Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GIGABYTE B450M H (procesor compatibil pentru ssd nvme)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
admon

admon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2010
Buna!
Placa de baza GIGABYTE B450M H;Memorie Silicon-Power 2X4GB DDR4 2666MHz CL19.
Va rog sa imi spuneti care model de procesor (cel mai ieftin si care are placa video incorporata,cea din urma nefiind obligatorie),este compatibil
cu modelul placii si memoriile existente care sa "vada" un SSD NVME.Am citit in prescriptiile fabricantului,dar capitolul AMD ma depaseste).Acum folosesc un procesor AMD Athlon 300GE.
  Va multumesc!

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Toate sunt.

#3
admon

admon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2010

View Postjeffy86able, on 18 decembrie 2022 - 10:38, said:

Toate sunt.
Din raspunsul primit de la serviciul tehnic al firmei de unde am cumparat placa de baza este ca nu suporta orice procesor care sa vada un ssd nvme."""Am verificat ati montat un procesor din seria athlon , in acest caz placa de baza suporta numai ssd m2 sata conform manualului placii de baza https://www.gigabyte...otherboard/B450 ... ort-manual "(Note) Supports only M.2 SATA SSDs when using an AMD 7th Generation A-series or Athlon™ processor. "Nu am mai intrat in detalii cu dansii pentru ca la momentulrespectiv nu m-a interesat aceasta modificare

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjeffy86able, on 18 decembrie 2022 - 10:38, said:

Toate sunt.
Nope, unele merg doar cu sata ssd.

View Postadmon, on 18 decembrie 2022 - 10:21, said:

Acum folosesc un procesor AMD Athlon 300GE.
  Va multumesc!
E evident ca trebuie seria Ryzen, preferabil de la gen 2 in sus. Oricum e pacat sa tii o placa B450 fara un Ryzen decent macar.

Edited by andreic, 18 December 2022 - 10:58.


#5
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Trebuie sa fie Ryzen 3 sau Ryzen 5 ca sa recunoasca nvme. Cel mai bine te uiti dupa un Ryzen 3 4300g, se gaseste pe olx la 300-350 lei, sau nou la 477 lei.

Edited by Tatomir, 18 December 2022 - 11:04.


#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
daca nu ai placa video, trebuie procesor cu grafica integrata, adica cu G la final.

aici ai toate procesoarele suportate, alegi unul care e pe bugetul tau

https://www.gigabyte...ort#support-cpu

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru a putea folosi acel SSD NVMe poti instala orice procesor in afara de Athlon sau care incepe cu Axx,
"Supports only M.2 SATA SSDs when using an AMD Athlon™-series/ 7th Gen. A-series or Athlon™ X4 APU"

Daca nu ai placa video dedicata atunci ai nevoie de procesor Ryzen cu terminatia G, acestea includ si placa video. Cel mai potivit raport pret/perfomanta al unui procesor "G" il gasesti la 5600G la ~600 lei

Altfel, ai de unde alege:

https://www.compari....-am4/?orderby=1

https://www.price.ro...erBy=pret&asc=1

Edited by nei-k, 18 December 2022 - 17:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate