Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Achizitie imobil

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cirmanuoleg

cirmanuoleg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 07.10.2009
Salutare grup drag,

Am o intrebarea poate cineva ma poate ajuta cu o informatie.
In prima faza s-a dorit achizitia unui imobil de la dezvoltator pe persoana juridica. Am semnat promisiunea de cumparare , am platit un avans de 70%.

Acum imobilul este gata, dar m-am razgandit, vreau sa fac achizitia pe persoana fizica.

In mod normal ar trebui reziliata promisiunea de cumparare pe persoana juridica, dezvoltatorul sa returneze banii, sa facem actele pe persoana fizica si sa transfer toti banii.

Dar ma intrebam un lucru.

Exista oare vreo solutie ca eu persoana fizica sa trasfer dezvoltatorului doar diferenta de 30%, iar restul de 70% sa ii transfer firmei mele si ce a platit firma catre dezvoltator sa ramana la dezvoltator dar ca si cum ar fi platit persoana fizica? Sper ca am reusit sa explic ce am in minte 😊

Multumesc mult

Edited by cirmanuoleg, 18 December 2022 - 13:18.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
vorbeste cu avocatul persoanei juridice care a semnat antecontractul.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Nu se poate vanzare sau donatie de la firma catre persoana fizica? Cand ai atatea identitati le mai si incurci... Prost ar fi dezvoltatorul daca nu-si trage si el un comision din nehotararea asta.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 cirmanuoleg, on 18 decembrie 2022 - 13:17, said:

Salutare grup drag,

Am o intrebarea poate cineva ma poate ajuta cu o informatie.
In prima faza s-a dorit achizitia unui imobil de la dezvoltator pe persoana juridica. Am semnat promisiunea de cumparare , am platit un avans de 70%.

Acum imobilul este gata, dar m-am razgandit, vreau sa fac achizitia pe persoana fizica.

In mod normal ar trebui reziliata promisiunea de cumparare pe persoana juridica, dezvoltatorul sa returneze banii, sa facem actele pe persoana fizica si sa transfer toti banii.

Dar ma intrebam un lucru.

Exista oare vreo solutie ca eu persoana fizica sa trasfer dezvoltatorului doar diferenta de 30%, iar restul de 70% sa ii transfer firmei mele si ce a platit firma catre dezvoltator sa ramana la dezvoltator dar ca si cum ar fi platit persoana fizica? Sper ca am reusit sa explic ce am in minte ��

Multumesc mult
Ok, inteleg ce vrei sa faci.
Problema este cum justifici acei bani plecati din firma? Catre ce au plecat?
Daca pentru un imobil, unde este imobilul?

Altfel ce incerci sa faci este oarecum evaziune.

Ca si raspuns, da, poti face aceasta manevra.
Dar iti ramane cheltuiala de 70% plecata din firma.
Cum/cu ce acte o explici? Sau ce bun echivalat?

Nu trebuie sa-mi raspunzi mie. Daca gasesti raspuns (oricare ar fi el) si pare plauzibil ALTUIA, nu tie, go for it.

Mai bine te lamureste un contabil mai cu experienta cum poti sa strecori aceasta schema in acte.
Desi repet, esti cam la limita evaziunii, daca nu cumva peste ea ))

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
E evaziune 100%!
Desi conditiile din puscarii sunt relativ decente in 2022, nu merita!
Sa nu zici ca n-ai stiut! Posted Image

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
- Vanzatorul storneaza factura de avans si returneaza banii in contul firmei.
- Vanzatorul face contractul si factureaza catre PF care face plata sumei din contul de PF.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 victor29cr, on 18 decembrie 2022 - 15:45, said:

...evaziune.....evaziunii...

 richi_e, on 18 decembrie 2022 - 18:45, said:

....evaziune....

explicati-mi si mie ce evaziune este daca firma a achitat o suma de bani si apoi si-a primit banii inapoi?

 cirmanuoleg, on 18 decembrie 2022 - 13:17, said:

....achizitia unui imobil de la dezvoltator pe persoana juridica.....am platit un avans de 70%....
..persoana fizica sa trasfer dezvoltatorului doar diferenta de 30%, iar restul de 70% sa ii transfer firmei mele ....

ar trebui discutat cu un avocat pt intocmirea unui contract in 3 parti prin care firma cedeaza persoanei fizice drepturile din promisiunea de cumparare, persoana fizica preia promisiunea de cumparare si achita sumele aferente (70% catre firma, 30% catre dezvoltator). mai trebuie anuntat si contabilul persoanei juridice(dar ar trebui sa stie ce are de facut)

cat timp cele 3 parti (firma, dezvoltatorul si persoana fizica) se inteleg, nu este absolut nimic ilegal intr-un astfel de contract.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 _Smiley_, on 20 decembrie 2022 - 10:49, said:


explicati-mi si mie ce evaziune este daca firma a achitat o suma de bani si apoi si-a primit banii inapoi?


ar trebui discutat cu un avocat pt intocmirea unui contract in 3 parti prin care firma cedeaza persoanei fizice drepturile din promisiunea de cumparare, persoana fizica preia promisiunea de cumparare si achita sumele aferente (70% catre firma, 30% catre dezvoltator). mai trebuie anuntat si contabilul persoanei juridice(dar ar trebui sa stie ce are de facut)

cat timp cele 3 parti (firma, dezvoltatorul si persoana fizica) se inteleg, nu este absolut nimic ilegal intr-un astfel de contract.
Nu cred ca ai inteles esenta spetei.
Sau eu nu am inteles bine.

Eu am inteles ca firma lui a achitat 70% avans. Restul de 30% vrea sa ii dea el, persoana fizica.
Dar de asemenea vrea sa nu storneze banii dati din firma
Sa ramana plata din firma.
Pentru ca il ajuta sa se scada cu o suma mare de bani.
Dar nu vrea bunul pe firma.

Poate nu e evaziune, dar din lipsa unui alt cuvant mai bun, am zis evaziune.
Sau e in regula? Posibil sa fie si in regula :lol:

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
eu cred ca el a fost destul de clar:

 cirmanuoleg, on 18 decembrie 2022 - 13:17, said:

.....Exista oare vreo solutie ca eu persoana fizica sa trasfer dezvoltatorului doar diferenta de 30%, iar restul de 70% sa ii transfer firmei mele si ce a platit firma catre dezvoltator sa ramana la dezvoltator dar ca si cum ar fi platit persoana fizica? ...


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,484
  • Înscris: 13.03.2005
Da, și 70% să rămână sifonați din firmă...

Edited by wertyck, 20 December 2022 - 17:55.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca firma a platit X lei (70% din pret) dezvoltatorului si apoi a vandut drepturile castigate tot cu X lei persoanei fizice, despre ce sifonare vorbim?

firma trebuie sa justifice existenta acelor X lei, nu poate face o plata fara sa aiba banii.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,484
  • Înscris: 13.03.2005
Mea culpa.
E clar specificat de inițiator:
""eu persoana fizica sa trasfer dezvoltatorului doar diferenta de 30%, iar restul de 70% sa ii transfer firmei mele""

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate