Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Am declarat accidentul dar nu stiu ce o sa se intample mai departe

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View PostXman_ghio, on 18 decembrie 2022 - 10:09, said:

Parerea mea (de profan): aia NU arata a dauna de la inelul de remorcare! Aia arata a dauna da la un obiect mai mare si rotund - se vede si in partea de jos a respectivei daune cum s-a "rotunjit" plasticul! De aici si "politistul circumspect" care nu prea a crezut dauna ;-)

Nu vedeti ca si initiatorul joaca "tzajtea-bajtea" cu noi, ne considera... cum ne considera, o intoarce "ca la Ploiesti" ca "a vrut sa simplifice povestea" ca "nu era semafor"... se vede din poze ca nu era... Nu stiu ce vrea concret de la noi? A avut "organul" in fata, a fost la "organ" in sectie, nu putea sa-l intrebe? "Ba organe" (citat din Vacanta MarePosted Image ), cine o sa ma sune? Care sunt pasii de urmat in situatia mea?... Asta trebuia sa faca!

#20
Madalin1Q

Madalin1Q

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2020
@routerboard71 esti ok frate?

Si pentru restul... voi chiar credeti ca am vrut sa imi scot daunele pe banii omului???

Cu carligul (din poza) a intrat in mine.. si da carligul din dreapta lui a intrat in stanga masinii mele
Grilajul de sub emblema e infundat, sticla farului fisurata, bara gaurita si cu crapaturi in diferite locuri, la imbinarea cu aripa nu se mai aseaza ca in cealalta parte. Inteleg ca e greu de crezut dar masina lui s a proptit in mine brusc, am mai zis. Nici nu trebuie sa ma credeti.. pana la urma am cerut o parere legata de cum si ce fel procedeaza politia in astfel de cazuri dar mna, romanii se pricep la toate.

Nu am avut alte daune decat mici puncte de la pietre pe bara. Am poze recente cu masina in stare perfecta.



#21
Madalin1Q

Madalin1Q

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2020
Si legat de povestea accidentului, la politie e logic ca am spus povestea fix cum a fost, am specificat strada, intersectia, pozitia masinilor si absolut toate detaliile necesare. Nu a fost vina mea, nu am ce sa ascund

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMadalin1Q, on 18 decembrie 2022 - 09:05, said:

Drumul era aproape drept. Am vrut sa simplific povestea si am invetat faza cu semaforul.

Acel cuvant inseamna si am mintit.
Acest subiect trebuia inchis deja. Initiatorul isi bate joc de acest forum.

ps.
Raspunsurile la intrebarile lui se regasesc in legea circulatiei, reeditata, republicata, actualizata.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Inelul ăla de la Logan iese 10 cm din bara? Așa de flexibila e bara Loganului? Nu prea cred. Dar o fi, daca e din polistiren. :) Sau poate bara e un PET de 2 litri gol. Și și-a revenit după impact.

#24
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
De asta-i bine sa ai o camera de bord pe masina. Scapa-i de atatea complicatii daca aveai filmarea. Poate pe viitor!

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,725
  • Înscris: 30.08.2006
Bara e ca un pet. Posted Image  E goala pe interior pana la bara metalica.

Edited by Leo2006, 18 December 2022 - 11:21.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e așa flexibila: e explicabil.

#27
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Lasand la o parte tromboneala initiala, eu cred ca initiatorul s-a lipit efectiv de Logan, sperand ca atunci cand se baga ala in banda sa se strecoare si el. Numai ca soferul loganului a apreciat ca a intrat prea tare in drumul cu prioritate, a vazut vehiculul din stanga venind mai vijelios, a ezitat si a facut o manevra evaziva in spate, probabil nu mai mult de 35-40 cm. Doar ca initiatorul era lipit, efectiv, si a luat tot impulsul in bara. Totusi o tona de masina impinsa inapoi de un motor diesel fie el doar 1.5 are ceva impuls, mai ales pe suprafata aia ingusta de contact de la inelul de remorcare.
Pe scurt, initiator, sa nu te mire daca o sa iti vina o decizie de culpa comuna. Nu ai pastrat distanta fata de masina din fata, pe drumul public. iar soferul loganului a executat o manevra fara sa se asigure. Ca erati opriti si asteptati o oportunitate sa intrati in drumul cu prioritate nu justifica ca te-ai lipit efectiv de el, de aia nici nu ai avut timp sa reactionezi si sa claxonezi de avertizare. Fa-ti masina pe banii tai si nu astepta minuni, chiar daca Craciunul se apropie. Mos Craciun nu e politist si nici nu se baga in chestii de-astea...

#28
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu il cred pe om. Ati sarit ca nebunii pe el. Si faptul ca el are gaura in stanga si ala carligu in dreapta dovedeste ca ala era cu masina iesita mult din banda lui, motivul pentru care a dat inapoi.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Culpa comuna: in niciun caz
Ce distanta să păstreze la Stop.

Inițiator: trebuia să primești o de la politie.

#30
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
cam sus gaura din bara fata de inelul loganului....cel putin asa pare din poza, inelul ala de remorcare e jos, sub bara aproape, tu ai gaurica sus

#31
Madalin1Q

Madalin1Q

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2020
Chiar nu imi vine sa cred cum incercati sa ma scoateti pe mine vinovat. Am facut un post sa aflu cum procedeaza politia in astfel de cazuri si voi ati inceput sa dezbateti daca omul ala chiar m-a lovit sau nu.

Treaba este ca chiar m-a lovit. Am simplificat povestea pentru voi sa nu va bat la cap cu detalii inutile. M-am gandit ca ori stop ori semafor el tot nu avea motiv sa dea cu spatele in halul asta. Nici lipit de el nu eram. Cand am ajuns in spatele lui aveam distanta foarte ok. Masina mea nu a fost mutata deloc. Se poate observa ca pana la strada e loc suficient pentru masina din fata. Voi doar va dati cu presupusul la cele intamplate. Pe langa asta unii isi mai arata si frustrarile pe aici.

Asta e, o sa astept sa vad ce se intampla. Poate omu a fost constient de greseala si a recunoscut la politie. Greseala mea ca nu am luat numarul de telefon persoanei cu masina din spatele meu sa fie martor.

Aia e, prima data doare.

#32
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Garda la sol in spate e mult mai inalta ca in fata, plus ca loganul are garda la sol per total mai mare fata de VW ala. Se potriveste perfect gaura cu carligul. Vad ca numai detectivi sunt pe aici. Mai bine abordati alt subiect, si anume cum rezolva omul situatia, decat sa faceti constatarea accidentului.

#33
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu ai luat numarul, dar puteai minti ca ai facut-o, intr-o discutie cu el, ca sa zica ce trebuie la politie.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 18 decembrie 2022 - 12:00, said:

Inițiator: trebuia să primești o de la politie.
Ai primit?
PV sau dovada de reparatie?

Cel din fata ta nu trebuie sa recunoasca a a fost sau nu vinovat. Nu el decide asta. De acum politia decide, eventual un judecator daca unul din voi nu e de acord.

Pt dosar de dauna iti trebuie totusi PV.

#35
Madalin1Q

Madalin1Q

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2020
Am autorizatia de reparatie

#36
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostRaz0rblade, on 18 decembrie 2022 - 11:56, said:

Nu ai pastrat distanta fata de masina din fata, pe drumul public.
Care e acea distanta in cazul de fata? 10 centimetri, un metru sau 10 metri?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate