habar nu am cum merg alte servicii postale, dar coletele cu valoare declarata intotdeauna s-au livrat in 2 zile.
Pentru 9,70 lei, cat costa un colet declarat de 1 kg si cu valoare de 100 lei, mi se pare mult mai bun decat firmele de curierat, cu care am mai avut probleme.

#16
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 odastramosilor, on 18 decembrie 2022 - 21:13, said:

livrarea gratuita nu cred ca acopera costurile suplimentare, daca se impune abaterea de la traseu, asta nu e clar.
Pe olx este livrare gratuită.

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
"poșta română" nu e curier, cum a cerut inițiatorul.
E dificil de recomandat un curier, in Timișoara poate fi bun unul, dar în altă parte jalnic

Cel mai bine vorbești cu destinatarul, ce curier preferă.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
www.colete-online.ro

L-am folosit de vreo 10 ori pana acum. Printez singur AWB-ul, il lipesc pe colet, vine nenea si il ridica. A doua zi a ajuns unde trebuie. Simplu si rapid. Fara stress, iesit din casa, drumuri aiurea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate